Od 1. 1. 2024 se také poněkud mění pravidla pro výpočet nemocenské. Zvyšují se redukční hranice pro výpočet nemocenských dávek. Ty se pak v průběhu neschopenky zvyšují z 60% až na 72% z hrubé mzdy (redukovaného vyměřovacího základu).
Zajímalo by vás, kolik peněz dostanete, pokud budete doma na neschopence? Jaké jsou podmínky a pravidla pro výpočet výše nemocenských dávek v roce 2024? A jaké změny začnou platit od 1. 1. 2024?
Připravili jsme pro vás aktualizovanou podobu kalkulačky pro výpočet výše nemocenské (při dlouhodobé pracovní neschopnosti) pro aktuální rok 2024.
Pro výpočet toho, kolik byste měli dostat peněz za pracovní neschopnost, je nutné zadat několik základních údajů. Pro výpočet náhrady mzdy za prvních 14 dní, je rozhodující průměrný hrubý výdělek za poslední kalendářní čtvrtletí. Zjednodušeně se dá vypočítat z průměrné hrubé mzdy.
Pro výpočet nemocenských dávek od 15 dne na neschopence, je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten se zpravidla počítá na základě hrubé mzdy, za posledních 12 měsíců (v posledním zaměstnání):
Výše nemocenské se odvíjí od toho, jaká je vaše hrubá mzda (resp. vyměřovací základ pro nemocenské dávky). Případně u OSVČ, se výše nemocenských dávek odvíjí od toho, jaký mají vyměřovací základ (jak vysoké si platí dobrovolné nemocenské pojištění) – viz tato kalkulačka pro výpočet nemocenské pro OSVČ v roce 2024.
Výše nemocenské se v průběhu neschopenky několikrát mění:
Pro výpočet výše nemocenské (při dlouhodobé pracovní neschopnosti), je určující vyměřovací základ. To je zjednodušeně vaše hrubá mzda vydělená počtem kalendářních dní (připadajících na rozhodné období).
Nemocenská ale není ve stejné výši, jako zmíněný vyměřovací základ. Při výpočtu nemocenských dávek se nejprve provádí redukce. Od 1. 1. 2024 platí tato pravidla:
Výsledkem aplikace redukčních hranic je redukovaný vyměřovací základ, z nějž se počítá konečná výše nemocenské (60 – 72%).
Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den pracovní neschopnosti. Tedy i za víkendy nebo státní svátky (není to tedy tak, že by se nemocenská platila jen za pracovní dny).
Když někdo onemocní, nezaznamená to automaticky, že by mu stát vyplácel nemocenskou. Obecně platí, že na placenou neschopenku má nárok jen ten, kdo pracuje, a za koho platí zaměstnavatel nemocenské pojištění.
Nárok na nemocenskou tedy nemají:
Nárok na placenou neschopenku pak nemají ani důchodci (s výjimkou pracujících důchodců, ale i u nich je omezena maximální délka placené nemocenské na max. 70 dní), ženy na mateřské nebo rodičovské apod.
Pokud je zaměstnanec ve zkušební době a onemocní nebo se mu stane nějaký úraz, tak to na jeho nárok ne neschopenku (a nemocenské dávky) nemá žádný vliv. I zde platí stejná pravidla jako u „běžných“ zaměstnanců s pracovním poměrem na dobu určitou nebo neurčitou.
Je zde ale přesto jedna výjimka. Zatímco běžný zaměstnanec v pracovním poměru na dobu neurčitou nemůže být během pracovní neschopnosti propuštěn (tj. nemůže dostat výpověď od zaměstnavatele, ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnance nebo ukončení dohodou možné je), v případě, že je zaměstnanec ještě ve zkušební době, tak jej zaměstnavatel může propustit, i když je v pracovní neschopnosti.
Platí zde pouze omezení, že pracovní poměr ve zkušební době nemůže být ze strany zaměstnavatele ukončen během prvních 14 dní PN. Od 15 dne už ale je možné pracovní poměr ukončit. Na vyplácení nemocenských dávek to, ale nemá vliv. Pracovní neschopnost (a výplata nemocenských dávek), by pokračovala dále, i po skončení pracovního poměru ve zkušební době.
Pokud někdo skončí zaměstnání (pracovní poměr), je nezaměstnaný a onemocní, pak bude záležet především na to, kdy bude zahájena pracovní neschopnost. Po skončení zaměstnání totiž běží tzv. ochranná lhůta, která je 7 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání.
Pokud tedy nezaměstnaný onemocní během oněch 7 dní ochranné lhůty, má nárok na nemocenskou, tak jako by byl stále zaměstnaný. Je zde ale rozdíl v tom. Že nemocenská mu bude vyplácena až od 15 dne. Za prvních 14 dní nic nedostane (to se vyplácí jen náhrada mzdy, kterou dostávají zaměstnanci).
Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky online bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní kreditní karty. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.