Kalkulačka doplatek na bydlení

Kalkulačka doplatek na bydlení

Tato kalkulačka pro výpočet výše doplatku na bydlení vám umožní si spočítat, jestli splňujete základní podmínky pro nárok na tuto sociální dávku, a jaká by mohla být její výše.

Tato kalkulačka pro výpočet výše doplatku na bydlení vám umožní si spočítat, jestli splňujete základní podmínky pro nárok na tuto sociální dávku, a jaká by mohla být její výše. Co přesně to je doplatek na bydlení, a jaké jsou obecné podmínky, je podrobněji popsáno v tomto textu: Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2014.

Pozor na to, že doplatek na bydlení je určený pouze pro osoby (rodiny), které jsou ve hmotné nouzi. Nejedená se tedy o běžnou dávku na bydlení. Pro klasické případy, kdy máte nízké příjmy a vysoké výdaje na bydlení je určena jiná dávka viz: Příspěvek na bydlení a Kalkulačka přídavky na bydlení.

Výpočet doplatku na bydlení online

Kalkulačka doplatek na bydlení 2014
Informace o osobách
Počet dospělých osob
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí 6 až 15 roků
Počet dětí do 26 roků
Informace o dávkách
Příspěvek na bydlení

Příspěvek na živobytí

Odůvodněné náklady na bydlení
Náklady na bydlení
nájem a další výdaje za služby a energie (plyn, voda, elektřina, topení)

Informace o příjmech
průměrné čisté příjmy za poslední 3 měsíce, součet za všechny osoby)
Čistá měsíční mzda
nebo příjmy z podnikání

Podpora v nezaměstnanosti
nebo podpora při rekvalifikaci

Nemocenská
nebo náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci
nebo ošetřovné nebo PPM

Sociální dávky
rodičovský příspěvek, přídavky na dítě

Výživné
nebo příspěvek na výživu neprovdané matce

Důchod

Ostatní příjmy

Výpočet

UPOZORNĚNÍ: Výpočet v této kalkulačce je pouze velmi orientační. Pro přesné stanovení nároku na doplatek na bydlení je nutné posoudit i individuální situaci žadatele. U částky na živobytí se v kalkulačce počítá částka životního minima jednotlivce pro dospělé osoby a částka životního minima pro nezaopatřené děti podle věku. Ve skutečnosti může být u dospělých osob započítána pouze částka existenčního minima. To jestli skutečně máte nárok a na jakou výši vám nejpřesněji sdělí přímo na příslušném úřadu práce.

Kdo má nárok na doplatek na bydlení

Podle zákona a podle dalších příslušných právních norem, mezi základní podmínky nároku na doplatek na bydlení patří především to, že se jedná o sobu ve hmotné nouzi (co je to hmotná nouze viz: Hmotná nouze 2014).

Dalším předpokladem je pak to, že žadatel splňuje podmínky nároku na přídavky na bydlení – tedy že se jedná o nájemce bytu nebo vlastníka bytu v osobním nebo družstevním vlastnictví. Doplatek na bydlení se tedy vyplácí až po té, co je přiznán nárok na příspěvek na bydlení. Pouze v některých specifických případech může vznikat nárok na doplatek na bydlení i bez splnění této podmínky.

V neposlední řadě se pak předpokládá, že osoba, která si žádá o doplatek na bydlení, již pobírá příspěvek na živobytí. Opět, mohou nastat specifické případy, kdy sice nejsou splněny podmínky pro nárok na příspěvek na živobytí, ale současně může být vyplácen doplatek na bydlení (tyto případy ale naše kalkulačka nezohledňuje)

Jak používat kalkulačku pro doplatek na bydlení

Níže je podrobněji popsáno, jaké údaje a jakým způsobem se využívají v této kalkulačce pro výpočet částky doplatku na bydlení.

Informace o osobách

Pro stanovení částky živobytí, je důležité zadat informace o všech osobách ve společné domácnosti. Přesnější pravidla, jak se stanoví okruh společně posuzovaných osob, nabízí příslušný zákon č. 111/2006 sb., o hmotné nouzi – § 5.

Částka živobytí je v základu existenční minimum (2200 Kč – platí k 1. 1. 2014) pro dospělé osoby a životní minimum pro nezaopatřené děti (1740 Kč pro dítě do 6 roků, 2140 Kč pro dítě do 15 roků a 2450 Kč pro dítě do 26 roků – platí k 1. 1. 2014)

Částka může být z existenčního minima dále navýšena – v případech, kdy osoba uplatní všechny své nároky a pohledávky, se může navýšit o 1/2 rozdílu mezi existenčním a životním minimem jednotlivce. Pokud osoba nemá majetek nebo jej již aktivně využívá ke zvýšení svého příjmu, tak se také může částka navýšit o 1/2 rozdílu mezi životním a existenčním minimem.

Informace o příjmech

Pro účely posouzení nároku na dávky pomoci ve hmotné nouzi se z konkrétních příjmů započte pouze určitá část:

  • Příjmy ze zaměstnání (a podobné) = započítá se 70%
  • Podpora v nezaměstnanosti (nebo při rekvalifikaci) = započítá se 80%
  • Nemocenská, náhrady mzdy při nemoci, jiné nemocenské dávky = započítá se 80%
  • Rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, další sociální dávky = započítá se 100%
  • Důchody = započítá se 100%
  • Ostatní příjmy = započítá se 100%

Jako příjem se vždy započítávají příjmy všech společně posuzovaných osob – tedy nejenom žadatele, ale i všech dalších osob, na které se žádost o doplatek na bydlení vztahuje a to včetně nezaopatřených dětí. Pokud bude mít dítě nějaký příjem – například během letních prázdnin, započítává se i tento příjem pro dané měsíce, kdy příjem vzniknul.

Informace o dávkách

Předpokladem pro nárok na doplatek na bydlení je pobírání příspěvku na bydlení a příspěvku na živobytí. Doplatek na bydlení je sice možné ve specifických případech pobírat i bez těchto dávek, jedná se ale o případy, které jsou již značně individuální, což naše kalkulačka neumí správně zohlednit.

Co dělat když jste ve hmotné nouzi

Pokud jsou vaše příjmy jen velmi nízké, nebo dokonce vůbec žádné, můžete se obrátit o pomoc na Úřad práce, který vyřizuje agendu sociálních dávek. Kromě doplatku na bydlení vám v situaci hmotné nouze může vznikat nárok i na další dávky viz:

Nevíte-li si rady, a potřebujete se zeptat – ať už se jedná o doplatek na bydlení, nebo jiné sociální dávky, napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude možné. Pokusíme se vám poradit co a jak.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Rychlé půjčky do 5000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčím vlastní peníze na směnku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.