Kalkulačka – kolik je mateřská a kdo má nárok na PPM?

Očekáváte v roce 2016 narození potomka a zajímalo by vás, kolik je mateřská? V této kalkulačce pro výpočet výše PPM (peněžitá pomoc v mateřství), si sami můžete spočítat, kolik peněz byste měli dostat během mateřské dovolené. V doprovodném textu pak najdete všechny užitečné informace na téma mateřská v roce 2016, a poradíme vám s nejčastějšími dotazy.

Kolik bude mateřská v roce 2024?

Od 1. 1. 2024, se mění podmínky pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvyšují se redukční hranice). Maximální mateřská, může být až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní).

V roce 2024, by se také měla zvyšovat i rodičovská (rodičovský příspěvek bude 350 000 Kč).

Spočítejte si, kolik bude mateřská od ledna 2024:

Výpočet výše mateřské v roce 2016

Kalkulačka mateřská 2016
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kdo má nárok na PPM?

V období před porodem (nástup na mateřskou je zpravidla 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), a následně po porodu náleží matce dítěte peněžitá pomoc v mateřství (PPM, lidově také mateřská).

Na PPM mají nárok všichni, kdo splní základní podmínky. Mezi tyto podmínky patří především to, že:

 • Žadatel o PPM splňuje podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění a to v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky
 • Účastníkem nemocenského pojištění jsou především zaměstnanci (za ty nemocenské platí zaměstnavatel), nebo OSVČ, které si hradí dobrovolné nemocenské pojištění sami
 • U OSVČ dále platí podmínka, že z oněch 270 kalendářních dní musí být nejméně 180 dní účastníkem nemocenského pojištění v posledních 12 měsících
 • Žadatel o PPM pak musí být v době podání žádosti o mateřskou stále účastníkem nemocenského pojištění (tj. zaměstnaný, nebo plátce jako OSVČ), nebo musí být v tzv. ochranné lhůtě (ta je 180 dní od skončení posledního zaměstnání)

Jak se počítá mateřská?

To, kolik bude vaše mateřská, se odvíjí především od toho, jaké jsou vaše příjmy. Výpočet výše PPM se zpravidla provádí na základě příjmů za posledních 12 měsíců. Jsou ale výjimky.

 • Pokud například žena nastoupí do nového zaměstnání, ve kterém pracuje pouze 6 měsíců, pak se výše PPM počítá pouze z tohoto posledního zaměstnání.
 • Pokud žena před porodem je v pracovní neschopnosti a pobírá nemocenskou, pak se tyto nemocenské dávky nezapočítávají při výpočtu výše mateřské.

To samé pak platí, pokud je žena několik měsíců nezaměstnaná a má jen podporu v nezaměstnanosti.

 • Pokud je o PPM žádáno ještě v rámci ochranné lhůty 180 dní, pak se opět výše PPM bude odvíjet od posledních příjmů ze zaměstnání a podpora v nezaměstnanosti se ve výpočtu neprojeví.

Kolik bude moje mateřská v roce 2016?

Jak již bylo uvedeno v předchozím odstavci, výše PPM se odvíjí od příjmů. Na základě těchto příjmů je určen tzv. vyměřovací základ. Ten je možné zjednodušeně určit jako součet všech příjmů za posledních 12 měsíců (měsíc, ve kterém je podána žádost se už nezapočítává), který pak vydělíme 365, a výsledkem je pak denní vyměřovací základ

Výsledná částka se dále redukuje:

 • 1 redukční hranice 901 Kč, z této částky se započítá 100%
 • 2 redukční hranice 1351 Kč, do této částky se započítá 60%
 • 3 redukční hranice 2701 Kč, do této částky se započítá 30%
 • Cokoliv nad 2701 Kč se do výše PPM již neprojeví
 • Výsledná PPM je pak 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu

Příklad výpočtu mateřské:

Paní Nováková v posledním roce před nástupem na mateřskou pracovala za hrubou měsíční mzdu 50000 Kč. Jaká bude výše peněžité pomoci v mateřství v jejím případě:

 • Denní vyměřovací základ = (50000*12)/365 = 1643,84 Kč
 • 1 redukční hranice = do částky 901 se započítává vše = 901 Kč
 • 2 redukční hranice (tj. z rozdílu 1351 – 901) se započítá 60% = 270 Kč
 • 3 redukční hranice (tj. z rozdílu 1643,84 – 1351) se započítá 30% = 87,85 Kč
 • Redukovaný denní vyměřovací základ = 1259 Kč
 • Výsledná výše PPM = 882 Kč (70% z redukovaného DVZ)
 • Celková mateřská na jedno dítě = 172 872 Kč (resp. 26 460 za měsíc, na jedno dítě je mateřská po dobu 196 dní, resp. 28 týdnů)
 • Celková mateřská na dvě a více dětí = 228 438 Kč (resp. opět 26460 Kč za měsíc, na dvě a více dětí je mateřská po dobu 259 dní, resp37 týdnů)

Peněžitá pomoc v mateřství při druhém dítěti

Z čeho se počítá mateřská na druhé dítě? Vezměme si modelovou situaci, kdy paní Nováková otěhotní, pobírá mateřskou a následně rodičovský příspěvek. Během této doby znovu otěhotní. Bude mít nárok na druhou mateřskou a z čeho se bude počítat?

V případě že by paní Nováková na druhou mateřskou nastupovala rovnou z rodičovské dovolené nebo do 4 roků věku prvního dítěte, pak se výše PPM určuje z příjmu, který měla před prvním porodem, její PPM by tam měla být ve stejné výši jako u prvního dítěte.

Nárok na mateřskou u nezaměstnané ženy

V případě že je žena těhotná a současně nezaměstnaná, pak nárok na PPM vznikne pouze tehdy, pokud se bude nacházet v ochranné lhůtě – tj. do 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Nárok na mateřskou u studentky

Studentka, která během studia otěhotní, bude mít nárok na PPM, pouze v případě že během studia byla účastníkem nemocenského pojištění – tj. že během studia pracovala.

Druhá možnost je pak v případě že úspěšně dokončí studium a nastoupí do zaměstnání (stane se tedy účastníkem nemocenského pojištění). Pak by jí mohl vznikat nárok na PPM.

Jinak má nárok pouze na rodičovský příspěvek od narození dítěte.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Kreditní karta ihned bez doložení příjmu. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Finská půjčka se splatností až 45 dní. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka – kolik je mateřská a kdo má nárok na PPM?

Diskuse: 9
 • Custom avatar Soňa Kudová

  Dobry den. Mam dotaz. Od 3.listopadu 2015 jsem po IVF tehotna a jsem na nemocenske. V praci mi reditelka vypocitala kdy mam nastoupit na MD a podle pani gynekolozky mi bohuzel nesedi jeden den. (Marodni do 27.3. 2015 dale 45 dni dovolenou a od 28.5. 2016 MD. Gynekolozka dle terminu 29.5. – 12.6. Nastup na MD. Muzou mi naridit v praci kdy mam ukoncit marodni a nastoupit na MD nebo muzu v klidu ukoncit marodni az posledni den v breznu a podle toho nastoupit na dovolenou a nasledne na MD i kdyz by to vychazelo na patek? Ja jen jak se mam popr.branit ci postupovat kdyby na tom v praci trvali a ohaneli se paragrafem. Take jaka mi bude vypocitana vyse materske kdyz do listopadu jsem mela hrubeho 22 tis. s ulevami na dannich na dve deti. Moc dekuji Kudova S.

 • Custom avatar Tereza

  Dobry den,chci se optat žiju z mamkou a ta je na hmotne nouzi,25.2.2016 se mi narodil syn bude se muj rodičovsky přispevek pocitat mamce do penez ?? Dekuji

 • Custom avatar Jarda

  Dobrý den,
  měl bych takový dotaz. Chtěl bych se Vás zeptat má přítelkyně je těhotná termín porodu máme v Srpnu, ale bohužel byla OSVČ a neodváděla nic do sociálního systému. Já pracuji od října a mám velice slušný výdělek, ale smlouvu na dobu určitou tedy do června, minule zaměstnáni navazovalo na nové. Chtěl jsem se Vás zeptat, pokud bych v té době pobíral příspěvek pro nezaměstnané a po 6 nedělí bych nastoupil na mateřskou, tak asi o podporu pro nezaměstnané přijdu. Je tomu tak? Kdybych v průběhu mé mateřské dovolené, nastoupil do nového zaměstnaní budu nadále dostávat PPM, jelikož by se o naše dítě starala má přítelkyně, která by zůstala s dítětem doma. Popřípadě jak by se toto dalo řešit? Rád bych se zeptal na tyto varianty, jelikož nebudu živit jen sám sebe, ale rázem tři. Raději se Vás chci zeptat, na ty nejhorší varianty moc krát děkuji za odpověď..

 • Custom avatar Ivis

  Dobrý den,

  platí stále možnost, že i PPM může pobírat otec dítěte? Já jsem OSVČ a nemocenskou jsem si neplatila, kdysi bylo možné, aby PPM pobíral partner, který je zaměstnaný.
  Děkuji
  Ivana

 • Lenka

  Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mateřská podléhá dani z příjmu? Resp. jestli měsíční částka, která mi vyjde ve vaší kalkulačce se musí ještě zdanit nebo je to již v čistém? Děkuji

 • Custom avatar Adél

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mateřské dovolené. Všude jsem se dočetla, že nárok na mateřskou mají osoby, kteří byli plátci za poslední 2 roky na nemocenském pojištění ( byli zaměstnaní), ale nikde jsem se nedočetla, zda se jim započítává více zaměstnání? 🙂 Já bych tuto podmínku splnila, ale půl roku jsem pracovala na DPČ, pak jsem nastoupila do jiného zaměstnání na DPČ a ted jsem na HPP zase u jiného zaměstnavatele, tudíž ta podmínka 270 dní by tam byla, ale nemůžu se dopátrat jestli se to sčítá z více zaměstnání :). A jak se takto vypočítá? Děkuji za odpověď

 • Custom avatar konova

  Dobrý den chci se zeptat, pracuji pul roku na dohodu, předtím jsem byla 3 mesice zamestnana.S přítelem planujeme dite a chci se zepta zda mam nárok na nejake peníze po porodu dítěte od státu..dekuji.

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, jsem doma na rodičovské dovolené. Dítě narozené 13.6.2014, do tří let dítěte jsem požádala zaměstnavatele o uvolnění z důvodu rodičovské dovolené. Jsem tedy stále zaměstnaná a práci mi drží, je za mě zástup po dobu mateřské a rodičovské. Ráda bych si pořídila ještě jedno děťátko, ale nerada bych ohrozila rozpočet. Do kdy maximálně bych musela otěhotnět, abych pobírala mateřskou dovolenou a počítala se mi z výdělku před prvním dítětem? Kdybych otěhotněla až těsně před třetím rokem dítěte, co bych musela udělat, aby se mi mateřská počítala z výdělku před prvním dítětem? Případně jiné možnosti, abych nezůstali bez prostředků. Máme hypotéku, takže se nás bohužel netýká dorovnání a ani zatím přídavek na dítě. Předem moc děkuji za odpověď.

 • Custom avatar maru

  dobrý den,

  nemocenská se údajně nezapočítává do výše mateřské… zajímalo by mě tedy, z jakých měsíců se mi bude počítat mateřská, když jsem od 1.12. 2016 na nemocenské (před tím rok a půl práce), od 1.2. 2017 budu vybírat dovolenou a 1.3. 2017 nastoupím na mateřskou?

  děkuji za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...