Daňové změny 2015 pro rodiče, důchodce nebo OSVČ

Na konci září 2014 schválil parlament vládní návrh, který obsahuje hned několik výrazných změn v oblasti daní. Patří sem třeba nová sazba DPH ve výši 10%, omezení výdajových paušálů u OSVČ nebo zavedení další daňové slevy – na školku – kterou využijí především rodiče s dětmi. Oddychnout si pak mohou i pracující důchodci. Jaké změny nás čekají od nového roku – 2015 – v oblasti daní?

Daňové změny 2015: 3 sazby DPH 21%, 15% a 10%

Od 1. ledna 2015 se začnou používat 3 různé sazby daně z přidané hodnoty. Na místo dosavadních dvou ve výši 21% a 15% se objeví i třetí. Nová, nejnižší sazba DPH ve výši 10% bude platit především pro tyto výrobky:

 • počáteční a pokračovací kojenecká výživa
 • potraviny pro malé děti
 • radiofarmaka, očkovací látky, léky
 • kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům
 • chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě – určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely
 • tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti, hudebniny, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované (mimo zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy)

Nově zavedená sazba DPH tak cílí především na rodiny s dětmi. Těm by za rok měla ušetřit i několik stokorun. Je ale otázkou nakolik se tato úspora doopravdy projeví. Je možné, že minimálně část obchodníků využije snížení daně z přidané hodnoty k tomu, aby zvýšili svůj zisk a na zákazníka tak nepřenesou očekávané snížení ceny.

Daňové změny 2015: OSVČ s vyššími příjmy na tom budou hůře

Jednou z novinek, která začne platit od nového roku je i omezení výdajových paušálů. Ještě v roce 2014 si mohli živnostníci uplatňovat náklady paušálně ve výši 80%, 60%, 40% nebo 30% pro neomezený obrat. Od nového roku bude možné paušály uplatnit pouze do obratu ve výši 2 milióny korun.

Neznamená to sice, že by živnostníci s vyšším obratem nemohli používat paušály, ale v praxi si budou moci uplatnit pouze tyto maximální paušální výdaje:

 • u 80% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 1,6 milionu Kč
 • u 60% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 1,2 milionu Kč
 • u 40% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 800 tisíc Kč
 • u 30% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc Kč

V praxi to tedy znamená, že živnostník s obratem např. 4 milióny korun si musí dobře spočítat, zda se mu vyplatí uplatnit paušální výdaje ve výši 1,2 miliónu korun (při 60% paušálu) a zbytek zdanit, nebo jestli pro něj nebude lepší zapomenout na paušál a raději doložit skutečné náklady.

Daňové změny 2015: Daňová sleva na školky

Už v daňovém přiznání za rok 2014, které se podává do konce března 2015, si budou moci rodiče snížit své daně o náklady, které vydávají za pobyt dítěte ve školce (mateřská školka nebo jiné zařízení péče o děti v předškolním věku). Nová daňová sleva může být až 8500 Kč za každé dítě. Daňová sleva se ale vztahuje pouze na „školné“. Náklady spojení s jídlem ve školce nebo s dopravou do školky odečítat nelze.

Daňové změny 2015: Zvýšení daňové slevy na dítě

Od ledna 2015 se také navyšuje daňové zvýhodnění za dítě. Zatímco byl daňový bonus za každé dítě ve výši 1117 Kč měsíčně (resp. 13 404 Kč ročně), od roku 2015 se zvýší daňový bonus za druhé, třetí a další dítě:

 • daňová sleva na první dítě v roce 2015 = 1117 Kč měsíčně (13 404 Kč ročně)
 • daňová sleva na druhé dítě v roce 2015 = 1317 Kč měsíčně (15 804 Kč ročně)
 • daňová sleva na třetí (a každé další) dítě v roce 2015 = 1417 Kč měsíčně (17 004 Kč ročně)

I nadále ale platí, že slevu na dítě (nebo i na manželku) si nemohou uplatnit podnikatelé. Původně se spekulovalo o tom, že se zavedením stropu u výdajových paušálů se živnostníkům zase vrátí možnost uplatnit daňovou slevu na dítě nebo na manželku, bohužel k tomu nakonec nedošlo.

Daňové změny 2015: Daňová sleva pro pracující důchodce se vrací zpět

Pracující důchodci tak už nebudou muset dělat žádné složité kličky s přerušováním důchodu, jako tomu bylo na začátku ledna tohoto roku. Od 1. 1. 2015 si budou moci uplatnit standardní slevu ve výši 24 840 Kč.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčky do 50 000 KČ bez příjmu na ruku ihned. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Blesková půjčka 5000 Kč – peníze ihned k dispozici. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Daňové změny 2015 pro rodiče, důchodce nebo OSVČ

Diskuse: 8
 • Custom avatar Eva Mysíková

  Sleva na dani na 2. dítě v roce 2015:
  jak se bude postupovat při slevě na dani u poplatníka, který má 1. dítě již 20 leté / výdělečně činné/ a 2. dítěti je 15 let – student. V jaké výši bude uplatňovat slevu na dani na své 2- dítě?
  Děkuji

 • Custom avatar Axina

  Do roku 2014 platilo, že daňov zvýhodnění na dítě bylo X Kč a daňové zvýhodnění na dítě s průkazem ZTP/P bylo 2x X Kč. Jak to bude v roce 2015 (projde-li novela zákona) 586/1992 Sb.? 3 různé sazby daňového zvýhonění (1. dítě, druhé dítě, 3. a další dítě), to je jasné. Ale jak to bude v případě, že dítě bude mít průkaz ZTP/P ? Další 3 sazby – dvojnásobky základních sazeb? Děkuji za odpověď 🙂

  • Custom avatar AXINA

   Tady to tedy žije 🙂
   Už si umím odpovědět sama:

   Viz zákon 586/1992 Sb., § 35c, odst. (7) Dočasný pobyt dítěte mimo společně hospodařící domácnost nemá vliv na uplatnění daňového zvýhodnění. Jedná-li se o dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P, zvyšuje se na ně částka daňového zvýhodnění na dvojnásobek; maximální výše daňového bonusu podle odstavce 3 zůstává zachována.

   Novela zákona je obsahem sněmovního tisku 252/2014.

 • Custom avatar Mijav

  Dobrý den, bude se moct o porodné žádat i zpětně za poslední rok, jak to bylo doposud? Dítě se mi narodilo 31.1.2014. Budu mít tedy na něj nárok ? Děkuji

 • Custom avatar Majki

  Dobry den pocita sa ulava z dani za deti a manzelku pri poskytnutí prispevku na bývanie ďakujem

 • Custom avatar jarmila Kratochvílová

  dobrý den jsem pracující důchodce podnikám v oblasti umění,,mám malou galerii. Zboží prodávám v komisním prodeji, tj. až po prodeji vyúčtuji autorům dodaných výrobků. Můj měsíční příjem nedosáhne 25.000 Kč po dobu celého kalendářního roku. Zajímalo by mě, zda musím podávat danové přiznání Finančnímu úřadu a platit z malého výdělku zdravotní pojištění. Děkuji .

 • Custom avatar Katerina

  Dobrý den , ráda bych se zeptala zda když dostanu daňovou slevu na dítě a pobírám příspěvek na bydlení zda tato částka kterou mě bude vracet finanční úřad 13404.- bude započteno do příjmu a bude to mít vliv na příspěvek na bydlení na úřadu se semnou nechtěl nikdo bavit a hned mi bylo řečeno že to příjem je. Protože jestli to tak je tak daňový bonus ztrácí svoji podstatu na jedné straně vám stát něco dá a na druhé straně to sebere. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Martin

  Dobrý den,chci se zeptat na slevu na dani na děti když jsem zaměstnanec a zaroven osvč ale vedlejší PP slevu na dani uplatnuji u zaměstnavatele je to správně nebo budu muset částku vracet

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...