Kalkulačka nemocenská – kolik je za neschopenku (ve zkušební době, po skončení zaměstnání)

Kalkulačka nemocenská – kolik je za neschopenku (ve zkušební době, po skončení zaměstnání)

jak vysoká by byla vaše nemocenská v roce 2017

V případě pracovní neschopnosti z důvodu nějaké nemoci, či (pracovního) úrazu, můžete mít jako zaměstnanec nárok na placenou „nemocenskou“ (nemocenské dávky a také náhrada mzdy od zaměstnavatele). V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, jak vysoká by byla vaše nemocenská v roce 2017.

Kalkulačka – výpočet nemocenské a náhrady mzdy za nemoc 2024

Od 1. 1. 2024, dochází ke zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek (což má vliv i na výpočet nemocenské do zaměstnavatele).

Může dojít i k mírnému zvýšení nemocenské. Základní podmínky pro nárok na placenou neschopenku, jsou stejné, jako v předchozích letech.

Aktuální výpočet 2024:

Výpočet nemocenská 2017

Kalkulačka nemocenská 2017
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Hodinová hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Byla nařízena karanténa?
Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od počtu pracovních hodin v předchozím kalendářním čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Placená nemocenská za první 3 dny v roce 2017?

I když se v průběhu roku 2016 objevil návrh, aby byla zrušena neplacená nemocenská (pracovní neschopnost) za první tři dny pracovní neschopnosti, tento návrh nebyl schválen. I v roce 2017 tedy platí, že za první 3 dny v pracovní neschopnosti nedostávají zaměstnanci žádnou náhradu mzdy nebo nemocenské dávky (s výjimkou, kdy je povinně nařízena karanténa).

Jednou ze zvažovaných alternativ bylo, že by zaměstnavatelé měli povinnost poskytovat 3 – 5 dní tzv. „sick days“. Tedy speciální dovolenou, kterou může zaměstnanec čerpat právě při krátkodobé pracovní neschopnosti. Řada zaměstnavatelů to již tak jako tak dělá, nově to mělo být povinné, ale ani to zatím nebylo zavedeno.

Nemocenská za prvních 14 dní v roce 2017

Zaměstnancům v pracovní neschopnosti vzniká od 4 dne (do 14 dne) nárok na náhradu mzdy. OSVČ mají prvních 14 dní „smůlu“. Těm případně vzniká nárok až na nemocenské dávky od 15 dne pracovní neschopnosti.

Náhrada mzdy, kterou dostávají zaměstnanci v prvních 14 dnech, se v roce 2017 zvyšuje. Od 1. 1. 2017 totiž dochází k výraznějšímu zvýšení redukčních hranic. Ty se sice mění každý rok, ale vždy to bylo spíše jen o minimální částku. Letos je zvýšení o něco výraznější

  • První redukční hranice pro náhradu mzdy v roce 2017 = 164,85 Kč
  • Druhá redukční hranice pro náhradu mzdy v roce 2017 = 247,10 Kč
  • Třetí redukční hranice pro náhradu mzdy v roce 2017 = 494, 20 Kč

Zvýšení nemocenských dávek v roce 2017

Podobě jako se mění redukční hranice pro výpočet náhrady mzdy v době prvních 14 dní pracovní neschopnosti, mění se i redukční hranice pro výpočet výše nemocenských dávek od 15 dne pracovní neschopnosti. V roce 2017 budou platit tyto redukční hranice:

  • 1 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2017 = 942 Kč (zvýšení o 41 Kč)
  • 2 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2017 = 1412 Kč (zvýšení o 61 Kč)
  • 3 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2017 = 2842 Kč (zvýšení o 123 Kč)

Příklad výpočtu: Jak se reálně projeví zvýšení?

Řekněme, že máme zaměstnance, který má hrubou mzdu 30000 Kč měsíčně (160 hodin), tedy při běžných osmihodinových směnách s hodinovou mzdou 187,50 Kč. Ten onemocní, takže je od začátku týdne v pracovní neschopnosti:

  • První 3 dny (pondělí, úterý, středa) není žádná náhrada mzdy
  • Za čtvrtek + pátek se započítá 16 hodin (2 neodpracované směny)
  • Sobota a neděle se nepočítá (náhrad mzdy je pouze za neodpracované směny, o víkendu tento zaměstnanec neměl pracovat)
  • Za další týden, pondělí až pátek se započítá 40 hodin (5 neodpracovaných směn)

Za prvních 14 dní by tento zaměstnanec tedy dostal:

  • V roce 2016 = 5370 Kč
  • V roce 2017 = 5442 Kč

Za zbytek měsíce, pokud by byl v pracovní neschopnosti celý měsíc, tedy za 15 až 30 den by pak dostal:

  • V roce 2016 = 8288 Kč (za 16 kalendářních dní)
  • V roce 2017 = 8400 Kč (za 16 kalendářních dní)

Neschopenka a nárok na dávky ve zkušební době

Pokud onemocníte již během zkušební doby, nijak to nesnižuje váš nárok na nemocenské dávky. Na ty máte nárok již do začátku zaměstnání. Nárok na nemocenské dávky vyplývá z nemocenského pojištění, které za vás platí zaměstnavatel již od začátku pracovního poměru.

Pozor jen na to, že zatímco při běžném pracovním poměru vám zaměstnavatel nemůže výpověď, když jste v pracovní neschopnosti, u zkušební doby je to jinak. Tady platí, že s vámi zaměstnavatel nemůže okamžitě ukončit pracovní poměr pouze v prvních 14 dnech, kdy máte nárok na náhradu mzdy. Pak už s vámi ale pracovní poměr během zkušební doby může (a to, i když jste v pracovní neschopnosti).

Neschopenka a nárok na nemocenské dávky po skončení zaměstnání

Pokud onemocníte po skončení zaměstnání, pak máte nárok na „placenou“ nemocenskou pouze případě, že je pracovní neschopnost zahájena ještě v ochranné lhůtě. Ta je 7 kalendářních dní od skončení pracovního poměru.

V takovém případě pak prvních 14 dní nedostáváte nic (na náhradu mzdy od zaměstnavatele již nemáte nárok). Od 15 dne ale máte nárok na nemocenské dávky.

Kontrola na neschopence

Během prvních 14 dní u vás může zaměstnavatel vykonat kontrolu dodržování léčebného režimu (tedy mimo jiné jestli jste doma mimo povolené vycházky). ČSSZ (resp. místní OSSZ) pak, může vykonat kontrolu kdykoliv.

Jen během roku 2016 bylo provedeno více než 120 tisíc kontrol a pochybení bylo zjištěno ve více než 2500 případech. Platí, že kontrola může přijít v zásadě kdykoliv tedy i pozdě odpoledne nebo večer. Kontrola během pracovní neschopnosti také může přijít i opakovaně.

Kdy chodí nemocenská?

Za prvních 14 dní dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatel. Ta by vám pak měla být vyplacena v obvyklém výplatním termínu společně i se zbytkem výplaty (pokud jste nemocní třeba jen část měsíce).

Nemocenské dávky pak chodí každý měsíc, podobně jako výplata – vždy zpětně. Tedy v aktuálním měsíci dostáváte nemocenské dávky za předchozí měsíc. Vyřízení a výplata nemocenských dávek by měla být provedena do 30 dní od chvíle, kdy jsou předány všechny podklady.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka bez nahlížení do registru. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčky do 5000 Kč. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.