Kalkulačka exekuce na plat – výpočet nezabavitelné částky a srážek při exekuci 2024

Zajímalo by vás, jak je to s exekucí na plat? Kolik vám exekutor může strhnout ze mzdy, a kolik peněz vám naopak musí nechat? A jaký je rozdíl mezi přednostní a nepřednostní exekucí? Na tyto, a další otázky vám pomůžete najít odpověď naše kalkulačka pro výpočet exekučních srážek v roce 2024.

Od 1. 1. 2024 dochází ke změně nezabavitelného minima. Všem, kdo již mají exekuci, by tedy od lednové výplaty, mělo zůstávat méně peněz. V naší kalkulačce si to můžete sami spočítat.

Výpočet exekuce na plat od 1. 1. 2024

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jaká je nezabavitelná částka při exekuci v roce 2024?

I když je exekuce určitě složitá životní situace, někdy to může být ještě složitější. Při exekuci na mzdu určitě nehrozí, že byste zůstali zcela bez prostředků. Zákon na tuto situaci pamatuje a určuje určitou sumu – nezabavitelné minimum – které dlužníkovi musí zůstat.

Od 1. 1. 2024 dochází ke snížení základní nezabavitelné částky o 933 Kč. To je dáno tím, výpočet nezabavitelného minima se odvíjí od toho, jaké je životní minimum (v roce 2024 je to 4860 Kč) a jaké jsou normativní náklady na bydlení (v roce 2024 je 14197 Kč). A právě normativní náklady se od 1. 1. 2024 snižují.

Při exekuci na plat vám tedy určitě musí zůstat:

 • Nezabavitelná částka pro jednotlivce v roce 2024 = 12 704,17 Kč
 • Nezabavitelná částka na manželku/manžela v roce 2024 = 3 176,17 Kč
 • Nezabavitelná částka na dítě (za každé dítě) v roce 2024 = 3 176,17 Kč

Kolik mi zůstane při exekuci na plat v roce 2024?

Samotná nezabavitelná částka ale není vše, co by vám při exekuci mělo zůstat. Postup výpočtu exekučních srážek je takový, že nejprve se od čisté mzdy odečte tato nezabavitelná částka. Zbylá část platu se rozdělí na třetiny. Pokud by zbylá část platu byla vyšší než 28 586 Kč, pak vše nad tuto hranici dostane exekutor, a na třetiny se bude dělit částka 28 586 Kč.

To, kolik vám pak skutečně zůstane při exekuci, záleží především na tom, zda je exekuce vedena z důvodu přednostní nebo nepřednostní pohledávky (viz dále). Pokud je to nepřednostní pohledávka, pak vám zůstávají dvě třetiny (maximálně ale 2x 9528 Kč). Pokud je ti přednostní pohledávka, pak vám zůstává jedna třetina (maximálně ale 1x 9528 Kč).

Příklad výpočet exekuce na plat

Pan Novák má manželku a tři děti. Jeho průměrná čistá mzda je 32 500 Kč. Dluží za neuhrazené splátky za půjčku od banky a exekutor jeho zaměstnavateli nařídil provádění srážek:

 • Průměrná čistá mzda = 32 500 Kč
 • Typ exekuce = nepřednostní pohledávka
 • Základní nezabavitelné minimum = 25 410 Kč (12704,17 Kč + 4x 3176,17 Kč)
 • Zbytek mzdy = 7 090 Kč
 • Zbylá část (7090 Kč) se dělí na třetiny = 3x 2363 Kč
 • Dvě třetiny dostává pan Novák (2x 2363 Kč), jednu třetinu dostane exekutor
 • Celkové srážky na exekuci = 2 363 Kč
 • Zbytek mzdy k výplatě pro p. Nováka = 30 137 Kč

Přednostní a nepřednostní pohledávka – vliv na exekuci

Jak již bylo uvedeno výše, to kolik peněz vám zůstane při exekuci, závisí mimo jiné i na tom, o jaký typ pohledávky se jedná:

Přednostní pohledávky = nezaplacené výživné (alimenty), nezaplacené daně, nezaplacené sociální a zdravotní pojištění, náhrada škody způsobená trestným činem aj.

Nepřednostní pohledávky = nezaplacené účty za nájem, vodu, elektřinu, plyn, telefon, internet, televizi, pokuty za jízdu na černo v MHD, neuhrazené splátky půjček, úvěrů, hypotéky apod.

Hledání exekucí na internetu – jak zjistit exekuce podle jména?

Pokud byste si chtěli ověřit, jestli náhodou nejste v exekuci (nebo i někdo jiný, třeba si chcete prověřit budoucího nájemníka bytu, který pronajímáte), existuje možnost jak na internetu zjistit exekuce podle jména dané osoby (nebo i podle dalších údajů, jako je adresa nebo datum narození).

Exekutorská komora České republiky provozuje centrální evidenci exekucí. V ní jsou pak evidovány všechny aktivní (neukončené) exekuce vedené exekutory, kteří jsou členové komory. Hledání v tomto registru exekucí ale není zadarmo. Jen za úvodní registraci zaplatíte 120 Kč (zaslání hesla poštou). A následně platíte za každé hledání poplatek 60 Kč.

Centrální evidenci exekucí můžete najít na adrese www.ceecr.cz.

Exekuce na sociální dávky, na mateřskou nebo na důchod

Exekuční srážky se ale netýkají jenom zaměstnanců a jejich výplaty. Exekutor může nařídit srážky z mnoha různých příjmů. Spadá sem například i důchod. Nebo třeba podpora v nezaměstnanosti, odstupné. Také dávky, které dostávají matky na mateřské nebo rodičovské (peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek). V bezpečí není ani nemocenská nebo jiné příjmy.

Na některé příjmy ale exekutor nedosáhne. Jedná se především o různé sociální dávky – například příspěvek na bydlení nebo třeba dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí / doplatek do životního minima, nebo doplatek na bydlení).

Jak se zbavit exekuce na mzdu

Pokud exekutor nařídí vašemu zaměstnavateli provádění exekučních srážek, pak není mnoho možností, jak se exekuce zbavit. Řešit to se zaměstnavatelem nemá smysl. Ten je povinen vykonat příkaz exekutora.

Můžete se obrátit na samotného exekutora a pokusit se s ním dohodnout na jiné formě úhrady. Pokud máte pocit, že je exekuce neoprávněná, můžete se obrátit na soud.

Změna zaměstnání vám při exekuci příliš nepomůže. Exekuční srážky by vám byly prováděny i v novém zaměstnání. Tím se exekuce určitě nezbavíte. Ani práce načerno není nejlepší řešení. Sice vám exekutor z příjmu načerno nebude nic strhávat, exekuce se tím ale nezbavíte. Ta pořád existuje a navíc se zvyšuje o sankční úroky.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 24 hodin. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá mikropůjčka až do 50 000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka exekuce na plat – výpočet nezabavitelné částky a srážek při exekuci 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...