Podpora pro nezaměstnané je v současné době velmi žádaná

Podpora pro nezaměstnané je v současné době velmi žádaná

Ve stručnosti bychom mohli říci, že tuto podporu mohou pobírat lidé, kteří ztratí zaměstnání. Jsou zde však určité výjimky a pravidla, které je potřeba mít na zřeteli.

V aktuální situaci je celá řada zaměstnanců vystavena nebezpečí propouštění. Na krku máme pravděpodobně další krizi, kterou pomohla odstartovat také pandemie koronaviru. Mnohé firmy jednoduše nemají takový odbyt, a tak budou nuceny zeštíhlovat zaměstnaneckou strukturu. V některých oborech se to již začíná projevovat, a tak roste zájem také o podporu v nezaměstnanosti, která pomáhá lidem překlenout období bez práce.

V našem článku se nyní podíváme na to, jaké jsou podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti a kdo má na ni vlastně nárok. Podíváme se také na alternativy, které vám mohou pomoci při nedostatku peněz.

Pro koho je podpora v nezaměstnanosti určena?

Ve stručnosti bychom mohli říci, že tuto podporu mohou pobírat lidé, kteří ztratí zaměstnání. Jsou zde však určité výjimky a pravidla, které je potřeba mít na zřeteli. Zejména se jedná o následující kritéria:

  • Trvalé bydliště na území ČR
  • Aspoň 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění za uplynulé 2 roky
  • Nepobíráte odstupné od posledního zaměstnavatele

První podmínka je asi vcelku jasná, protože podpora je určena pro občany České republiky. Nárok a podmínky podpory je dále nutno splňovat ve smyslu uplynulých dvou let, kdy jste byli aspoň 12 měsíců zaměstnáni nebo byli v pracovním poměru hlavním či vedlejším nebo pracovali na dohodu, zkrátka tam, kde se hradí důchodové pojištění. Pokud tato podmínka není splněna, může se započítat i takzvaná náhradní doba, což je rodičovská dovolená, invalidní důchod, výkon veřejné služby nebo dobrovolnická činnost.

Pobíráte od předchozího zaměstnavatele odstupné? Pokud je to i váš případ, tak podpora je vyplácena teprve od po uplynutí doby, po kterou nárokujete odstupné. Ačkoliv je odstupné vypláceno obvykle jednorázově, tak u odstupného se určuje doba, po jakou jej nárokujete, která je právě rozhodující pro to, kdy můžete začít pobírat podporu v nezaměstnanosti.

Jaká je aktuální výše podpory?

S ohledem na podporu v nezaměstnanosti se toho letos mnoho nezměnilo. Liší se však částka, od které se podpora počítá. Dále už vše záleží na konkrétních případech, tedy jaká je přímo vaše situace. Důležité je:

  • Způsob ukončení pracovního poměru
  • Věk
  • Výše průměrné čisté mzdy

Podpora se vám krátí, pokud dáte výpověď bez vážného důvodu. Doba, po jakou můžete podporu v nezaměstnanosti pobírat, se zase liší podle věku, minimálně je to však 5 měsíců, a to pro lidi do 50 let. Sami si můžete vypočíst, jaká bude vaše podpora v nezaměstnanosti prostřednictvím internetové kalkulačky. Zde jednoduše zadáte několik základních údajů, které jsou potřebné pro výpočet výše podpory.

Jaké jsou další možnosti, jak získat peníze?

Pokud nespadáte do některé z kategorií, která má nárok na podporu, potom jistě přemýšlíte nad tím, zda je možné získat peníze jinak. Mnoho lidí napadne jako první půjčka, která však v případě nezaměstnaných má mnoho restrikcí. Úvěrové společnosti dnes už nemohou půjčit osobě, která je zcela bez příjmů. Pokud jde o půjčky pro nezaměstnané, je tak situace velmi složitá. Ne všichni nezaměstnaní jsou ale zcela bez příjmů, hovoříme zde třeba o důchodcích nebo matkách na mateřské.

Půjčku dobře zvažte a srovnávejte je

Rozhodně však doporučujeme, abyste si nebrali půjčku bez rozmyslu. V současné době existuje na internetu obrovské množství srovnávačů, které vám pomohou s orientovat se v nabídkách úvěrových společností, ať už se jedná o banky nebo nebankovní společnosti. Díky přehlednému srovnání půjček si můžete udělat představu o tom, která nabídka je skutečně výhodná. Důležité je dívat se nejen na úroky, ale také na parametry, jako je třeba RPSN. Vždy pozorně také čtěte smluvní podmínky.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.