Odložení platby nájmu během epidemie koronavirus

Poslanci schválili další úlevu pro občany a podnikatele postižené epidemií koronavirus. Ve středu 8. 4. 2020 bylo schváleno odložení placení nájemného za 3 měsíce. Lidé postižení epidemií, tak mohou požádat o odložení placení nájmu. A mají čas na úhradu až do konce roku 2020.

Zákaz výpovědi z bytu kvůli neplacení nájmu

Poslanci schválili dočasný zákaz výpovědi z bytu kvůli neplacení nájmu. Lidé postižení epidemií koronavirus, kteří nebudou schopni platit nájem, nebudou moci dočasně dostat výpověď z bytu. Dluh, který jim na nájemném vznikne za období mimořádných opatření kvůli epidemii, tedy za období 12. březen až 30. červen 2020, mohou nájemníci doplatit do konce roku 2020.

Nájemné se tím nájemníkům nijak neodpouští. Není to prominutí platby nájemného. Pouze odložení. Předpokládá se také, že toto by měla být až ta poslední možnost. Pokud se nájemník není schopný s pronajímatelem dohodnout na nějaké jiné změně v placení nájmu, pak je možné použít tento nový zákon.

Přestat platit nájem nestačí

Neznamená to ovšem, že by stačilo přestat platit nájem. Nájemník, který se kvůli epidemii koronavirus dostal do finančních potíží, se musí obrátit na pronajímatele a požádat ho odklad splátek. Současně by mu měl doložit, že není schopen platit nájemné právě kvůli epidemii.

U podnikatelů, kterým byla zavřena provozovna (obchod nebo restaurace) je podobné doložení poměrně snadné (vzhledem k tomu, že se jedná o plošné vládní opatření).

Běžní lidé, kteří potřebují odklad nájmu za bydlení v bytě, by ale měli pronajímateli doložit třeba to, že přišli kvůli epidemii o zaměstnání, nebo že se jim snížila výplata (třeba proto, že jsou doma s dětmi a dostávají jenom ošetřovné). Co vše je nutné k žádosti o odložení nájmu doložit, bude ještě upřesněno.

Pokud by nájemník jenom přestal platit nájem a s pronajímatelem nejednal, nic mu nedoložil, pak se na něj odložení platby nájemného nevztahuje a může být normálně vystěhován.

Odklad nájmu se nevztahuje na platby za elektřinu, vodu nebo plyn

Odklad placení nájemného se už ale nevztahuje na platby za poplatky spojené s užíváním bytu. Pokud si platby jako voda, elektřina nebo plyn platí nájemník sám, musí se jedině domluvit s konkrétním dodavatelem dané služby. Například společnost ČEZ svým zákazníkům sama nabízí možnost odložení plateb za energie.

Pokud nájemník platí platby za energie jako součást nájmu, tak je musí hradit i nadále. Odklad placení nájemného se vztahuje pouze na samotný nájem. Pokud by nájemník neplatit platby za služby, pak se na něj ochrana (zákaz výpovědi) také nevztahuje.

Výpověď z bytu je možné dostat z jiných důvodů

To, že je dočasně zakázáno dát výpověď z nájmu, kvůli neplacení nájemného, ale nijak neomezuje jiné možnosti pro výpověď nájemní smlouvy. Pokud by docházelo k nějakému jinému porušení nájemní smlouvy (třeba ničení majetku), pak je možné i nadále dát nájemníkovi výpověď.

To samé pak platí pro situace, kdy by nájemník neplatil nájem dlouhodobě. Pokud nájemník neplatil nájem už před epidemií koronavirus, pak se na něj zákaz výpovědi z nájmu také nevztahuje.

Odložení nájmu platí i pro podnikatele a firmy

Možnost odložení nájmu se vztahuje jak na byty, tak i na provozovny podnikatelů a firem. I pro podnikatele platí, že mohou požadovat pouze odložení plateb za nájem, ale platby za energie (služby) musí uhradit v plné výši.

Další užitečné informace k epidemii koronavirus:

Změna pravidel pro exekuce a insolvence

Po dobu epidemie se změnily některé podmínky pro exekuce. Zvýšila se nezabavitelná částka při exekuci na účet v bance na 15 440 Kč. Exekuce na mzdu se nebude vztahovat na daňový bonus. Při nároku na odstupné se započítá nezabavitelná částka tolikrát, za kolik měsíců je vyplaceno odstupné. Během epidemie se přeruší exekuce na majetek (kromě několika výjimek). Více o tom, jak se mění exekuce a insolvence během epidemie.

Podpora 250000 Kč pro podnikatele (OSVČ a živnostníky)

Všichni OSVČ, s výjimkou těch, kdo mají současně zaměstnání, mají nárok na jednorázovou podporu 25 000 Kč. Podpora 25 tisíc je tedy i pro důchodce, pro studenty nebo pro ženy na rodičovské. O podporu bude možné začít žádat v polovině dubna 2020. Více informací o tom, kdo má nárok na podporu 25000 Kč pro OSVČ.

Ošetřovné pro OSVČ

OSVČ, kteří museli zůstat doma s dětmi, protože jsou kvůli epidemii zavřené školy, mají nárok na ošetřovné. Ošetřovné je 424 Kč za den. O Ošetřovné za březen je možné žádat na webu Ministerstva obchodu a průmyslu. Více informací o tom, jak požádat o ošetřovné pro OSVČ.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nebankovní půjčka bez nahlížení do registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na směnku ihned a bez poplatků předem. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Odložení platby nájmu během epidemie koronavirus

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...