Ošetřovné (OČR) během epidemie koronavirus se zvyšuje na 80%

V pátek 17. 4. 2020 vláda předběžně schválila zvýšení OČR během epidemie. Zaměstnanci, kteří jsou doma s dětmi, kvůli zavřeným školám, by za duben mohli dostat 80% z platu. Vládní návrh ještě musí schválit parlament. Ke schválení zákona by mělo dojít do konce dubna.

Parlament 1.4.2021 schválil zvýšení ošetřovného na 80% (nyní je 70%). A to se zpětnou platností od začátku března (od 1.3.2021). Změnu ještě musí schválil Senát a podepsat prezident. Viz aktuální informace zde

Kolik je ošetřovné v roce 2024

V roce 2024, platí pouze standardní podmínky, pro nárok na ošetřovné. Nejsou žádné speciální výjimky, zvýšení nebo prodloužení.

Během OČR je nárok na standardních 60%, a pouze po dobu 9 kalendářních dní (16 dní pro samoživitele/samoživitelky).

Změny se plánují až od 1. 1. 2025, kdy bude nárok na ošetřovné i pro OSVČ, a pro DPP a DPČ.

Aktuální Kalkulačka OČR 2024 – ošetřovné na dítě

Výpočet zvýšení ošetřovného během epidemie 2020

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali při ošetřovném, ve výši 80% z platu.

Kalkulačka ošetřovné 2020 - zvýšení na 80%
Zvolte výši ošetřovného v %
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní epidemie, během kterých jste se starali o dítě do 13 roků
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za poslednáích 12 měsíců)
Výpočet

Zvýšení ošetřovného pro zaměstnance v dubnu 2020

Na začátku epidemie muselo mnoho zaměstnanců zůstat doma s dětmi kvůli zavřeným školám. V takovém případě je nárok na ošetřovné (OČR).

Vláda už jednou změnila podmínky. Nyní je možné brát ošetřovné po celou dobu epidemie (před epidemií to bylo jen 9 nebo 16 dní). Na ošetřovné je nárok i na děti do 13 roků (nebo i na starší, pokud jsou zdravotně postižení – v I. stupni závislosti).

Vláda také zavedla ošetřovné pro OSVČ – tam je to ale něco trochu jiného. Živnostníci nemají klasické ošetřovné (OČR) jako zaměstnanci, ale mají možnost získat dotaci „Ošetřovné“ od Ministerstva průmyslu a obchodu.

OČR pro zaměstnance bude 80%

Nyní vláda navrhuje další zvýšení OČR. Ošetřovné by se mělo se zpětnou platností zvýšit na 80%. Tedy zpětně za celý duben (zákon má zvýšit ošetřovné od 1. 4. 2020).

Pokud bude návrh zákona včas schválen v parlamentu, pak by lidé už v květnu mohli dostat ošetřovné ve výši 80% platu (resp. z redukovaného vyměřovacího základu). U lidí, co mají hrubou mzdu do cca 35 tisíc korun, by ošetřovné bylo skutečně 80% z platu (nyní je to jen 60%).

Ti, kdo mají vyšší mzdu (nad cca 35 tisíc korun hrubého) sice také dostanou 80%, ale ne z plné mzdy. Ale z vypočítaného redukovaného základu.

Kdo má nárok na OČR během epidemie koronavirus?

Během celé epidemie platí odlišené podmínky pro OČR:

 • Nárok na OČR je i na zdravé dítě do 13 roků (původně bylo jen do 10 roků)
 • Nárok je i na starší dítě (nezaopatřené dítě do 26 roků), pokud má I. stupeň zdravotního omezení
 • Nárok je i na jiné osoby (nemusí být nezaopatřené dítě), které má zdravotní postižení v I. stupni, a zařízení, které mu poskytovalo péči, je zavřené kvůli epidemii
 • Nárok je po celou dobu, co budou zavřené školy – pravděpodobně až do konce června 2020
 • Rodiče se mohou na OČR střídat (není podmínka, aby byl celou dobu doma jen jeden rodič)
 • Nárok na ošetřovné může být jen za některé dny (třeba dva dny být v práci a zbytek doby doma)

Jak dlouho bude nárok na ošetřovné?

Na ošetřovné by měl být nárok po celou dobu, co jsou zavřené školy. Podle informací, které po velikonocích zveřejnila vláda, se pravděpodobně část školáků (do začátku prázdnin), do školy už nevrátí.

Koncem dubna by měli jít do školy žáci posledních ročníků. Koncem května by mohli začít chodit do školy žáci prvního stupně.

U žáků druhého stupně se ale zřejmě bude až do prázdnin pokračovat v domácí výuce. Takže minimálně u části dětí budou muset být rodiče na OČR až do prázdnin.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka i o víkendu bez potvrzení o příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Kde rychle sehnat peníze i o víkendu?. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Ošetřovné (OČR) během epidemie koronavirus se zvyšuje na 80%

Diskuse: 24
 • Custom avatar Markéta

  dobrý den chtela bych se zeptat jak se očr vyplací jestli pouze za pracovní dny nebo se počítají i víkendy ? jsem na očr se 5letou dcerou dekuji

 • Custom avatar Slaninová Jana

  Dobrý den chtěla bych se zeptat…sama jsem doma v pracovní neschopnosti po pracovním úraze.Skončila mi pracovní smlouva ,která byla na dobu určitou.Nyní tedy pobírám nemocenské dávky.Při tom jsem doma s 8letým synem,když jsou zavřené školy.Moje otázka…mám nárok na ošetřovné nebo ne?Jenom mě to zajímá,protože bohužel,i taková to situace se může stát.Jsem matka samoživitelka.Děkuji za odpověd Slaninová J.

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, nemůžete mít současně nemocenské dávky a ošetřovné. Obě dávky jsou hrazené z nemocenského pojištění. Můžete mít buď jedno nebo druhé …

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli budu mít nárok na ošetřovné do konce června, pro žáka 5 té třídy, v případě, že bych ho do školy do konce června nedala i v případě, že může předběžně 25.5. nastoupit? Škola stále neví jakým způsoběm budou řešit stravování, výuka se nebude konat vůbec a celou dobu půjde o jakousi verzi dětí v družině s rouškou a odstupem. Za této situace bych ho raději nechala doma, ale nevím zda-li budu mít stále nárok na 80%. Děkuji

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Podle informací, které jsou dostupné, by to mělo být tak jak píšete. Docházka do školy by měla být od 25.5. 2020 dobrovolná. Pokud dítě nepůjde do školy, měl by být nárok na ošetřovné až do 30.6.2020

 • Custom avatar Marcela

  Dobrý den,
  naše město připravuje otevření mateřských škol. Žijeme ve společné domácnosti s prarodiči +70 z kterých je jeden po velmi vážné nemoci a rozhodně je nechceme vystavovat jakémukoliv riziku. Pokud syna nepošlu do školky, přijdu o ošetřovné? A pokud bych ošetřovné mohla uplatnit dále, poněvadž jsem samoživitelka, jak mám v takovém případě postupovat? Děkuji

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, v případě škol, kde bude znovuobnovena docházka od 25.5. vláda řekla, že docházka bude dobrovolná (právě kvůli vámi zmiňovaným rizikovým faktorům). Rodiče, kteří od 25.5. nebudou posílat děti do školy, by podle aktuálních informací, měli i nadále mít nárok na ošetřovné. A to aždo 30.6.2020 (viz příslušný zákon, který mění podmínky pro ošetřovné během epidemie). Mateřské školky nebyly nikde explicitně zmíněny. Osobně mám za to, že situace je analogická. Každopádně vám doporučím obrátit se přímo na ČSSZ – bezplatná linka je 800 050 248

 • Custom avatar Lída

  Dobrý den, pokud jsem na rodičovské dovolené a mám DPP, mohu čerpat ošetřovné na dítko, které má zavřenou školku?

 • Custom avatar Jindřich Hossinger

  Dobrý den,
  naše školka otevře 18.5. 2020. Máme obavy co se bude dít, sám osobně mám zdravotní problémy (problémy s vysokým tlakem a s játry) a manželka chodí pravidelně do práce. Děti nebudou nosit roušky, tak máme obavy jak to bude. Naší dceru do školky nedáme i když podporu neodstaneme. Jsem OSVČ, můžu si požádat o ošetřovné i po 18.5. 2020 ? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Kamila

  Dobrý den, mám 2 dcery, se kterými se doma učím. Jsem částečně na OČR a část týdne chodím do práce. Starší dcera se postará o jídlo, ale dohlédnout na výuku mladší nezvládne. Z důvodu předpokládaného ponechání mladší dcera doma i po 25.5. mám dotaz ohledně dokladu nebo prohlášení, které bych měla dodat na úřad. Abych i nadále mohla pobírat OČR. Předem díky za odpověď. V dostupných informacích mám trochu zmatek, protože se dost často mění.

 • Custom avatar Renata

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné pobírat podporu v nezaměstnanosti z důvodu uzavření provozu a ošetřovné na dítě 6 let ?
  Děkuji

 • Custom avatar Martina

  Do kdy mohu požádat o OČR za Duen,pokud jsem ho dosud nepobírala?

 • Custom avatar Anna

  Dobrý den pracuji na DPČ s výděkem nad 10000kč.Tet vypadá, že firma dočasně zavře a nevím zda mužu žádat o OČR ,protože na nic jineho asi nemám nárok po dobu uzavření firmi.Děkuji za odpoved

 • Custom avatar Liba

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, pokud po 25.5.2020 nepošlu dítě do školy, musím vyplnit nějaké čestné prohlášení nebo nějaký tiskopis ve kterém uvádím důvody? Bude nějaká nová příloha k žádosti o OČR? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Pokud budete chtít i nadále čerpat ošetřovné, pak bude nutné vyplnit formulář, kde uvedete důvody – např. zdravotní riziko, kdy je dítě náchylné k nemocem, alergické nebo žije ve společné domácnosti s někým z rizikové skupiny, také nedostatečná kapacita a krátká provozní doba ve školních skupinách apod.

 • Custom avatar Ivana

  Dobrý den,
  od března jsem na home offis. Bydlíme ve stejné domácnosti a staráme se o manželovu maminku (86let těžce sluchově postiženou),manžel (60) je v plném invalidním důchodě.
  Mám v tomto období Covid-19 nárok na ošetřovné?Mohu čerpat zpětně?Mohla bych poprosit o zaslání odkazu na ten správný formulář? Nacházím jen formulář na příspěvek ošetřovného pro děti.
  Děkuji I.

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Dobrý den, během epidemie bylo scháleno rozšířené ošetřovné:
   a, pro dětí do 13 roků které mají zavřenou školu/školku/jiné podobné zařízení
   b, pro starší osoby, které mají zdravotní hendikep (alespoň I. stupeň postižení), protože došlo k uzavření zařízení určené pro péči o osoby, jež jsou závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni
   viz: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-133#p3
   Osobně se tedy domnívám, že pokud manželova maminka/manžel nejsou nyní doma z důvodu „uzavření zařízení určené pro péči o osoby, jež jsou závislé na pomoci jiné osoby“, tak vám na ošetřové v souvislosti s epidemií, nárok nevzniká

   • Custom avatar Ivana

    Děkuji vám za pohotovou zpětnou reakci,
    jen pro upřesnění s maminkou (tchýni) bydlím stále společně v jedné domácnosti a starám se o ní i o manžela cca 4 roky,a jsem zaměstnaná.Nikdy jsem o žádný příspěvek nežádala a ani maminku neumísťovala do ústavu s péčí.Vzhledem k situaci ,která však nastala jsem se chtěla informovat,zda mi také nevzniká nárok na ošetřovné v období Covid-19

 • Custom avatar Marcela

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda očr pobězí i v době, když už bude dceři 10 let.
  Momentálně jsem doma s dcerou, které bude 14.2. 2021 deset let. Žádost o ošetřovné budu podávat koncem ledna a navazovat bude i únorová žádost. Moje otázka je, zda nárok na ošetřovné bude jen do 14.2. nebo očr běží celý měsíc a i do následujícího měsíce, za předpokladu, že vláda nechá školy nadále zavřené.
  Děkuji M.

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Ano, pokud OČR bylo zahájeno v době, kdy dceři ještě nebylo 10 roků, tak máte nárok na ošetřovné po celou dobu. Pokud by ale vláda po 14.2. děti poslala do školy třeba na 3 týdny a pak školy znovu uzavřela, tak následně už na ošetřovné nárok nebude. To byste zahajovala další ošetřovné, a tam už podmínka věku splněna nebyla. Nyní, dokud se školy znovu neotevřou ale podmínka splněna je, i když už dcera bude mít nad 10 roků…

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...