Na konci září 2014 schválil parlament vládní návrh, který obsahuje hned několik výrazných změn v oblasti daní. Patří sem třeba nová sazba DPH ve výši 10%, omezení výdajových paušálů u OSVČ nebo zavedení další daňové slevy
Na konci září 2014 schválil parlament vládní návrh, který obsahuje hned několik výrazných změn v oblasti daní. Patří sem třeba nová sazba DPH ve výši 10%, omezení výdajových paušálů u OSVČ nebo zavedení další daňové slevy – na školku – kterou využijí především rodiče s dětmi. Oddychnout si pak mohou i pracující důchodci. Jaké změny nás čekají od nového roku – 2015 – v oblasti daní?
Od 1. ledna 2015 se začnou používat 3 různé sazby daně z přidané hodnoty. Na místo dosavadních dvou ve výši 21% a 15% se objeví i třetí. Nová, nejnižší sazba DPH ve výši 10% bude platit především pro tyto výrobky:
Nově zavedená sazba DPH tak cílí především na rodiny s dětmi. Těm by za rok měla ušetřit i několik stokorun. Je ale otázkou nakolik se tato úspora doopravdy projeví. Je možné, že minimálně část obchodníků využije snížení daně z přidané hodnoty k tomu, aby zvýšili svůj zisk a na zákazníka tak nepřenesou očekávané snížení ceny.
Jednou z novinek, která začne platit od nového roku je i omezení výdajových paušálů. Ještě v roce 2014 si mohli živnostníci uplatňovat náklady paušálně ve výši 80%, 60%, 40% nebo 30% pro neomezený obrat. Od nového roku bude možné paušály uplatnit pouze do obratu ve výši 2 milióny korun.
Neznamená to sice, že by živnostníci s vyšším obratem nemohli používat paušály, ale v praxi si budou moci uplatnit pouze tyto maximální paušální výdaje:
V praxi to tedy znamená, že živnostník s obratem např. 4 milióny korun si musí dobře spočítat, zda se mu vyplatí uplatnit paušální výdaje ve výši 1,2 miliónu korun (při 60% paušálu) a zbytek zdanit, nebo jestli pro něj nebude lepší zapomenout na paušál a raději doložit skutečné náklady.
Už v daňovém přiznání za rok 2014, které se podává do konce března 2015, si budou moci rodiče snížit své daně o náklady, které vydávají za pobyt dítěte ve školce (mateřská školka nebo jiné zařízení péče o děti v předškolním věku). Nová daňová sleva může být až 8500 Kč za každé dítě. Daňová sleva se ale vztahuje pouze na „školné“. Náklady spojení s jídlem ve školce nebo s dopravou do školky odečítat nelze.
Od ledna 2015 se také navyšuje daňové zvýhodnění za dítě. Zatímco byl daňový bonus za každé dítě ve výši 1117 Kč měsíčně (resp. 13 404 Kč ročně), od roku 2015 se zvýší daňový bonus za druhé, třetí a další dítě:
I nadále ale platí, že slevu na dítě (nebo i na manželku) si nemohou uplatnit podnikatelé. Původně se spekulovalo o tom, že se zavedením stropu u výdajových paušálů se živnostníkům zase vrátí možnost uplatnit daňovou slevu na dítě nebo na manželku, bohužel k tomu nakonec nedošlo.
Pracující důchodci tak už nebudou muset dělat žádné složité kličky s přerušováním důchodu, jako tomu bylo na začátku ledna tohoto roku. Od 1. 1. 2015 si budou moci uplatnit standardní slevu ve výši 24 840 Kč.
Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčky do 50 000 KČ bez příjmu na ruku ihned. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Blesková půjčka 5000 Kč – peníze ihned k dispozici. Je to zaručený způsob jak získat peníze.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.