Kalkulačka nemocenská od zaměstnavatele 2024 – výpočet neschopenky za prvních 14 dní

Kalkulačka nemocenská od zaměstnavatele 2024 – výpočet neschopenky za prvních 14 dní

Prvních 14 dní, platí neschopenku zaměstnavatel. Jedná se o náhradu mzdy za nemoc, která je 60% z průměrného hrubého hodinového výdělku. Od 1. 1. 2024 se zvyšují redukční hranice pro výpočet nemocenské do zaměstnavatele.

První 14 dní, platí neschopenku firma (zaměstnavatel). Při neschopence je nárok na náhradu mzdy za nemoc (60% z hrubé mzdy). Na nemocenskou je nárok i ve zkušební době nebo i ve výpovědní době. Nárok ale není po skončení zaměstnání (prvních 14 dní, nemají na nemocenskou nárok ani živnostníci (OSVČ)).

Na placenou neschopenku (náhradu mzdy za nemoc), může být nárok i v novém zaměstnání, v podstatě hned od prvního dne. Nárok může být i při práci na dohodu DPP nebo DPČ (roli ale hraje výše příjmu – viz dále).

Prvních 14 dní platí nemocenskou firma – jsou zaplaceny pouze hodiny, zameškané z důvodu pracovní neschopnosti (o víkendu nebo ve státní svátek, je nemocenská placena, jen pokud na tyto dny připadla směna).

Kalkulačka: Výpočet nemocenské do zaměstnavatele v roce 2024

Výpočet nemocenské za prvních 14 dní neschopenky, se provádí z průměrného výdělku. Průměrný výdělek, vychází z hrubé mzdy, v předchozím kalendářní čtvrtletí.

Pokud onemocníte hned v lednu 2024, pak se pro výpočet nemocenské použije průměrný výdělek za 4 čtvrtletí 2023 (říjen až prosinec).

Během prvních 14 dní, je nárok na 60% z redukovaného průměrného hrubého hodinového výdělku. Od 15 dne, pak může být nárok i na nemocenské dávky od státu – tam se ale nemocenská vypočítá jinak (je nárok na 60% – 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu).

Kalkulačka náhrada mzdy 2024
Průměrná hodinová mzda

Počet hodin hodin pracovní neschopnosti
pro náhradu mzdy od 1 dne (*)

Výpočet

(*) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Kdo má nárok na nemocenskou od zaměstnavatele v roce 2024?

Od začátku roku 2024, začíná platit velké množství změn. Vláda si pro rok 2024, připravila velký konsolidační balíček, který mění více než 60 různých zákonů. Tyto změny, se ale příliš netýkají nemocenské.

V této oblasti, jsou od 1. 1. 2024, pouze dvě změny:

Tyto dvě změny, ale nemají bezprostřední dopad, na podmínky pro nárok na nemocenskou, nebo pro výpočet neschopenky (resp. u zaměstnanců s nadprůměrnou mzdou, může dojít k mírnému zvýšení náhrady mzdy za nemoc a nemocenských dávek, díky zvýšení redukčních hranic, není to ale žádná dramatická změna).

Na nemocenskou od zaměstnavatele, mají nárok všichni zaměstnanci, v podstatě hned od prvního dne v novém zaměstnání (podmínkou je nástup do zaměstnání a zahájení výkonu práce):

  • Na nemocenskou je nárok i ve zkušební době
  • Na nemocenskou je nárok i ve výpovědní době
  • Na nemocenskou má nárok i pracující důchodce (jen omezeně)
  • Na nemocenskou je nárok i při práci na částečný (zkrácený) úvazek
  • Na nemocenskou může být nárok i u práce na dohodu DPP a DPČ

Kolik je nemocenská od zaměstnavatele v roce 2024?

Během prvních 14 dní, je vyplácena náhrada mzdy za nemoc:

  • Náhrada mzdy za nemoc je 60% z průměrného hrubého redukovaného výdělku
  • Jsou placeny pouze neodpracované hodiny (u týdenní pracovní doby 40 hodin, je tedy zaplaceno 80 hodin za prvních 14 dní)
  • Od 1. 1. 2024 se zvyšují redukční hranice pro výpočet náhrady mzdy (projeví se u zaměstnanců s nadprůměrnou mzdou)

Výpočet náhrady mzdy za nemoc v roce 2024

Pro výpočet náhrady mzdy za nemoc, je rozhodující průměrný hrubý výdělek v předchozím kalendářním čtvrtletí.  Průměrný výdělek, se počítá z hrubé mzdy a z odpracovaných hodin (včetně práce přesčas).

Průměrný hrubý hodinový výdělek, se následně pro výpočet náhrady mzdy za nemoc, ještě redukuje. Od 1. 1. 2024 platí nové redukční hranice:

  • Do 256,55 Kč se započítá 90%
  • Do 384,83 Kč se započítá 60%
  • Do 769,48 Kč se započítá 30%

Náhrada mzdy za nemoc, se pak vypočítá jako 60% z redukovaného výdělku. Náhrada mzdy za nemoc je už ale „čistý“ příjem. Z náhrady se neplatí sociální a zdravotní pojištění, ani daň. Náhradu mzdy za nemoc, vyplácí zaměstnavatel – v obvyklý výplatní termín, společně s výplatou za zbylou část měsíce.

Nárok na nemocenskou od zaměstnavatele po skončení zaměstnání

Zaměstnavatel platí nemocenskou (náhradu mzdy za nemoc), pouze v době, kdy pro něj pracujete. Po skončení zaměstnání, už není nárok na nemocenskou od zaměstnavatele.

Po ukončení pracovního poměru, ale může být nárok na nemocenské dávky od státu. Na ty je nárok od 15 dne.

Pokud je neschopenka zahájena ještě během zaměstnání, nebo nejpozději do 7 dní od ukončení pracovního poměru, tak je nárok na nemocenské dávky i po skončení zaměstnání.

Nárok na nemocenskou od zaměstnavatele u dohody DPP a DPČ

Na nemocenskou (platí jak pro náhradu mzdy za nemoc, tak i pro nemocenské dávky), může být nárok i při práci na dohodu DPP nebo DPČ. Obecně platí, že na placenou neschopenku, je u dohody nárok jen od určité výše příjmu:

V případě, že je příjem nad 10 000 Kč u DPP (resp. od 4000 Kč u DPČ), tak vzniká účast na nemocenském pojištění (zaměstnavatel odvádí povinné odvody, včetně sociální, zdravotního a nemocenského pojištění).

Na placenou neschopenku, ale může být nárok, i když nejsou požadované podmínky splněny v aktuálním měsíci (kdy začne neschopenka). V takovém případě je nárok na nemocenské dávky, pokud byly podmínky (účast na nemocenském pojištění) splněny alespoň v předchozích 3 měsících.

Prvních 14 dní na neschopence – kontroly může provádět i zaměstnavatel

Během prvních 14 dní neschopenky, je oprávněn provádět kontroly i zaměstnavatel (nebo jím pověřená osoba).

V době pracovní neschopnosti, je povinností dodržovat léčebný režim stanovený lékařem. To mimo jiné zahrnuje i povinnost být doma (resp. na adrese, která byla nahlášena na začátku neschopenky).

Mimo domov, je možné být jenom v době, kdy jsou povoleny vycházky (na vycházky ale není nárok „automaticky“ – rozhoduje lékař, který může povolit vycházky maximálně na 6 hodin denně, v době od 7:00 do 19:00; s ohledem na zdravotní stav, ale vycházky nemusí povolit vůbec; ve výjimečných případech, naopak může lékař povolit i neomezené vycházky).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 30 000 Kč ihned, do 10 minut na účet (i bez zaměstnání). Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky do 20000 Kč i bez potvrzení o příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.