Kalkulačka otcovská 2024 – placená dovolená pro tatínky po porodu

Kalkulačka otcovská 2024 – placená dovolená pro tatínky po porodu

V roce 2024 je otcovská dovolená až 2 týdny (maximálně 14 kalendářních dní). Od 1. 1. 2024 se také zvyšují redukční hranice pro výpočet otcovské – může být nárok na vyšší otcovskou. Na placenou otcovskou dovolenou, mají nárok jak zaměstnanci (včetně DPP nebo DPČ), tak i podnikatelé (OSVČ).

Po narození dítěte, má otec (tatínek), nárok na placenou dovolenou. Ihned po porodu, může být doma s manželkou a dítětem – až po dobu 14 kalendářních dní.

Na placenou otcovskou dovolenou, mohou mít nárok jak zaměstnanci (v některých případech i ti, kdo pracují na DPP/DPČ), tak i podnikatelé (OSVČ, pokud si platí nemocenské pojištění).

Během otcovské dovolené, dostávají tatínkové, to samé co maminky během mateřské. I otcovská je (stejně jako peněžitá pomoc v mateřství), ve výši 70% z redukovaného vyměřovacího základu (při hrubé mzdě do cca 44,5 tisíc korun, je to tedy 70% hrubé mzdy).

Kalkulačka: Výpočet otcovské dovolené od 1. 1. 2024

Pro výpočet otcovské, je stejně jako u mateřské (PPM), rozhodující hrubá mzda v zaměstnání (od ní se odvíjí denní vyměňovací základ), za posledních 12 měsíců.

V roce 2024 je na otcovskou dovolenou nárok 14 dní (2 týdny). Otcovská je placena za všechny kalendářní dny (tedy i za víkend – sobotu a neděli, nebo za státní svátek).

Kalkulačka otcovská dovolená 2024
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet dní na otcovské
Výpočet

Maximální délka otcovské dovolené a zvýšení v roce 2024

Maximální délka otcovská dovolené je 2 týdny (14 kalendářních dní ):

  • Otcovská dovolená 2024 = maximálně na 2 týdny (maximálně 14 kalendářních dní)
  • Otcovská dovolená musí být čerpána v jednom kuse (nejde rozdělit na více částí)

V roce 2024, také může být otcovská o něco málo vyšší. Od 1. 1. 2024, se totiž zvyšují redukční hranice, pro výpočet nemocenských dávek (týká se to i nemocenské, ošetřovného nebo mateřské). Díky tomu mohou mít někteří zaměstnanci, nárok na vyšší nemocenské dávky (včetně otcovské).

Kdo má nárok na placenou otcovskou dovolenou?

Na otcovskou dovolenou, má nárok muž (tatínek/otec dítěte), v období prvních 6 týdnů po narození dítěte:

  • Nárok má pouze muž – otec dítěte (případě je nárok při převzetí dítěte do péče, pokud je to dítě mladší než 7 roků)
  • Nárok mají zaměstnanci (nárok může být maximálně do 7 dní od skončení zaměstnání)
  • Nárok mají OSVČ (pokud si platí nemocenské pojištění)
  • Nárok může být u DPP (dohoda o provedení práce, příjem nad 10 000 Kč měsíčně)
  • Nárok může být u DPČ (dohoda o pracovní činnosti, příjem od 4 000 Kč měsíčně)

Nezaměstnaní na Úřadu práce, na otcovskou zpravidla nárok nemají (nárok je jen 7 dní po skončení zaměstnání). Nárok na otcovskou nemohou mít například ani studenti, pokud zatím nikde nepracují.

Jaké jsou podmínky pro nárok na otcovskou dovolenou?

Základní podmínkou, pro nárok na otcovskou dovolenou, je účast na nemocenském pojištění. Ta vzniká „automaticky“ u zaměstnanců (od prvního dne v zaměstnání).

Podnikatelé (OSVČ) si musí platit dobrovolné nemocenské pojištění (minimálně 216 Kč měsíčně v roce 2024).

Účast na nemocenském pojištění, vzniká i při práci na dohodu DPP nebo DPČ. U dohody o provedení práce (DPP), je to při hrubém měsíčním příjmu nad 10 000 Kč. U dohody o pracovní činnosti (DPČ), je to při sjednaném hrubém příjmu od 4 000 Kč měsíčně.

Mezi další podmínky pro nárok na otcovskou dovolenou patří:

  • Otcovská musí být čerpána během prvních 6 týdnů po porodu
  • Otcovská musí být čerpána v jednom kuse (není možné 14 dní rozdělit na dvě nebo více částí)
  • Během čerpání otcovské dovolené, nesmí muž pracovat v zaměstnání nebo osobně vykonávat podnikatelskou činnost
  • Na otcovskou dovolenou je nárok, i když je žena a dítě ještě v porodnici
  • Na otcovskou dovolenou není nárok zpětně – po prvních 6 týdnech od porodu nárok zaniká (následně může mít muž/otec dítěte nárok na rodičovskou dovolenou)
  • O čerpání otcovské dovolené nerozhoduje zaměstnavatel (na rozdíl od běžné dovolené, zaměstnavatel nemůže zamítnout čerpání otcovské)

Žádost o otcovskou dovolenou – jak se vyřizuje otcovská?

Je rozdíl, jestli bude o otcovskou dovolenou žádat zaměstnanec nebo podnikatel (OSVČ):

  • Zaměstnanec, předává žádost o otcovskou předem, svému zaměstnavateli
  • OSVČ, předává žádost až po vyčerpání otcovské, na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ).

Formulář – Žádost o otcovskou, je možné najít na webu ČSSZ

Žádost o otcovskou, je možné najít na webu ČSSZ. Formulář žádosti je stejný jak pro zaměstnance, tak i pro OSVČ. Formulář je možné najít na webu ČSSZ zde.

Žádost o otcovskou dovolenou – jak ji vyřídí zaměstnanec?

Zaměstnanec si vyplní první část formuláře sám a následně jej předá zaměstnavateli. Tomu oznámí termín čerpání otcovské dovolené (zaměstnavatel to nemůže odmítnout). Zaměstnavatel do žádosti doplní příslušné mzdové údaje, a žádost předá na ČSSZ.

Otcovská bude následně vyplacena na účet zaměstnance – lhůta pro vyřízení žádosti a vyplacení otcovské je 30 dní.

Žádost o otcovskou dovolenou – jak ji vyřídí OSVČ?

Podnikatel (OSVČ), nemusí čerpání otcovské dovolené nikomu hlásit. Po uplynutí příslušné doby (v roce 2024 je to maximálně 14 dní), si vyplní formulář žádosti, a ten předá (elektronicky, osobně, poštou) na místně příslušnou pobočku ČSSZ (tj. na OSSZ, kde si OSVČ řeší sociální pojištění).

Rodičovská nebo mateřská pro otce dítěte (pro tatínky)

Muž (otec dítěte či manžel ženy, která dítě porodila), může mít nárok i na rodičovskou dovolenou. Na rodičovskou dovolenou, mají nárok oba rodiče, a mohou na ní být i současně. Na rodičovskou dovolenou je nárok po narození dítěte, maximálně do jeho 3 roků.

Pokud matka dítěte nesplňuje podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, mateřská), tak ji může čerpat muž. Podmínky jsou stejné, jako pro ženu. Rozdíl je jen v délce nároku na mateřskou. Muž na ni má nárok až od začátku 7 týdne po porodu, maximálně po dobu 22 týdnů – viz tato kalkulačka.

Pokud by byl na rodičovské dovolené muž, může mít případně nárok i na rodičovský příspěvek. Na ten má nárok ale vždy jen jeden z rodičů (na rozdíl od rodičovské dovolené, na které mohou být oba rodiče současně).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka do 30 000 Kč i bez ručitele a bez zástavy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá online půjčka – peníze do 24 hodin. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.