Kalkulačka nemocenská 2014

Tato online kalkulačka vám pomůže spočítat, jaká bude vaše nemocenská v době pracovní neschopnosti, a také to, jaká náhrada mzdy za nemoc vám přísluší v prvních 14 dnech. Pokusíme se i podrobněji popsat výpočet nemocenských dávek a náhrady mzdy, abyste si mohli sami zkontrolovat, zda dostáváte vše, na co máte v době nemoci ze zákona nárok. Další užitečné informace pak najdete i zde: nemocenská a náhrada mzdy za nemoc.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka nemocenská 2017.

Online kalkulačka nemocenská a náhrada mzdy za nemoc 2014

Kalkulačka nemocenská 2015
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Hodinová hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Byla nařízena karanténa?
Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od počtu pracovních hodin v předchozím kalendářním čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Výpočet nemocenských dávek 2014

Výpočet nemocenských dávek se řídí příslušným zákonem – konkrétně se jedná o zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Hlavní vstupní údaje pro výpočet těchto dávek jsou:

 • Denní vyměřovací základ (z něj se pak počítá redukovaný vyměřovací základ)
 • Počet dní pracovní neschopnosti

Denní vyměřovací základ je celkový příjem (hrubá mzda) za posledních 12 měsíců vydělený počtem dní (365 dní). Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den, proto je denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky nižší než vaše běžná denní mzda (celkový příjem se rozpočítává na větší počet dní). Příklad: průměrná hrubá měsíční mzda 35 000 Kč odpovídá dennímu vyměřovacímu základu ve výši 1 150,68 Kč

Redukovaný vyměřovací základ – redukce, neboli snížení se provádí ve 3 postupných krocích:

 • První krok – do částky 865 Kč se započítá 90% (tj. z příkladu výše by se z částky 1 150,68 Kč v tomto kroku započítalo 778,50 Kč)
 • Druhý krok – do částky 1 298 Kč se započítá 60% (tj. z příkladu výše by se z částky 1150,68 Kč v tomto kroku započítalo 171,41 Kč)
 • Třetí krok – do částky 2 595 Kč se započítá 30% (tj. u příkladu výše se v tomto kroku nezapočítá nic, protože denní vyměřovací základ je nižší než 2 redukční hranice, ve 3 kroku tedy již není co započítat)
 • 4 krok  – nad 2 595 Kč se již nic nezapočítává, výsledkem je součet částek ze všech tří kroků (v našem případě to je 778,50 + 171,41 = 950 Kč

Počet dní pracovní neschopnosti = nemocenská se platí až do 15 dne (v roce 2013 to bylo až od 21 dne). Maximální počet dní, kdy je možné dostávat nemocenské dávky, je omezen na 380 dní (pro invalidní a starobní důchodce to je maximálně jen 60 dní).

Výše nemocenských dávek 2014 = 60% z redukovaného vyměřovacího základu, tj. v našem příkladu by to bylo 60% z 950 Kč, tj. za každý kalendářní den pracovní neschopnosti by byl nárok na 570 Kč.

Výpočet nemocenské od zaměstnavatele

Za prvních 14 dní máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Výpočet této „nemocenské“ od zaměstnavatele (přesněji se to jmenuje náhrada mzdy za nemoc), se provádí podobně, jako u nemocenských dávek. Je zde ale několik rozdílů.

Nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele je až od 4 dne. Za první až třetí den pracovní neschopnosti tak standardně není žádná náhrada (ani nemocenská ani náhrada mzdy od zaměstnavatele). Výjimkou z tohoto pravidla je situace, kdy má nemocný člověk nařízenou karanténu. Při karanténě se náhrada mzdy vyplácí již od prvního dne.

Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele je také jenom 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Rozdíl je ale v tom, že vyměřovací základ se nepřepočítává na kalendářní dny, ale na pracovní hodiny. Takže náhrada mzdy je vyšší než nemocenská. Tato výhoda ale částečně mizí tím, že náhrada mzdy se vyplácí jen za pracovní dobu, kdežto nemocenské dávky se platí za kalendářní dny. Pokud vám do prvních 14 dní budou spadat dva víkendy, pak reálně můžete dostat na náhradě mzdy i méně peněz, než kolik by byla nemocenská za stejnou dobu.

Kdo má nárok na nemocenskou 2014

Nemocenské pojištění je ze zákona povinné pro všechny zaměstnance (resp. pro zaměstnavatele, který za své zaměstnance musí platit nemocenské pojištění). Pro OSVČ je nemocenské pojištění dobrovolné – mohou si jej platit, ale nemusí. Od toho se pak odvíjí to, kdo má, a kdo nemá nárok na nemocenskou.

 • Nárok na nemocenskou mají zaměstnanci, za něž platí nemocenské pojištění zaměstnavatel
 • Nárok mají i lidé po skončení pracovního poměru, pokud pracovní neschopnost vznikne do 7 dnů od ukončení posledního zaměstnání (ochranná lhůta po skončení zaměstnání)
 • Nárok mají OSVČ, kteří nejméně 3 měsíce před vznikem pracovní neschopnosti platili nemocenské pojištění
 • Nárok mají i lidé, kteří pracují na dohodu o provedená práce  – pokud jejich příjem v jednom kalendářním měsíci dosáhl nejméně 10 000 Kč

Další nemocenské dávky 2014

Mezi další nemocenské dávky, na které vzniká nárok z nemocenského pojištění, patří především tyto dávky:

 • Ošetřovné – při ošetřování dítěte nebo člena rodiny
 • Mateřská – peněžitá pomoc v mateřství
 • Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství

Pokud nevíte, jak spočítat nemocenskou nebo náhradu mzdy za nemoc, nebo pokud jste zde nenašli informace, které jste hledali, pak neváhejte, a napište svůj dotaz do diskuze pod tímto článkem. Pokusíme se na váš dotaz odpovědět co nejrychleji, a poradit vám se vším, co vám nebude jasné.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky od soukromých osob hned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčíme vám peníze ihned na účet. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka nemocenská 2014

komentáře 2
 • B

  Dobry den, z ceho se pocita nemocenska, kdyz jsem zamestnana u noveho zamestnavatele teprve mesic? Z tohoto jednoho mesice? Dekuji za odpoved

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Ano

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »