Kalkulačka nemocenská – výpočet nemocenských dávek

Tato online kalkulačka vám pomůže spočítat, jaká bude vaše nemocenská v době pracovní neschopnosti, a také to, jaká náhrada mzdy za nemoc vám přísluší v prvních 14 dnech. Pokusíme se i podrobněji popsat výpočet nemocenských dávek a náhrady mzdy, abyste si mohli sami zkontrolovat, zda dostáváte vše, na co máte v době nemoci ze zákona nárok. Další užitečné informace pak najdete i zde: nemocenská a náhrada mzdy za nemoc.

Kalkulačka – výpočet nemocenské a náhrady mzdy za nemoc 2024

Od 1. 1. 2024, dochází ke zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek (což má vliv i na výpočet nemocenské do zaměstnavatele).

Může dojít i k mírnému zvýšení nemocenské. Základní podmínky pro nárok na placenou neschopenku, jsou stejné, jako v předchozích letech.

Aktuální výpočet 2024:

Online kalkulačka nemocenská a náhrada mzdy za nemoc 2014

Kalkulačka nemocenská 2015
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Hodinová hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Byla nařízena karanténa?
Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od počtu pracovních hodin v předchozím kalendářním čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Výpočet nemocenských dávek 2014

Výpočet nemocenských dávek se řídí příslušným zákonem – konkrétně se jedná o zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Hlavní vstupní údaje pro výpočet těchto dávek jsou:

 • Denní vyměřovací základ (z něj se pak počítá redukovaný vyměřovací základ)
 • Počet dní pracovní neschopnosti

Denní vyměřovací základ je celkový příjem (hrubá mzda) za posledních 12 měsíců vydělený počtem dní (365 dní). Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den, proto je denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky nižší než vaše běžná denní mzda (celkový příjem se rozpočítává na větší počet dní). Příklad: průměrná hrubá měsíční mzda 35 000 Kč odpovídá dennímu vyměřovacímu základu ve výši 1 150,68 Kč

Redukovaný vyměřovací základ – redukce, neboli snížení se provádí ve 3 postupných krocích:

 • První krok – do částky 865 Kč se započítá 90% (tj. z příkladu výše by se z částky 1 150,68 Kč v tomto kroku započítalo 778,50 Kč)
 • Druhý krok – do částky 1 298 Kč se započítá 60% (tj. z příkladu výše by se z částky 1150,68 Kč v tomto kroku započítalo 171,41 Kč)
 • Třetí krok – do částky 2 595 Kč se započítá 30% (tj. u příkladu výše se v tomto kroku nezapočítá nic, protože denní vyměřovací základ je nižší než 2 redukční hranice, ve 3 kroku tedy již není co započítat)
 • 4 krok  – nad 2 595 Kč se již nic nezapočítává, výsledkem je součet částek ze všech tří kroků (v našem případě to je 778,50 + 171,41 = 950 Kč

Počet dní pracovní neschopnosti = nemocenská se platí až do 15 dne (v roce 2013 to bylo až od 21 dne). Maximální počet dní, kdy je možné dostávat nemocenské dávky, je omezen na 380 dní (pro invalidní a starobní důchodce to je maximálně jen 60 dní).

Výše nemocenských dávek 2014 = 60% z redukovaného vyměřovacího základu, tj. v našem příkladu by to bylo 60% z 950 Kč, tj. za každý kalendářní den pracovní neschopnosti by byl nárok na 570 Kč.

Výpočet nemocenské od zaměstnavatele

Za prvních 14 dní máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Výpočet této „nemocenské“ od zaměstnavatele (přesněji se to jmenuje náhrada mzdy za nemoc), se provádí podobně, jako u nemocenských dávek. Je zde ale několik rozdílů.

Nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele je až od 4 dne. Za první až třetí den pracovní neschopnosti tak standardně není žádná náhrada (ani nemocenská ani náhrada mzdy od zaměstnavatele). Výjimkou z tohoto pravidla je situace, kdy má nemocný člověk nařízenou karanténu. Při karanténě se náhrada mzdy vyplácí již od prvního dne.

Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele je také jenom 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Rozdíl je ale v tom, že vyměřovací základ se nepřepočítává na kalendářní dny, ale na pracovní hodiny. Takže náhrada mzdy je vyšší než nemocenská. Tato výhoda ale částečně mizí tím, že náhrada mzdy se vyplácí jen za pracovní dobu, kdežto nemocenské dávky se platí za kalendářní dny. Pokud vám do prvních 14 dní budou spadat dva víkendy, pak reálně můžete dostat na náhradě mzdy i méně peněz, než kolik by byla nemocenská za stejnou dobu.

Kdo má nárok na nemocenskou 2014

Nemocenské pojištění je ze zákona povinné pro všechny zaměstnance (resp. pro zaměstnavatele, který za své zaměstnance musí platit nemocenské pojištění). Pro OSVČ je nemocenské pojištění dobrovolné – mohou si jej platit, ale nemusí. Od toho se pak odvíjí to, kdo má, a kdo nemá nárok na nemocenskou.

 • Nárok na nemocenskou mají zaměstnanci, za něž platí nemocenské pojištění zaměstnavatel
 • Nárok mají i lidé po skončení pracovního poměru, pokud pracovní neschopnost vznikne do 7 dnů od ukončení posledního zaměstnání (ochranná lhůta po skončení zaměstnání)
 • Nárok mají OSVČ, kteří nejméně 3 měsíce před vznikem pracovní neschopnosti platili nemocenské pojištění
 • Nárok mají i lidé, kteří pracují na dohodu o provedená práce  – pokud jejich příjem v jednom kalendářním měsíci dosáhl nejméně 10 000 Kč

Další nemocenské dávky 2014

Mezi další nemocenské dávky, na které vzniká nárok z nemocenského pojištění, patří především tyto dávky:

 • Ošetřovné – při ošetřování dítěte nebo člena rodiny
 • Mateřská – peněžitá pomoc v mateřství
 • Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství

Pokud nevíte, jak spočítat nemocenskou nebo náhradu mzdy za nemoc, nebo pokud jste zde nenašli informace, které jste hledali, pak neváhejte, a napište svůj dotaz do diskuze pod tímto článkem. Pokusíme se na váš dotaz odpovědět co nejrychleji, a poradit vám se vším, co vám nebude jasné.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky od soukromých osob hned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčíme vám peníze ihned na účet. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka nemocenská – výpočet nemocenských dávek

Diskuse: 11
 • B

  Dobry den, z ceho se pocita nemocenska, kdyz jsem zamestnana u noveho zamestnavatele teprve mesic? Z tohoto jednoho mesice? Dekuji za odpoved

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Ano

 • Custom avatar olga

  kdy mužu nastopit do prace když bude ukončena nemocenska2.7.2014a mam nočni

 • M

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat teď bych měla nastupovat po mateřské do práce ale hned půjdu zase marodit protože jsem znovu těhotná mám rizikové, z čeho mi bude vypočtena nemocenská? děkuji moc

 • Custom avatar Marketa

  Dobrý den, paní Jano,

  Dne 1. 7. 2014 jsem nastoupila do zaměstnání, brzy jsem zjistila, že jsem těhotná mám jít na rizikové těhotenství 26. 9. 2014 můj hrubý příjem doposud činil okolo 12 000 Kč Chci se zeptat z čeho se mi bude počítat nemocenská.

  Děkuji za odpověď

 • Petra

  Dobrý den,
  jsem v nové práci necelé 4 měsíce a nyní půjdu na rizikové těhotenství, z čeho se mi bude prosím počítat nemocenská, z těch 4 měsíců?? A pokud bych v práci vydržela ještě déle, pak bude moje nemocenská vyšší,nebo to na to nebude mít žádný vliv?
  děkuji.

 • Lubica

  Dobrý den!
  Jsem zaměstnankyní personální agentury, se kterou mám uzavřenou Dohodu o pracovní činnosti, vždy na tři měsíce. Když jsem onemocněla, zaměstnavatel mi řekl, že nemám nárok na vyplácení nemocenských dávek. Chtěla bych vědět, jestli a na co mám nárok, když mne lékař nemocnou uzná.

 • JIŘINA

  Dobrý den jak si mohu vypočítat nemocenskou z pracovního úrazu děkuji

 • Custom avatar Ivetaď

  Dobrý den, do října r.2012 jsem pracovala jako OSVČ, poté jsem nastoupila na rodičovský příspěvek, ten mi skončil v únoru 2015, šla jsem se tedy od března nahlásit na úřad práce – po dobu 5ti měsíců budu pobírat podporu v nezaměstnanosti – do jest do července 2015. Teď jsem ale zjistila, že jsem opět těhotná – rodit budu někdy na začátku listopadu, má otázka zní, zda mám nárok na nemocenskou? Nebo budu od srpna do října bez peněz? Na mateřskou vím, že nárok nemám. Předem děkuji za odpověďf.

 • Custom avatar Nemocenská

  Dobrý den,
  jsem zaměstnána od července 2014 u Pracovní agentury. 1.10.2014 jsem podepsala dodatek k pracovní smlouvě ,, k dočasnému výkonu práce“, v této smlouvě je napsáno že smlouvu lze z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu vypovědět, s tří denní výpovědní lhůtou.
  Dne 30.3.2015 jsem šla na nemocenskou ( jsem v 9. týdnu těhotenství ), 31.3.2015 mi bylo telefonicky vyrozuměno od zaměstnavatele že se mnou ukončují pracovní poměr k 31.3.2015.
  Mají na to nárok, když jsem těhotná? Jak mám postupovat dál? Nic jsem zatím nepodepsala, jsem na nemocenské bez vycházek.
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Marek

  Dobry den, 1.9. jsem nastoupil do nove prace(predchozi zamestnani bylo ukonceno 31.8. … Mam problem se zady, ale bojim se, kolik bych mel na nemocenske, kdyz zde jeste nemam odpracovany zatim ani jeden mesic, mohli byste mi prosim udelat vzorovy priklad, podle ktereho bych si to mohl vypocitat?, kolik by mi za den platil zamestnavatel i stat ? Pracuji jen od pondeli do patku od 6 do 14h .Predpokladejme, ze bych sel na nemocenskou k 18.9.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...