Kalkulačka mateřská dovolená – výpočet výše PPM a podmínky

Pokud už jste, nebo vás snad v roce 2015 čeká těhotenství, a chtěla byste se dozvědět, s jakou podporou od státu můžete během těhotenství a následném rodičovství počítat, tak si v této kalkulačce pro výpočet výše mateřské můžete sama spočítat, kolik dostanete peněz.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Výpočet výše mateřské (aktualizováno k 1. 1. 2015)

Kalkulačka mateřská 2015
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Co je to mateřská?

Mateřská, nebo přesněji peněžitá pomoc v mateřství (zkratka PPM), je dávka, která je poskytována v době těhotenství a po porodu. Nárok na tuto dávku zakládá zákon o nemocenském pojištění. Mateřská tedy, podobně jako ošetřovné nebo nemocenská, patří mezi dávky hrazené z nemocenského pojištění.

Po přesnost několik základní údajů:

 • Mateřská dovolená = doba, kdy je těhotná žena uvolněna ze zaměstnání
 • Peněžitá pomoc v mateřství = dávka, která je vyplácena před a po porodu (28 nebo 37 týdnů), vyplácí ČSSZ (resp. OSSZ)
 • Rodičovská dovolená = uvolnění ženy, které se narodilo dítě, ze zaměstnání
 • Rodičovský příspěvek = sociální dávka, poskytovaná po skončení výplaty PPM nebo po narození dítěte (pokud žena neměla nárok na PPM), vyplácí Úřad práce

Kdo má nárok na mateřskou?

Z výše uvedeného vyplývá, že mateřská je vyplácena na základě nemocenského pojištění. Nárok na mateřskou mají tedy pouze ti, kdo si platí toto pojištění. Resp. OSVČ si musí nemocenské pojištění platit sami, dobrovolně, u většiny zaměstnanců nemocenské platí zaměstnavatel (výjimku tvoří například práce na “dohodu” s příjmem menším než 10 000 Kč měsíčně).

Základní podmínky nároku na PPM:

 • Za poslední dva roky byl žadatel/žadatelka o PPM účastníkem nemocenského pojištění nejméně po dobu 270 dní (kalendářní dny)
 • V době podání žádosti je žadatel/žadatelka účastníkem nemocenského pojištění, nebo je žadatelka v ochranné lhůtě 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti (zaměstnání, dobrovolná platba OSVČ)
 • Pokud o PPM žádá OSVČ, pak musí být splněna nejenom podmínka aktivní účasti na pojištění a délka pojištění 270 dní za poslední dva roky, ale současně musí být splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění v délce 180 dní za poslední rok

Z čeho se počítá výše mateřské?

Výpočet výše mateřské je navázaný na příjem z poslední pojištění činnosti. U zaměstnanců je to typicky poslední zaměstnání. Pak se na základě příjmů za posledních 12 měsíců vypočítá denní vyměřovací základ, který se pak dále redukuje. A výše mateřské je pak 70% z redukovaného vyměřovacího základu.

Redukční hranice pro výpočet mateřské jsou v roce 2015 tyto:

 • z částky do 888 Kč se počítá 90 %
 • z částky od 888 Kč do 1 331 Kč se počítá 60 %
 • z částky od 1 331 Kč do 2 662 Kč se počítá 30 %
 • z částky nad 2 662 Kč se už nic nezapočítává

Příklad výpočtu výše mateřské:

Paní Nováková je těhotná. V zaměstnání má průměrnou hrubou mzdu 45 000 Kč měsíčně. Za posledních 12 měsíců nebyla v pracovní neschopnosti. Jak se tedy vypočítá mateřská?

 • Denní vyměřovací základ bude: (45000*12)/365 = 1479,45 Kč
 • Z částky 888 Kč se započítá 90% = 799,2 Kč
 • Protože je DVZ vyšší než 888 Kč, aplikuje se 2 redukční hranice a z rozdílu mezi 888 a 1331 se započítá 60% = 265,8 Kč
 • Ze zbytku (tj. rozdíl mezi 1 331 a 1479,45) se započítá 30% = 44,53 Kč
 • Jednotlivé částky se sečtou a zaokrouhlí se = 1199 Kč, to je redukovaný základ
 • Z redukovaného základu se pak vezme 70% a to je výsledná denní mateřská = 840 Kč/den

Kde se žádá o mateřskou

Podklady pro žádost o peněžitou pomoc v mateřství vyplňuje ošetřující lékař na příslušný formulář. Vyplněné formuláře pak žena odevzdává buď své účetní, nebo přímo na OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení)

Kdo nemá nárok na mateřskou

Na peněžitou pomoc v mateřství nemají nárok osoby bez nemocenského pojištění tj. typicky:

 • Studentky, které během studia nepracovaly
 • Nezaměstnaní vedení na úřadu práce
 • OSVČ které si neplatí nemocenské pojištění

Mateřská a otec dítěte

Pokud podmínky nároku na PPM nesplňuje matka dítěte, může o tuto dávku požádat případně otec dítěte. Pokud ten splňuje podmínky (účast na nemocenském pojištění), pak dávku získat může. Má to ale několik podstatných omezení. Zatímco matka dítěte může získat dávku již 6 týdnů před porodem, otec může žádat až po narození dítěte. Dále je nutné, aby v době čerpání PPM nevykonával stejnou práci. Tedy měl by být doma s dítětem, nebo může teoreticky pracovat, ale musel by na dobu čerpání PPM uzavřít se svým zaměstnavatelem jinou pracovní smlouvu na jinou pracovní činnost.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Nebankovní půjčka Home Credit bez ručitele. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – SMS půjčka 5000 bez nahlížení do registrů. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka mateřská dovolená – výpočet výše PPM a podmínky

Diskuse: 4
 • Custom avatar Katka B.

  Dobrý den, v roce 2014 jsem čerpala PPM a následně nastoupila na RD, kterou v současné době stále čerpám. Letos v prosinci (2015) očekáváme narození druhého dítěte. Chtěla jsem se zeptat, zda i u něj budu mít nárok na čerpání PPM, jak a kde u něj mám případně žádat a jak se bude vypočítávat. Zároveň by mne zajímalo jak to bude s aktuálně pobíraným rodičovským příspěvkem v době čerpání PPM na druhé dítě. Pracovní poměr, ze kterého jsem loni na PPM a RD nastupovala stále trvá.
  Děkuji předem za odpověď.

 • Custom avatar Daniela

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,ke kterému datu v měsíci se vyplácí mateřská dovolená. Předem děkuji za odpověď

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den, měla bych dotaz, minule jsem si špatně spočítala nástup na mateřskou, nastupovala jsem 8 týdnů před porodem a tak jsem počítala 56 (8X7) dní před termínem porodu, ale měla jsem to o 4-5 dní delší než mělo být správně a vybírala si ještě neplacené volno.
  Můžete mi pomoci s výpočtem?Pokud chci nastoupit 6 týdnů před porodem tentokrát, termín porodu mám 14.1.2015.Lékař mi to nevypočítal, jak někteří uvádějí, měla jsem si to spočítat sama.

 • Custom avatar Nella

  Ahoj chtela bych se zeptat zijeme s pritelem v zahranici kde mame 3 mesicni dceru a pobiram tady materskou.Materska mi v unoru zkonci (Nebo je tu jenom 9 mesicu)..Ale v breznu pristiho roka se chceme vracet do cr ,tak by me zajimalo jestli mam narok na materskou ??Dekuji za veskere odpovedi 🙂

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...