Kalkulačka: Výpočet zvýšení nemocenské – karanténa COVID

Na konci roku 2021, se vláda rozhodla pro obnovení některých podpůrných COVID programů. Jedním z nich je i zvýšení nemocenské při karanténě – příspěvek „izolačka“ (až 370 Kč za jeden den karantény).

Kalkulačka nemocenská od zaměstnavatele v roce 2024 (prvních 14 dní)

Od 1. 1. 2024, dochází ke zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek (což má vliv i na výpočet nemocenské do zaměstnavatele).

Pro některé zaměstnance, se může v roce 2024 zvýšit náhrada mzdy za nemoc, i o několik stokorun za prvních 14 dní na neschopence

Viz aktuální kalkulačka pro výpočet nemocenské za prvních 14 dní v roce 2024

Na podobně zvýšenou nemocenskou, byl při karanténě nárok, již v první polovině roku 2021. Tehdy se ale jednalo o časově omezené opatření. Hlavním důvodem pro zvýšení nemocenské při karanténě bylo to, aby lidé s COVID zůstávali doma, a nechodili do práce (což řada lidí v obavě z poklesu příjmu dělala).

Při zvýšené nemocenské, je nárok až na 90% průměrného hrubého výdělku. Při započítání příspěvku izolačka (až 370 Kč), je pak ve výsledku nemocenská při karanténě stejná (nebo i lehce vyšší), jako čistá mzda za stejnou dobu (záleží i na výši mzdy/platu).

Od kdy je nárok na zvýšenou nemocenskou při karanténě (COVID)?

Aktualizace 15. 12. 2021

Ve středu 15. 12. 2021, bylo zvýšení nemocenské při karanténě schváleno i v Senátu, jakmile zákon podepíše i Prezident, tak by měl začít platit (během pár dní).

  • Na zvýšenou nemocenskou (až 90% průměrné mzdy), bude nárok i zpětně, od 1. prosince 2021 (pokud vám karanténa neskončí před začátkem platnosti nového zákona)
  • Nárok na příplatek „izolačka“ bude až do konce února 2022 (do 28. 2. 2022)

Aby byl nárok na zvýšenou nemocenskou při karanténě (COVID neschopenka), je nutné schválení nového zákona. Na vyšší nemocenskou při karanténě, bude nárok až poté, co začne platit nový zákon.

Vláda schválila zvýšení nemocenské již na konci listopadu 2021. V parlamentu byl nový zákon schválen na začátku prosince 2021. Jakmile zákon schválí i Senát a podepíše prezident, tak bude nárok na vyšší nemocenskou.

Na zvýšenou nemocenskou při karanténě, by pak měl být nárok až do konce února 2022 (28. 2. 2022).

Kalkulačka: Výpočet nemocenské (náhrady mzdy) při karanténě 2022

Během karantény (která je na 7 nebo případně 14 dní), dostávají zaměstnanci náhradu mzdy od zaměstnavatele. Ta je ve výši 60% z průměrného hrubého hodinového výdělku, za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Při určité míře zjednodušení se dá vycházet i z průměrné hrubé mzdy, za předchozí 3 měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí).

Po schválení nového zákona, bude nárok na příplatek „izolačka“, ve výši až 370 Kč za jeden den. Celkový součet náhrady mzdy a příplatku za karanténu, ale nesmí překročit 90% průměrného výdělku.

Kalkulačka nemocenská při karanténě 2022
Průměrná hrubá hodinová mzda

Počet kalendářních dní v karanténě (*)

Počet zameškaných pracovních hodin (**)

Výpočet

(*) Minimální doba karantény při COVID je 7 (14) dní.

(**) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny (neodpracované hodiny) a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Kdo má nárok na zvýšenou nemocenskou při karanténě 2022?

Na vyšší nemocenskou (náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele + příspěvek izolačka), by po schválení zákona, měli mít:

  • Zaměstnanci v pracovním či služebním poměru
  • Zaměstnanci na dohodu o provedení práce (DPP)
  • Zaměstnanci na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)

Nárok tedy nemají podnikatelé (OSVČ, živnostníci), nezaměstnaní po skončení zaměstnání, osoby na mateřské či rodičovské dovolené, apod.

Kompenzační bonus za karanténu pro OSVČ 2021/2022

Tato zvýšená nemocenská (příspěvek izolačka), se netýká OSVČ. Ti totiž během prvních 14 dní (což je obvyklá maximální doba karantény), nedostávají žádné nemocenské dávky (OSVČ mají případně nárok na nemocenskou až od 15 dne).

OSVČ v karanténě, ale může mít nárok na kompenzační bonus 500 Kč za jeden den karantény. I zde se řeší nový zákon. Po jeho schválení, může být nárok na kompenzaci i zpětně, od 22. 11. 2021.

U kompenzace za karanténu (500 Kč za jeden den, tj. až 7000 Kč za 14 dní), není nutné dokládat pokles příjmu (tržeb) o 30%.

V případě poklesu příjmu o 30% a více, je ale možné žádat o kompenzační bonus až 1000 Kč za den. Na ten je nárok i v době, kdy byl OSVČ v karanténě. Nárok je ale jen na jednu kompenzaci (buď za karanténu, nebo na základě poklesu příjmu).

Kdy je nárok na zvýšenou nemocenskou při karanténě?

Nárok na zvýšenou nemocenskou, bude až po schválení nového zákona. Na rozdíl od zvýšení ošetřovného (na začátku prosince 2021 bylo schváleno i zvýšení ošetřovného na 80%), ale na vyšší nemocenskou nebude nárok zpětně (na zvýšené ošetřovné je nárok zpětně od začátku listopadu 2021).

Na příplatek izolačka (až 370 Kč za jeden den karantény), tedy bude nárok, až začne platit nový zákon (může být nárok i zpětně, od 1. 12. 2021).

Pokud vás hygienická stanice pošle do karantény z důvodu rizikového kontaktu, nebo pokud máte pozitivní test na COVID, tak to ale automaticky nemusí znamenat, že byste museli být na neschopence.

Pokud je to jen karanténa z důvodu rizikového kontaktu, nebo pokud máte bezpříznakový průběh COVID, a máte současně možnost práce z domu (home-office), pak může dál pracovat i během karantény/izolace, a nemusíte být na neschopence. V takovém případě pak pochopitelně není nárok na nemocenskou nebo na příplatek „izolačka“.

Zvýšená nemocenská (izolačka) pro „dohodáře“ – DPP a DPČ

U těch, kdo pracují na DPP nebo DPČ, pak případný nárok na nemocenskou (jak tu běžnou, tak i zvýšenou), závisí na tom, zda jim práce na dohodu, zakládá účast na nemocenském pojištění:

  • U práce na DPP (dohoda o provedení práce), je nárok na nemocenskou při příjmu nad 10 000 Kč měsíčně
  • U práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), je nárok na nemocenskou při příjmu od 3 500 Kč měsíčně

Pokud má „dohodář“ nárok na nemocenskou, pak bude nárok i na příplatek izolačka (až 370 Kč). I zde ale platí, že celková výše nemocenské, nemůže překročit 90% z průměrného hrubého výdělku. Ti kdo mají tedy nižší příjem, dostanou příplatek za karanténu nižší.

Souběh ošetřovného a neschopenky kvůli COVID

V řadě rodin může nastat situace, kdy jsou v rizikovém kontaktu rodiče i děti (nebo má více členů společné domácnosti pozitivní test). Jak je to pak s nárokem na ošetřovné a nemocenskou?

Na ošetřovné a nemocenskou, nemůže být nárok současně. Resp. je možné, aby jeden rodič čerpal nemocenskou, a druhý měl ošetřovné. Pokud ale mají oba rodiče neschopenku, pak už není nárok na OČR.

Pokud by byla nařízena karanténa celé rodině, pak by u rodičů měla mít přednost neschopenka (nemocenské dávky a náhrada mzdy). Po dobu prvních 14 dní neschopenky, není nárok na ošetřovné.

Na ošetřovné na dítě, by v takovém případě byl nárok jen v případě, že by rodiče neměli vystavenu neschopenku.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky na směnku – peníze na ruku. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky od soukromých osob na směnku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet zvýšení nemocenské – karanténa COVID

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Miroslava: Dobrý den mám maminku 70 let po mrtvici,operaci kyčle její stav není dobrý a p...
  • BRANISLAV REMIAR: Rychlá a legitimní půjčka: BRANISLAV.REMIAR01@GMAIL.COM. Dále Vás budeme infor...
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...