Na podporu v nezaměstnanosti je nárok po skončení zaměstnání, při ukončení nebo přerušení podnikání OSVČ, po rodičovské, po nemocenské a i v dalších případech. V roce 2024 se zvyšuje maximální podpora od Úřadu práce. Zvyšuje se i minimální podpora po rodičovské nebo po skončení neschopenky.
Zajímalo by vás, kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024? V této nové kalkulačce, pro výpočet podpory pro nezaměstnané, si to můžete sami spočítat. Podívejte se, kolik můžete od Úřadu práce dostávat, od 1. 1. 2024.
Základní podmínky, pro nárok na podporu, se v roce 2024 nijak významně nemění. I nadále platí, že pro nárok na podporu, potřebujete minimální odpracovanou dobu 12 měsíců za poslední dva roky (doba zaměstnání, podnikání nebo náhradní doba důchodového pojištění).
Od 1. 1. 2024 se mění podmínky pro nárok na podporu, při opakované žádosti (nově minimálně 5 nebo 9 měsíců v novém zaměstnání). A zvyšuje se maximální podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci.
Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok zaměstnanci, po skončení zaměstnání. Nárok na podporu mohou mít i OSVČ (při přerušení nebo ukončení podnikání).
Někdy může být nárok i po skončení práce na DPP nebo DPČ. Nárok na podporu mají i ženy po skončení rodičovské. Nebo i lidé po skončení nemocenské.
Pro výpočet podpory, je rozhodující průměrná čistá měsíční mzda (průměrný čistý výdělek za předchozí kalendářní čtvrtletí). Po rodičovské nebo nemocenské, vychází výpočet podpory z průměrné mzdy v ČR v minulém roce(viz informace dále).
Výpočet podpory v nezaměstnanosti, se provádí z průměrného čistého měsíčního výdělku. Potvrzení o výši průměrného výdělku (pro podporu v nezaměstnanosti), vystaví na požádání zaměstnavatel, při ukončení zaměstnání.
Jedná se vždy o průměrný výdělek, za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí. Pokud ukončíte zaměstnání například v květnu 2024, pak to bude průměrný výdělek za 1 čtvrtletí (měsíce leden – březen 2024).
Průměrný výdělek, je něco trochu jiného než průměrná čistá mzda nebo průměrný výplata. Průměrný výdělek se počítá z odpracovaných hodin a z hrubé mzdy. V některých případech (kdy v daném období není odpracováno alespoň 21 dní), se použije pravděpodobný výdělek.
To, kolik je podpora v nezaměstnanosti, závisí na vaší průměrné čisté mzdě. A také na důvodech ukončení pracovního poměru. Podpora tak může být 65% – 45% z průměrné čisté mzdy. Nebo po celou dobu, jen 45%. Nebo na ni nemusí vzniknout nárok vůbec.
Pokud dostanete výpověď (a například výpověď podle paragrafu 52c – výpověď pro nadbytečnost), pokud ukončíte zaměstnání výpovědí ze své strany (na základě vážného důvodu) nebo i pokud se jedná o dohodu (dle paragrafu 52 nebo na základě vážných důvodů), tak máte nárok na podporu v plné výši:
Tato výše podpory platí, i pro ukončení pracovního poměru ve zkušební době, při ukončení nebo přerušení podnikání, apod.
Pokud je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnance nebo dohodou bez vážného důvodu (viz: Co jsou vážné důvody pro ukončení zaměstnání), pak je podpora v nezaměstnanosti po celou dobu nižší:
Někdy ale vůbec není nárok na podporu v nezaměstnanosti:
A i v některých dalších případech. Například, pokud jste v nedávné době dostávali podporu v nezaměstnanosti, a následně jste v dalším zaměstnání nepracovali, alespoň 5 nebo 9 měsíců.
Nic jako minimální podpora v nezaměstnanosti neexistuje. Není žádná „garantovaná“ nebo zákonem zaručená minimální podpora. Výše podpory se počítá vždy na základě vašeho konkrétního příjmu.
Pokud byste například pracovali na dohodu o pracovní činnosti, s příjmem 4000 Kč (hranice pro placení pojištění v roce 2024), pak vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale počítala by se jen z této částky. Takže byste měli podporu v nezaměstnanosti ve výši cca 2600 Kč za měsíc.
Podobně na tom mohou být třeba OSVČ, kteří si platí jen minimální sociální pojištění (v roce 2024 je to 3852 Kč měsíčně). Těm by minimální podpora vycházela na cca 9 036 Kč měsíčně.
Podobně nízkou (minimální) podporu, mají i ženy po rodičovské nebo lidé po nemocenské (viz dále).
I když se podpora počítá z vašeho čistého příjmu, existuje omezení, kolik maximálně můžete od Úřadu práce dostat.
Maximální výše podpora v nezaměstnanosti je 58% z průměrné mzdy v národním hospodářství v předchozím roce. Podobě je omezena i maximální podpora při rekvalifikaci.
Takže bez ohledu na to, že jste měli například čistou mzdu 100.000 Kč, nebo i více, vaše podpora nemůže být v roce 2024 vyšší než:
Doba, po kterou vám Úřad práce bude vyplácet podporu v nezaměstnanosti, je odstupňována podle věku. To je dáno tím, že ve vyšším věku (před důchodem), mají lidé větší problémy při hledání nové práce:
Na podporu v nezaměstnanosti, mají nárok i ženy po skončení rodičovské. A to i v případě, že poslední roky vůbec nikde nepracovaly, a byly jen doma s dítěte.
Jako „odpracovaná doba“, se jim totiž započítá náhradní doba důchodového pojištění (doba péče o dítě až do 4 roků).
Po skončení rodičovské, je tedy nárok na podporu od Úřadu práce. Pokud se ale nedá podpora vypočítat na základě příjmu z posledního zaměstnání, pak je velmi nízká.
Počítá se z průměrné mzdy v ČR, což je pro rok 2024 částka 42 427 Kč:
Podobně, jako podpora po rodičovské, se vypočítá i podpora po skončení nemocenské. Pokud jste v dlouhodobé pracovní neschopnosti, pak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Ale jenom, když nemocenská začala ještě v průběhu zaměstnání, nebo nejpozději do 7 dní od skončení pracovního poměru. Budete-li na neschopence delší dobu (maximální délka nemocenské je 380 dní), tak může nastat situace, kdy už vám nebude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti na základě příjmu ze zaměstnání.
Pak by se podpora (stejně jako po rodičovské) vypočítala na základě průměrné mzdy v ČR. Bylo by to tedy:
Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Kreditní karty bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Ověřená půjčka do 5000 Kč ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.