Formulář: Žádost o ošetřovné (OČR) pro zaměstnance za říjen (a další měsíce)

Během října došlo k plošnému uzavření škol (podobně, jako během jarních měsíců). Původně měly být školy zavřené do začátku listopadu. Vzhledem k tomu, že vláda plánuje prodloužení nouzového stavu, je otázka, jestli se neprodlouží i uzavírka škol.

Kolik je ošetřovné v roce 2024

V roce 2024, je již epidemie COVID minulostí. Aktuálně tedy platí pouze standardní podmínky, pro nárok na ošetřovné. Nejsou žádné speciální výjimky, zvýšení nebo prodloužení.

V roce 2024 je ošetřovné standardních 60%, a pouze po dobu 9 kalendářních dní (16 dní pro samoživitele/samoživitelky).

Aktuální kalkulačku 2024 pro výpočet ošetřovného (OČR) najdete zde

Krizové ošetřovné – prodloužení doby a zvýšení na 70%

Podle nových podmínek, se ošetřovné (OČR) prodlužuje po celou dobu, co budou uzavřené školy. S tím souvisí i to, že na OČR budou mít nárok i ti, kdo pracují na dohodu o provedení práce (DPP) nebo ti, kdo pracují a dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Při schvalování nového zákona, také parlament rozhodl, že ošetřovné bude zvýšeno na 70% z redukovaného vyměřovacího základu (za běžných podmínek je to jen 60%). Viz nová kalkulačka pro výpočet OČR během podzimní epidemie.

Na rozdíl od jarních měsíců, je ale na ošetřovné nárok jen u dětí do 10 roků (na jaře to bylo do 13 roků).

To znamená, že pokud je dítě v době zahájení podpůrčí doby (začátek OČR), mladší než 10 roků, pak je nárok na ošetřovné. Pokud je ale starší než 10 roků, tak je nárok jen za specifických podmínek. Pokud má dítě 10 narozeniny během podpůrčí doby, pak to nevadí.

Nárok na ošetřovné na starší dítě

Podobně jako na jaře, by mělo platit, že v některých případech je nárok na OČR i u starších dětí:

 • Nárok na ošetřovné může být u dětí až do 26 roků – pokud se jedná o nezaopatřené dítě, které je závislé na pomoci další osoby (alespoň I. stupeň závislosti podle zákona o sociálních službách)
 • Nárok na ošetřovné je u osob nad 10 roků, pokud jsou závislé na pomoci další osoby (alespoň I. stupeň závislosti podle zákona o sociálních službách), a za běžných podmínek jsou umístěni v sociálním zařízení (např. denní nebo týdenní stacionář), které bylo z důvodu epidemie COVID uzavřeno

Žádost o ošetřovné na dítě za říjen nebo listopad 2020

Zaměstnanec během uzavřené školy (od 14. 10. 2020 – nebo případně i dříve, pokud byla škola uzavřena z rozhodnutí KHS), si tak na konci měsíce (říjen nebo listopad, či další) musí vyplnit příslušnou žádost o ošetřovné.

Na webu ČSSZ (české správy sociálního zabezpečení) je možné najít nový formulář žádosti o ošetřovné:

Žádost o ošetřovné (výkaz péče během OČR za říjen, nebo další měsíce), je určitě nutné vyplnit online (tím se vám vytvoří unikátní číslo žádosti, které budete následně používat i v dalších měsících), přímo na webu ČSSZ. Formulář vám dokáže „poradit“, která políčka jsou povinná, a na co nezapomenout.

U ošetřovného (OČR), podle nových podmínek, to bude fungovat tak, že příslušné číslo žádosti se bude vztahovat ke všem měsícům (po které budou zavřené školy). Až si tedy budete žádat o ošetřovné za listopad, pak použijete stejné číslo žádosti.

Návod jak vyplnit žádost ošetřovné (OČR) pro zaměstnance¨

Na webu ČSSZ je také možné najít přehledný návod, jak postupovat při vyplňování žádosti o ošetřovné pro zaměstnance. Je zde návod, jak vyplnit první dvě strany formuláře pro zaměstnance. I návod, jak vyplnit poslední (třetí) stranu, jako zaměstnavatel.

Nárok na ošetřovné během podzimních prázdnin

Na ošetřovné je sice nárok po celou dobu, co budou uzavřené školy. V některých specifických případech, ale nárok na OČR není:

 • Na ošetřovné není nárok během školních prázdnin
 • Na OČR není nárok během dní, kdy je ve škole ředitelské volno
 • Na ošetřovné není nárok jen za víkendy (tj. není možné chodit během týdne do práce a za víkend nárokovat ošetřovné).

Během posledního týdne v říjnu děti nejdou do školy (jsou zavřené od 14. 10. 2020), a neprobíhá ani online výuka. Podle původních informací se mělo jednat o prodloužené prázdniny. Fakticky je ale situace jiná.

Ve dnech 26. a 27. října 2020, jsou školy zavřené z rozhodnutí vlády. K tomu je pak doplněno opatření Ministerstva školství, že v tyto dny neprobíhá výuka. Vládní nařízení je nadřazeno, tudíž se fakticky nejedná o prázdniny v pravém slova smyslu, a na ošetřovné (OČR), je za tyto dny nárok.

Poslední týden v říjnu je tedy nárok na ošetřovné za tyto dny

 • Pondělí 26. října 2020 = je nárok na ošetřovné, i když neprobíhá online výuka
 • Úterý 27. října 2020 = je nárok na ošetřovné, i když neprobíhá online výuka
 • Středa 28. října 2020 = je nárok na OČR, jedná se o státní svátek, kterému předchází pracovní dny, během kterých je nárok na ošetřovné
 • Čtvrtek 29. října 2020 = není nárok na ošetřovné, jedná se o regulérní podzimní prázdniny, kdy není nárok na OČR
 • Pátek 30. října 2020 = není nárok na ošetřovné, jedná se o regulérní podzimní prázdniny, kdy není nárok na OČR
 • Sobota 31. října 2020 = je nárok na ošetřovné, jedná se o běžný víkend, a v příslušném týdnu byly pracovní dny, za které vznikal nárok na OČR
 • Neděle 1. listopad 2020 = je nárok na ošetřovné, jedná se o běžný víkend, a v příslušném týdnu byly pracovní dny, za které vznikal nárok na OČR

Nárok na ošetřovné za listopad 2020

Při uzavírání škol od 14. 10. 2020, pan ministr zdravotnictví Prymula sice tvrdil, že děti do škol půjdou od 2. 11. 2020 (snad prý jedině, že by „vybouchnul Temelín“, tak ne).

Aktuální situace ale tomu příliš neodpovídá. Nouzový stav, který měl být původně jen do začátku listopadu, se bude prodlužovat. Dá se očekávat, že se podobně prodlouží i uzavírka škol.

Pro ty, kdo jsou doma s dětmi na OČR, to ale neznamená žádný velký problém. Podle nových podmínek je nárok na ošetřovné ve výši 70% po celou dobu, co budou uzavřené školy. Na konci každého měsíce je pouze nutné vyplnit příslušný formulář – výkaz péče o dítě.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o ošetřovné (OČR) pro zaměstnance za říjen (a další měsíce)

Diskuse: 4
 • Custom avatar Alena Vacková

  Mohli byste opravit chybu v datumech – čtvrtek a pátek
  Čtvrtek 29. října 2020 = není nárok na ošetřovné, jedná se o regulérní podzimní prázdniny, kdy není nárok na OČR
  Pátek 29. října 2020 = není nárok na ošetřovné, jedná se o regulérní podzimní prázdniny, kdy není nárok na OČR
  Sobota 31. října 2020 = je nárok na ošetřovné, jedná se o běžný víkend, a v příslušném týdnu byly pracovní dny, za které vznikal nárok na OČR

 • Custom avatar Das32@email.cz

  Dobrý den, mohla bych se optat kdy se začnou proplácet očr za říjen 2020 atd.
  Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...