Jaká bude minimální mzda? O kolik se zvýší a co se mění?

Před několika dny prošel návrh na zvýšení minimální mzdy. Minimální mzda by měla v roce 2015 vzrůst o 700 Kč na hodnotu 9200 Kč. Poslední zvýšení minimální mzdy bylo přitom na začátku roku 2013, kdy se zvyšovalo o 500 Kč na 8500 Kč.

Kalkulačka: Výpočet čisté mzdy 2023

Od 1. 1. 2023, se zvyšuje minimální mzda na 17 300 Kč měsíčně (zvýšení o 1100 Kč), tj. minimálně 103,80 Kč hrubého za hodinu. Zvýší se i minimální zaručená mzda (pouze ale u první a osmé skupiny).

Během roku 2023, bude vláda navrhovat daňovou reformu (zvýšení daní, změny u DPH, nemocenské pojištění pro zaměstnance, zruší se některé daňové slevy).

V roce 2023, se bude projednávat i novela zákoníku práce – podmínky pro home-office, nárok na dovolenou u DPP a DPČ a další změny.

Pro výpočet čisté mzdy v roce 2023:

Zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2015

Od 1. ledna 2015 tedy dojde k navýšení minimální mzdy. A to o 700 Kč z 8500 Kč (platí od roku 2013) na 9200 Kč. Současně s tím se zvyšuje i minimální hodinová mzda a to na 55 Kč / hodina (doteď byla 50,60 Kč). Přímý dopad bude mít tato změna asi na 2% zaměstnanců, kteří pracují za minimální mzdu. Jedná se o přibližně o 100 tisíc lidí. Nepřímý dopad pak tato změna bude mít skoro na všechny. Co přesně tato změna znamená, to si povíme dále.

Vyšší minimální mzda = vyšší výplata?

Jak už jsme uvedli, v ČR v současné době pracuje za minimální mzdu asi 100 tisíc zaměstnanců. Ti se mohou těšit, že od ledna 2015 najdou na výplatní pásce více peněz. O kolik přesně? Podívejte se na následující příklad:

  • Minimální mzda 2014 = 8500 Kč, bezdětnému svobodnému zaměstnanci zůstává čistá mzda 7565 Kč
  • Minimální mzda 2015 = 9200 Kč, bezdětnému svobodnému zaměstnanci zůstává čistá mzda 8188 Kč

Reálný růst čisté mzdy tak bude nižší, než uváděných 700 Kč. Reálně totiž zaměstnanec nedostane o 700 Kč více, ale pouze o 623 Kč (díky vyšším odvodům na sociální a zdravotní pojištění, které se počítají jako % z hrubé resp. superhrubé mzdy). Ještě hůře na tom pak jsou zaměstnavatelé, pro které zvýšení minimální mzdy o 700 Kč znamená, že je daný zaměstnanec bude stát o 938 Kč více (zaměstnavateli se díky růstu základní hrubé mzdy adekvátně zvyšují odvody na sociálním/zdravotním pojištěním = zvyšuje se superhrubá mzda).

Tím by ale zvyšování minimální mzdy nemělo končit. Vláda údajně plánuje další navyšování i pro další roky, tak aby minimální mzda odpovídala přibližně 40% průměrné mzdy (nyní bude cca 33%).

Nepřímé dopady navýšení minimální mzdy

Od toho, jaká je stanovená minimální mzda, se odvíjí i další věci. Zvýšení minimální mzdy tedy bude mít vliv mnohem větší. Zvyšování minimální mzdy se totiž netýká pouze těch lidí, kteří berou minimální mzdu. Adekvátně se navyšuje i minimální zaručená mzda, za kterou pracuje mnohem více lidí.

Minimální zaručená mzda je rozdělena do 8 skupin. S tím že pouze první skupina je na úrovni minimální mzdy a odpovídá především nekvalifikovaným dělníkům. Třeba už takový popelář musí dostat minimálně 9400 Kč a pokladní v supermarketu by měla mít nejméně 10 400 Kč. Zdravotní sestra by pak měla mít minimálně 11 400 Kč.

Další dopady navýšení minimální mzdy pak budou především v oblasti sociálních dávek a třeba i pro výpočet zdravotního pojištění u osob bez zdanitelných příjmů.

Minimální mzda v jiných státech v Evropě

V ČR je aktuálně 3 nejnižší minimální mzda ze všech zemí v Evropě. Z 21 Evropských zemích jsme tak na 18 místě. Hůře už na tom jsou jen Litvě, Rumunsku a Bulharsku. Například na Slovensku je aktuálně minimální mzda cca 9680 Kč, v Řecku pak 18 803 Kč, ve Francii 39748 Kč a nejvíce mají v Lucembursko, kde je minimální mzda 52828 Kč. Tedy více než 6x tolik co u nás.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka 25 000 Kč. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Potřebuji půjčit peníze ještě dnes. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Jaká bude minimální mzda? O kolik se zvýší a co se mění?

Diskuse: 2
  • Custom avatar michaela

    chtěla bych vědět jak se změní nezabavitelná částka pro exekuci jestli se zvíší nebo zustane stejná

  • Custom avatar lojza60

    Dobrý den. Jseminvalidní důchodce třetího stupně a jsem zaměstnán na plný úvazek. Mám nárok na minimální mzdu 9200Kč ,děkuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze