Kalkulačka nemocenská – výpočet nemocenské za neschopenku

Víte, na kolik peněz máte nárok, pokud onemocníte nebo se vám stane nějaký úraz? Kolik je nemocenská v roce 2016, a jaké jsou podmínky pro její získání? Jak je to s nemocenskou ve zkušební době nebo po skončení pracovního poměru? A kdy může přijít kontrola během nemocenské? Na toto a další, vám odpoví naše kalkulačka pro výpočet nemocenské v roce 2016.

Kalkulačka – výpočet nemocenské a náhrady mzdy za nemoc 2024

Od 1. 1. 2024, dochází ke zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek (což má vliv i na výpočet nemocenské do zaměstnavatele).

Může dojít i k mírnému zvýšení nemocenské. Základní podmínky pro nárok na placenou neschopenku, jsou stejné, jako v předchozích letech.

Aktuální výpočet 2024:

Kalkulačka nemocenská 2016

Na nemocenskou, respektive nemocenské dávky během pracovní neschopnosti mají nárok především zaměstnanci (za které nemocenské pojištění hradí zaměstnavatel) nebo i OSVČ (pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění).

Pro stanovení výše nemocenské je rozhodující Váš příjem (resp. z něj vyplývající vyměřovací základ, u OSVČ pak záleží na výši pojištěného na NP). Ten se vypočítává z rozhodného období, což je zpravidla posledních 12 měsíců u posledního zaměstnavatele (může to být ale i jinak – viz dále).

Online výpočet výše nemocenské v roce 2016

Kalkulačka nemocenská 2016
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Hodinová hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Byla nařízena karanténa?
Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od počtu pracovních hodin v předchozím kalendářním čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Nemocenská nebo náhrada mzdy?

Aktuálně (tedy v roce 2016) platí, že za první 3 dny zaměstnanec nedostává žádnou náhradu mzdy, ani nemocenské dávky (výjimku tvoří situace kdy je například nařízena karanténa).

Od 4 do 14 dne pracovní neschopnosti pak zaměstnanci dostávají tzv. „náhradu mzdy“ od svého zaměstnavatele. OSVČ v této době nemají nárok na žádné nemocenské dávky ani na náhradu mzdy (protože z logiky věci OSVČ žádnou mzdu nedostává).

Od 15 dne pracovní neschopnosti pak zaměstnancům nebo OSVČ (kteří si hradí dobrovolné nemocenské pojištění), náleží nemocenské dávky. Výplata dávek probíhá maximálně po dobu jednoho roku, v oprávněných případech může být i prodloužena.

Kolik je nemocenská v roce 2016

Pro výpočet toho, kolik je nemocenská, jsou rozhodující tzv. „redukční hranice“. Jedná se o to, že pokud pracujete u jednoho zaměstnavatele po celý předchozí rok, s průměrnou mzdou řekněme 40 tisíc korun hrubého měsíčně, pak je vyměřovací základ 1315,07 Kč/den (tedy 40000 * 12/365).

Tento vyměřovací základ se pak dále redukuje a to takto:

  • 1 redukční hranice = do částky 901 Kč se započítá 90% = 810,90 Kč
  • 2 redukční hranice = nad 901 Kč do 1351 Kč se započítá 60% = 248,44 Kč
  • 3 redukční hranice = nad 1351 Kč do 2701 Kč se započítá 30% = v našem příkladu tedy 0
  • Nad 2701 Kč se již nezapočítává nic

Při hrubé mzdě 40 tisíc korun by tedy redukovaný denní vyměřovací základ byl 1060 Kč. Z této částky je pak nemocenská stanovena jako 60%, tedy 636 Kč. Tato částka je pak vyplácena za každý kalendářní den (tedy včetně víkendů a státních svátků) trvání pracovní neschopnosti. Pokud by tedy rvala pracovní neschopnost po celý měsíc (30 dní) pak by celková výše byla 19 080 Kč. (uvedené částky se vztahují k tomuto konkrétnímu případu, tedy hrubé mzdě 40 tisíc korun)

Nemocenská ve zkušební době

Na nemocenské dávky je nárok i ve zkušební době. Podstatné je to, aby se jednalo o zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění (tedy klasický pracovní poměr, u DPP či DPČ záleží na skutečném, resp. sjednaném příjmu).

Výše nemocenské se odvíjí vždy od poslední pojištěné činnosti. Pokud tedy někdo nastoupí do nového zaměstnání, pracuje zde jeden měsíc a pak ještě ve zkušební době nastoupí do pracovní neschopnosti, pak se i tak výše dávek odvíjí od příjmu z tohoto zaměstnání.

Pokud není v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dní, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ.

Nemocenská po skončení pracovního poměru

Pokud někdo ukončí pracovní poměr a poté onemocní, může mít v určitých případech i tak nárok na nemocenské dávky. Jedná se o to, že po skončení zaměstnání běží tzv. ochranná lhůta, která trvá 7 kalendářních dní od skončení posledního zaměstnání.

Jak je to s nemocenskou u nezaměstnaných na Úřadu práce

V době, kdy jste evidování na Úřadu práce, za vás stát neplatí nemocenské pojištění (hradí pouze zdravotní pojištění). Pokud tedy onemocníte nebo utrpíte nějaký úraz jako nezaměstnaní v evidenci Úřadu práce, pak nárok na nemocenské dávky nevzniká.

Výjimkou by byla situace, kdy by pracovní neschopnost vznikla do 7 kalendářních dní od skončení posledního zaměstnání (tedy ještě v ochranné lhůtě).

Kontrola během nemocenské

Kontrolu dodržování léčebného režimu během pracovní neschopnosti může provádět jak příslušný „orgán“ (ČSSZ, resp. místní pracoviště OSSZ) nebo také zaměstnavatel. Kontrola během nemocenské může probíhat v zásadě kdykoliv – zákon tyto kontroly nijak přesně nevymezuje. Platí, že kontrola by neměla narušovat „noční“ klid – tedy kontroly by neměly probíhat mezi 22:00 až 6:00. Jinak žádné omezení není.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka ihned před výplatou. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Online půjčky do 5000 Kč. To je solidní a jistá cest, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka nemocenská – výpočet nemocenské za neschopenku

Diskuse: 2
  • Iveta

    DOBRÝ DEN, mám dotaz, pracovní poměr na dobu neurčitou byl ukončen 21.9.2016, 23.9.2016 jsem onemocněl, jak to bude s vyplacením nemocenské? Děkuji za odpověď

  • Custom avatar liatris

    zdravím účastníky diskuze

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...