Kalkulačka – kolik je mateřská a kdo má nárok na PPM?

Kalkulačka – kolik je mateřská a kdo má nárok na PPM?

Z čeho se počítá mateřská na druhé dítě?

Očekáváte v roce 2016 narození potomka a zajímalo by vás, kolik je mateřská? V této kalkulačce pro výpočet výše PPM (peněžitá pomoc v mateřství), si sami můžete spočítat, kolik peněz byste měli dostat během mateřské dovolené. V doprovodném textu pak najdete všechny užitečné informace na téma mateřská v roce 2016, a poradíme vám s nejčastějšími dotazy.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Výpočet výše mateřské v roce 2016

Kalkulačka mateřská 2016
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kdo má nárok na PPM?

V období před porodem (nástup na mateřskou je zpravidla 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), a následně po porodu náleží matce dítěte peněžitá pomoc v mateřství (PPM, lidově také mateřská).

Na PPM mají nárok všichni, kdo splní základní podmínky. Mezi tyto podmínky patří především to, že:

  • Žadatel o PPM splňuje podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění a to v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky
  • Účastníkem nemocenského pojištění jsou především zaměstnanci (za ty nemocenské platí zaměstnavatel), nebo OSVČ, které si hradí dobrovolné nemocenské pojištění sami
  • U OSVČ dále platí podmínka, že z oněch 270 kalendářních dní musí být nejméně 180 dní účastníkem nemocenského pojištění v posledních 12 měsících
  • Žadatel o PPM pak musí být v době podání žádosti o mateřskou stále účastníkem nemocenského pojištění (tj. zaměstnaný, nebo plátce jako OSVČ), nebo musí být v tzv. ochranné lhůtě (ta je 180 dní od skončení posledního zaměstnání)

Jak se počítá mateřská?

To, kolik bude vaše mateřská, se odvíjí především od toho, jaké jsou vaše příjmy. Výpočet výše PPM se zpravidla provádí na základě příjmů za posledních 12 měsíců. Jsou ale výjimky.

  • Pokud například žena nastoupí do nového zaměstnání, ve kterém pracuje pouze 6 měsíců, pak se výše PPM počítá pouze z tohoto posledního zaměstnání.
  • Pokud žena před porodem je v pracovní neschopnosti a pobírá nemocenskou, pak se tyto nemocenské dávky nezapočítávají při výpočtu výše mateřské.

To samé pak platí, pokud je žena několik měsíců nezaměstnaná a má jen podporu v nezaměstnanosti.

  • Pokud je o PPM žádáno ještě v rámci ochranné lhůty 180 dní, pak se opět výše PPM bude odvíjet od posledních příjmů ze zaměstnání a podpora v nezaměstnanosti se ve výpočtu neprojeví.

Kolik bude moje mateřská v roce 2016?

Jak již bylo uvedeno v předchozím odstavci, výše PPM se odvíjí od příjmů. Na základě těchto příjmů je určen tzv. vyměřovací základ. Ten je možné zjednodušeně určit jako součet všech příjmů za posledních 12 měsíců (měsíc, ve kterém je podána žádost se už nezapočítává), který pak vydělíme 365, a výsledkem je pak denní vyměřovací základ

Výsledná částka se dále redukuje:

  • 1 redukční hranice 901 Kč, z této částky se započítá 100%
  • 2 redukční hranice 1351 Kč, do této částky se započítá 60%
  • 3 redukční hranice 2701 Kč, do této částky se započítá 30%
  • Cokoliv nad 2701 Kč se do výše PPM již neprojeví
  • Výsledná PPM je pak 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu

Příklad výpočtu mateřské:

Paní Nováková v posledním roce před nástupem na mateřskou pracovala za hrubou měsíční mzdu 50000 Kč. Jaká bude výše peněžité pomoci v mateřství v jejím případě:

  • Denní vyměřovací základ = (50000*12)/365 = 1643,84 Kč
  • 1 redukční hranice = do částky 901 se započítává vše = 901 Kč
  • 2 redukční hranice (tj. z rozdílu 1351 – 901) se započítá 60% = 270 Kč
  • 3 redukční hranice (tj. z rozdílu 1643,84 – 1351) se započítá 30% = 87,85 Kč
  • Redukovaný denní vyměřovací základ = 1259 Kč
  • Výsledná výše PPM = 882 Kč (70% z redukovaného DVZ)
  • Celková mateřská na jedno dítě = 172 872 Kč (resp. 26 460 za měsíc, na jedno dítě je mateřská po dobu 196 dní, resp. 28 týdnů)
  • Celková mateřská na dvě a více dětí = 228 438 Kč (resp. opět 26460 Kč za měsíc, na dvě a více dětí je mateřská po dobu 259 dní, resp37 týdnů)

Peněžitá pomoc v mateřství při druhém dítěti

Z čeho se počítá mateřská na druhé dítě? Vezměme si modelovou situaci, kdy paní Nováková otěhotní, pobírá mateřskou a následně rodičovský příspěvek. Během této doby znovu otěhotní. Bude mít nárok na druhou mateřskou a z čeho se bude počítat?

V případě že by paní Nováková na druhou mateřskou nastupovala rovnou z rodičovské dovolené nebo do 4 roků věku prvního dítěte, pak se výše PPM určuje z příjmu, který měla před prvním porodem, její PPM by tam měla být ve stejné výši jako u prvního dítěte.

Nárok na mateřskou u nezaměstnané ženy

V případě že je žena těhotná a současně nezaměstnaná, pak nárok na PPM vznikne pouze tehdy, pokud se bude nacházet v ochranné lhůtě – tj. do 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Nárok na mateřskou u studentky

Studentka, která během studia otěhotní, bude mít nárok na PPM, pouze v případě že během studia byla účastníkem nemocenského pojištění – tj. že během studia pracovala.

Druhá možnost je pak v případě že úspěšně dokončí studium a nastoupí do zaměstnání (stane se tedy účastníkem nemocenského pojištění). Pak by jí mohl vznikat nárok na PPM.

Jinak má nárok pouze na rodičovský příspěvek od narození dítěte.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Kreditní karta ihned bez doložení příjmu. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Finská půjčka se splatností až 45 dní. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.