Od začátku roku 2024, se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Od 1. 1. 2024 můžete od Úřadu práce dostat i o 1810 Kč více, než v minulém. Zvyšuje se mi možnost přivýdělku pro nezaměstnané o 900 Kč (díky zvýšení minimální mzdy) - v roce 2024 je to 9450 Kč měsíčně.
Od začátku roku 2024 (od 1. 1. 2024) se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanost a při rekvalifikaci. V novém roce, se také zvyšuje možnost přivýdělku pro nezaměstnané (díky zvýšení minimální mzdy).
V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik dostanete od Úřadu práce, pokud budete v roce 2024 nezaměstnaní. Podíváme se na to, jaké jsou aktuální podmínky pro nárok na podporu, kolik je minimální podpora, a co jen nového v roce 2024.
Na podporu v nezaměstnanosti mohou mít nárok zaměstnanci po skončení pracovního poměru (viz výpočet v kalkulačce), nebo i podnikatelé po skončení (či přerušení) podnikání (kalkulačku pro výpočet podpory pro OSVČ najdete zde). Na podporu může být nárok i po rodičovské nebo po skončení neschopenky (viz informace níže), a v dalších případech.
Pro výpočet podpory, zadejte svoji průměrnou čistou mzdu (průměrný čistý měsíční výdělek v posledním zaměstnání), za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí. Dále hraji roli váš věk nebo důvody pro ukončení zaměstnání.
Od začátku roku (od 1. 1. 2024) se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. A to o poměrně hodně vysokou částku. Oproti předchozímu roku je podpora pro nezaměstnané od Úřadu práce, až o 1810 Kč vyšší:
Tuto maximální podporu, ale dostanete, jen pokud byste měli adekvátně vysokou výplatu. Podpora se vypočítá na základě vaší průměrné čisté mzdy (resp. na základě průměrného čistého výdělku za poslední kalendářní čtvrtletí, v posledním zaměstnání).
Kolik je podpora v nezaměstnanosti, je stanoveno takto:
V některých případech, pak může být podpora snížena na 45% po celou dobu. Jedná se o situace, kdy je pracovní poměr ukončen ze strany zaměstnance, bez uvedení vážného důvodu.
Vážné důvody pro ukončení zaměstnání, jsou uvedeny v paragrafu 5, písmeno c, zákona o zaměstnanosti. Může se jednat například o nutnost pečovat o dítě.
V některých případech ale nemusí být nárok na podporu vůbec. Pokud nejsou splněny podmínky, pokud je zaměstnání ukončeno z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pokud nebyla odpracována dostatečně dlouhá doba, atd.
Na podporu může být nárok až po dobu 11 měsíců. Záleží ale na tom, kolik roků je vám v době, kdy si jdete na Úřad práce požádat o podporu (narozeniny během čerpání podpory, už nehrají roli):
Pokud ale jdete na Úřad práce opakovaně, krátce po sobě, a pracovali jste třeba jen dva měsíce (ukončíte zaměstnání ještě během zkušební doby), pak není nárok na podporu vůbec, nebo jen na zbytek nevyčerpané doby, z předchozí podpory v nezaměstnanosti.
Od začátku roku 2024, se zvyšuje možnost přivýdělku pro nezaměstnané. Pokud jste na Úřadu práce a nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti (ještě vám nezačala být vyplácena, nebo už skončila), pak si můžete přivydělat nějaké brigádě.
Pozor jen na to, že se musí jednat o práci na dohodu DPČ (dohoda o pracovní činnosti), nebo v pracovním poměru. Práce na dohodu DPP (dohoda o provedení práce) není možná. Není také možné podnikat jako OSVČ, a brát podporu od Úřadu práce.
Jako nezaměstnaný na Úřadu práce, si můžete přivydělat jen jednu polovinu minimální mzdy. V roce 2024 je to 9 450 Kč hrubého měsíčně. To je o 800 Kč více, než v předchozím roce (od 1. 1. 2024 dochází ke zvýšení minimální mzdy na 18 900 Kč).
V některých případech sice máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, ta se ale nedá spočítat na základě vašeho příjmu v posledním zaměstnání.
Jedná se například o situaci po skončení rodičovské nebo po skončení dlouhodobé pracovní neschopnosti, po ukončení zaměstnání.
Pokud jste delší dobu nepracovali, ale máte nárok na započítání náhradní doby zaměstnání (pracovní neschopnost po skončení zaměstnání, péče o dítě do 4 roků, apod.), pak se vám podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR.
Tato průměrná mzda pro výpočet podpory, je pro rok 2024 stanovena na 42 427 Kč. A podpora je pouze minimální:
O podporu v nezaměstnanosti, si můžete požádat na kterémkoliv Úřadu práce. Může to být tam, kde máte trvalé bydliště, nebo tam, kde skutečně bydlíte. Nebo případně i ve městě, kde si budete hledat novou práci.
Na Úřad práce byste měli jít do 3 pracovních dní, po skončení zaměstnání. Není to ale nějaká povinnost. Na Úřad práce se dá jít i později (pak ale evidence na ÚP nenavazuje na ukončené zaměstnání).
Nebo tam nemusíte chodit vůbec. Pak si ale musíte případně začít platit minimální zdravotní pojištění (jinak ho za vás platí stát). Minimální zdravotní pojištění se také od začátku roku 2024 zvyšuje. Pokud byste nenastoupili do nového zaměstnání a nebyli vedeni na Úřadu práce, pak si musíte platit 2552 Kč měsíčně.
Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky bez registru potvrzení přijmu a poplatku předem. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka 15 000 Kč ihned na účet v bance – zdarma a bez poplatků. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.