Kalkulačka mateřská – peněžitá pomoc v mateřství

Kalkulačka mateřská – peněžitá pomoc v mateřství

Spočítejte si, kolik bude vaše mateřská dovolená (PPM, peněžitá pomoc v mateřství).

Spočítejte si, kolik bude vaše mateřská dovolená (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Pokud plánujete v roce 2014 nástup na mateřskou dovolenou, naše kalkulačka vám pomůže vypočítat, jaká bude vaše peněžitá pomoc v mateřství. Další užitečné informace ohledně těchto dávek najdete zde: Mateřská 2024. Pokud se potřebujete na něco zeptat, nejste si jisti, jak to bude právě ve vašem případě, zeptejte se nás v diskuzi pod tím to článkem. Poradíme vám.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Výpočet mateřské 2014 online

Kalkulačka mateřská 2014
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Výpočet peněžitá pomoc v mateřství 2014

Pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) je rozhodující výš hrubý příjem (resp. celkové příjmy) za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou. Z nich se pak stanoví denní vyměřovací základ (zjednodušeně se DVZ (denní vyměřovací základ) spočítá jako (12 * hrubá mzda)/365  … tedy hrubá mzda vynásobená počtem měsíců a vydělená počtem kalendářních dní v roce). U OSVČ se denní vyměřovací základ stanoví trochu jinak – viz Kalkulačka mateřská dovolená  pro OSVČ.

Denní vyměňovací základ se pak během výpočtu redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Ta první je ve výši 865 Kč. Do této částky se započítává 100% (na rozdíl třeba od nemocenské nebo ošetřovného, kde se započítá jen 90%). Druhá hranice je 1298 Kč. Z rozdílu mezi první a druhou redukční hranicí se započítá 60% (pokud je vyměřovací základ nižší než druhá redukční hranice, počítá se jen rozdíl mezi skutečným vyměřovacím základem a první hranicí). Třetí redukční hranice je pak 2595 Kč. Zde se započte 30%.

Výsledkem tohoto výpočtu je stanovení redukovaného denního vyměřovacího základu. Ten vidíte i jako jeden z výsledků v naší kalkulačce. Výsledná mateřská je pak 70% z vypočítaného redukovaného základu.

Díky redukci je tak maximální možná výše peněžité pomoci v mateřství na úrovni cca 1 060 Kč denně (to odpovídá hrubé měsíční mzdě ve výši necelých 79 000 Kč, nebo nemocenskému pojištění ve výši 2 387 Kč – pro OSVČ tedy nemá smysl platit vyšší zálohu než právě tuto.)

Maximální délka mateřské dovolené

Maximální délka mateřské dovolené se řídí počtem narozených dětí:

  • Při narození jednoho dítěte je peněžitá pomoc v mateřství poskytována maximálně po dobu 196 dní
  • Při narození dvou a více dětí je nárok na mateřské dávky po dobu 259 dní

Na mateřskou se obvykle nastupuje v období šestého až osmého týdne před předpokládaným termínem porodu. Není ale nutnou podmínkou, že by mateřská musela být vybrána naráz. Už od 6 skončeného týdne po porodu může být mateřská přerušená a následně si žena zbývající dny může dovybrat až do 1 roku věku dítěte.

Pokud by se jednalo o případ, kdy na peněžitou pomoc v mateřství vznikl nárok z důvodu převzetí dítěte do péče, je dokonce možnost dovybrat si zbývající dny až do 7 let věku dítěte.

Kdo má nárok na PPM

Nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) mají ti, kdo se účastní nemocenského pojištění. Tedy především zaměstnanci, za něž nemocenské pojištění platí ze zákona zaměstnavatel (neplatí to automaticky pro všechny zaměstnance, mohou zde být výjimky jako například u dohody o provedení práce, kde měsíční příjem nepřesáhne 10 tisíc korun).

Dále pak mají nárok i OSVČ, kteří si nemocenské pojištění platí sami (pro živnostníky je nemocenské dobrovolné – mohou si jej platit jak OSVČ hlavní tak i vedlejší). Minimální záloha na nemocenské je v roce 2014 částka 115 Kč (při této platbě bude ale výsledná mateřská podpora jen „zanedbatelná“)

Nárok mají i ženy po skončení školy – studium na střední, vysoké nebo vyšší odborné škole se považuje za přípravu na budoucí zaměstnání. Z tohoto titulu je pak po úspěšném absolvování studia nárok na mateřskou – včetně ochranné lhůty 180 dní od ukončení studia.

Mateřská dovolená – otec dítěte

Na mateřskou nemusí jenom žena. Na mateřskou dovolenou může nastoupit i otec dítěte (stejně tak jako i rodičovskou dovolenou může čerpat otec dítěte). Někdy je dokonce výhodnější, pokud na mateřskou nastoupí právě otec dítěte. To platí především pro případy, kdy matka dítěte byla OSVČ a neplatila si nemocenské pojištění.

Pokud by chtěl peněžitou pomoc v mateřství získat otec dítěte, musí být splněna stejná základní podmínka jako u ženy – tj. minimálně 270 dní nemocenského pojištění v předchozích 2 letech (u OSVČ navíc ještě 180 dní placeného nemocenského pojištění v posledním roce).

Otec dítěte ale nemůže dostat stejnou podporu jako žena. Pro muže je maximální doba omezena na 22 týdnů. Otec dítěte může na mateřskou nastoupit nejdříve od 7 týdne po narození dítěte. Z toho pak vyplývá kratší doba čerpání (žena má nárok na 28 týdnů).

Aby otec dítěte získal mateřskou, musí na ČSSZ předložit příslušný formulář – žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče.

Co byste měli vědět o mateřské

  • Nárok mají zaměstnanci, studenti, OSVČ
  • Nárok vzniká, pokud 2 roky před nástupem na mateřskou bylo placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní
  • OSVČ musí navíc mít zaplaceno nemocenské pojištění 180 dní za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou
  • Nezaměstnaní nemají nárok na nemocenské dávky tedy ani na PPM (výjimkou je ochranná lhůta)
  • Ochranná lhůta pro PPM je 180 dní (resp. pokud bylo poslední zaměstnání kratší než 180 dní, pak je ochranná lhůta stejně dlouhá jako poslední zaměstnání)
  • Studenti mají nárok na mateřské dávky jen po úspěšném dokončení studia
  • Maximální délka je 196 dní (jedno dítě) nebo 259 dní (dvě a více dětí)
  • Maximální možná výše PPM je 207 760 Kč (jedno dítě) a 274 540 Kč (dvě a více dětí)
  • Mateřskou může dostat i otec dítěte – maximálně 22 týdnů
  • Pokud není nárok na PPM, nastupuje se rovnou na rodičovskou dovolenou a pobírá se rodičovský příspěvek

Mateřská dovolená – kdy chodí na účet

PPM (peněžitá pomoc v mateřství) se vyplácí za předchozí kalendářní měsíc – zpravidla do 20 dne v měsíci. Peníze tedy chodí na účet vždy následující měsíc (podobně jako výplata ze zaměstnání). Případně je možné požádat i o výplatu formou poštovní poukázky – v tom případě se ale z vyplacené částky strhává poplatek za poštovní poukázku. Výplata v hotovosti není možná.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Blesková půjčka do 10 minut na účtu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Výhodná půjčka 100 tisíc korun bez ručitele. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.