- Příspěvek na bydlení 2024
- Kalkulačka: Výpočet přídavky na bydlení 2024
- Normativní náklady na bydlení v roce 2024
- Kalkulačka: Přídavky na bydlení od 1. 1. 2024
- Nový formulář – příspěvek na bydlení
- Příspěvek na bydlení pro Ukrajince 2024
- Kalkulačka – výpočet dávky pro Ukrajince 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení
- Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení
- Přídavky na děti 2024
- Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?
- Kalkulačka: Přídavky na děti od 1.1.2024
- Kalkulačka: Příspěvek na dítě od ledna 2024
- Kalkulačka alimenty 2024: doporučená výše výživného na dítě
- Formulář: Žádost o přídavek na dítě
- Formulář: Potvrzení o studiu
- Formulář: Doklad o výši ročního příjmu
- Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu
- Hmotná nouze 2024
- Příspěvek na živobytí 2024
- Příspěvek na živobytí pro Ukrajince 2024
- Výpočet příspěvku na živobytí 2024
- Kalkulačka doplatek do životního minima 2024
- Hmotná nouze: mimořádná okamžitá pomoc 2024
- Doplatek na bydlení 2024
- Kalkulačka doplatek na bydlení 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí
- Formulář: Žádost o doplatek na bydlení
- Formulář: Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc
- Hotovostní půjčka do 500 000 Kč – vyřízení online, peníze do 24 hodin
- Půjčky na směnku – kolik si můžu půjčit a je to legální?
- Nebankovní půjčka na splátky do 100 000 Kč – vyřízení online, peníze ihned
- Povinné ručení srovnání 2024 – úspora až 2000 Kč, vyřízení do 5 minut online
- První půjčka zdarma (bez poplatků, bez úroků) nebo i na splátky (až 10 měsíců)
- Rychlá půjčka do 15 minut – až 20 000 Kč na cokoliv
- Nebankovní půjčky ihned na ruku v hotovosti – 100 000 Kč nebo i více
- Půjčka v hotovosti nebo na účet až 70 000 Kč bez zástavy a bez ručitele
- Akce: Půjčka 30 000 Kč na 30 dní zcela zdarma – bez úroků a bez poplatků!
- Půjčka do 20 000 Kč pro OSVČ – bez ručitele a bez zástavy
- Rychlá půjčka 5000 Kč ihned na účet i bez potvrzení o příjmu
- Okamžitá online půjčka – úvěrový limit až do 50 000 Kč
- Která půjčka do výplaty do 10 tisíc korun je nejvýhodnější?
- Půjčka 5000 Kč bez registru ihned na účet
- Půjčka 30 000 Kč – peníze ještě dnes v hotovosti na ruku
- Soukromé online půjčky – výhodné a férové podmínky
- Rychlá půjčka 15000 Kč bez registru
- Půjčka 200 000 Kč na cokoliv bez ručení
- Půjčka ihned v hotovosti na ruku – peníze kdykoliv i o víkendu
- Půjčka 50000 Kč v hotovosti na ruku ihned
Hmotná nouze 2024
Hmotná nouze je v zásadě situace, kdy jednotlivec (nebo rodina, popř. skupina společně posuzovaných osob) nemá dostatečné příjmy na to, aby byl schopen zajistit základní výdaje na živobytí (jídlo, oblečení, hygienické potřeby) a na bydlení. Současně se jedná o situaci, kdy si osoba z objektivních důvodů nemůže, zajistit zvýšení svého příjmu (zdravotní stav, sociální situace apod.) nebo se o to snaží.
Systém dávek hmotné nouze je aktuálně nastaven tak, aby byl naplněn princip, že osoba, která pracuje (nebo se o to alespoň snaží) se má lépe, než ten kdo se spoléhá pouze na dávky.
Sociální dávky – pomoc ve hmotné nouzi
Pro soby ve hmotné nouzi existují 3 základní sociální dávky. Jedná se o tyto:
- Hmotná nouze – příspěvek na živobytí
- Hmotná nouze – doplatek na bydlení
- Hmotná nouze – mimořádná okamžitá pomoc
Hmotná nouze – příspěvek na živobytí
Příspěvek na živobytí je hlavní dávka, která se v této situaci poskytuje. Jedná se o opakovanou dávku, která může být vyplácena pravidelně každý měsíc, dokud trvá stav hmotné nouze. Příspěvek na živobytí se poskytuje ve chvíli, kdy jsou příjmy osoby, po odečtení oprávněných nákladů na bydlení, nižší než částka na živobytí. V tom případě se vyplácí rozdíl, tak aby osobě zůstala alespoň částka na živobytí.
Za částku na živobytí se v základu považuje existenční minimum pro dospělé osoby (tj. 3130 Kč) nebo životní minimum jednotlivce (4860 Kč).
U vícečlenné rodiny je to pak částka pro první dospělou osobu ve společné domácnosti (4470 Kč), nebo pro další dospělé osoby (4040 Kč). A také životní minimum pro nezaopatřené dítě (tj. 2480 Kč pro dítě do 6 roků, 3050 Kč pro dítě do 15 roků a 3490 Kč pro dítě do 26 roků).
Částka na živobytí může být dále zvýšena, a to až na úroveň životního minima jednotlivce (4860Kč), případě i více (pokud je nařízeno lékařem dietní stravování).
Zvýšení příspěvku na živobytí v roce 2024?
Životní a existenční minimum, které je výchozím údajem pro výpočet dávek pomoci ve hmotné nouzi, se naposledy změnilo na začátku minulého roku.
Pro rok 2024, zatím není připraveno žádné další zvýšení. Na začátku roku (od ledna 2024) zatím platí stejné údaje, jako v předchozím roce.
Obecně platí, že vláda by měla zvýšit životní minimum, pokud je inflace vyšší než 5%. Pro valorizaci částek životního a existenčního minima, ale není stanoven žádný pevný mechanismus, jako to mají například důchody.
Celková inflace za minulý rok, byla přes 10%. Velké zdražování se očekává i na začátku ledna 2024. Pak už by se údajně měla inflace snížit, a ceny by se měly stabilizovat.
Vláda tedy zřejmě nevidí důvod, pro zvýšení životního minima. A z toho vyplývá i to, že se v roce 2024 zatím nezvyšuje ani příspěvek na živobytí.
Aktuální částky životního a existenčního minima, a kalkulačku pro výpočet v roce 2024, najdete zde.
Hmotná nouze – doplatek na bydlení
Doplatek na bydlení se poskytuje osobám ve hmotné nouzi v případech, kdy jim po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení nezůstane k dispozici pro další výdaje částka na živobytí. Přitom se má za to, že tato osoba již pobírá přídavky na bydlení a příspěvek na živobytí.
V případě, že jsou splněny všechny podmínky, může v takovém případě být poskytnut ještě doplatek na bydlení, který navýší příjmy žadatele tak, aby mu po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení zůstala k dispozici částka na živobytí (částka na živobytí se stanovuje stejně jako u příspěvku na živobytí).
Tato dávka se vyplácí také opakovaně každý měsíc, dokud trvá stav hmotné nouze. Maximální doba je zde ale na rozdíl od předchozí dávky, omezena na maximálně 84 kalendářních měsíců během 10 roků.
Hmotná nouze – mimořádná okamžitá pomoc
Mimořádná okamžitá pomoc se od předchozích dvou dávek odlišuje. Zatímco u doplatku na bydlení nebo příspěvku na živobytí se posuzují především příjmy, mimořádná okamžitá pomoc může být poskytnuta i lidem, kteří by běžně měli dostatečně vysoké příjmy a na dávky by tak neměli nárok.
Mimořádná okamžitá pomoc se poskytuje především v těchto specifických případech:
- Osobě hrozí vážná újma na zdraví
- Jedná se o mimořádnou událost typu povodeň, požár, záplava, zemětřesení
- Došlo ke ztrátě osobních dokladů a bez nových osoba není schopná získat finanční prostředky
- Jedná se o nezbytné odůvodněné náklady na vzdělání
- Jedná se o hrozící sociální vyloučení
- Osoba byla propuštěna z vazby, výkonu trestu odnětí svobody nebo z léčebny chorobných závislostí
- Atd.
Kolik jsou dávky ve hmotné nouzi
U příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení se posuzují příjmy žadatele (resp. všech společně posuzovaných osob) a jeho výdaje na bydlení (oprávněné, odůvodněné náklady na bydlení). Kolik je orientační výše obou dávek si můžete sami spočítat, viz tyto dvě kalkulačky:
U mimořádné okamžité pomoci je výše dávky velmi individuální. V oprávněných případech tak může být poskytnuta mimořádná okamžitá pomoc až ve výši patnáctinásobku životního minima = 15 x 4860 Kč, tj. 62 900 Kč. Vždy se ale přihlíží ke konkrétní situaci, celkovým majetkovým a sociálním poměrům žadatele.
V situacích, kdy se jedná o ztrátu dokladů nebo jiný jednorázový výdaj se poskytuje jenom částka na pokrytí tohoto výdaje. V dalších případech mohou být poskytovány různě vysoké jednorázové nebo někdy i opakované dávky hmotné nouze.
U osob propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody se poskytuje jenom 1000 Kč (jednorázově, bez dalšího opakování).
Výplata dávek hmotné nouze
Zatímco ostatní sociální (a další) dávky se vyplácí zpravidla jako finanční obnos, který se buď zasílá bezhotovostně na bankovní účet, nebo poštovní poukázkou, u hmotné nouze to může být jinak.
Dávky hmotné nouze mohou být vyplaceny nejenom jako peníze, ale i ve formě materiální dávky – například jsou vydány poukázky na nákup jídla, drogérie nebo oblečení. Stejně tak může být celá nebo část dávky vyplacena v hotovosti (např. pokud někdo ztratí doklady, tak by mu odeslání peněz na účet v bance asi příliš nepomohlo, proto mu úřad může peníze vyplatit v hotovosti přímo na pokladně úřadu).
Některé dávky hmotné nouze se vyplácí opakovaně – vždy za předchozí nebo aktuální kalendářní měsíc. Jiné jsou pouze jednorázové, nebo jsou vypláceny v nepravidelných intervalech.
Zákon hmotná nouze
Kdy přesně je osoba ve hmotné nouzi, a kdy se o hmotnou nouzi nejedná, popisuje příslušný zákon číslo 111/2006 sb., o hmotné nouzi. Zde jsou popsány všechny případy, kdy je možné hovořit o hmotné nouzi. Zákon upravuje i nárok na jednotlivé dávky, vyjmenovává jaké příjmy a náklady se u jednotlivých dávek započítávají.
Další důležitý zákon je pak zákon č. 110/2006 sb. o životním a existenčním minimu, kde jsou upraveny také některé záležitosti, které se týkají i hmotné nouze.
Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Online půjčka i pro nezaměstnané. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobý úvěr pro OSVČ a podnikatele. Uvidíte, že nebudete zklamáni.
Dobry den, chtěla by jsem se zeptat. Propustili mě ve zkušební době s práce protože jsem otěhotněla a musela na neschopenku. Má nemocenská je 5700 na dvě děti beru přídavky 1300 a alimenty 3500. S člověkem s kterým jsem otěhotněla nežiji a on o dítě nemá zájem.Bydlím v podnájmu kde nemám trvalí pobyt. Na úřadě se se mnou vůbec nebavili když jsem řekla že nemám trvalí pobyt. Myslíte že mám nárok na nějakou sociální dávku.Jsem bezradná můj příjem mi nestačí ani na nájem.Děkuji Martina
Dotaz – Dobrý den. Prosím vás chci se zeptat. Jsem na ÚP mám zdr. omezení a pobírám dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení + Doplatek na bydlení). Otázka zní. Mohu si přivydělat formou DPP. Odejmou se veškeré dávky, nebo jejich část ? Jak to vůbec je a je to vůbec výhodné? Děkuji za odpověď. David.
syn je pooperaci srdce v marodnim stavu ID1 stupně a ma 2 deti v peči a pomohl mi s opravou 620,-kč,,já jsem ID 3 stupne bez naroku na mzdu chybi mi odpracované roky.Brala jsem přispěvěk na živobytí 3,410 kč.Rozbila se mi topenařská trubka v ceně 620kč a syn mi ji koupil a opravil.Orgán z ÚP přišel na kontrolu a viděl,že mi jí syn opravuje trubku a odebral mi dávku.At mě živí syn a hradí léky.Syn má svoje bydlení a dvě děti v peči semnou se na ničem nepodíli nemá žádný majetek nic nevlastní. Když má syn na rekonstrukci mého domu,at mi hradí živobytí,,,,já jsem bez přijmu,,,co mám dělat,,3 mesice jim trvalo než rozhodli a dáávku mi zastavili,,,,prislo mi rozhodnutí dávku mi odejmuli z důvodu rekonstrukce trubky,podlahy ,uřednice lhala,,žadné podlahy se nedělali,,tekla mi topenařska trupka,tak mi jí syn opravil
DOBRÝ DEN,CHCI SE ZEPTAT NA CO MÁM NÁROK JAKO SAMOŽIVITELKA.MÁM DCERU Z NEV.NEMOCÍ 6LET A SYNA 2ROKY.JSEM MOMENTÁLNĚ NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ.HLEDÁM SI BYDLENÍ.MÁM NA DCERU 5000KC A MATEŘSKOU.NA SYNA OD OTCE NIC ZATÍM NEPOBÍRÁM.DĚKUJI
Dobrý den, prosím vás byla odejmuta dávka příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení z důvodu, že jsem byla pozvaná na zahraniční dovolenou, kterou jsem ale nehradila a proto jsem nemohla doložit kolik dovolená stála.
To mi už jako nemám nárok na pomoc v hmotné nouzi? Nebo se můžu znovu přihlásit, nevím vůbec co dělat.
Dobrý den, mám dotaz: Dne 31.5.2016 mi byly svěřeny do péče mé čtyři děti, otec se odvolal – byť je ve vazbě. Jenže na hmotné nouzi je nepočítali se mnou do společně posuzovaných osob, tzn. že jsem brala hmotnou nouzi jen na sebe. Krajský soud toto rozhodnutí potvrdil – v listopadu 2016. Ještě ovšem nenabylo právní moci. Myslíte si, že mám nárok na zpětný doplatek hmotné nouze i pro děti? Případně od kdy? Od května, či od listopadu, nebo dokonce od doby, kdy to nabyde právní moci? Děkuji mnohokrát. Petra
dobrý den.chtěl bych se zeptat když žiju s přítelkyní a našimi dvěma dětmi ve společné domácnosti kde ale není trvale hlášená a pracuje na HPP a její čistá mzda je 11.5OO mám já nárok na hmotnou nouzi.nyní nepobírám vůbec nic.a také jestli máme nárok na příspěvek na bydlení a dětské přídavky.děkuji za odpověd. Kinkor
Dobrý den,mám ubytovnu- malou 12 lidí.Jedná se mi o dotaz kolik lidí může být na pokoji o 18m2. M2 mi odpovídají – pro dva lidí je na ubytovně předpis 12,5 m2- dle vyhlášky stavebního zákona. Mi se jedná o dotaz zda na pokoji mohou být 2 lidé z nichž jden je na dávkách a druhý není. Teď, ale závěr, co nevím Má být ten pan na dávkách hodnocen finančně, že je sám nebo bere se v úvahu i ten druhýi když jak jsem psala má pan na dávkách více než 8m2 a spolem nehospodaří. Děkuji za odpověď
Dobrý den , musím oddělat 20 hod. , manžel pracuje ä dostáváme doplatek z hmotné nouzi .Děkuji za jakoukoliv odpověď . Havlíková
Dobrý den,
prosím o radu, zda mám nárok na příspěvek na dítě/bydlení/hmotnou nouzi. Jsem samoživitelka. Otec je dlouhodobě mimo ČR, v Africe pracuje jako dobrovolník a tedy nemá ani žádný příjem (dlouhodobě odhlášen ze zdravotního pojištění, takže na něho ani nemohu žádat o zvýšení rodičovské). Jsme partneři bez konfliktu, pouze spolu nežijeme ve společné domácnosti. Do současné doby jsem chybějící finance doplácela ze svých našetřených peněz a také nebylo třeba tolik nákladů na zajištění syna. Nyní jsou synovi dva roky a současně jsem opět těhotná. Pobírám rodičovskou ve výši Kč 3.800,- a nemám nárok na její zvýšení. Vzhledem k tomu, že před otěhotněním jsem „vypadla ze systému“ (po patnácti letech práce jsem odjela jako dobrovolník za svým partnerem). Prostě předtím jsem mohla tisíckrát plánovat mateřství, pracovat a řešit finanční zajištění ale neotěhotněla jsem. A nyní jsem případ, se kterým si úřednice nevědí rady a nikdo mi vlastně nedokáže poradit. Partnera chci nyní pomocí žádosti vyřadit z okruhu posuzovaných osob. Druhé dítě čekám s tím samým partnerem, což je opět pro úřady nepochopitelné, když ho současně chci vyřadit. My spolu ale „normálně“ fungujeme, jen se vidíme jednou za rok:) V současné době tedy žiji pouze z rodičovské a vzhledem dalšímu těhotenství pro mě ani nepřicházejí po nějakou dobu v úvahu brigády (termín mám v červenci). Předem děkuji za jakoukoli informaci.
chci se zeptat syn ma 7 let a 8 měsíců musím dokládat každý mesíc razítko ohledne práce a když třeba ta práce je ale syn ma adhd a nemohu do ní nastoupit a nedonesu razítko proto že mi ho nedaji když příjmaji tak mi nechteji poskytnout příspěvek na živobyti jsem samoživitelka platim 9500 i s inkasem 7000 mam najem 2500 inkaso 500 korun obedy
synovi a aliment mam jen 1500. co mam delat když jsem sama
Dobrý den. Jsem ztp/p, žiji s přítelem, který mi poskytuje péči 24 hod 7.dnů v týdnu, kvůli péči o mne zaměstnání nepřipadá v úvahu, tudíž nemá vlastní příjem. Finanční pokrytí životních nákladů řešíme z mého příjmu. Zajímá mne o jaké dávky by mohl přítel žádat v případě, že zemřu a tím pádem se ze dne na den ocitne absolutně bez příjmů.
Děkuji za odpověď. V.
Dobrý den,
chci se zeptat jak je to s dávkami po propuštění z výkonu trestu.
Nač má syn nárok, nemá kde bydlet
Dobry den chtela jsem se zeptat jestli mam narok na hmotnou nouzy kdyz jsem dlouho dobe na nemocenske dekuji
Dobry den chtela bych se zeptat,mam 2 deti do 5 let a me vypocitali ze budu brat zivotni min 1800 kc kdyz zivotni min na jednotlivce je pres 3000kc jak je to mozne ? dekuji za odpoved
Dobrý den chtěla jsem se zeptat , mám kamaráda který je již delší dobu bez bydlení a práce , živí ho jeho sestra . a tak bychom potřebovali informaci zda má nárok na nějakou podporu, nebo hmotnou nouzi , je vlastně veden jako bezdomovec, bydlí u kamaráda na zahradě , občas sežene nějakou brigádu , je problém v tom , že je mu 59 let a má záznam v rejstříku , je v podmínce a nemůže sehnat práci . prosím poradí nám někdo . Děkuji
Dobrý den, prosím o informaci, zda je výplata hmotné nouze 3410,– kč vyplácena zpětně nebo v průběžném měsíci. Děkuji za odpověď.
dobry den mam otazku od 10.5,2017 jsem veden n urade prace a pobiram hmotnou nouzi ve vysi 3410kc.dne 22.5 jsem obdrzel dokument ze mi davka byla schvalena.dne 26:5 mi prisla postovni sozenkou.Dne 7:6.jsem byl opakovan pozadat a dolsi mesic cili cerven.dnes mame 14,6 a davka my jeste neprisla.jk je to mozne ???děkuji za odpoved Lukáš K.
Dobrý den prý se má hmotná nouze vyplacet ve stravenkach je to pravda? predem dekuji za odpved
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, jaké dávky je možné vyplatit zpětně (ony 3 měsíce), pokud o ně bylo zažádáno, ale z důvodu omylu úřadu byly zamítnuty a nebyly vypláceny, Jaké jsou prosím obecné podmínky pro zpětné vyplácení dávek?
Děkuji Vám. Marie
dobrý den jsem na hmotné nouzy,jaký je rozdíl u obecního uřadu pracovat na smlouvu veřejné služby nebo veřejně prospěšné práce.předem děkuji za odpověd.
Dobrý den, v srpnu r. 2017 pokousal bojový pes (stafordský teriér smíšený s pittbulem), který byl bez vodítka, nejen mého psa, ale i mne. Veterinární vyšetření a mé poplatky činily celkem 2 917 Kč. Na léčbu psa (sešívání) jsem si musela vypůjčit, protože jsem nemajetná starobní důchodkyně, můj měsíční důchod činí 9 280 Kč. Také pobítám příspěvek na bydlení, který toto čtvrtletí činí cca 2 500 Kč. Po zaplacení bytu mi zůstane z důchodu 3 400 Kč. Protože z tohoto zůstatku musím pokrýt jídlo, oblečení, hygienické potřeby, léky (jen tento měsíc činily částku 1 000 Kč) a další, ocitla jsem se v situaci, kdy nemám dluh uhrazen, protože nemám dostatečný příjem, tímto zůstatkem nejsem schopna pokrýt dluh. Vyřešit tuto nelehkou situaci vlastním přičiněním nemohu, jak už jsem uvedla, jsem nemajetná, tudíž nemohu prodat majetek, vzhledem k stáří si nemohu ani přivydělat. Majitel psa je bezdomovec, s trestním rejstříkem, od něhož je dluh nevymahatelný, přestože jsem podala trestní oznámení. Tento případ je řešen i na magistrátu města – Životní prostředí (pes majitele byl utracen), doposud s nejasným výsledkem, majitel se nezúčastňuje předvoláním. Proto chci požádat o mimořádnou hmotnou pomoc a nevím, zdali mi bude vyhověno. Děkuji.
dobrý den,prosim co a jak napsat do odvolání?dekuji
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu.Moje matka nyní v důchodu 61 let,díky druhovi, který měl dluhy a se kterým žila 35 let,přišla o střechu nad hlavou.Nyní bydlí v podnájmu kde platí 10500,- což je zároven výška jejího důchodu.Má prosím nějaký nárok na socialní dávky,příspěvek na bydlení,živobytí atd.V případě,že ano kde si má zažádat.Trvalý pobyt má ještě nejspíš v Nymburku,kde předtím bydlela s tím druhem.Mně přijde ,že tato situace je neřešitelná,tak budu moc ráda za Vaši odpověd.
Děkuji Baitlová
dobrý den
chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na sociální dávky jsem na úp a zatám nemám práci bydlím ještě s bratrem který
je ted také bez záměstnání a máma má jen důchod 5880,-kč a kde si můžu zažádat o dávky a jaké musím doložit doklady děkuji
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.