Zvýšení cen energií 2021/2022 – na jaké sociální dávky je nárok?

V druhé polovině roku 2021, dochází k masivnímu zdražování ceny energií. Zvyšují se ceny za elektřinu i plyn. Důvodů je hned několik. Část zvýšení je spojená s epidemií COVID. Další část růstu cen je způsobena všeobecnou inflací. Roli hraje i postupný přechod na zelené energie, a řada dalších faktorů.

V posledních několika měsících, dochází k opravdu masivnímu zvýšení cen za elektřinu nebo plyn. Pro řadu zákazníků, to reálně znamená i růst ceny, i o 100%. V některých případech to může být ještě více.

Domácnosti, které pociťují zvyšování cen za elektřinu nebo plyn, mají možnost využít státní sociální podporu (sociální dávky). Některá opatření připravuje stát plošně (odpuštění DPH apod.).

Státní sociální podpora kvůli zdražení elektřiny a plynu

Stát nabízí hned několik možností, jak se vyrovnat s rostoucí cenou za elektřinu nebo plyn:

 • Sociální dávky na bydlení (příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení)
 • Jednorázová pomoc lidem ve hmotné nouzi (příspěvek na vyúčtování za plyn nebo elektřinu)
 • Příspěvek na energie – vláda připravuje příspěvek pro domácnosti se zvýšenými výdaji za energie (cca 1250 Kč za rok)
 • Snížení DPH na energie (od 1. 11. 2021, bude prominuto placení DPH u záloh na elektřinu či plyn)

Příspěvek na energie – kompenzace za zvýšení ceny elektřiny

V reakci na prudké zdražování cen za elektřinu a plyn (a s tím související krachy některých dodavatelů energií, jako Bohemia Energy), připravuje vláda kompenzace.

Mělo by se jednat o příspěvek všechny pro domácnosti, které se potýkají se zvýšenou cenou elektřiny. To, jaká bude přesná podoba této podpory, se ještě ladí.

Vláda aktuálně navrhuje, že by se do určité spotřeby (2,5 MWh/rok), neplatil příspěvek na obnovitelné zdroje (součást ceny za elektřinu).

Jedná se o 495 Kč za jednu megawatthodinu. Díky tomu, by tak domácnosti ušetřily cca 1250 Kč ročně, na platbách za elektřinu.

Snížení (odpuštění) DPH za elektřinu a plyn

Ministerstvo financí vyhlásilo, že v období od 1. 11. 2021 do 31. 12. 2021, bude prominuta DPH za elektřinu a plyn. DPH na elektřinu a plyn je aktuálně 21%. Cena elektřiny a plynu, by se tak mohla o pětinu snížit.

 • Pokud bude vystaveno vyúčtování za elektřinu nebo plyn, s datem zdanitelného plnění v období od 1. 11. 2021 do 31. 12. 2021, pak u něj bude prominuto DPH z případného doplatku
 • U záloh přijatých vaším dodavatelem v období od 1. 11. 2021 do 31. 12. 2021, bude prominuto DPH z výše této zálohy

Z rozhodnutí Ministerstva financí, sice pro vašeho dodavatele nevyplývá přímo povinnost snížit zálohy. U seriózních dodavatelů, by to ale odpuštění DPH, mělo být zohledněno.

Příspěvek na bydlení v době zvýšené ceny elektřiny a plynu

Základní sociální dávka, která slouží na podporu bydlení, je příspěvek na bydlení. U příspěvku na bydlení, se zohledňují reální náklady na bydlení:

 • Zaplacený nájem (nebo srovnatelné výdaje u bytů v osobním vlastnictví)
 • Zaplacené výdaje za energie (elektřina, plyn, voda, teplo, atd.)
 • Zaplacené výdaje za služby spojené s užíváním bytu (odvoz odpadu, úklid společných prosto apod.)

A právě „díky“ velkému zvyšování cen za energie (především za elektřinu a plyn), může řadě domácností vznikat nárok práce na tento příspěvek.

Kdy je nárok na příspěvek na bydlení?

Nárok na příspěvek na bydlení, ale může vzniknout až s určitým zpožděním. U příspěvku na bydlení, se dokládají skutečně zaplacené náklady, za předchozí kalendářní čtvrtletí:

 • V období říjen až prosinec 2021, se dokládají náklady na bydlení za červenec až září 2021.
 • Na začátku roku 2022 (období leden až březen 2022) se budou dokládat náklady na bydlení za říjen až prosinec 2021.

Záleží tedy na tom, kdy se ve vašich výdajích, zvýšení reálně projeví (pravděpodobně, až s nějakým zpožděním.

Na základě toho, je pak možné se obrátit na Úřad práce v místě, kde bydlíte (nemusí to být jen v místě trvalého bydliště, ale tam kde máte doopravdy byt/dům), a podat žádost i příspěvek na bydlení.

Kolik je příspěvek na bydlení – kalkulačka pro výpočet 2022

Nárok na příspěvek a jeho výše, závisí na tom, jaké jsou doložené náklady na bydlení, jaké jsou doložené příjmy (všech osob, které v bytě/domě bydlí).

Záleží i na počtu osob v bytě, nebo na velikosti města či obce, kde bydlíte. Roli hrají i normativní náklady na bydlení (obvyklé náklady na bydlení v dané lokalitě).

Pro orientační výpočet, zda můžete mít nárok na příspěvek na bydlení, a kolik byste mohli od státu dostat, se můžete podívat na kalkulačku příspěvku na bydlení v roce 2022.

Doplatek na bydlení pro lidi ve hmotné nouzi

Kromě příspěvku na bydlení, může být nárok na i na doplatek na bydlení. Zatímco příspěvek na bydlení, je určen pro všechny domácnosti (které splní příslušné podmínky), doplatek na bydlení je určen lidem, kteří jsou ve hmotné nouzi.

U doplatku na bydlení je předpokladem, že máte nárok na příspěvek na živobytí (základní dávka pro osoby ve hmotné nouzi).

A že dostáváte i příspěvek na bydlení, který ale plně nepokrývá vaše náklady na bydlení. V některých případech je možné mít doplatek na bydlení i bez nároku na příspěvek na bydlení.

Mimořádná okamžitá pomoc pro lidi ve hmotné nouzi

Kromě pravidelných sociálních dávek na bydlení (příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení), můžete od státu dostat i mimořádnou, jednorázovou dávku.

Tato mimořádná pomoc, je určena především pro lidi ve hmotné nouzi. Pro ty, kteří vzhledem ke svým příjmům a celkové sociální a majetkové situaci, nemají například na zaplacení účtů za elektřinu nebo plyn (vysoký nedoplatek, apod.).

Pokud dostatečné vysoké vyúčtování za elektřinu nebo plyn, a budete muset doplácet vysoký doplatek, pak je možné se obrátit na Úřad práce, a požádat o mimořádnou sociální dávku.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Zvýšení cen energií 2021/2022 – na jaké sociální dávky je nárok?

Diskuse: 3
 • Custom avatar Jaroslav Hanuš

  Potřbuji nutně 25000 na fakturu plynu a je mě tvrzeno,že na kompezaci nemám nárok,když jsem nebyl v poslední instanci! Je to,ale lež nebot od 31.1.2022 je nový kompezační zákon a platí i pro důchodce a invalidi! Tak bych velmi rád věděl jak to je??? Prosím pokud možno o okamžitou odpověd! Děkuji.

 • Custom avatar Jana Ferdusova

  Dobrý den. Mám dotaz jak se bude počítat spotřeba energie v bytě, který obývám cca 6 měsíců a 6 měsíců mám spotřebu na chalupě, kde jsem přes léto se svýma 4 kočkama. V mém trvalém bydlišti jsem cca 6 měsíců a v chalupě na dědině také cca 6 měsíců.
  Slevy na chalupy se nepočítají, nemám tam v létě trvalý pobyt a nikdo tam není hlášený k trvalému pobytu, takže energii spotřebovávám pouze já. Protože v trvalém pobytu budu mít nízkou spotřebu t.zn. že na žádné slevy nedosáhnu, ale i na té chalupě přes létřo musím energie platit. Prosím o odpověď. Děkuji a zdraví Jana.

 • Custom avatar Jana Ferdusova

  K mému předchozímu dotazu ještě uvádím, že jsem důchodkyně, vdova, žiji sama je mi 78 let. Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...