Formulář: Žádost o pohřebné

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o podporu, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet), nebo na kterémkoliv Úřadu práce.

Pohřebné je sociální dávka, která je určena na pokrytí nákladů spojených s pohřbem. U této sociální dávky nehrají roli příjmy žadatele o dávku. Na rozdíl od jiných sociálních dávek tedy pohřebné může získat každý, kdo splňuje zákonné podmínky, bez ohledu na to, jaké jsou jeho příjmy, nebo jeho celková ekonomická situace.

Nárok na pohřebné má tedy ten, kdo zajistí pohřeb pro nezaopatřené dítě. Nebo ten, kdo vypraví pohřeb pro osobu, která v době smrti byla rodičem nezaopatřeného dítěte. Podmínkou pro nárok na pohřebné je to, aby dítě nebo rodič nezaopatřeného dítěte, měli trvalý pobyt na území naší republiky. Výjimkou je situace, kdy se jedná o pohřeb dítěte, které se narodilo mrtvé. V tom případě není podmínkou požadavek na trvalý pobyt.

Z jiných důvodů – než je pohřeb nezaopatřeného dítěte nebo jeho rodiče – není možné pohřebné získat. Pohřebné tedy není určeno pro úhradu pohřbu u sociálně slabších občanů.

Formulář online: žádost o porodné

Žádost o pohřebné se podává na Úřadu práce. K podání žádosti slouží tento formulář. Ten je k dispozici online ke stažení i na těchto stránkách. Můžete si jej také stáhnout z internetových stránek Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz (kde jej můžete rovnou vyplnit a odeslat online). Nebo si můžete vytištěný formulář vyzvednout na některé z poboček Úřadu práce.

Formulář žádost o pohřebné ke stažení:

Kliknutím na odkaz níže, si stáhnete k sobě do počítače aktuální verzi formuláře, se kterým se podává žádost o pohřebné. Jedná se o aktuální verzi formuláře pro rok 2014 – poslední aktualizace byla 1. 1. 2014. Formulář vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, do jehož agendy tyto sociální dávky spadají.

Název formuláře Formulář: Žádost o pohřebné
Verze formuláře 14 01 01 106
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 727 kB
Počet stran 3
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Co dalšího je potřeba k vyřízení pohřebného

Kromě samotného formuláře s žádostí o pohřebné byste měli doložit i některé další dokumenty. Jedná se především o doklady totožnosti a rodný list nezaopatřeného dítěte. V případě že se jedná o pohřeb rodiče nezaopatřeného dítě, pak je nutné dokládat dokumenty, které prokáží tuto skutečnost. Dále se dokládá úmrtní list zesnulé osoby nebo záznam z matriky o úmrtí. A v neposlední řadě pak také fakturu za uskutečněný pohřeb (dávka se vyplácí zpětně až na základě skutečně vynaložených nákladů na pohřeb).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Kreditní karta bez příjmu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky bez registru ihned do 15000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o pohřebné

Diskuse: 2
 • Custom avatar milan

  dobri htěl jsem se zeptat jestli mohu narokovat pohřebne pokut jsem synem zemřele a nejsem nezaopatřene ditě a pokut mohu žadat tak kde dik za odpověd

 • Špaček

  Dobrý den,
  mám následující dozaz. Moje partnerka v částečném invalidním důchodu, žijící se mnou ve společné domácnosti, měla dvě dcery. Jedna z dcer, která byla problémová, bez zaměstnání, s bydlištěm na MÚ utrpěla smrtelný úraz. Nastala samozřejmě situace zajistit pohřeb. Samozřejmě bez obřadu, ale i tak náklady na něj budou pro matku, která má měsíční příjem necelých 6. tis. Kč neúnosné. Má v takovémto případě nárok na pohřebné, nebo by měl pohřeb zajistit MÚ, kde je zemřelá hlášena?
  Děkuji za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...