Zvýšení rodičovského příspěvku a další změny od 1. 1. 2018

Již nějakou dobu se spekulovalo o změnách podmínek u rodičovského příspěvku. Původně tato změna měla platit již v roce 2017. Nakonec ale změny prošly schválením v parlamentu a senátu, až v průběhu roku 2017, a začnou platit až do začátku roku 2018, tedy od 1. 1. 2018. V následujícím článku najdete přehled všech změn.

Aktuální stav: Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2017 a jaké jsou podmínky

Aktuálně (tedy v průběhu roku 2017), je rodičovský příspěvek vyplácen v celkové výši 220 000 Kč. A to bez ohledu na počet narozených dětí. Výše dávky pak také není závislá na příjmu žadatele. Tedy stejné peníze (celková částka) dostává žadatel, který před narozením dítěte nepracoval (nezaměstnaný, student apod.) jako žadatel, který byl zaměstnancem nebo podnikal.

U rodičovského příspěvku je pak možné (při splnění podmínek) zvolit délku doby jeho vyplácení. A to minimálně na cca 19 měsíců (vyplývá z maximální výše RP 11500 Kč měsíčně) a maximálně pak na 48 měsíců (resp., do 4 roků dítěte).

Pokud může žadatel (stačí jeden rodičů, je jedno zda matka nebo otec dítěte), doložit vyměřovací základ (stejný jako pro nárok na „mateřskou“ – resp. peněžitou pomoc v mateřství), pak je možné zvolit délku, a tím i výši, rodičovského příspěvku.

Pokud například žena před porodem byla nezaměstnaná, byla studentka nebo třeba žena v domácnosti, pak možnost volby není. Za předpokladu že vyměřovací základ nemůže doložit ani otec dítěte, je pak rodičovský příspěvek přiznán na 4 roky, s tím, že prvních 9 měsíců je to 7600 Kč a zbytek doby 3800 Kč.

Pokud je možné doložit vyměřovací základ, pak je i možnost volby RP. Podle výše vyměřovacího základu pak až do 11500 Kč měsíčně.

Změna 2018: Zvýšení rodičovské na dvojčata v roce 2018

V roce 2018 se zvýší výše rodičovského příspěvku při narození dvou a více dětí. Zatímco nyní to bylo 220 000 Kč, nově to bude o 110 000 Kč více. Tedy 330 000 Kč. Pořád je to sice méně, než když se vám narodí dvě děti postupně po sobě (to pak máte nárok na 2x 220 000 Kč), ale určitě je to vítaná změna.

Změna 2018: Zvýšení rodičovského příspěvku od 1. 1. 2018

Dále pak bude možné zvýšit rodičovský příspěvek, i na vyšší měsíční částku, než 11 500 Kč. Toto omezení bude zrušeno. Nově tak maximální možná výše rodičovského příspěvku, bude odpovídat 70% z třicetinásobku denního vyměřovacího základu.

Nově tak bude možné mít rodičovský příspěvek i přes 30 000 Kč měsíčně. To ale nezaznamená, že na takto vysoký rodičovský příspěvek, budou mít automaticky nárok všichni. Maximální výše bude stále 70% ze 30násobku denního vyměřovacího základu.

Na částku 30 tisíc korun měsíčně a více pak dosáhnou pouze lidé s nadprůměrnými příjmy (pro maximální rodičovský příspěvek je nutné mít před porodem příjem cca 86 000 Kč měsíčně). Přesto ale nemalá část příjemců RP bude moci požádat o zvýšení, třeba na 15, 20 nebo 25 tisíc korun.

Změna 2018: Vyšší rodičovský příspěvek i pro nezaměstnané a studentky

Ti, kdo si v roce 2017 nemohli zvolit rodičovský příspěvek, a měli tak jen variantu na 4 roky, budou moci od 1. 1. 2018 změnit/zvolit rodičovský příspěvek i na 3 roky – resp., tak aby po celou dobu dostávali 7600 Kč měsíčně.

Změna 2018: Rodičovský příspěvek na dvojčata

Rodičovský příspěvek na dvojčata se nejenom zvýší (zvýšení o 110 000 Kč), ale bude možné dostávat i vyšší měsíční platby. Zatímco ještě v roce 2017 byl limit 11500 Kč stejný jak u jednoho dítěte, tak i u dvojčat, nově bude na dvojčata možné mít rodičovský příspěvek ve výši 1,5 násobku toho, co by připadalo na jedno dítě. Pokud by tedy vyměřovací základ dával nárok například na rodičovský příspěvek ve výši 20000 Kč měsíčně, u dvojčat jej bude možné mít i ve výši 30000 Kč, i když této částce neodpovídá výše vyměřovacího základu.

Změna 2018: Jak se změní podmínky pro volbu výše RP v roce 2018

Všechny změny, které se týkají volby výše rodičovského příspěvku, jsou tyto:

Navržené změny ustanovení § 30 zákona o státní sociální podpoře:

Rodič volí výši rodičovského příspěvku do částky:

a) nepřevyšující 7 600 Kč měsíčně,

b) převyšující 7 600 Kč měsíčně, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7 600 Kč, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený denní vyměřovací základ, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho denního vyměřovacího základu, který je vyšší, nebo

c) 1,5násobku částek uvedených v písmenech a) nebo b) v případě péče o vícerčata, nejvýše však do výše 1,5násobku 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně.

Doplňuje odstavec 7, který zní: Jestliže rodič čerpal na nejmladší dítě v rodině dávku obdobnou rodičovskému příspěvku v jiném státě, odečte se mu z celkové částky 220 000 Kč rodičovského příspěvku částka vyplacená na totéž dítě jiným státem.

Změna 2018: Kdy začnou platit tyto změny?

Novela zákona číslo 117/1995 Sb.,(zákon o státní sociální podpoře, který řeší mimo jiné i rodičovský příspěvek), již byla schválena jak parlamentem, tak i senátem. Zbývá tedy již jen podpis prezidenta a publikace ve sbírce zákonů. Přímo v novele zákona je pak uvedeno, že změny nabývají účinnosti 1. ledna 2018 (novela pak dále mění i podmínky a výši příspěvku na dítě, tyto změny pak budou platit již od 1. října 20017).

Od 1. 1. 2018 tedy bude možné zajít na Úřad práce a požádat zde o změnu výše rodičovského příspěvku v souladu s novými podmínkami.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Pujcka bez dokazovani prijmu. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčky do 20000 bez registru. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Zvýšení rodičovského příspěvku a další změny od 1. 1. 2018

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
  • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
  • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
  • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
  • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »
  • TerkaChci se zeptat kdyz jsem.si jeden den vydelala 1200kc na... více »