Kalkulačka mateřská dovolená pro OSVČ

Kalkulačka mateřská dovolená pro OSVČ

Jste OSVČ a plánujete těhotenství? Zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na mateřskou dovolenou (resp. PPM – peněžitou pomoc v mateřství)?

Jste OSVČ a plánujete těhotenství? Zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na mateřskou dovolenou (resp. PPM – peněžitou pomoc v mateřství)? Pomůžeme vám spočítat, kolik peněz byste mohli dostat. Naše kalkulačka vám umožní zjistit, jak vysoká by mohla být peněžitá pomoc v mateřství. V doprovodném textu se také dozvíte, na co si dát pozor, a jak dosáhnout toho, aby vaše mateřská byla co nejvyšší. Další užitečné informace najdete i zde: Mateřská 2021. Nebo Kalkulačka pro výpočet nároku na PPM pro zaměstnance.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Výpočet peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ

Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2014
Kolik platíte na nemocenské pojištění (měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Má i OSVČ nárok na mateřskou dovolenou?

Na mateřskou dovolenou, resp. peněžitou pomoc v mateřství může mít nárok i OSVČ. Podmínkou pro uznání tohoto nároku je to, aby si OSVČ hradil nemocenské pojištění. Na rozdíl od běžného zaměstnance, u kterého platí nemocenské zaměstnavatel, pro OSVČ to není povinnost, ale pouze dobrovolná aktivita.
Pro OSVČ tedy platí tyto dvě hlavní podmínky:

  • V posledních dvou letech před podáním žádosti o mateřské dávky musí OSVČ platit nemocenské pojištění nejméně 270 dní
  • V posledním roce před podáním žádosti o PPM musí OSVČ platit nemocenské pojištění nejméně 180 dní

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2014

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ je v roce 2014 částka 115 Kč. To vychází z minimálního měsíčního základu 5000 Kč, z nějž je pak stanoveno nemocenské pojištění ve výši 2,3% tedy oněch 115 Kč.

Maximální částka, jakou má smysl platit na nemocenské pojištění je 2 387 Kč. Platit více by již nemělo smysl – vzhledem k redukci vyměřovacího základu by se již výsledná dávka nezvýšila (platí jak pro peněžitou pomoc v mateřství, tak i pro nemocenskou).

Jak získat maximální mateřskou jako živnostník

Pro výpočet nemocenské je rozhodným obdobím posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud by tedy OSVČ chtěla mít co nejvyšší mateřskou, musela by si začít platit nemocenské pojištění již 12 měsíců před plánovaným nástupem na mateřskou v maximální možné výši – tj. 2 387 Kč.

Při této platbě by výsledná mateřská byla 1 058 Kč denně, tj. cca 31 740 Kč měsíčně (30 kalendářních dní). Celková mateřská by pak mohla být:

  • 207 368 Kč při narození jednoho dítěte (délka mateřské je maximálně 196 dní)
  • 274 022 Kč při narození dvou dětí (délka mateřské je maximálně 259 dní)

Kolik je mateřská pro OSVČ 2014

Následující tabulka ukazuje, jak se mění výše peněžité pomoci v mateřství, v závislosti na měsíční platbě nemocenského pojištění:

Nemocenské pojištění PPM den PPM měsíc
115 Kč 116 Kč 3 480 Kč
250 Kč 251 Kč 7 530 Kč
500 Kč 501 Kč 15 030 Kč
1 000 Kč 815 Kč 24 450 Kč
1 500 Kč 964 Kč 28 920 Kč
2 000 Kč 1 058 Kč 31 740 Kč

Jak je vidět – díky vlivu redukce vyměřovacího základu – při vyšší platbě nemocenského již výsledná PPM neroste tak rychle, jako u nižších částek (kde se vliv redukce ještě tolik neprojeví).

Mateřská a OSVČ bez zaplaceného nemocenského pojištění

V případě, že OSVČ nesplní podmínku pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (270 dní nemocenského za poslední 2 roky + 180 dní nemocenského za poslední rok), nebo pokud si platila jen minimální zálohy na nemocenské pojištění, pak existuje ještě jedna možnost, jak získat mateřskou.

V případě, že otec dítěte splňuje podmínky pro přiznání dávky (délka nemocenského pojištění), pak je možné, aby od 7 týdne po porodu požádal o poskytnutí peněžité pomoci v mateřství. V tom případě uzavře s matkou dítěte dohodu, a podá si žádost o poskytnutí peněžité pomoci při převzetí dítěte do péče. V případě otce, ale může být mateřská vyplácena maximálně po dobu 22 týdnů (to je dáno tím, že o ni může žádat až od 7 týdne, takže prvních 6 týdnů, kdy má nárok jen matka dítěte, tedy nezískává nic).

OSVČ a pokračování v podnikání na mateřské

Podobně, jako pro zaměstnance, i pro OSVČ platí během pobírání peněžité pomoci v mateřství omezení pro další podnikání. Pokud by OSVČ chtěla pokračovat ve svém podnikání, tak by se muselo jednat o jinou činnost, než na základě které si platila nemocenské podnikání.

Je to obdobné jako u zaměstnanců. Ani oni nemohou během mateřské pracovat pro svého původního zaměstnavatele. Jedině pokud by s ním uzavřeli druhou smlouvu. Pracovat během mateřské na tu původní smlouvu, na základě které je nárok na mateřskou, není možné.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Nebankovní půjčka bez doložení příjmu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: SMS půjčka 5000 bez nahlížení do registrů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.