Kalkulačka exekuce na mzdu – výpočet nezabavitelné částky a srážek při exekuci

Zajímalo by vás, jak je to s exekucí na plat? Kolik vám exekutor může strhnout ze mzdy, a kolik peněz vám naopak musí nechat? A jaký je rozdíl mezi přednostní a nepřednostní exekucí? Na tyto, a další otázky vám pomůžete najít odpověď naše kalkulačka pro výpočet exekučních srážek v roce 2018.

Od 1. 1. 2018 dochází k menšímu zvýšení nezabavitelného minima, a tedy všem, kdo již mají exekuci, by tedy od lednové výplaty mělo zůstávat více peněz. V naší kalkulačce si to můžete sami spočítat.

Nová kalkulačka – výpočet exekuce 2023

Od začátku roku (od 1. 1. 2023), se letos opět zvyšuje nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci.

Od 1. ledna 2023 je základní nezabavitelná částka zvýšena na 13 638 Kč. Za manželku, manžela či dítě, je to nově 3 409,50 Kč.

Viz nová kalkulačka pro výpočet exekuce a nezabavitelné částky v roce 2023

Výpočet exekuce na mzdu od 1. 1. 2018

Kalkulačka exekuce na mzdu 2018
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jaká je nezabavitelná částka při exekuci v roce 2018?

I když je exekuce určitě složitá životní situace, máme pro vás dobrou zprávu. Při exekuci na mzdu určitě nehrozí, že byste zůstali zcela bez prostředků. Zákon na tuto situaci pamatuje a určuje určitou sumu – nezabavitelné minimum – které dlužníkovi musí zůstat.

Od 1. 1. 2018 dochází ke zvýšení základní nezabavitelné částky o 71 Kč. To je dáno tím, že výše nezabavitelného minima se odvíjí od toho, jaké je životní minimum (v roce 2018 je to 3410 Kč) a jaké jsou normativní náklady na bydlení (v roce 2018 je 5928 Kč) a ty se právě od 1. 1. 2018 zvyšují.

Při exekuci na mzdu vám tedy určitě musí zůstat:

 • Nezabavitelná částka pro jednotlivce v roce 2018 = 6225,33 Kč
 • Nezabavitelná částka na manželku/manžela v roce 2018 = 1556,33 Kč
 • Nezabavitelná částka na dítě (za každé dítě) v roce 2018 = 1556,33 Kč

Kolik mi zůstane při exekuci na plat v roce 2018?

Samotná nezabavitelná částka ale není vše, co by vám při exekuci mělo zůstat. Postup výpočtu exekučních srážek je takový, že nejprve se od čisté mzdy odečte tato nezabavitelná částka. Zbylá část platu se rozdělí na třetiny. Pokud by zbylá část platu byla vyšší než 9338 Kč, pak vše nad tuto hranici dostane exekutor, a na třetiny se bude dělit částka 9338 Kč.

To, kolik vám pak skutečně zůstane při exekuci, záleží především na tom, zda je exekuce vedena z důvodu přednostní nebo nepřednostní pohledávky (viz dále). Pokud je to nepřednostní pohledávka, pak vám zůstávají dvě třetiny (maximálně ale 2x 3112 Kč). Pokud je ti přednostní pohledávka, pak vám zůstává jedna třetina (maximálně ale 1x 3112 Kč).

Příklad výpočet exekuce na plat

Pan Novák má manželku a tři děti. Jeho průměrná čistá mzda je 32 500 Kč. Dluží za neuhrazené splátky za půjčku od banky a exekutor jeho zaměstnavateli nařídil provádění srážek:

 • Průměrná čistá mzda = 32500 Kč
 • Typ exekuce = nepřednostní pohledávka
 • Základní nezabavitelné minimum = 12 451 Kč (6225,33 Kč + 4x 1556,33 Kč)
 • Zbytek mzdy = 20 049 Kč, vše nad 9338 Kč dostává exekutor, tj. 10 771 Kč
 • Zbylá část (9338 Kč) se dělí na třetiny = 3x 3112 Kč
 • Dvě třetiny dostává pan Novák (2x 3112 Kč), jednu třetinu dostane exekutor
 • Celkové srážky na exekuci = 13 823 Kč
 • Zbytek mzdy k výplatě pro p. Nováka = 18 677 Kč

Přednostní a nepřednostní pohledávka – vliv na exekuci

Jak již bylo uvedeno výše, to kolik peněz vám zůstane při exekuci, závisí mimo jiné i na tom, o jaký typ pohledávky se jedná:

Přednostní pohledávky = nezaplacené výživné (alimenty), nezaplacené daně, nezaplacené sociální a zdravotní pojištění, náhrada škody způsobená trestným činem aj.

Nepřednostní pohledávky = nezaplacené účty za nájem, vodu, elektřinu, plyn, telefon, internet, televizi, pokuty za jízdu na černo v MHD, neuhrazené splátky půjček, úvěrů, hypotéky apod.

Hledání exekucí na internetu – jak zjistit exekuce podle jména?

Pokud byste si chtěli ověřit, jestli náhodou nejste v exekuci (nebo i někdo jiný, třeba si chcete prověřit budoucího nájemníka bytu, který pronajímáte), existuje možnost jak na internetu zjistit exekuce podle jména dané osoby (nebo i podle dalších údajů, jako je adresa nebo datum narození).

Exekutorská komora České republiky provozuje centrální evidenci exekucí. V ní jsou pak evidovány všechny aktivní (neukončené) exekuce vedené exekutory, kteří jsou členové komory. Hledání v tomto registru exekucí ale není zadarmo. Jen za úvodní registraci zaplatíte 120 Kč. A následně platíte za každé hledání poplatek 30 Kč.

Centrální evidenci exekucí můžete najít na adrese www.ceecr.cz.

Exekuce na sociální dávky, na mateřskou nebo na důchod

Exekuční srážky se ale netýkají jenom zaměstnanců a jejich výplaty. Exekutor může nařídit srážky z mnoha různých příjmů. Spadá sem například i důchod. Nebo třeba podpora v nezaměstnanosti, odstupné. Také dávky, které dostávají matky na mateřské nebo rodičovské (peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek). V bezpečí není ani nemocenská nebo jiné příjmy.

Na některé příjmy ale exekutor nedosáhne. Jedná se především o různé sociální dávky – například příspěvek na bydlení nebo třeba dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí / doplatek do životního minima, nebo doplatek na bydlení).

Jak se zbavit exekuce na mzdu

Pokud exekutor nařídí vašemu zaměstnavateli provádění exekučních srážek, pak není mnoho možností, jak se exekuce zbavit. Řešit to se zaměstnavatelem nemá smysl. Ten je povinen vykonat příkaz exekutora.

Můžete se obrátit na samotného exekutora a pokusit se s ním dohodnout na jiné formě úhrady. Pokud máte pocit, že je exekuce neoprávněná, můžete se obrátit na soud.

Změna zaměstnání vám při exekuci příliš nepomůže. Exekuční srážky by vám byly prováděny i v novém zaměstnání. Tím se exekuce určitě nezbavíte. Ani práce načerno není nejlepší řešení. Sice vám exekutor z příjmu načerno nebude nic strhávat, exekuce se tím ale nezbavíte. Ta pořád existuje a navíc se zvyšuje o sankční úroky.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 24 hodin. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá mikropůjčka až do 50 000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka exekuce na mzdu – výpočet nezabavitelné částky a srážek při exekuci

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze