Od 1. 1. 2021 se zvyšují tabulkové, normativní náklady na bydlení. To bude mít vliv na výpočet přídavků na bydlení. V této nové kalkulačce příspěvku na bydlení, si můžete spočítat, zda máte nárok na tuto sociální podporu. A kolik byste v roce 2021 mohli dostat. Zjistíte také, jaké jsou od ledna 2021 změny, a co je potřeba k vyřízení žádosti o sociální dávky na bydlení na Úřadu práce.
Od 1. 1. 2021, se mění normativní náklady na bydlení. Tyto tabulky normativních nákladů pro jednotlivé druhy bydlení (nájem, družstevní byt, byt v osobním vlastnictví), jsou důležité pro výpočet sociálních dávek na bydlení.
V následující kalkulačce, si můžete spočítat, jak to bude s přídavky na bydlení od ledna 2021. Zda budete mít i nadále nárok na příspěvek na bydlení. Nebo jestli vám na něj, díky změnám od 1. 1. 2021, náhodou nově nevzniká nárok.
Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet sociálních dávek na bydlení. Změn je hned několik:
Kromě toho, od začátku roku 2024 platí mnoho dalších změn, které mohou mít nepřímý vliv na výpočet dávek.
Aktuální informace a výpočet:
Případný nárok na příspěvek by bydlení, může v roce 2021 výrazněji ovlivnit i plánované zvýšení čisté mzdy. Díky zrušení superhrubé mzdy, by většina zaměstnanců, měla začít od února dostávat podstatně vyšší čistou výplatu.
Vzhledem k tomu, že výše čistého příjmu, je jedním z významných parametrů, ovlivňující výpočet přídavků na bydlení, tak to může mít nezanedbatelný vliv.
I když bohužel spíše negativní. Díky vyššímu čistému příjmu, se může snížit výše příspěvku na bydlení, nebo na něj přestanete mít nárok úplně. To by se ale projevilo nejdříve až ve druhém čtvrtletí (od dubna 2021 nebo až od července 2021).
Pro výpočet přídavků na bydlení, je rozhodující počet osob, které v bytě bydlí. Není rozhodující to, zda v bytě mají trvalé bydliště. Posuzují se všechny osoby, které v bytě skutečně bydlí, bez ohledu na místo trvalého bydliště.
Dále hraje roli výše doložených nákladů na bydlení (vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí), výše průměrného (čistého) měsíčního příjmu (za všechny osoby). A nakonec i typ bydlení (nájem, družstevní byt, byt v osobním vlastnictví) a velikost města nebo obce, kde bydlíte:
Nárok na tuto sociální dávku má především ten, kdo má pro daný byt uzavřenou platnou nájemní smlouvu, nebo majitel bytu (byt v osobním vlastnictví, družstevní byt).
Další důležitou podmínkou, pro nárok na přídavky na bydlení, je výše průměrného čistého měsíčního příjmu:
A neméně důležitá je i výše skutečně zaplacených, měsíčních nákladů na bydlení:
Pokud nejste schopni doložit náklady na bydlení, nebo jsou příliš nízké (v porovnání s výší vašeho příjmu), nebo pokud je váš příjem příliš vysoký (vzhledem k tomu, jaké jsou normativní náklady na bydlení), pak na tuto sociální dávku není nárok.
Příspěvek na bydlení si můžete vyřídit na Úřadu práce. Žádost o příspěvek se podává jednou, a následně je nutné opakovaně, vždy jednou za 3 měsíce (v lednu, v dubnu, v červenci a v říjnu), dokládat náklady na bydlení a výši příjmu, za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Mezi příjmy, které se dokládají pro tuto sociální dávku, se započítávají skoro všechny pravidelné příjmy, které můžete mít.
Jedná se především o čistou výplatu ze zaměstnání, příjem z brigády na DPČ nebo DPP, příjem z podnikání (někdy se jako příjem započítá minimálně 17 000 Kč nebo 8500 Kč měsíčně), podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřská nebo rodičovská, důchodové dávky (starobní důchod, invalidní důchod, ap.), a případně i další příjmy.
Naopak, jednorázové sociální dávky (jako je porodné nebo pohřebné), nebo dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, mimořádná okamžitá pomoc ve hmotné nouzi) nebo některé speciální příspěvky (jako je rouškovné 5000 Kč pro důchodce, kompenzační bonus během epidemie apod.), se do příjmů nezapočítávají.
Mezi náklady na bydlení, které je nutné vždy jednou za 3 měsíce doložit, se počítá především zaplacený nájem (nebo srovnatelné výdaje u bytů v osobním vlastnictví, či u družstevních bytů.
Kromě nájmu, se tam zahrnují i platby za služby nebo energie (plyn, voda, elektřina apod.).
Mezi náklady na bydlení, se naopak nemohou zahrnout například splátky hypotéky, nebo jiného úvěru na bydlení. Nepočítají se tam ani platby ta televizi, internet nebo telefon.
Pokud vám vznikne nějaký přeplatek (například za elektřinu), tak ten se následně započítá do vašich příjmů v příslušném měsíci, kdy je vám vrácen.
Rada seniorů České republiky si dlouhodobě stěžuje, na nedostatečnost příspěvku na bydlení. Zvláště pro osaměle žijící důchodce ve větších městech (jako je Praha, Brno či ostatní krajská města), je aktuální výše příspěvku na bydlení zcela nedostačující.
Výše komerčních nájmů, je v těchto městech vysoká. A důchodci mají v celé ČR +/- srovnatelně vysoké důchody.
Není to jako u zaměstnanců, kteří sice také v těchto velkých městech, musí platit vysoké nájmy, ale současně to je u nich zpravidla vyváženo i podstatně vyšší výplatou.
Důchodce, který má díky důchodu jen nízký příjem, tak často dostává jen poměrně nízký příspěvek na bydlení (jeho výše totiž závisí i na počtu osob v bytě). A to ho dostává do existenčních problémů.
Ministerstvo práce a sociálních věcí proto připravuje změny v oblasti sociálních dávek na bydlení. Zatím ale není nic definitivně schváleného.
Podobně, jako důchodci, na tom bývají i samoživitelky. I ony mají často jen nízký příjem (zvláště pokud jsou na mateřské nebo rodičovské). A příspěvek na bydlení, na který případně mají nárok, tak nemusí plně pokrývat jejich skutečné náklady spojené s bydlením.
I zde by případně zlepšení sociální situace, měly přinést změny v podmínkách pro nárok na příspěvek na bydlení. Zatím ale není jisté, zda budou vůbec v průběhu roky 2021, nějaké změny schváleny.
V roce 2021 se ale budou konat poměrně zásadní volby do parlamentu, a tak je pravděpodobné, že politici nebudou oblast státní sociální podpory zanedbávat.
Na příspěvek na bydlení může mít nárok i student, který během studia na střední nebo vysoké škole, bude bydlet například v nájmu. To, že je současně studentem, není žádným limitujícím faktorem, pro nárok na tuto sociální dávku.
Podmínky, pro nárok na přídavky na bydlení, pro studenty jsou identické, jako pro všechny ostatní žadatele, o tuto sociální podporu. Je potřeba mít platnou nájemní smlouvu (nebo být vlastníkem bytu), doložit příjmy a náklady na bydlení a vše ostatní.
Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez registru a poplatku předem. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky na směnku bez poplatku ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.