Během nouzového stavu není nutné chodit na Úřad práce osobně

Na podzim 2021, musela vláda opět vyhlásit nouzový stav, kvůli sílící epidemii COVID (asi už nikdo nespočítá, kolikátý nouzový stav a kolikátá vlna epidemie koronaviru COVID-19, teď právě probíhá). Nouzový stav byl vyhlášen zatím na 30 dní, od 26. listopadu 2021.

Nouzový stav kvůli epidemii COVID – podzim 2021

O vyhlášení dalšího nouzového stavu, rozhodla vláda ve čtvrtek 25. listopadu 2021. Nouzový stav byl vyhlášen zatím na 30 dní:

 • Nouzový stav podzim 2021 – od 26. 11. 2021 do 26. 12. 2021 (zatím)

Jestli se bude nouzový stav prodlužovat (jako tomu bylo na jaře 2020, na podzim 2020 a opět na v zimně/na jaře 2021), zatím pochopitelně nikdo netuší. O případném prodloužení nouzového stavu rozhoduje Parlament.

Nouzový stav sám o sobě, zatím nemá žádný velký přímý dopad, na běžný život. V předchozích případech, byl nouzový stav zpravidla spojen i s nějakou formou lockdownu (omezení vycházení večer/v noci, omezení prodeje v obchodech, služeb, povinný home-office, apod.).

Aktuálně (přelom listopad/prosinec 2021), jsou omezení jen mírná – nejsou dovolené vánoční trhy, nařídila se povinná zavírací hodina v restauracích/barech ve 22 hodin. Jsou omezovány hromadné akce. Ostatní omezení (např. nutnost očkování pro návštěvu některých míst), s nouzovým stavem nesouvisí.

Během nouzového stavu, není nutné chodit na Úřad práce osobě

V souvislosti s nouzovým stavem bylo schváleno, že po dobu jeho platnosti, není nutné chodit na Úřad práce osobně.

Pokud si potřebujete vyřídit něco v oblasti sociálních dávek (například si požádat o příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, vyřídit si přídavky na dítě, porodné apod.), tak je to možné provést i bez osobní návštěvy na Úřadu práce, jen přes internet.

Tato možnost, je zde pochopitelně i za normálních podmínek. Stačí vyplnit příslušné formuláře, a poslat je na Úřad práce prostřednictvím datové schránky, nebo emailem s elektronickým podpisem.

Datovou schránku nebo elektronický podpis, ale řada lidí nemá, takže se zpravidla chodí na Úřad práce osobně, a zde se vyplňují klasické papírové formuláře.

Po dobu nouzového stavu, je ale možné posílat všechny žádosti/formuláře (či jiné dokumenty) na Úřad práce, i prostřednictvím emailu bez elektronického podpisu. Namísto elektronického podpisu, postačí například naskenovaná/vyfocená vyplněná žádost, kde bude vidět vlastnoruční podpis.

Kde najít formuláře pro žádost o sociální dávky?

Všechny formuláře, které jsou nutné pro vyřizování sociálních dávek (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, porodné, pohřebné, rodičovský příspěvek) nebo dávek pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc) nebo i pro podporu v nezaměstnanosti, je možné najít v elektronické podobě na webu Ministerstva práce a sociálních věcí:

 • Formuláře (žádost a přílohy) pro sociální dávky je možné najít zde
 • Formuláře (žádost a přílohy) pro dávky hmotné nouze je možné najít zde
 • Formuláře (žádost a přílohy) pro náhradní výživné je možné najít zde
 • Formuláře (žádost a přílohy) pro příspěvek na péči je možné najít zde
 • Formuláře (žádost a přílohy) pro podporu v nezaměstnanosti je možné najít zde

Formuláře, je možné vyplnit přímo na webu, a následně odeslat elektronicky, přes datovou schránku nebo email. Formuláře si také můžete vytisknout, vyplnit je ručně a poslat na Úřad práce poštou. Není tedy nutná osobní návštěva.

Kdo mi poradí, jak vyplnit žádost o sociální dávky?

Vyplnění některých formulářů (žádostí či příloh), nemusí být úplně jednoduché. U většiny formulářů na webu ministerstva, je ale současně i předvyplněný vzor, jak by měla vypadat vyplněná žádost.

Případně je možné se obrátit o pomoc i na bezplatnou telefonní linku:

 • Bezplatná linka, call centrum Úřad práce – 800 779 900
 • Nebo je možné i napsat na email callcentrum@uradprace.cz

Řadu informací a návodů, jak si požádat o sociální dávky a co je k tomu potřeba, je možné najít na webu Úřadu práce zde.

Zjednodušení žádosti o sociální dávky, zatím platí přibližně do konce prosince 2021 (nouzový stav by měl končit 26. 12. 2021). Pokud dojde k prodloužení nouzového stavu i na leden 2022 (nebo další měsíce roku 2022), pak by toto zjednodušení mělo platit i v roce 2022 (po dobu nouzového stavu).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez podvodu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky do 10 000 Kč na ruku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Během nouzového stavu není nutné chodit na Úřad práce osobně

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...