Kalkulačka doplatek na bydlení

Tato kalkulačka pro výpočet výše doplatku na bydlení vám umožní si spočítat, jestli splňujete základní podmínky pro nárok na tuto sociální dávku, a jaká by mohla být její výše. Co přesně to je doplatek na bydlení, a jaké jsou obecné podmínky, je podrobněji popsáno v tomto textu: Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2014.

Pozor na to, že doplatek na bydlení je určený pouze pro osoby (rodiny), které jsou ve hmotné nouzi. Nejedená se tedy o běžnou dávku na bydlení. Pro klasické případy, kdy máte nízké příjmy a vysoké výdaje na bydlení je určena jiná dávka viz: Příspěvek na bydlení a Kalkulačka přídavky na bydlení.

Výpočet doplatku na bydlení online

Kalkulačka doplatek na bydlení 2014
Informace o osobách
Počet dospělých osob
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí 6 až 15 roků
Počet dětí do 26 roků
Informace o dávkách
Příspěvek na bydlení

Příspěvek na živobytí

Odůvodněné náklady na bydlení
Náklady na bydlení
nájem a další výdaje za služby a energie (plyn, voda, elektřina, topení)

Informace o příjmech
průměrné čisté příjmy za poslední 3 měsíce, součet za všechny osoby)
Čistá měsíční mzda
nebo příjmy z podnikání

Podpora v nezaměstnanosti
nebo podpora při rekvalifikaci

Nemocenská
nebo náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci
nebo ošetřovné nebo PPM

Sociální dávky
rodičovský příspěvek, přídavky na dítě

Výživné
nebo příspěvek na výživu neprovdané matce

Důchod

Ostatní příjmy

Výpočet

UPOZORNĚNÍ: Výpočet v této kalkulačce je pouze velmi orientační. Pro přesné stanovení nároku na doplatek na bydlení je nutné posoudit i individuální situaci žadatele. U částky na živobytí se v kalkulačce počítá částka životního minima jednotlivce pro dospělé osoby a částka životního minima pro nezaopatřené děti podle věku. Ve skutečnosti může být u dospělých osob započítána pouze částka existenčního minima. To jestli skutečně máte nárok a na jakou výši vám nejpřesněji sdělí přímo na příslušném úřadu práce.

Kdo má nárok na doplatek na bydlení

Podle zákona a podle dalších příslušných právních norem, mezi základní podmínky nároku na doplatek na bydlení patří především to, že se jedná o sobu ve hmotné nouzi (co je to hmotná nouze viz: Hmotná nouze 2014).

Dalším předpokladem je pak to, že žadatel splňuje podmínky nároku na přídavky na bydlení – tedy že se jedná o nájemce bytu nebo vlastníka bytu v osobním nebo družstevním vlastnictví. Doplatek na bydlení se tedy vyplácí až po té, co je přiznán nárok na příspěvek na bydlení. Pouze v některých specifických případech může vznikat nárok na doplatek na bydlení i bez splnění této podmínky.

V neposlední řadě se pak předpokládá, že osoba, která si žádá o doplatek na bydlení, již pobírá příspěvek na živobytí. Opět, mohou nastat specifické případy, kdy sice nejsou splněny podmínky pro nárok na příspěvek na živobytí, ale současně může být vyplácen doplatek na bydlení (tyto případy ale naše kalkulačka nezohledňuje)

Jak používat kalkulačku pro doplatek na bydlení

Níže je podrobněji popsáno, jaké údaje a jakým způsobem se využívají v této kalkulačce pro výpočet částky doplatku na bydlení.

Informace o osobách

Pro stanovení částky živobytí, je důležité zadat informace o všech osobách ve společné domácnosti. Přesnější pravidla, jak se stanoví okruh společně posuzovaných osob, nabízí příslušný zákon č. 111/2006 sb., o hmotné nouzi – § 5.

Částka živobytí je v základu existenční minimum (2200 Kč – platí k 1. 1. 2014) pro dospělé osoby a životní minimum pro nezaopatřené děti (1740 Kč pro dítě do 6 roků, 2140 Kč pro dítě do 15 roků a 2450 Kč pro dítě do 26 roků – platí k 1. 1. 2014)

Částka může být z existenčního minima dále navýšena – v případech, kdy osoba uplatní všechny své nároky a pohledávky, se může navýšit o 1/2 rozdílu mezi existenčním a životním minimem jednotlivce. Pokud osoba nemá majetek nebo jej již aktivně využívá ke zvýšení svého příjmu, tak se také může částka navýšit o 1/2 rozdílu mezi životním a existenčním minimem.

Informace o příjmech

Pro účely posouzení nároku na dávky pomoci ve hmotné nouzi se z konkrétních příjmů započte pouze určitá část:

 • Příjmy ze zaměstnání (a podobné) = započítá se 70%
 • Podpora v nezaměstnanosti (nebo při rekvalifikaci) = započítá se 80%
 • Nemocenská, náhrady mzdy při nemoci, jiné nemocenské dávky = započítá se 80%
 • Rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, další sociální dávky = započítá se 100%
 • Důchody = započítá se 100%
 • Ostatní příjmy = započítá se 100%

Jako příjem se vždy započítávají příjmy všech společně posuzovaných osob – tedy nejenom žadatele, ale i všech dalších osob, na které se žádost o doplatek na bydlení vztahuje a to včetně nezaopatřených dětí. Pokud bude mít dítě nějaký příjem – například během letních prázdnin, započítává se i tento příjem pro dané měsíce, kdy příjem vzniknul.

Informace o dávkách

Předpokladem pro nárok na doplatek na bydlení je pobírání příspěvku na bydlení a příspěvku na živobytí. Doplatek na bydlení je sice možné ve specifických případech pobírat i bez těchto dávek, jedná se ale o případy, které jsou již značně individuální, což naše kalkulačka neumí správně zohlednit.

Co dělat když jste ve hmotné nouzi

Pokud jsou vaše příjmy jen velmi nízké, nebo dokonce vůbec žádné, můžete se obrátit o pomoc na Úřad práce, který vyřizuje agendu sociálních dávek. Kromě doplatku na bydlení vám v situaci hmotné nouze může vznikat nárok i na další dávky viz:

Nevíte-li si rady, a potřebujete se zeptat – ať už se jedná o doplatek na bydlení, nebo jiné sociální dávky, napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude možné. Pokusíme se vám poradit co a jak.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Rychlé půjčky do 5000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčím vlastní peníze na směnku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka doplatek na bydlení

komentářů 141
 • Custom avatar Krista

  Dobrý den, od příštího měsíce mi končí podpora v nezaměstnanosti, bydlím v družstevním bytě s dcerou, mé příjmy jsou 2500 kč alimenty, 610 přídavek na dítě a příspěvek na bydlení 2867 kč,byla jsem se zeptat na úřadě a bylo mi řečeno, pokud mám peníze na účtě, který musím dokládat 3 měsíce zpětně a spoření na dávku nemám nárok…takže pokud je to opravdu tak je asi lepší žít od výplaty k výplatě a nešetřit, protože pokud náhodou přijdete o práci , tak nemáte šanci dosáhnout ani na životní minimum..

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud se jedná o dávky hmotné nouze, tak tam se opravdu zohledňuje i majetek v podobě úspor na účtu apod. Takto je to bohužel stanoveno v zákonech.

   • Custom avatar jitka

    Dobrý den,chci se zeptat,zda mám nárok na doplatek na bydlení.Bydlíme v pronajatém bytě,kde nemůžeme mít trvalý pobyt.Nájemné činí 7580 kč/měs.Naše příjmy:příjem z dohody o provedení práce cca 500 – 800 kč/měs,přídavek na dítě 500,-kč a výživné 1000 kč a pobíráme příspěvek na živobytí,po zaplacení bydlení nám téměř nic nezbývá a úřednice mi tvrdí,že na nic jiného nemám nárok.Děkuji za odpověd.

  • adela

   dobri den davala jsem si žadost na dopatek na bydleni a bylo mi řečeno že mi zaniklo s duvodu že pobyram peči na holku chtela bych tomu to vyjadřeni dekuji

 • radka

  Dobrý den,měla bych dotaz ohledně přispěvku na bydlení.Manžerl bere výplatu 7120kč, já jsem na rodičovské s dvěmi dětmi a beru 4800kč i s přídavkama.Náklady na bydlení jsou 10000 se vším všudy,máme nájemní smlouvu,ale nemáme tu trvalý pobyt.Zajímalo by mně jestli máme nárok na prídavek na bydlení,nebo na jinou socialní podporu.Do teď jsme žili z úspor,ale ty bohužel došli a manžel bude mít lépe placenou práci a od léta.Děkuji za odpověd.S pozdravem Dostálová Radka

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud v bytě nemáte trvalé bydliště, tak nesplňujete jednu ze základních podmínek nároku na příspěvek na bydlení.

   Teoreticky byste mohla mít nárok na některou z dávek hmotné nouze = příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení (u něj je také podmínka trvalého pobytu, existují ale výjimky). Neuvádíte dost informací, abych vám poradila, jestli nárok máte. Budete mít lepší obrátit se rovnou na příslušný úřad práce, kde by vám měli poradit lépe na základě posouzení vaší celkové sociální a majetkové situace.

 • Custom avatar Evelin

  Dobrý den. Posím o radu. Bydlím se dvěma syny v pronajatém rodinném domečku-družstevním. Na družstvu jsem hlášená pouze já a mé dvě děti.Máme zde trvalý pobyt ale při žádosti o příspěvek na bydlení mi soc. pracovnice sdělila, že v domku má trvalý pobyt i majitelka. Proto mi nevzniká nárok na dávku. Majitelka bydlí ale v jiném městě, na adrese trvalého pobytu se nezdržuje ale nemohu po ní přeci chtít, aby se ze své nemovitosti odhlásila. Nejde sepsat nějaké čestné prohlášení majitelky, že se v RD nezdržuje, nepobývá a ani na něj nečerpá žádné dávky?Je to bezvýchodná situace. Jak to řešit? děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ve vašem případě je problém v tom, jak je formulován zákon viz – Zákon o státní sociální podpoře – č. 117/1995 Sb. § 7:
   (5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.
   Tj. nehraje roli, že majitelka RD se v domě nezdržuje, rozhodující je právě jen to že zde má vedený trvalý pobyt.

 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den, přu se nyní se sestrou o to, zda má či nemá nárok na doplatek na bydlení či jinou dávku v hmotné nouzi. Za mou osobu se domnívám, že už ne. Situace je taková – sestra samoživitelka se dvěma dětmi (obě 3 leté) má trvalé bydliště v podnájmu, kde platí 5700Kč + 1760Kč energie, pobírá již nyní na obě děti alimenty 2000Kč (tzn. 2x 1000), přídavky na dítě 1000Kč (2x 500), příspěvek na bydlení ve výši 3120Kč a příspěvek na živobytí 1700Kč. Z mého subjektivního hlediska by již nárok na další dávky mít neměla… Nebo se mýlím? Děkuji za reakci. Otázka vyvstala dnes, neboť jí končí rodičovský příspěvek. Na ÚP podávala údajně žádost o podporu v nezaměstnanosti…Budou se jí přiznané dávky znovu přepočítávat, nějak měnit? Děkuji mnohokrát za reakci a „rozsouzení“.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den,
   Pokud má příjem jen výživné a přídavky na dítě (příspěvek na bydlení se v tomto případě nepovažuje za příjem), mohla by mít nárok i na dávky z hmotné nouze – příspěvek na živobytí. A následně případně i na doplatek na bydlení. Záleží také na tom jestli jí bude přiznána nějaká podpora v nezaměstnanosti (ta by se zohledňovala jako příjem).

 • Custom avatar H.

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem sama s dítětem. Malý má 3,5. Od června 2013 jsem vedena na ÚP (po skončení mateřské dovolené),již mi skončila podpora v nezaměstnanosti,neberu na malého žádné přídavky,otec dítěte již 5. měsíc nezaplatil výživné (má platit 5000 měsíčně). Žiji s malým u mých rodičů, rodiče vlastní dům,i auto, oba chodí do zaměstnání, mám nárok pobírat od státu nějaké peníze, když žiji s nimi?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud žijete společně s rodiči, pak jste pro nárok na dávky posuzována společně s nimi. To znamená, že u dávek hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení) by se zohledňoval i příjem rodičů. V zásadě tedy máte nárok pouze na přídavky na dítě, tj. 500 Kč měsíčně.

  • Custom avatar Marie

   Jsem vdova, důchodkyně. Můj důchod s vdovským je 11 790,- , pobírám příspěvek na bydlení ve výši 880,- Kč. V 20 letech jsem s manželem opravila rodičům starý rodinný domek, který je nyní můj. Jsem těžce nemocná se srdcem. Na opravy , (potřebuje novou střechu a nějaké trámy vyměnit) nemám peníze a domek střechu nutně potřebuje. Mohla bych dostat nějakou částku na opravu domku a od koho? Za pomoc a radu mnohokrát děkuji. Marie

 • Veronika

  Dobrý den, chtěla bych upozornit na chyby v kalkulačce, všude máte uvedeno děti do 6 roků, ale taky bych se chtěla zeptat, při zadání 2 osoby dospělé a jedno dítě do 6 let proč vychází částka živobytí 8 560 Kč. Nemá tam být 7 710 Kč? Jako životní minimum rodiny? Nebo co ta částka 8 560 Kč obnáší? Píši závěrečnou práci o sociálních dávkách a na kalkulačkách si kontroluji výpočty. Ale tato mate i mě 🙂 Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, děkuji za upozornění, popisky v kalkulačce by už měly být v pořádku.

   Co se týká výpočtu = tato kalkulačka poskytuje jen orientační výpočet. Životní minimum je něco jiného. Životní minimum rodiny (společně posuzovaných osob) se stanovuje tak že první osoba má 3140 Kč, druhá a každá další má 2830 Kč.

   Pro výpočet příspěvku na živobytí se ale pracuje s něčím, co se nazývá „částka živobytí“. Ta se pro každou osobu stanovuje individuálně. V případě rodiny se pak celková částka živobytí rovná součtu částek pro jednotlivé osoby.

   U dospělé osoby je základem pro výpočet hodnota existenčního minima. Na základě různých podmínek je pak možné částku živobytí zvýšit z existenčního mima výše. Například pokud se jedná o nezaměstnaného, který si nehledá práci, má nárok jen na existenční minimum. Pokud je to nezaměstnaný, který si hledá práci (byť je zatím neúspěšný), má nárok na zvýšení o jednu polovinu rozdílu mezi existenčním a životním minimem. Atd. – viz příslušný zákon o hmotné nouzi.
   V této kalkulačce předpokládáme, že daná osoba splňuje všechny podmínky a částka živobytí u dospělé osoby tak odpovídá životními minimum jednotlivce. Proto je výsledek jen orientační.

 • Custom avatar Pavlina

  Dobrý den mám strašně velkou prosbu jsem v evidenci ÚP a pobírám hmotnou nouzi (životní min. 3410)a příspěvek na bydlení 3835kč. Bydlím v bytě 1+kk kde platím nájem 5300kč a měla bych platit zálohu na elektřinu 550kč. Na úřadu jsem se minule ptala jestli mám ještě na něco nárok např. na doplatek na bydlení nebo okamžitou pomoc, jelikož nemám na zaplacení elektřiny. Přišla mi již výzva na zaplcení částky 4400kč a nemám jak ji zaplatit. Paní na úřadě nebyla vůbec ochotna a řekla mi že nemám na nic nárok. Prosím o radu jestli mám na něco nárok moc děkuji ..sem zoufalá, jelikož bydlím v pronájmu a byt mi nepatří

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, to jestli vám vychází i doplatek na bydlení si můžete spočítat v této kalkulačce. Pokud je výsledek kladný tak pravděpodobně máte nárok (i když se jedná o orientační výsledek). Pak si můžete podat žádost i o tuto dávku.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den

  Chtěla bych se zeptat, zda-li mohu žádat o příspěvek na bydlení, když žiji s maminkou v bytě, ale ona si nechce přihlásit trvalé bydliště?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podmínkou příspěvku na bydlení je to, že žadatel má v bytě trvalý pobyt.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,

  jsem matka samoživitelka mám dvě malé děti ve věku 5 a 3 roky. Nyní jsme se nově přestěhovali do nájmu. Po skončení rodičovské dovolené jsem se nahlásila na ÚP,kde stále čekám na vyjádření. Dopředu mi bylo zděleno, že nebudu mít nárok na dávku v nezaměstnanosti, protože mám brigádu, kde pobírám 700,-/měsíčně. Tudíž mé dosavadní příjmy jsou pouze brigáda 700,- a přídavky na dítě 1000,- plus v březnu doplatek za 5 dní rodičáku . Vznikne mi nárok na hmotnou nouzi- příspěvek na živobytí i na doplatek na bydlení?? a v jaké výši? Trvalý pobyt máme, ale žádost o příspěvek na bydlení si můžeme podat až v dubnu ( náklady na bydlení jsou 11500,-) Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podle vámi popisovaných příjmů byste mohla mít nárok na dávky hmotné nouze.

   • Custom avatar Ema

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s doplatkem na bydlení když zadám naše údaje do vaší kalkulačky vždycky se mi zobrazí doplatek jako nárok ,na ÚP mi ale vždy není přiznán s oddůvodněním, že mají jiné podklady pro výpočty . Jsme 2 dospělí a 1 dítě bereme PnD 610 Kč, PnŽ 7683Kč, PnB 9829 Kč. Děkuji za radu

 • kmetzova marie

  dobry den chtela bych se zeptat jestli mam narok na doplatek na bydleni kdyz platim elektřinu a plyn ale neplatim najem a fond oprav protože z davky hmotne nouze mi na to nezbyvá.je nas 5 a bereme davku hmotne nouze 13300.neni to tak že se ma přispivat na to co mam zaplaceno nebo když nemam zaplacen najem tak nemam narok.dekuji za odpověd

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, u příspěvku na bydlení/doplatku na bydlení se posuzují skutečně uhrazené náklady. Tedy to co opravdu platíte. Pokud nemáte nájem zaplacený, nemůžete jej uplatnit jako náklad na bydlení.

 • pavlína

  dobry den, s pritelem jiz neziji od ledna 2014 a chtela bych se zeptat kolik zhruba dostane doplatek na bydleni.jeho prijem je 2200 pouze.dekuji

  • pavlína

   dobry den, s pritelem jiz neziji od ledna 2014 a chtela bych se zeptat kolik zhruba dostane doplatek na bydleni.jeho prijem je 2200 pouze a najem mu cini 6000 i se sluzbami dekuji

   • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

    Dobrý den, a zkoušela jste si to sama spočítat v této kalkulačce? Já neznám všechny údaje abych vám mohla odpovědět. Záleží mimo jiné na tom, jestli pobírá příspěvek na bydlení a v jaké výši, jaké jsou jeho příjmy (podle částky to zřejmě bude příspěvek na živobytí? Nebo jiný příjem?), atd.

 • Blanch

  Dobrý den. Manžel je od 1.3. vedený na ÚP. Byla mu přiznána podpora v nezaměstanosti 3694,kterou dostane v dubnu.
  Potom je zaměstnán na DPČ také od 1.3. za 2400.
  Já jsem vedená také na ÚP.
  Máme dvě děti, 25 dcera vedená na ÚP a syna 17 student.
  Pobíráme příplatek na bydlení 4043 a příspěvek na živobytí 2010.
  Manžel byl do 28.2. OSVČ.
  Máme nárok na doplatek na bydlení,když se nám snížil příjem v tomto aktuálním měsíci?
  A nebo až od dubna, kdy se nebude už počítat manželův příjem s podnikání?
  Děkuji za případnou odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, domnívám se, že byste mohli mít nárok na dávku už v březnu, kdy došlo ke změně vaší finanční situace.

 • Custom avatar Salim

  Dobrý den.
  Píše vám Salim, mám takový dotaz ohledně doblatku na bydlení.
  Bydlím s manželkou v bytě 1+1 , osobni vlastnictví, velikost bytu je 38 m2..
  V tom bytě bydlíme jako nájemci.
  Za bydlení celkem vč služeb platím 8.000 kč
  Dostaváme přispěvek na živobytí 5971 kč +přispěvek na bydlení 5133 kč
  Chci se zeptat, jestli mám nárok na doplatek na bydlení, pokud ano, kolik, čili v jaké častce.
  Předem vám děkuji.
  Salim.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nárok na doplatek na bydlení se odvíjí od toho, jaké jsou vaše celkové příjmy (nevím, zda to jsou jen zmíněné dávky nebo i jiné příjmy) a také na tom jestli jsou splněny všechny podmínky. Na této stránce si to můžete sám spočítat, ale bude se jednat pouze o orientační výpočet, protože posouzení nároku na doplatek na bydlení je poměrně komplexní. Pro zcela přesné informace budete mít nejjednodušší obrátit se přímo na Úřad práce.

   • Ana

    dobry den mela bych dotataz nasla jsem si podnajem najem je 7100 a 2000 plyn mela bych narok na bydlení když pobýram hmotnou nouzy 3400 děkuji gažiková

 • Custom avatar Jaromír Hirnšal

  Moje sestra je v invalidim důchodu a z psychických i fyzických důvodů má velmi malou šanci sehnat nějaké zaměstnání. Žije sama v bytě s měsíčním nájmem (včetně poplatků za služby) 7.300,-Kč. V současné době pobírá důchod 3114,-Kč, příspěvek na bydlení 5133,-Kč a příspěvek na živobytí 1230,-Kč.. Po zaplacení nájmu jí zbývá měsíčně 2177 (po odpočtech poštovného 2119) ,-Kč.. Myslím si, že by měla mít nárok na doplatek na bydlení v takové výši, aby pokryl celý skutečně placený nájem. Nebo musí náklady na živobytí trvale snižovat pod úroveň životního minima, které pro ni zákon stanoví na 3410,-Kč ?.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano v tomto případě určitě zkuste požádat o doplatek na bydlení.

 • Custom avatar eva tokarova

  chtela sem se zeptat kolik je opravdu zivotni minimum,ja cera 7 let syn 4,roky jsem samozivytelka najem platim 10200kc beru 7134kc bydleni zivobyti 5823 kc,1110kc pridavky doplatek od prosince 618kc,nerikam ze jeto malo ale neda se stim vyjit 600kc ,mam alimenty,dekuji predem za odpoved,

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, životní minimum jako takové je v tomto případě 7020 Kč

 • Custom avatar Tereza

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Před týdnem jsem podala žádost na soud o výživné a svěření do péče. Mám s přítelem jedno dítě. Nyní odešel k rodičům a bydlí tam. Trvalý pobyt si měnit nechce, rodiče ho k nim nenapíšou a zatím chce zůstat tady hlášený. Byla jsem na úřadě a příspěvek na bydlení mi zamítli, taktéž i přídavky na dítě. Malá má 14 měsíců a nepobírali jsme nikdy žádné příspěvky. O vše jsem zažádala tento týden. Příspěvek na bydlení nám nedají, protože tu má trvalý pobyt a započítavájí se jeho příjmy, taktéž ani přídavkxy nedostanu, protože se do toho počítá. Byla jsem dole na hmotné nouzi a zažádala o životní minimum a doplatek na bydlení. Ale to mi bohužel taky nevyjde (mám 5100 na dvě osoby s alimentama). Moje příjmy jsou 6100 rodičovský příspěvek +2500 alimenty. NÁJEM platím 6200 kč se vším. Myslíte že mi něco doplatí? Mám čekat měsíc na vyjádření všech příspěvků. Jen bych chtěla vedet předběžne. oložila jsem výše nájmu a elektriky a vše mám podané a teď jen čekám. Děkuji za odpověď :/ Mám sptrach, že mi nepřiznají ani ten doplatek na bydlení, když nemám nárok na hmotnou nouzi. Nevím jak tohle se posuzuje. Děkuji

 • Pirochová Jana

  Dobrý den.Pobírám invalidní důchod 10 000kč a vdovský 2700.Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na příspěvek na bydlení,když náklady jsou 7926kč.Děkuji.

 • Custom avatar Blanka

  Dobry den,prosim vas beru podporu 3965Kc,prisp.na bydleni 397Kc,prispev.na zivobiti 1190Kc.Za najemni byt platim 4110Kc.Zazadala jsem si o doplatek na bydleni a vypocitali mi 516Kc.Prijmy minus vydaje,zustane mi na cely mesic 1958Kc tj 6 5Kc na denPodle kalkulačky to je uplne jinak.Dekuji za odpověď.Blanka.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, výpočet v naší kalkulačce je jen orientační, při výpočtu dávek hmotné nouze se zohledňuje více faktorů, které se nedají v tomto jednoduchém formuláři zohlednit.

 • Šárka

  Dobrý den, jsem matka samoživitelka, zažádala jsem si o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, teď čekám na vyřízení, podle kalkulačky nárok mám. Zajímalo by mě však, jak posuzuje úřad náklady na bydlení, když samotný nájem mám nižší než počítají oni podle m2, ale nedoplatek za topení a elektřinu byl vyšší. Nikdo však ode mě nechtěl vidět jaké mám nedoplatky. Počítají to vše tabulkově a opravdové náklady nehrají žádnou roli? Děkuji za odpověď, s pozdravem Šárka

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, viz zákon o hmotné nouzi:

   § 34

   (1) Do odůvodněných nákladů na bydlení se započítává

   a) nájemné, popřípadě obdobné náklady spojené s družstevní a vlastnickou formou bydlení, a pravidelné úhrady za služby spojené s užíváním bytu; nájemným se rozumí nájemné hrazené v nájemních bytech, a to až do výše, která je v místě obvyklá, popřípadě nájemné až do výše cílového nájemného podle zákona o jednostranném zvyšování nájemného z bytu34); obdobnými náklady spojenými s družstevní formou bydlení se rozumí výše prokazatelných nákladů, maximálně však do výše nákladů uvedených pro tuto formu bydlení v zákoně o státní sociální podpoře63); úhradou služeb bezprostředně spojených s užíváním bytu, případně obdobnou vlastnickou formou bydlení, se rozumí úhrada za ústřední (dálkové) vytápění a za dodávku teplé vody, za úklid společných prostor v domě, za užívání výtahu, za dodávku vody z vodovodů a vodáren, za odvádění odpadních vod kanalizacemi, za osvětlení společných prostor v domě, za odvoz tuhého komunálního odpadu, za vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou, popřípadě další prokazatelné a nezbytné služby související s bydlením,
   b) úhrada prokazatelné nezbytné spotřeby energií; úhradou prokazatelné nezbytné spotřeby energií se rozumí úhrada dodávky a spotřeby elektrické energie, plynu, případně výdaje na další druhy paliv, a to ve výši, která je v místě obvyklá, a

   c) v případech hodných zvláštního zřetele při užívání jiné než nájemní nebo vlastnické formy bydlení úhrada nákladů uvedená v písmenech a) a b), maximálně však do výše normativních nákladů podle zákona o státní sociální podpoře64).

   (2) Výše úhrady za prokazatelnou nezbytnou spotřebu energií se stanoví jako průměrná cena za dodávku energií pro bytovou jednotku určité velikosti podle sdělení příslušných dodavatelů těchto energií, nejvýše však ve výši skutečných úhrad.

   (3) V odůvodněných případech lze navýšit částky zjištěné podle odstavce 2 až o 10 %. Za odůvodněný případ se považuje zejména dlouhodobá nemoc osoby a vyšší spotřeba energií z důvodu těžkého zdravotního postižení.

 • sofia nguyen

  dobry den. chtela jsem se zeptat, bydlim s 5letou dcerou od brezna 2014 v podnajmu za 10325kc mesicne se vsim vsudy,trvale jsme ale prihlaseny na jinou adresu s byvalym pritelem se ktrerym mam dceu nezijeme od jejiho narozeni, na vyzivne dcerce prispiva 1500 mesicne. momentalne nepracuji,mam pouze brigadu, kterou mi vychazi 950kc/ mesic, atak chci se prosim zeptat jestli mam narok na prispevky na bydleni nebo doplatek na bydleni a na zivobyti nebo jestli mam vubec narok na nejaky socialni prispevky?? a jestli ano chtela bych se jeste zeptat jakou castku bych mohla dostat? jsem cizinka s trvalym pobytem v CR . dekuji mnoho krat za odpoved s pozdravem Sofie.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud v daném bytě nemáte trvalý pobyt, tak vám nevzniká nárok na příspěvek na bydlení. Mohla byste mít nárok případně na dávky hmotné nouze. U nich záleží na tom, jaké jsou vaše celkové příjmy a celková majetková/sociální situace. Konkrétní částku vám opravdu nemohu poradit, protože neznám všechny podrobnosti. Zkuste se obrátit na Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště kde by vám měli být schopni poradit.

 • Custom avatar Eliška

  Přeji pěkný den,
  měla bych dotaz, jsem od 1.2. 2014 nezaměstnaná, na ÚP, kde mě přiznali dávku 3500 +1000 Kč na dietu, vzhledem k tomu, že jsem diabetička, 4x denně si píchám inzulín.
  Proto mám také sníženou pracovní schopnost, což mě velice omezuje na trhu práce.
  Bydlím v pronajatém bytě, kde platím 7000,- měsíčně.
  Zajímalo by mě, zda mám ještě nárok na nějaké dávky, třeba na bydlení.
  Děkuji moc za odpověď
  Eliška

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud v daném bytě máte vedený trvalý pobyt a nájemní smlouvu, pak byste mohla mít nárok na příspěvek na bydlení.

   • Custom avatar dasa

    dopri prosim o radu mam narok na prispevek kdys bytlim u sname , a prispivam za 1pokoj 2600 a peru jenom zivopiti 3410kc.

 • Custom avatar Alena

  Dobrý den. Jsem důchodkyně s důchodem 11425.-Kč. Už nemůžu být sama. Chci bydlet v penzionu pro seniory v nájmu s trvalým bydlištěm, kde náklady na bydlení jsou 11640.-Kč. Ale celkové náklady jsou 15700.-Kč. To je však bez stravování. Bydlení je v Praze.
  Prosím ,sdělte mi jaké mám možnosti požádat o pomoc stát, jaké příspěvky bych mohla
  obdržet. Děkuji.

 • Custom avatar Emma

  Dobrý den – bydlím sama se synem v pronájmu bez trvalého bydliště, nemám tedy nárok na příspěvek na bydlení, ale na doplatek na bydlení ano – chtěla bych si aspoň přibližně a orientačně umět výši doplatku na bydlení spočítat – podle dostupných kalkulaček se mi výpočet nedaří, protože moje životní poměry jsou plné vyjímek, které kalkulačky nenabízejí a odpovědné pracovnice na úřadech mě vždy odbydou s tím, že výpočet je moc složitý a nezvládla bych ho – je možné mi napsat zjednodušený vzoreček pro individuální ruční výpočet? Mnohokrát děkuji za odpověď. Emma.

 • Custom avatar Emilie

  Dobry den chtela bych s zeptat jestli je k hmotne nouzi 3410 pricten i doplatek na zivobyti .dekuji Emilie

 • Custom avatar Pound

  Dobry vecer,Ma situace: prijmi za rok 2014 – 0,-kc.do soucasne dob. Soc.vyrazen ze spolecnosti,a drzeni hladovky 9dni.byl jsem ze smesnen,a zadaly me o vymenu OP.ktery,me urad.odejmul a vystav.nahradni doklad.pri opetovne zadosti,jsem byl opet ze smesnen a ponizen.soc.pracov.ktera jse vyzivala v tom jakou ma moc,ze me zbavila OP.ale stale jsem byl vytrvale klidny.chtel,bych jen rict ze ackoliv jsem byl diskrimin.socia.rasisticky odbyt,a cigan nejsem!jsem byli jako stena!tak bylo zneuzito jak mich osobnich udaju,tak i pravomoc.urednika ze social.! Todle je realita a nemam co pusy,a jak zaplatit najem 9tis.dale jse rozepis.nebudu!jen bych potreboval radu,kam jse obratit!a na koho! Muzu podat trestne oznameni na pracovnici!po pripade na Ministerstvo soc.vec.a zab.na kraj nechci,to bude postup stejne podle nich spravni! Ale prijde cigan a loves daj ! !atd….! Pak asi media.dekuji,predem kingdom GB

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020U dlouhodobého ošetřovného je opravdu podmínkou hospitalizace. V případě, že... více »
 • jarmila.hruba@mlp.czDobrý den, mám těžce nemocného manžela, má CHOPN 4. stupně... více »