Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024 (od 1. ledna 2024)

Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval od začátku roku 2020. Vzhledem k vysoké inflaci, která je zde především za poslední rok a půl , už tato sociální dávky, nemusí plně pokrývat potřeby rodin s dětmi či samoživitelek s dítětem. I to je jeden z důvodů, proč vláda zvažuje zvýšení rodičovského příspěvku. Hovoří se o tom, že by se měl rodičovský příspěvek zvýšit o 50 tisíc korun.

Zvýšení rodičovské schválila vláda 28. 6. 2023. Rodičovský příspěvek na jedno dítě, mohl být až 350 000 Kč. U dvojčat by to mohlo být až 525 000 Kč.

Ke zvýšení ale dojde až od 1. ledna 2024. A mělo by se týkat jen dětí, které se narodí až v roce 2024 (děti narozené od 1. 1. 2024).

Kromě zvýšení rodičovské, by mělo dojít i ke zkrácení maximální doby. Ze současných 4 roků jen na 3 roky (do 3 narozenin dítěte).

Více informací o zvýšení rodičovské a změnách v roce 2024 zde.

Tento formulář slouží k podání žádosti o rodičovský příspěvek. O tuto dávku si může požádat osoba, která se stará o narozené dítě do jeho 4 roků věku. Žádat o rodičovský příspěvek může jak matka dítěte, tak i jeho otec. Jediná podmínka je, že dávku nemohou pobírat oba současně, ale musí se na rodičovské dovolené postupně vystřídat. Jaké jsou přesně podmínky pro nárok na tuto dávku, najdete zde: Rodičovský příspěvek 2014. Sami si také můžete spočítat, výši rodičovského příspěvku v závislosti na zvolené délce: Kalkulačka rodičovská dovolená.

Základní podmínky nároku na rodičovské přídavky

 • Žadatel i dítě musí mít trvalé bydliště na území ČR
 • Příjemce dávky se musí o dítě celodenně starat (maximální doba, kterou může dítě strávit ve školce nebo v jeslích je 46 hodin měsíčně)
 • Dávku lze pobírat pouze na jedno dítě (nejmladší)
 • Dávku může pobírat otec dítěte nebo matka dítěte
 • Celková výše dávky je 220 000 Kč
 • Maximální výše rodičovských přídavků je 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
 • Minimální verze rodičovského příspěvku je 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč po zbytek doby (do 4 let)
 • Nejčastější výše příspěvku je 7600 Kč po skončení mateřské dovolené

Formulář žádost o rodičovské přídavky

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek
Verze formuláře 14 01 02 101
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 838 kB
Počet stran 4
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: žádost o rodičovské dávky

Pokud si chcete podat žádost o poskytnutí rodičovských dávek, musíte navštívit úřad práce. Obracejte se úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o dávky při péči o dítě ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Jak podat žádost o rodičovský příspěvek

 • Žádost o rodičovský příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce po narození dítěte nebo na konci mateřské dovolené
 • Žádost se předkládá na tomto formuláři  – můžete si jej vytisknout a vyplnit, nebo si vyzvednout prázdný tiskopis na některé pobočce Úřadu práce, nebo žádost můžete podat i čistě elektronicky prostřednictvím webového portálu mpsv.cz
 • Kromě formuláře s žádostí může být potřeba přiložit i další dokumenty jedná se především o následující
 • Rodný list dítěte, na které je podávána žádost
 • Potvrzení o denním vyměřovacím základu, podle kterého se stanovuje výše a délka rodičovského příspěvku
 • Pokud dítě navštěvuje státní školu nebo školku, pak i Formulář: Potvrzení o návštěvě jeslí, mateřské školy nebo jiného obdobného zařízení pro děti předškolního veku

Pokud potřebujete poradit, jak vyplnit tento formulář, nebo máte nějaký jiný dotaz ohledně rodičovských dávek, pak neváhejte a napište svou otázku do diskuse pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Konsolidace půjček bez registru. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá půjčka do 24 hodin. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek

Diskuse: 130
 • Radka

  Dobrý den, v žádosti o rodičovský příspěvek je kolonka, do které se uvádí ,,Volba výše dávky,, tam si jako já sama vypočítám, kolik peněz bych měsíčně chtěla pobírat? Děkuji

 • Custom avatar jitka

  Dobrý den, prosím Vás, jsem rozvedená, mám 11-letou dceru a s přítelem čekám mimčo, jsem vedena na up, pobírám dávky hmotné nouze a příspěvek na bydlení, chtěla jsem se zeptat, kdy si mám přijít pro žádost o rodičovský příspěvek, až se mi dítě narodí??

 • Custom avatar Tereza Kontriková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s přechodem z RD na MD. S manželem jsme si navýšili RP na max.výši čili 11500 a peníze tedy vybereme letos v únoru. Čekáme další miminko, které se má narodit 1.5.2016, na MD mám nárok, mám smlouvu na neurčito. Chtěla bych moc poradit, kde mám zajít a hlavně kdy ukončit RP, když musím na MD nastoupit min. 6 týdnů před porodem. Z úřadu práce mi totiž přišlo, že mi doplatí v březnu i veškerý zbytek peněz, co zbývají do 220000kč. Musím něco vracet, když nastoupím na MD 21.3.2016? Děkuji moc za odpověď

 • Custom avatar Marketka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat , kdy mohu požádat o RP, pokud jsem byla vedena na ÚP jako nezaměstnaná-pracující na Dohodu o provedení práce? Ihned po návratu z porodnice? (resp. po získání rodného listu dítěte?) Vadí, pokud si zažádám později?
  (nevím, zda budu schopna pár dní po porodu již něco vyřizovat na úřadech).
  Dále by mne zajímalo, jaká je lhůta od podání žádosti do skutečného vyplacení RP.
  Předem děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Františka Ševčíková

  Dobrý den,
  chci si elektronicky požádat o rodičovský příspěvek. Při vyplňování žádosti jsem se zasekla u kolonky id datové schránky. Můžete mně, prosím, podat informaci, co uvedený výraz znamená a kde id datové schránky získám? Je možné o něj požádat v zastoupení, např.
  na základě plné moci?
  Děkuji

 • Custom avatar Andrea Es

  Dobrý den,

  lze dodatečně posunout nástup na rodičovskou dovolenou? Zaměstnavatel mi vyměřil dovolenou, kterou mám čerpat po PPM. Vím, že lze obé čerpat současně – já ale chci rodičovský příspěvek dostávat až po vyčerpání dovolené. Žádost na RP jsem ale již podala a již je i schválen.

  Děkuji, S.

 • Custom avatar SVITLANA

  Dobrý den,s me cizince,mame tryvaly pobyt v CR,ráda bych se zeptala,co potrebujeme k žádosti na rodičovský příspěvek,ja sem zamestnana,manzel ma OSVC.Děkuji

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, ted v breznu mi konci materska dovolena. Co krome rodneho listu ditete a zadosti o RP potrebuji? Musim mit i nejake potvrzeni od zamestnavatele?

  Dekuji

 • Custom avatar Renata

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jaké potřebuji papíry abych si mohla žadat o rodicak na pritele ale ktery ma tady prechodny bydliste a je slovak. Jeho čistý příjem je 20000 tisic kč, a jaké papíry mam dat jeho zamestnavateli nechat to vyplnit ? děkuji za odpoved

 • Custom avatar Vlasta Novotná

  Dobrý den, včera byla dcera podat žádost o rodičovský příspěvek, mateřská dovolená jí končí 20.5.2016 a paní na úřadě jí řekla, že o rodičovský příspěvek může požádat až od 1.6.2016, já jsem si myslela, že RP bezprostředně navazuje na MD nebo to tak není? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den,
  bude mi končit mateřská a budu žádat o rodičovský příspěvek. Není mi zcela jasné, co ještě musím vše doložit? Jestli potvrzení o příjmech pro určení vyměřovacího základu nebo potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši RD příspěvku.
  A kde tyto doklady získám? Děkuji

 • Custom avatar zuzana

  Dobry den,
  Mam doma vyplněné formuláře k RP ale nevím zda mam zajet na příslušnou OSSZ pro razítko co je u formuláře o prijmu v pravo nahoře.

 • Custom avatar Kristýna

  Dobrý den, mám dceru, které jsou 4 měsíce a já teďkon beru mateřskou. Když jsem si chtěla vyřídit rodičák, tak mi bylo řečeno, že pokud partner pracuje v Německu, má si žádat on tam. Po dobu jednoho roku budeme pobírat „rodičák“ z Německa. A poté mi ten zbytek vyplatí v Čr. Já to chci ale všechno čerpat na sebe v České republice. To nejde..?

 • Custom avatar Maria

  Dobry den.
  Radabych se zeptala,
  Kdyz RP byl pozastaven|\ na 8mesicu kvuli bydleni\ a potom zase uznaty Uradem Prace.
  Bude li castka vyplacena za tech 8m.
  Diteti se spelnilo 4r
  Dekuji.

 • Janoušková

  Dobrý den,
  rozhodla jsem pro vyšší rodičovský příspěvek do 2 let věku mého dítěte. Bohužel se moje zivotní situace změnila a potřebovala bych si mateřskou prodloužit do 3 let věku dítěte. Do 2 let věku dítěte mi zbývá půl roku. Co mám udělat, abych si prodloužila mateřskou a event.upravila dávku tak, abych pobírala příspěvek do konce mateřské.

 • Custom avatar Silvie

  Dobrý den, mám prosím nárok na rodičovský přispěvek, pokud mám trvalé bydliště v ČR, ale dítě ne? Manžel je cizinec, občan EU. Pracuje mimo EU, kde budeme po porodu spolu s dítětem po období rodičovské dovolené. Trvalé bydliště dítěte bude mimo ČR. Já mám a budu mít trvalé bydliště v ČR, kde pracuji a odvádím veškerá pojištění. Děkuji

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, po skončení MD (8.5.) jsem nastoupila na řádnou dovolenou (čerpala jsem 25 dnů), ta mi skončila 19.6. Z rodinných důvodů jsem bohužel nestihla zažádat o rodičovský příspěvek před skončením ŘD. Lze o něj prosím zažádat ještě zpětně, tj. aby mi byl vyplacen od 19.6.?
  Děkuji moc za odpověď.

 • Kateřina Nevrlá

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat a zároven poprosit o radu.Narodil se mi syn 21.6.2015 ve Španělsku.Trvale bydliště mám v Čr .Syn má čr občanství.Před tím jsem nikde nepracovala,zdravotní pojištění si platím v čr,Na jaké dávky mám nárok?Na uřadech mi řekli,že nemám na nic nárok.Moc vám děkují za odpověd.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...