Vyřízení sociálních dávek na ÚP – půjde to i bez potvrzení o příjmu

Vyřízení sociálních dávek na ÚP – půjde to i bez potvrzení o příjmu

Sociální dávky, bude nově možné vyřídit i bez dokládání výše příjmu. Bude stačit udělit souhlas Úřadu práce, a ten si vše potřebné zjistí sám, přímo do zaměstnavatele. Mělo by to znamenat zjednodušení a zrychlení vyřízení sociálních dávek.

Úřad práce, se usilovně snaží zjednodušit vyřizování sociálních dávek. Mimo jiné i proto, že úřady jsou dlouhodobě přetížené, nestíhají. Často vyřizují žádosti o dávky i s velkým zpožděním (leckdy i podstatně více, než je zákonná lhůta 30 dní).

Po nedávném spuštění možnosti vyřídit rodičovský příspěvek kompletně online v aplikaci JENDA (a do budoucna i další sociální dávky), je zde další zjednodušení.

Při vyřizování sociálních dávek, nebude nutné dokládat potvrzení o příjmu. Nově bude stačit, když žadatel o dávku udělí příslušný souhlas, a Úřad práce si vše potřebné zjistí sám, přímo od zaměstnavatele.

Potvrzení o příjmu při žádosti o sociální dávky

Nárok na některé sociální dávky je podmíněn tím, jaké jsou příjmy žadatele (resp. obvykle se posuzují příjmy všech společně posuzovaných osob v rodině/ve společné domácnosti).

U kterých sociálních dávek hraje roli výše příjmu:

U těchto sociálních dávek, se musí dokládat výše příjmu (za předchozí měsíc nebo za předchozí kalendářní čtvrtletí), jak při podání žádosti o dávku, tak obvykle i následně (opakovaně) během pobírání dávky.

Jakmile výše příjmu překročí nějakou hranici (která může být různá u jednotlivých sociálních dávek), tak nárok na danou dávku zaniká.

Jsou ale i další sociální dávky, kde nemusí hrát výše příjmu žádnou roli. Jedná se například o rodičovský příspěvek (zde může příjem hrát roli jen u možnosti volby měsíční částky), o příspěvek na péči, pohřebné, nebo i další sociální dávky.

Vyřízení sociálních dávek i bez potvrzení o příjmech

Žádost o některé sociální dávky, je možné podat i jenom přes internet:

V online žádosti, sice není nutné dokládat potvrzení o příjmu. Vyřízení sociálních dávek online (přes internet) se obejde i bez „papírů“ (nejsou potřeba žádné formuláře, potvrzení, apod. – Úřad práce si většinu věcí ověřuje sám).

Stále ale platí, že pokud je v online žádosti nějaká chyba, nesrovnalost nebo nejasnost, tak vás Úřad práce může vyzvat k doložení příslušného potvrzení (o příjmech nebo i dalších potvrzení) v „papírové“ podobě.

A je povinnost, do 8 dní doložit příslušné potvrzení (v elektronické nebo papírové podobě, jinak žádost nebude schválena, nebo může dojít k ukončení výplaty již schválené dávky).

U některých sociálních dávek, které je možné vyřídit jenom osobně, na pobočce Úřadu práce, se stále vyplňují klasické formuláře (v papírové nebo elektronické podobě).

A tam se stále musí dokládat formuláře jako je potvrzení o výši čtvrtletního příjmu nebo potvrzení o výši měsíčního příjmu nebo doklad o příjmech z podnikání.

Nově to na Úřadu práce půjde i bez potvrzení o příjmu za zaměstnání

Nově bude možné Úřadu práce pouze udělit souhlas, aby si informace o příjmech ze zaměstnání zjistil sám, přímo od zaměstnavatele.

Pro udělení souhlasu, bude stačit vyplnit příslušný formulář (viz informace zveřejněné Úřadem práce). Úřad si pak zjistí potřebné údaje přímo od zaměstnavatele sám, a vy se o to nemusíte starat.

A to jak při schvalování žádosti o dávku, tak i následně – při opakovaném hodnocení nároku na dávky (u některých dávek se musí výše příjmu dokládat každý měsíc, u jiných je to jednou za 3 měsíce, a někde to stačí jenom 2x za rok).

Nejčastější důvod zpoždění při vyřizování žádosti o dávky – lidé často chybují

Právě v údaji o výši příjmu, lidé poměrně často chybují. Neví, jestli mají vyplnit čistý nebo hrubý příjem. Jestli se do příjmu započítá i daňový bonus na dítě, vrácení daňového přeplatku, srážky na exekuci nebo insolvenci. Těch „záludností“ je tam více (stravenkový paušál, diety, cestovní náhrady, odstupné, …).

Některé příjmy, se navíc započítají v měsíci, kdy je „fyzicky“ dostanete na účet v bance. Jiné v měsíci, kdy na ně vznikl nárok. A například u podnikatelů (OSVČ), je to s dokládáním příjmů úplně jinak.

Takže možností, jak udělat nějakou neúmyslnou chybu v žádosti o dávky, je opravdu mnoho. Kvůli tomu, se pak zpožďuje vyřizování sociálních dávek (namísto vyřízení do 30 dnů, to může trvat i 3 měsíce, nebo i déle).

A lidé pak „nadávají“ na Úřady práce. I když zrovna v tomto případě, je v tom úřad nevině (což ale nevylučuje, že v mnoha dalších případech, je problém na straně úřadů práce, které jsou přetížené a leckdy trpí i nedostatkem personálu).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 24 hodin. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Krátkodobá půjčka před výplatou. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.