Exekuční srážky ze mzdy 2024 – kolik je nezabavitelná částka u exekuce?

Kolik peněz vám zůstane při exekuci na mzdu v roce 2024? Jaké je nezabavitelné minium při exekuci nebo insolvenci, a mění se nějak podmínky od 1. 1. 2024? V následující kalkulačce si sami můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane u exekuce na mzdu. A také se podíváme na související otázky týkající se srážek ze mzdy.

Výpočet exekuce na mzdu v roce 2024

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jaká je nezabavitelná částka u exekuce v roce 2024?

V případě exekučních srážek ze mzdy (tedy při exekuci nebo insolvenci) vám nikdy zaměstnavatel nemůže zabavit celou výplatu. Vždy vám zůstává určitá část mzdy, jejíž výše vychází z toho jaká je základní nezabavitelná částka. A také z toho, jestli jsou srážky prováděny z důvodu nějaké přednostní pohledávky (pak je zabavena vyšší suma) nebo nepřednostní pohledávky (pak vám zůstává o něco málo více).

Základní nezabavitelná částka se odvíjí od toho, jaké je životní minimum a jaké jsou normativní náklady na bydlení v daném roce. Pro rok 2024 tedy platí:

 • Životní minimum jednotlivce v roce 2024 = 4 860 Kč
 • Normativní náklady na bydlení v roce 2024 = 14 1972 Kč
 • nezabavitelná částka jsou 2/3
 • Základní nezabavitelná částka v roce 2024 = 12 704,17 Kč

Základní nezabavitelná částka se od 1. 1. 2024 snižuje o 933 Kč. V roce 2023 to bylo 13 638 Kč. Je to kvůli tomu, že od 1. 1. 2024 platí nové normativní náklady na bydlení ( konkrétně jedná o normativní náklady na bydlení pro jednu až dvě osoby v nájemním bytě ve městě od 70 000 obyvatel)

Nezabavitelná částka na dítě nebo na manželku

Výše uvedená nezabavitelná částka ale není „celá“. V případě, že máte nějaké děti nebo manželku, pak celkové nezabavitelné minimum může být vyšší. Za každé dítě, vůči kterému máte vyživovací povinnost, nebo i za manželku, se toto základní nezabavitelné minimum zvyšuje o dalších 3 176,17 Kč (tedy o jednu čtvrtinu základní nezabavitelné částky).

To ale ovšem neplatí v případě, že by se jednalo o exekuci na mzdu z důvodu dlužného výživného. V takovém případě se nezabavitelná částka za dítě, kterému dlužíte alimenty, nezapočítá.

Exekuce na plat při minimální mzdě v roce 2024

Minimální mzda se v roce 2024 zvyšuje o 1600 Kč na 18 900 Kč (v roce 2023 byla minimální mzda „jenom“ 17 300 Kč). Pokud by zaměstnanec s minimální mzdou měl nařízeny exekuční srážky ze mzdy, pak bude záležet na několika různých faktorech. Třeba na tom, zda má nějaké děti, nebo manželku, zda má přednostní nebo nepřednostní pohledávku atd.

Také jde o to, že výpočet exekuce na mzdu se provádí z čisté mzdy (resp. z hrubé mzdy se nejprve odčtou srážky na sociální a zdravotní pojištění a započítají se případné daňové slevy a bonusy).

Jen pro orientační představu budeme nyní předpokládat, že oněch 18 900 Kč je čistá mzda (reálná čistá mzda při minimální hrubé mzdě 18 900 Kč může být vyšší nebo i nižší):

 • Minimální mzda 18 900 Kč a žádné děti nebo manželka, nepřednostní pohledávka = zbytek mzdy 16 835 Kč, na exekuci zabaveno 2 065 Kč
 • Minimální mzda 18 900 Kč a žádné děti nebo manželka, přednostní pohledávka = zbytek mzdy 17 894 Kč, na exekuci zabaveno 1 006 Kč
 • Minimální mzda 18 900 Kč a jedno dítě a manželka, nepřednostní pohledávka = zbytek mzdy 18 900 Kč, na exekuci zabaveno 0 Kč
 • Minimální mzda 18 900 Kč a dvě děti a manželka, nepřednostní pohledávka = zbytek mzdy 18 900 Kč, na exekuci zabaveno 0 Kč

Exekuce na sociální dávky

Podobný princip exekučních srážek se uplatňuje nejenom na mzdu, ale obecně na různé jiné typy příjmů. Podobně se bude počítat exekuce i na některé sociální dávky, na důchod, na podporu v nezaměstnanosti apod.

Třeba u sociálních dávek mohou být exekučním srážkami postiženy jenom některé dávky. Může to být třeba rodičovský příspěvek. Jiné sociální dávky jsou před exekucí (formou srážek) v „bezpečí“ – to je případ třeba příspěvku na bydlení.

Exekuční srážky z platu při insolvenci

V případě, že je někdo v insolvenci (je nařízeno soudní oddlužení formou splátkového kalendáře), pak jsou prováděny srážky ze mzdy na základě stejných pravidel. V případě insolvence se pak srážky počítají stejně, jako v případě přednostních pohledávek.

Jak se zbavit exekuce na plat

Pokud pomineme standardní prostředky (jako odvolání apod.), které je možné uplatit v rámci exekučního řízení, pak jako zaměstnanec nemáte příliš mnoho možností, jak se zbavit exekuce na plat. Jakmile je vašemu zaměstnavateli doručeno nařízení od soudu nebo exekutora, pak ten nemá jinou možnost než provádět srážky (má tuto povinnost dánu zákonem).

Vy jako zaměstnanec se pak můžete maximálně pokusit dohodnout s exekutorem na nějaké jiné formě úhrady pohledávek. Je to ale na rozhodnutí exekutora, zda vám povolí třeba splátkový kalendář s nějakou nižší měsíční splátkou.

Problematická je pak i kombinace exekuce na mzdu a současně zablokovaný účet v bance. Pak vám sice zaměstnavatel z platu zabaví jen část a zbytek vám pošle na účet v bance. Pokud je ale tento účet zablokovaný od exekutora, pak se k nezabavitelné částce z platu dostanete obtížněji.

V případě exekuce na účet v bance totiž můžete vybrat peníze jen jednou – jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima.

Můžete ale banku požádat o vytvoření chráněného účtu. Na chráněný účet exekutor nemůže. Bude vám tam chodit nezabavitelná část platu, nebo i další příjmy, na které se nevztahuje exekuce. A budete s nimi moci nakládat bez omezení.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Nebankovní půjčky ihned na ruku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčím své vlastní peníze. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Exekuční srážky ze mzdy 2024 – kolik je nezabavitelná částka u exekuce?

Diskuse: 5
 • Custom avatar helena

  Čtu si tady výpočet srážek na exekuci.Jsem v invalodním důchodu II.ST důchod činí 6525Kč.byla jsem zaměstnána,kde jsem měla k důchodu mzdu 10000 a celou mzdu mi braly na exekuci,tudíž výpočtu,který je zde uváděn,nerozumím.Ráda bych samozřejmě měla vše splacené co nejdříve,ale bohužel mi zůstával pouze důchod,momentálně bych mohla nastoupit do práce,ale bohužel jen cestovné mě přijde na 1000Kč,což musím zaplatit z důchodu a pokud mi seberou opět celou mzdu,tak už nevím jak vyžít

 • Custom avatar Renata

  Dobrý den ,chci se zeptat jak je to s exekucí pokud žiju sama náklady na bydlení si hradím sama a nepobírám další peníze jako jsou sociální dávky ,moje výplata byla 16600kč čistého ale v práci mi vyplatily poze 6400kč ,děkuji za odpověd

 • Custom avatar lenka kančiová

  Dobrý den, prosím vás potřebuji poradit ohledně erážky exekuce z platu. Manžel má dluhy a strhávají mi z platu částku, která je velmi vysoká a nesouhlasí s údaji které zadám do této kalkulačky. Máme 2 děti – 13 let. Čistou mzdu mám 20.300 Kč a 8.000 Kč mi strhli z platu na exekuci. Myslím že je to moc a proto Vás tímto prosím o odpoveď. Děkuji

 • Custom avatar Marci

  Prosím vás jak správně určit výpočet 2 přednostní exekuční pohledávky, když je to osoba bez vyživovacích dalších osob a má příjem 11.015,-Kč.
  Vaše kalkulačka uděla sice výpočet, že je možnost srazit 3.240,-Kč, ale to mám rozdělit pro 2 přednostní pohledávky? Nebo tuto celou částku mám poslat jen pro jednu přednostní pohledávku, která byla dříve? Nevím si rady co mám udělat s částkou 3.240,-Kč.
  Děkuji

 • Custom avatar monika

  Dobrý večer ,na kalkulačce jsem zadala čistý příjem 14100 , mám dvě děti ve vlastní péči.
  V příjmu jsou i započítané přídavky na děti a výživné.Mám nepřednostní pohledávku.Kalkulačka mi vypočítala částku 9230 Kč jako nezabavytelnou a přitom se mi zdá že do této částky nebyla započítána nezabavytelná částka na děti to je 3076 Kč.
  Děkuji za odpověď Monika

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...