- Hmotná nouze 2021
- Příspěvek na živobytí 2021
- Výpočet příspěvku na živobytí 2021
- Kalkulačka doplatek do životního minima 2021
- Doplatek na bydlení
- Kalkulačka doplatek na bydlení
- Hmotná nouze: mimořádná okamžitá pomoc
- Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí
- Formulář: Žádost o doplatek na bydlení
- Formulář: Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc
- Rychlá půjčka do 15 minut – až 20 000 Kč na cokoliv
- Nebankovní půjčky ihned na ruku v hotovosti – 100 000 Kč nebo i více
- Půjčka v hotovosti nebo na účet až 70 000 Kč bez zástavy a bez ručitele
- Akce: Půjčka 30 000 Kč na 30 dní zcela zdarma – bez úroků a bez poplatků!
- Půjčka do 20 000 Kč pro OSVČ – bez ručitele a bez zástavy
- Rychlá půjčka 5000 Kč ihned na účet i bez potvrzení o příjmu
- Okamžitá online půjčka – úvěrový limit až do 50 000 Kč
- Která půjčka do výplaty do 10 tisíc korun je nejvýhodnější?
- Půjčka 5000 Kč bez registru ihned na účet
- Půjčka 30 000 Kč – peníze ještě dnes v hotovosti na ruku
- Soukromé online půjčky – výhodné a férové podmínky
- Rychlá půjčka 15000 Kč bez registru
- Půjčka 200 000 Kč na cokoliv bez ručení
- Půjčka ihned v hotovosti na ruku – peníze kdykoliv i o víkendu
- Půjčka 50000 Kč v hotovosti na ruku ihned
- Půjčka v hotovosti ihned Praha
- Půjčka před výplatou do 10000 Kč bez doložení příjmu
- Online konsolidace půjček bez zástavy a bez ručitele
- Půjčka do 10000 Kč okamžitě všem
- Půjčka do 100000 Kč bez registru a bez ručitele
Příplatek 370 Kč za den navíc, při neschopence kvůli karanténě COVID
Senát definitivně schválil, aby lidé na neschopence z důvodu karantény (nebo izolace), v souvislosti s koronavirem COVID, dostávali příspěvek až 370 Kč za jeden den k nemocenské. Mohlo by to být až 5180 Kč navíc za 14 dní (minimální délka karantény od 1.3.2021). Navíc k tomu, co zaměstnanci dostávají na neschopence od zaměstnavatele (součet příplatku a běžné nemocenské by ale neměl překročit 90% mzdy).
Během karantény (nebo izolace), musíte být nejméně 14 dní doma. Pokud se nedomluvíte na práci z domu (home-office), tak máte nárok na neschopenku, jako u jakékoliv jiné neschopenky z důvodu úrazu nebo nemoci. Během neschopenky, pak dostáváte nemocenskou (náhradu mzdy za nemoc nebo nemocenské dávky).
Aktualizace 4. 3. 2021
Ve čtvrtek 4. března 2021, byl v Senátu definitivně schválen původní návrh na zvýšení nemocenské při karanténě kvůli koronaviru COVID.
Během 14 denní karantény by tak měl být nárok na příplatek „izolačka“ ve výši 370 Kč za jeden den:
- po dobu 14 dní karantény nebo izolace, bude nárok na příplatek 370 Kč za jeden den (tj. maximálně na 5180 Kč – celkový součet příplatku a náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele, by neměl překročit 90% průměrného výdělku)
- nárok bude zpětně od 1. března 2021 (do 30.4.2021)
- nárok budou mít i zaměstnance na dohodu (pokud jim vzniká účast na nemocenském pojištění)
- OSVČ za karanténu dostávají kompenzační bonus 500 Kč za den
Zvýšení nemocenské při karanténě (izolaci) kvůli koronaviru COVID
V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali, pokud by byl schválen zmíněný příspěvek 370 Kč za jeden den v karanténě. Ve výsledku byste tedy měli nárok:
- Během prvních 14 dní dostáváte náhradu mzdy ve výši 60% za neodpracované (zameškané hodiny) od zaměstnavatele
- Nově by mohl být nárok na příplatek 370 Kč za jeden den karantény (až 5180 Kč za 14 dní)
Jak je to s nárokem na neschopenku u karantény nebo izolace COVID?
Pokud hygienická stanice nebo pracovník trasovacího call centra (nebo jiný zodpovědný subjekt), nařídí karanténu (či izolaci), pak máte „nárok“ na neschopenku. Není to ale povinnost. Pokud nemáte příznaky koronaviru a máte možnost pracovat z domu, můžete po dobu karantény pracovat v režimu home-office. Musíte být ale schopni dodržet omezení spojená s karanténou.
Rozdíl mezi karanténou a domácí izolací je v tom, je karanténa je nařizována u těch, kdo měli pouze nějaký rizikový kontakt a proběhl u nich test na COVID s negativním výsledkem.
Minimální délka karantény je 14 dní od provedení testu (od odběru na test). A pokud nemáte příznaky, tak karanténa po 14 dnech končí i bez dalšího testu.
Izolace se týká těch, kdo mají příznaky koronaviru a/nebo byl u nich zjištěn pozitivní test na COVID. I zde je nutné být doma minimálně 14 dní. O ukončení izolace rozhoduje váš lékař.
Kolik je nemocenská při neschopence z důvodu COVID
Zatím stále platí, že při neschopence z důvodu COVID, máte nárok na standardní nemocenské dávky:
- Prvních 14 dní je to náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, jedná se o 60% z průměrného (redukovaného) výdělku
- Od 15 dne je pak nárok na nemocenské dávky od státu, jedná se o 60 – 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu
Během prvních 14 dní, mají ale na nemocenskou nárok jen zaměstnanci. Pokud jdete do karantény až po skončení pracovního poměru (do 7 dní od skončení zaměstnání), tak sice máte nárok na nemocenské dávky od 15 dne, ale za prvních 14 dní nedostanete nic.
V podobné situaci jsou i OSVČ (živnostníci). Pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění, tak mohou mít nárok na nemocenské dávky od 15 dne, ale za prvních 14 dní také nedostávají nemocenskou. Nově ale mohou mít nárok na kompenzační bonus za karanténu ve výši 500 Kč za den (tj. 7000 Kč za 14 dní).
Prvních 14 dní je nemocenský jen 60% z průměrného (hrubého) výdělku. Vzhledem k redukci je to ale reálně maximálně 54% z hrubé mzdy (spíše ale méně). Prvních 14 jsou placeny jen neodpracované hodiny (směny). Za víkend (sobotu nebo neděli) je nárok na nemocenskou, jen pokud na tento den připadala pracovní směna.
Příplatek 370 Kč za karanténu kvůli koronaviru COVID
Už minulý týden (v pondělí 25. Ledna 2021), vláda oznámila, že zvažuje zavedení příplatku za karanténu. Návrh byl 250 Kč za jeden den navíc k tomu, co vyplácí zaměstnavatel. Příplatek za karanténu by měl platit zaměstnavatel společně s náhradou mzdy (ten by si to pak odečetl z povinných odvodů sociálního pojištění).
V pondělí 1. února 2021 ale od ministryně práce a sociálních věcí zaznělo, že by příplatek za karanténu mohl být, až 500 Kč za jeden den.
V pondělí 8. února 2021 se vláda shodla na tom, že finální podoba zvýšené nemocenské za karanténu, by měla mít podobu příplatku 370 Kč za jeden den. Zřejmě už od března 2021.
Zatím je to ale jenom návrh. O definitivní podobě zvýšení náhrady za karanténu bude ještě jednat Senát. V něm může ještě padnout pozměňovací návrh a tak se výsledná podoba nemocenské při karanténě může změnit.
Na tom, že by bylo dobré nějak zvýšit náhradu za karanténu, se vláda shoduje i s opozicí. Dá se tedy očekávat schválení i v Senátu
Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Konsolidace bez poplatků. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá SMS půjčka Ferratum. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Dobrý den, mohu žádat o příspěvěk za dobu karantény při Covidu i zpětně, popřípadě jak dlouho dobu mohu žádatnzpětně ( karanténa bxla říjen-Listopad 2020.
děkuji za informaci
Ne – na příplatek bude nárok v období březen 2021 až květen 2021
Děkuji za info, myslel jsem že mám nárok, na tu nižší částku, pokud dobře rozumím dosud to bylo 250,- Kč, od března je to 370.-Kč, takže když jsme v karanténě zrovna nyní tak se to na nás nevztahuje vůbec ??, děkuji
Doposud byl/je nárok je na běžnou „nemocenskou“. Těch 250 Kč byl jeden z původních návrhů (neschválený), který se v průběhu schvalování ustálil na 370 Kč.
Děkuji za informaci, došlo mě to v okamžiku kdy jsem předešlý dotaz odklikl, už tomu rozumím, mylně jsem se domníval že platilo těch 250,.- Kč, již tomu rozumím, děkuji za indormace.
Dobrý den, jaký dokument mám předložit zaměstnavateli/na mzdové oddělení pro nárok na příspěvek 370 Kč, pokud jsem na začátku března měla pozitivní test na COVID-19 a nastoupila jsem povinnou izolaci? Jak se posuzuje období čekání na test – 8 dní v únoru – jedná se o karanténu, nebo obyčejnou nemocenskou? Děkuji za odpovědi.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.