Jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě pro rodiny už od srpna 2022 (do 1. 7. 2023)

Na konci dubna 2022, představila vláda několik opatření, které mají ulevit rodinám, na které tvrdě dopadá vysoká inflace. Ta je aktuálně v ČR už okolo 13% a očekává se, že bude ještě vyšší (až 15% nebo i více).

Od začátku roku 2022, již vláda provedla několik změn, které mají zmírnit dopady, tohoto negativního vývoje.

Na konci ledna 2022, bylo schváleno mimořádné zvýšení příspěvku na bydlení. Od začátku dubna 2022, se zvýšilo životní a existenční minimum.

Od června 2022, se budou už podruhé zvyšovat všechny důchody (a očekává se, že v roce 2022, bude i třetí zvýšení – na podzim 2022).

Nyní se vláda rozhodla zaměřit na pomoc pro rodiny s dětmi a přestavila dvě změny:

 • Jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě (do 18 roků, pro rodiny s příjmem do 1 miliónu korun)
 • Zvýšení rodičovského příspěvku na 13 000 Kč měsíčně (resp. na 19 500 Kč měsíčně u dvojčat)

Nárok na mimořádný příspěvek končí 1. července 2023

Na mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě, vznikl nárok v polovině minulého roku. Většina dětí, dostala mimořádný příspěvek automaticky. Zbytek rodin, si musel podat žádost (online žádost je stále možné najít zde).

Termín pro vyřízení žádosti, byl stanoven na jeden rok. Možnost požádat o mimořádný příspěvek, tedy končí v polovině roku 2023 – žádost musí být podána nejpozději do 1. 7. 2023.

Mimořádný příspěvek na dítě 5000 Kč od srpna 2022

Vzhledem k tomu, že vysoká inflace asi hned tak nezmizí, dávalo by největší smysl nějaké cílené opatření, nebo opatření, které by mělo dlouhodobější efekt (například zvýšení daňové slevy pro zaměstnance, daňové slevy na dítě, nebo zvýšení samotných přídavků na dítě).

Vláda se ale nakonec rozhodla pouze pro jednorázový příspěvek, který by měl být vyplacen snad už během srpna 2022 všem rodinám, které mají roční čistý (*)  hrubý příjem do 1 miliónu korun. Na příspěvek by měly nárok děti do 18 roků.

(*) 30. 4. 2022, zveřejnil ministr práce a sociálních věcí opravu, mělo by se jednat o hrubé příjmy a ne čisté, jak bylo původně prezentováno

Ministerstvo práce a sociálních věcí přestavilo základní podobu tohoto mimořádného jednorázového příspěvku na dítě (podrobnosti najdete zde).

Vzhledem k tomu, že pro takovou mimořádnou sociální dávku, je nutná změna zákona, tak je možné, že se podmínky ještě budou měnit, při schvalování v Parlamentu či Senátu.

Kdo bude mít nárok na příspěvek 5000 Kč na dítě v roce 2022?

Jednorázová podpora na dítě, je určena pro rodiny (či samoživitele/samoživitelky), jejichž roční příjem nepřekračuje 1 milión korun.

Základní parametry nároku na mimořádný příspěvek 5000 Kč by měly být tyto:

 • Jednorázový příspěvek 5000 Kč na každé dítě do 18 roků
 • Předpokládaný termín výplaty přídavku je srpen 2022
 • Čistý (*) Hrubý příjem rodiny nesmí překročit 1 milión korun za rok
 • Nárok bude u dětí, které se narodí nejpozději v den výplaty příspěvku
 • Nárok bude u dětí, které v den výplaty příspěvku budou mít maximálně 18 roků

Do limitu ročního příjmu (1 milión korun), by se měly započítávat všechny příjmy v rodině. Jednak hrubý příjem ze zaměstnání (výplata), příjmy z podnikání, výživné, různé sociální dávky, které již rodina pobírá, atd. (přesný výčet bude znám, až po vypracování návrhu na změnu zákona).

Kde požádat o příspěvek 5000 Kč na dítě v roce 2022?

Podle prohlášení vlády, by mělo být možné podat žádost o tento příspěvek online. Vyřízení mimořádného příspěvku na dítě, tedy bude zřejmě podobné, jako se aktuálně vyřizuje například příspěvek na ubytování Ukrajinců.

Pro získání příspěvku, tak nebude nutná osobní návštěva na Úřadu práce (kam spadají sociální dávky). Je ale možné, že bude potřeba, aby měl žadatel zřízenu datovou schránku, nebo alespoň elektronickou identitu občana.

Kdy bude vyplacen mimořádný příspěvek na dítě v roce 2022?

Vláda avizovala, že by chtěla, aby byl tento mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě, vyplacen nejpozději v průběhu srpna 2022. Jestli tomu tak ale opravdu bude, je zatím předčasné odhadovat.

Pro výplatu mimořádného přídavku na dítě, je nutná změna zákona. Postup je takový, že vláda nyní musí nechat připravit návrh změny zákona. Ten musí vláda schválit a předložit k posouzení v Parlamentu.

Při standardním schvalování v Parlamentu a Senátu, zabere podobná změna zpravidla minimálně 3 měsíce. Během tohoto procesu, ale mohou být přijaty i nějaké pozměňovací návrhy. Takže jestli, kdy a v jaké přesně podobě, bude vyplácen mimořádný příspěvek na dítě, je zatím nejisté.

Zvýšení rodičovského příspěvku na 13 000 Kč v roce 2022

Druhou změnou, kterou představila vláda, jako pomoc pro rodiny s dětmi, je zvýšení rodičovského příspěvku na 13 000 Kč.

Fakticky, se ale nejedná o žádné „zvýšení“. Rodičovský příspěvek je aktuálně ve výši 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata. Na tom by se zřejmě nic nemělo měnit (byť vláda původně tvrdila, že zvažuje zvýšení celkové částky o 15%, tj. na 345 000 Kč).

Jediné, co se bude měnit, je maximální měsíční částka, kterou je možné si nechat vyplácet. Ta je aktuálně ve výši 10 000 Kč (*) (resp. 15 000 Kč na dvojčata). Při této částce, je pak rodičovský příspěvek vyplácen po dobu 30 měsíců.

(*) Rodičovský příspěvek, může být i více, než 10 000 Kč měsíčně. Teoretické maximum je v roce 2022 ve výši až 47 700 Kč měsíčně. Maximální výše, se odvíjí od vyměřovacího základu pro „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). Limit 10 000 Kč, se vztahuje především pro ty, kdo neměli nárok na PPM, nebo mají jen velmi nízký vyměřovací základ.

Zvýšení rodičovského příspěvku na 13 000 Kč měsíčně, tak sice umožní rodinám či samoživitelkám s dítětem, dostávat každý měsíc vyšší částku. Současně se jim tím ale zkrátí doba, po kterou budou rodičovský příspěvek dostávat. Při měsíční částce 13 000 Kč, by to nově byly jen necelé 2 roky (cca 23 měsíců).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Soukromá půjčka na směnku Praha – bez poplatků předem. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Vánoční půjčka: Půjčka 30 000 Kč na vánoční dárky (nebo na cokoliv). Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě pro rodiny už od srpna 2022 (do 1. 7. 2023)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...