Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti – kdo má nárok na podporu a jak dlouho?

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2017? Spočítejte si to sami v naší online kalkulačce pro výpočet výše podpory. Také se podíváme na to jaká v roce 2017 maximální podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. A na vše co souvisí s uplatněním nároku na podporu, pokud přidejte o zaměstnání.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024

Od začátku roku 2024, se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti a maximální podpora při rekvalifikaci.

Od 1. 1. 2024, se mění i některé podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dochází ke zpřísnění podmínek, bude nutná delší minimální odpracovaná doba (při opakované žádosti o podporu). Odstupné už nebude mít vliv na výplatu podpory.

Aktuální kalkulačku podpory v nezaměstnanosti v roce 2024 najdete zde.

Na podporu, mohou mít nárok i OSVČ, po skončení nebo přerušení podnikání – viz. Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2024.

Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Jak se mění podpora v nezaměstnanosti v roce 2017?

Základní podmínky pro nárok na podporu, pokud jste nezaměstnání, jsou v roce 2017 stejné, jako v přechozím roce (2016). Od 1. 1. 2017 ale platí jiná částka průměrné mzdy, od které se pak odvíjí maximální výše podpory.

Od 1. 1. 2017 tedy platí, že pro účely zákona o zaměstnanosti, je průměrná mzda v 1 až 3 čtvrtletí roku 2016 stanovena na 27 000 Kč. Od toho se pak odvíjí i maximální výše podpory v nezaměstnanosti:

  • Maximální podpora v nezaměstnanosti 2017 = 15 660 Kč (v roce 2016 byla 15 024 Kč)
  • Maximální podpora při rekvalifikaci 2017 = 17 550 Kč (v roce 2016 byla 16 837 Kč)

Minimální podpora v nezaměstnanosti v roce 2017

V zásadě nic jako „minimální“ podpora v nezaměstnanosti není. Výše podpory se odvíjí od průměrného příjmu. Pokud by někdo pracoval za minimální mzdu (což je v roce 11000 Kč), pak by měl nárok na podporu ve výši:

  • První dva měsíce (65%) = 7150 Kč
  • Druhé dva měsíce (50%) = 5500 Kč
  • 5 a další měsíc (45%) = 4950 Kč (*)

(*) Podpora ve výši 45% je pak vyplácena již od prvního měsíce, pokud je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnance bez uvedení vážného důvodu apod.

Pokud ale někdo pracuje za nižší mzdu, než je ta minimální (což je v určitých případech možné), nebo pokud pracuje jen na zkrácený úvazek, pak má pochopitelně i nižší podporu.

Speciálním případem je pak situace, kdy u nezaměstnaného není možné spočítat průměrný příjem. To je třeba i případ nároku na podporu po skončení rodičovské. V takovém případě se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy a je v této výši:

  • První dva měsíce (15% z 27000 Kč) = 4050 Kč
  • Druhé dva měsíce (12% z 27000 Kč) = 3240 Kč
  • 5 a další měsíc (11% z 27000 Kč) = 2970 Kč

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud splňujete podmínku minimální „odpracované“ doby 12 měsíců v posledních 2 letech.

Pod termínem „odpracovaná doba“ je myšlena účast na důchodovém pojištění. Tedy typicky zaměstnání, podnikání jako OSVČ, v některých případech pak i práce na DPP (dohoda o provedení práce s příjmem vyšším než 10000 Kč měsíčně) nebo práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti s příjmem vyšším než 2500 Kč měsíčně).

Do oné „odpracované doby“ se pak může započítat i jiná činnost (tzv. „náhradní“ doba zaměstnání). To je případ třeba ženy, která je doma s dětmi na rodičovské dovolené nebo která dostává rodičovský příspěvek. Nebo to může být výkon dobrovolnické služby, příprava na budoucí povolání u osoby se zdravotním postižením, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu 3 stupně apod.

Jak dlouho se platí podpora v nezaměstnanosti

Doba, po kterou můžete dostávat podporu v nezaměstnanosti je odstupňována podle věku:

  • Do 50 roků je to 5 měsíců
  • Nad 50 roků do 55 roků je to 8 měsíců
  • Nad 55 roků je to 11 měsíců

Pokud ale současně dostáváte odstupné, tak za dobu, za kterou máte nárok na odstupné, podporu v nezaměstnanosti nedostanete. Tím o ni nepřicházíte. Jen se odkládá zahájení její výplaty na skončení doby odstupného.

Přivýdělek nebo brigáda pro nezaměstnané na Úřadu práce

V době, kdy jste nezaměstnaní a vedení v evidenci Úřadu práce, je omezena možnost práce v zaměstnání. Resp., v době, kdy dostáváte podporu v nezaměstnanosti, nesmíte vykonávat žádné zaměstnání (ani brigádu na DPP nebo DPČ).

V době, kdy jste v evidenci úřadu práce, ale již nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak můžete pracovat v tzv. „nekolidujícím zaměstnání“. V takovém případě nesmí být váš příjem vyšší než polovina průměrné mzdy. Ta se od 1. 1. 2017 zvyšuje na 11000 Kč. V roce 2017 si tak jako nezaměstnaní můžete vydělat maximálně 5500 Kč měsíčně.

Pozor ale na to, že pokud na Úřadu práce začnete pracovat, musíte tuto skutečnost ihned nahlásit a to bez ohledu na výši příjmu.

Kdy má nárok na podporu v nezaměstnanosti student?

Studenti (střední nebo vysoké školy) obecně po skončení studia nárok na podporu v nezaměstnanosti nemívají. Během studia za ně stát platí jenom zdravotní pojištění (nejsou tedy účastníky důchodového pojištění a tak nesplňují podmínku minimální doby pro nárok na podporu).

Student, má po skončení studia, nárok na podporu v nezaměstnanosti, pouze v případě, že již během studia vykonává nějaké zaměstnání, které mu zakládá účast na důchodovém pojištění. Tedy buď klasické zaměstnání (byť na zkrácený úvazek) nebo práce na DPP (dohoda o provedení práce s příjmem vyšším než 10000 Kč měsíčně) nebo práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti s příjmem vyšším než 2500 Kč měsíčně).

Kdy musím jít na Úřad práce?

Tak předně není žádná povinnost chodit na Úřad práce. Je to na dobrovolném rozhodnutí. Pokud ale chcete, aby vám případná podpora v nezaměstnanosti navazovala na ukončené zaměstnání, pak je nutné na Úřad práce zajít do 3 dnů od skončení posledního zaměstnání.

Nemocenská na Úřadu práce

V případě, že onemocníte během doby, kdy jste vedeni v evidenci úřadu práce, pak nemáte nárok na „placenou nemocenskou“. V době, kdy jste v evidenci UP, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. To nemocenské za vás nikdo neplatí a tak nevzniká nárok na nemocenské dávky. Výjimkou je situace, kdy ukončíte pracovní poměr, jdete na Úřad práce a onemocníte do 7 dní od skončení posledního zaměstnání. 7 dní je ochranná lhůta, kdy ještě máte nárok na nemocenské dávky i když jste již nezaměstnaní.

Mateřská na Úřadu práce

Podobné jako s nemocenskou, je to i s nárokem na mateřskou (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Ta je vyplácena také na základě nemocenského pojištění. Nezaměstnaná žena, která je na úřadu práce, tedy může mít na „mateřskou“ nárok pouze v případě, že by zahájení PPM spadalo ještě do období 180 dní od skončení posledního zaměstnání (přesněji je to „až“ 180 dní, pokud bylo poslední zaměstnání, ve kterém žena otěhotněla, kratší než 180 dní, pak je adekvátně kratší i ochranná lhůta pro mateřskou).

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Pujcky na smenku ihned. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Soukromá půjčka na směnku ihned. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti – kdo má nárok na podporu a jak dlouho?

Diskuse: 9
  • Custom avatar Zuzana

    Dobrý den, od ledna loňského roku do půlky března jsem byla evidována na ÚP, pobírala jsem podporu, poté jsem byla zaměstnána asi 1,5 měsíce, pak opět na ÚP, dobrala jsem zbytek podpory a od konce září do půlky prosince jsem byla zaměstnána. Poté jsem se opět evidovala na ÚP a k zítřejšímu datu se vracím na původní místo, kde jsem byla od září. Má otázka zní, zda budu mít nárok na podporu či nikoliv? Kolik musím odpracovat měsíců, abych mohla dostat podporu?

  • Custom avatar palánová

    Dobrý den, od 4.1.2016 jsem byla ve stavu pracovní neschopnosti. k 31.3.2016 jsem dala výpověď ze zdravotních důvodů,. Toto bylo uvedeno v písemné formě ve výpovědi. Neschopenku jsem ukončila k 31.12.2016. 2.1.2017 jsem se šla zaevidovat na ÚP. Je mi 59 let. Jakou podporu budu tedy pobírat- dle zákona 435/2004Sb. či se mě to nebude týkat?
    děkuji

  • Custom avatar Soňa

    Dobrý den, zhruba od poloviny září jsem na nemocenské. Mám ID 1.stupně pro různá trvalá onemocnění. Nyní se můj zdravotní stav zhoršil a čeká mne operace srdce. Odborní lékaři mi radí, ať se šetřím. Zároveň mi k 31.12.2016 skončil pracovní poměr na dobu určitou. Do starobního důchodu mohu jít v 11/2020. Příští měsíc bych měla řešit s obvodní lékařkou, co bude dál. Vzhledem k tomu, že již dlouho marodím. Vůbec nevím, co mám dělat. Mám dále marodit nebo zažádat o ID 2.stupně nebo jít na úřad práce? Podpora se mi po ukončení marodění sníží, jestliže pobírám nemocenskou? Stále se necítím na jakýkoli pracovní poměr.. Žádat o předčasný důchod se mi ještě nevyplatí.

  • Custom avatar Tomas

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pracoval jsem tři roky ve fabrice a jak jsem odcházel k 31.12 2016, tak jsem dostal potvrzení kde jsem měl průměrný čistý výdělek 25 000,-kč, poté jsem nastoupil od 1.1. 2017 do armády a musel jsem bohužel ukončit ve zkušební době v prvním měsíci a paní na úřadu práce mi řekla, že se vypočítává jen z posledního zaměstnaní a to jsem měl jenom 9762,- kč. to se nevypočítává nějaký průměr za poslední půl rok ?

  • Custom avatar Dalibor

    Dobrý den,

    přítelkyně měla pracovní úraz s trvalými následky (amputace dvou článků prstu), rok byla doma na nemocenské. zaměstnavatel ji doplácel do její průměrné mzdy (cca 17000 čistého). Nemocenská ji skončila, během nemocenské také skončila smlouva se zaměstnavatelem. přihlásila se na úřad práce a tam ji podporu v nezaměstnanosti vypočítali z nemocenské na částku něco přes 3000. Je to normální? Během posledních dvou let měla odpracováno 12 měsíců, potvrzení o příjmu má jak jsem uvedl na dost vysokou částku a teď tohle? Nějak se mi to nezdá. Měli by ji počítat přeci normálně výši příjmu, né jen z nemocenské, nebo se pletu? Nikde jsem se tohoto tématu nedopátral, poradí někdo?

  • Custom avatar estephanii

    Dobrý den,
    ukončila jsem pracovní poměr dohodou k 15.5.2016, hned na to jsem v tzv. ochranné lhůtě nastoupila na nemocenskou, která mi bude vyplácena ještě do konce měsíce, kdy už nebude důvod jí dále prodlužovat, práci si hledám. Mám otázku, zda se poté musím nahlásit na ÚP v místě trvalého bydliště (budu se stěhovat do jiného města) a zda mám vůbec do doby, než si najdu zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti. Předem děkuji za odpověď.

  • Pavel

    Dobrý den, po 32 letech jsem dostal výpověď ze zaměstnání ze zdravotních důvodů,
    byl mi přidělen invalidní důchod 2.stupně. Celkově mám odpracovaných 37 let.
    Zdravotní pojištění mi platí stát a sociální (důchodové) už platit nemusím.
    Do kdy musím zažádat o podporu v nezaměstnanosti aby se mi to počítalo z ukončeného zaměstnání a z čeho by se mi počítali dávky v případě třeba měsíční nebo dvouměsíční brigády?
    Děkuji.

  • Custom avatar František Zlámal

    Dobrý den.
    Mám dotaz. Po poslední evidenci na ÚP jsem byl zaměstnán na roční pracovní smlouvu. 2 měsíce před vypršením platnosti smlouvy jsem onemocněl a smlouva vypršela. Nyní budu končit nemocenskou a budu se evidovat na ÚP. Bude se má podpora v nezaměstnanosti počítat z čisté mzdy u zaměstnavatele.
    Děkuji předem za odpověď.

    F.Zlámal

  • Custom avatar Marcela

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem během posledních 2 let pracovala střídavě: 5 měsíců – (1.5.- 30.9. 2016) + 1.10. – 23.11.2016 + 3 měsíce (1.12. 2016 – 1.3.2017) + 1.4. -18.4.2017 + 12.6. – 22.6.2017 + 1.9. – 21.9.2017. ?
    Děkuji předem za odpovědˇ

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Miroslava: Dobrý den mám maminku 70 let po mrtvici,operaci kyčle její stav není dobrý a p...
  • BRANISLAV REMIAR: Rychlá a legitimní půjčka: BRANISLAV.REMIAR01@GMAIL.COM. Dále Vás budeme infor...
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...