Zjednodušení žádosti o sociální dávky – od dubna není potřeba dokládat výši příjmu

Parlament schválil zjednodušení vyřízení žádosti o sociální dávky. Podobně, jako již vloni během epidemie, i pro 2 čtvrtletí (od dubna 2021), bylo schváleno, že nebude potřeba dokládat příjmy nebo náklady na bydlení.

Žadatelé o sociální dávky, tak nebudou muset v dubnu chodit na Úřady práce. U sociálních dávek pro 2 čtvrtletí, se bude vycházet ze stejných údajů, jako v 1 čtvrtletí 2021.

Zjednodušení sociálních dávek

Důvodem pro toto zjednodušení, je především omezení kontaktů během epidemie COVID. Za běžných podmínek, je u některých sociálních dávek (např. příspěvek na bydlení, přídavky na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči), nutné dokládat příjmy nebo náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí (například příjem se tedy dokládá 4x za rok – zpravidla v lednu, v dubnu v červenci a v říjnu).

Vzhledem k aktuální situaci okolo epidemie koronaviru COVID, kdy jsou vysoké počty pozitivně testovaných, je snaha co nejvíce omezit osobní kontakty.

Lidé tak nebudou muset v dubnu tolik chodit na Úřady práce. Pokud měli na sociální dávky nárok i v prvním čtvrtletí 2021, tak se tato sociální dávka „překlopí“ i do druhého čtvrtletí.

Kterých sociálních dávek se týká zjednodušení?

Týká se to především sociálních dávek, u kterých je potřeba v pravidelném intervalu dokládat náklady na bydlení nebo příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Konkrétně tedy především tyto sociální dávky:

U těchto sociálních dávek, by se i ve druhém čtvrtletí 2021 (duben až červen), vycházelo ze skutečností doložených v lednu (za 4 čtvrtletí 2020). Všichni, kdo v lednu až březnu 2021 pobírali některou z výše uvedených dávek, tak nebudou muset chodit na Úřad práce.

Obdobné zjednodušení, bylo v souvislosti s epidemií koronaviru, schváleno i v roce 2020.

Zjednodušení se netýká všech sociálních dávek

U jiných sociálních dávek (jako je například porodné, rodičovský příspěvek, dávky hmotné nouze jako příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení), je ale nutné vše i nadále řešit osobně (nebo elektronicky či poštou) s Úřadem práce.

Zjednodušení se netýká „nových“ sociálních dávek

To samé platí i pro případ, že by si někdo chtěl nově požádat o příspěvek na bydlení nebo příspěvek na dítě. I v takovém případě je nutné zajít na Úřad práce (nebo komunikovat s úřadem elektronicky či poštou). V tomto případně, by se příjmy a náklady na bydlení, dokládaly standardním způsobem.

Možnost vyřízení sociálních dávek elektronicky – email nebo datová schránka

Během epidemie COVID i nadále platí, že případné žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebo sociální dávky, je na Úřadu práce možné vyřizovat i bez osobní návštěvny – jen elektronicky.

Všechny formuláře je možné najít v elektronické podobě přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde. Formuláře je možné vyplnit přímo online. Nebo si je stáhnout, vytisknout, vyplnit a odeslat v papírové podobě.

Pro elektronické podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebo různé sociální dávky, je ale potřeba datová schránka nebo email s elektronickým podpisem. Posílat žádost o podporu nebo sociální dávky, jenom „obyčejným emailem“, bohužel není možné.

Alternativně je možné příslušnou žádost vytisknout a vyplnit v papírové podobě a odeslat poštou. Nebo osobně doručit na podatelnu či do sběrného boxu.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Tabulka – srovnání nebankovních půjček do výplaty. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka do 5000 okamžitě všem – peníze do 10 minut na účtu v bance. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Zjednodušení žádosti o sociální dávky – od dubna není potřeba dokládat výši příjmu

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...