Formulář: Volba nároku na rodičovský příspěvek

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o podporu, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet), nebo na kterémkoliv Úřadu práce.

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024 (od 1. ledna 2024)

Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval od začátku roku 2020. Vzhledem k vysoké inflaci, která je zde především za poslední rok a půl , už tato sociální dávky, nemusí plně pokrývat potřeby rodin s dětmi či samoživitelek s dítětem. I to je jeden z důvodů, proč vláda zvažuje zvýšení rodičovského příspěvku. Hovoří se o tom, že by se měl rodičovský příspěvek zvýšit o 50 tisíc korun.

Zvýšení rodičovské schválila vláda 28. 6. 2023. Rodičovský příspěvek na jedno dítě, mohl být až 350 000 Kč. U dvojčat by to mohlo být až 525 000 Kč.

Ke zvýšení ale dojde až od 1. ledna 2024. A mělo by se týkat jen dětí, které se narodí až v roce 2024 (děti narozené od 1. 1. 2024).

Kromě zvýšení rodičovské, by mělo dojít i ke zkrácení maximální doby. Ze současných 4 roků jen na 3 roky (do 3 narozenin dítěte).

Více informací o zvýšení rodičovské a změnách v roce 2024 zde.

Prostřednictvím tohoto formuláře se podává žádost o změnu výše rodičovského příspěvku. Tuto změnu lze provést maximálně jednou za tři měsíce. Pokud jsou splněny všechny podmínky, může žadatel měnit výši (a tím i délku) vypláceného rodičovského příspěvku. To jestli splňujete podmínky pro změnu rodičovského příspěvku, a jaká by mohla být jeho výše, si můžete sami spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka rodičovský příspěvek. Podrobné informace na téma této sociální dávky pak najdete zde: Rodičovský příspěvek 2022.

Změna délky a výše rodičovského příspěvku

Pro všechny příjemce rodičovských dávek platí, že celková výše dávky je 220 000 Kč. Pokud jsou splněny podmínky, může si příjemce zvolit, zda preferuje vyšší měsíční platbu, a tím i kratší dobu, nebo naopak nižší měsíční platbu, a delší dobu strávenou doma s dítětem. Jsou tyto možnosti:

 • Maximální rodičovská dovolená = 11 500 Kč měsíce po dobu 19 měsíců – tuto volbu si může zvolit ten, kdo splňuje podmínku, že 70% z jeho vyměřovacího základu je vyšší než 7600 Kč
 • Obvyklá výše rodičovského příspěvku je 7600 Kč měsíčně – tuto volbu si může zvolit ten, u koho 70% z vyměřovacího základu je nižší nebo rovno částce 7600 Kč.
 • Základní rodičovský příspěvek – 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč po zbytek doby – ti kdo si nemohou volit výši a délku rodičovské protože u nich není možné určit vyměřovací základ (nezaměstnaní, OSVČ bez nemocenského pojištění, studentky apod.)

Formulář volba délky rodičovského příspěvku

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek
Verze formuláře 14 01 01 119
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 267 kB
Počet stran 1
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: volba délky rodičovské dovolené

Pokud si chcete podat žádost o poskytnutí rodičovských přídavků, musíte navštívit úřad práce. Obracejte se úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o rodičovské dávky ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Pokyny jak správně vyplnit tento formulář

 • Žádost o změnu příspěvku podává osoba, které byla přiznána tato dávka
 • Žádost o změnu je možné podat maximálně jednou za 3 měsíce
 • Ve formuláři je nutné uvést od jakého měsíce, se má změnit výše rodičovského příspěvku
 • K formuláři je nutné přiložit potvrzení o výši vyměřovacího základu, od kterého se pak odvíjí nárok na změnu

Máte-li jakýkoliv dotaz, nebo pokud potřebujete s něčím poradit, neváhejte a zeptejte se v diskusi na tomto webu. Pokud to bude v našich silách a možnostech, pokusíme se vám co nejdříve odpovědět.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 20000 Kč ihned v hotovosti. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Volba nároku na rodičovský příspěvek

Diskuse: 66
 • Markéta

  Hezký den přeji!
  Momentálně jsem na rodičovské dovolené se synkem a pobírám dávku ve výši 11 500 Kč – tedy dávku do dvou let věku dítěte – zbývají mi cca 3 dávky. Rozhodla jsem se ale zůstat na rodičovské dovolené se synkem déle – předpokládám cca do 3 let věku. Také zvažujeme možnost vystřídání v péči o synka s mým mužem, třeba v jeho 2,5 letech.
  Chci se tedy zeptat, zda je potřeba zbývající částku rozložit do předpokládané doby rodičovské dovolené s ohledem na placení zdravotního a sociálního pojištění státem?
  Nebo mohu dávku celou dočerpat a stát za mě i nadále bude platit zdravotní a sociální do 3 let věku mého syna a já jen nebudu pobírat žádnou dávku?
  A ještě dotaz ohledně střídání s manželem – může on nastoupit ve zmiňovaných 2,5 letech věku našeho syna na rodičovskou dovolenou, i když už by k čerpání nebyla žádná částka + jak by to bylo s jeho zdravotním a sociálním pojištěním?
  Předem díky za informace, Markéta.

 • Veronika

  Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovského příspěvku. Jsem na rodičovské dovolené, můj manžel je cizinec a máme 18 měsíčního syna. Já se chci vrátit do práce na snížený úvazek, jde 4-5 dní v měsíci. Na úřadě po mě paní chce spoustu potvrzení. Můžu se zeptat, kde najdu nějaké informace, co všechno musím doložit. V zákoně jsem našla, že na rodičovské si mohu vydělat kolik chci. Tak nechápu proč musím dokládat potvrzení o tom ,že mi trvá pracovní poměr a další věci.

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den, budu vám nesmírně vděčná za radu. Čekáme třetího potomka. Oba s partnerem jsme OSVČ. Já si platím minimální nemocenské připojistění, muž ne. Děti nám na sebe navazují po dvou letech. Takže na druhé dítě mi přikázali čerpat rodičovský příspěvek ve výši 6500 Kč. Nevadilo mi to, ale když teď čekám 3. dítě, tak bych si ráda příspěvek zvýšila, abych aspoň trošku vyčerpala částku 220tisíc, na kterou mám nárok. Jenže já si patrně už nic navýšit nemohu, víc než 6500Kč mi nedají. Můj muž klidně půjde na rodičovskou dovolenou. Ale tím, že si neplatil nemocenské připojištění, tak nevíme, zda to k něčemu bude.
  Mé dotazy tedy zní: Může si můj partner (a otec dětí) vzít rodičovskou dovolenou a určit si maximální možnou výši příspěvku?
  Jak dlouho musí na takové rodičovské pobýt?
  Musí si rušit živnost? Nebo přecházet na vedlejší OSVČ?
  Jak se počítá vyměřovací základ u OSVČ, která si neplatí nemocenské připojištění? Předpokládám, že s hrubým ročním příjmem 380 000,-Kč musí mít nějaký nárok na vyšší rodičovský příspěvek než já. Jenže on platí daň paušálem – neboť nemá žádné výdaje – a paušál mu řádně stanoví roční dań cca 400Kč. Takže jak z toho zjistit, kolik tedy bere – respektive – zda je nad 70% procent denního vyměřovacího základu či ne – tomu tedy opravdu nerozumím.
  Co všechno pro tuhle změnu musíme udělat, abychom získali aspoň o ty čtyři tisíce korun více než dosud mám?

  Zkoušela jsem jít s tímto na úřad a paní se na mne koukaly, jako že jsem spadla z měsíce. Copak jsem tak neobvyklý případ?

  Děkuji předem za odpověď.
  Eva

 • Custom avatar Aneta

  Dobrý den v cervenci se mi narodil syn musela jsem dat 4 variantu a na pritele to neslo napsat pac je osvc a nedelal za rok 2015 12 mesicu ale jen 9 mesicu ale v roce 2016 delal celych 12 mesicu mohu si zmenit delku rodicaku na pritele? socialni a zdravotni si plati pobiram zatím 7600 ale od kvetna uz bych mela 3800 chtěla bych tu 3 letou variantu dekuji za odpoved

 • Kremena Mančeva

  Dobrý den, moje kamarádka Ivelina Georgieva je OSVČ v ČR. Svoje činnost provazela na územi ČR. V březnu 2016 porodila syna v Bulharsku. Je matkou samoživitelkou. Sama se stará o dítě, zároveň provádí poradenskou činnost jako OSVČ pro francouzkou firmu a to dálkové. Na územi Č R dostala trvalý pobyt. Na území ČR plati každý měsíc zdravotní pojištění a socialní zabezpečení. V Bulharsku nemá ani socialni ani zdravotní pojištění. Je daňovým rezidentem v ČR. Jen za rok 2016 zaplatila v ČR přez 50,000,00 Kč na Daňě z přijmů, přez 80,000,00 Kč na sociální pojištění a kolem 30 000,00 na zdravotní pojištění. Po porodu zustala v Bulharsku, kde bydlí rodiče, jelikož potřebovala aspoň na začátku pomoc s dítětem. Dítě take má pojištěné u VZP jako maminka.
  O RP požadala teprvé na konci ledna 2017. Pracovnice na UP Praha 14 chtěla po ni český rodný list z Brna a nevím co ještě.
  Prosím o krátkou odpověd, má nárok na rodičovsý příspěvěk v ČR?
  A co se děje, když Bulharsko je v EU, neexistuje nějaké kombinované nebo jiné řešení v tomto případě?
  Moc děkuji za odpověd a zdravím Vás.
  Kremena Shánělcová – Praha

 • Custom avatar Gábina

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat mám rodičovský příspěvek
  na 4 roky. Mám možnost volby výše? Syn je narozen
  3.11.2016. Tudíž mi bude končit vyplácení částky 7600 kč
  a bude mi vypláceno jen 3800 kč. Chtěla bych zůstst na částce
  7600kč.

  Děkuji za odpoveď
  Gábina

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...