Výpočet nároku na porodné (kalkulačka)

Zajímalo by vás, zda budete mít v roce 2017 nárok na porodné? Čekáte narození miminka a chcete vědět, zda byste mohli mít nárok na tuto sociální dávku. Dochází od 1. 1. 2017 ke zvýšení porodného? Nebo se snad nějak mění podmínky? Na to vše vám odpovíme v následujícím textu.

Kalkulačka: Kdo má nárok na porodné v roce 2024

V roce 2024, nedochází k žádným změnám, které by měly vliv na porodné.

Podmínky pro nárok na porodné jsou stejné, jako v předchozím roce. Nemění se ani životní minimum.

Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte, pokud jsou příjmy do 2,7 násobku životního minima.

Aktuální kalkulačku, pro výpočet nároku na porodné od 1. 1. 2024, najdete zde.

Výpočet nároku na porodné v roce 2017

Kalkulačka porodné v roce 2017
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Jak je to s porodným v roce 2017

Porodné spadá mezi jednorázově vyplácené sociální dávky (v rámci stání sociální podpory). Porodné se i v roce 2017 vyplácí pouze při narození prvního nebo druhého dítěte (nebo když se narodí obě děti současně jako dvojčata).

Základní podmínky pro nárok na porodné se v roce 2017 nijak nemění. I v tomto roce platí, že na porodné budete mít nárok, pokud příjmy „rodiny“(společně posuzovaných osob) nebudou vyšší než 2,7 násobek životního minima.

V roce 2017 tedy nedochází k žádnému zvýšení porodného ani nejsou žádné změny podmínek nároku na tuto sociální dávku.

Kolik je porodné v roce 2017

Porodné na první nebo na druhé dítě je v roce 2017 stejné, jako bylo i v předchozím roce. Platí tedy tato výše porodného:

  • 13 000 Kč při narození prvního dítěte
  • 10 000 Kč při narození druhého dítěte
  • 23 000 Kč při narození obou dětí současně (dvojčata)

Kdo má nárok na porodné

Abyste měli nárok na porodné, neměl by příjem rodiny (společně posuzovaných osob, tedy otec + matka + dítě/děti) překročit 2,7 násobek životního minima. To reálně znamená, že průměrný měsíční příjem v kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte by neměl být vyšší než:

  • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 7710 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 20 817 Kč
  • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je 9450 Kč, hranice nároku na porodné je 25 515 Kč (porodné dítě do 5 roků) nebo 26 595 Kč (první dítě do 15 roků) nebo 27 432 Kč (první dítě do 26 roků)
  • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je 4880 Kč, hranice nároku je 13 176 Kč

Jak a kde žádat o porodné

O porodné se žádá na místním úřadu práce (podle trvalého bydliště matky dítěte), a to po narození dítěte. To proto, že u žádosti o porodné se dokládá i rodný list nově narozeného dítěte (dětí). Nebojte se, určitě nic nepromeškáte. Na vyřízení žádosti o porodné máte čas až do 1 roku věku dítěte. O porodné je tak možné žádat zpětně i několik měsíců po porodu.

Jak vyřídit porodné

Můžete se obrátit na místní Úřad práce, který řeší mimo jiné i tuto sociální dávku. Budete potřebovat vyplněný příslušný formulář na porodné. Dále pak k vyřízení porodného potřebujete osobní doklady (tedy občanský průkaz matky a otce dítěte), a rodný list dítěte. Nakonec se také ještě dokládá potvrzení o výši čtvrtletního příjmu.

Jak se sčítají příjmy na porodné

Abyste měli nárok na porodné při narození prvního nebo druhého dítěte, pak by vaše příjmy v rozhodném období neměli překročit 2,7 násobek životního minima. Příjmy u porodného se dokládají za kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Pokud se dítě narodí například v dubnu 2017, pak se dokládá příjem za měsíce leden až březen 2017. Pokud se dítěte narodí třeba v červenci 2017, pak se dokládají příjmy za duben až červen 2017.

Mezi příjmy se pak započítává jak příjem matky dítěte, tak i otce (ten by se nepočítal, pokud je otec dítěte neznámý, pokud není uveden v rodném listu dítěte). Jako příjem se sčítají různé příjmy. Třeba výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání, mateřská (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti, příjmy z pronájmů a různé další příjmy.

Některé příjmy se pak započítají v tom měsíci, kdy je skutečně dostanete (třeba právě mateřská nebo nemocenská). Jiné příjmy se započítávají za ty měsíce, kdy byly „zaúčtovány“ třeba výplata ze zaměstnání.

Kdy dojde porodné – výplata porodného?

Porodné je jednorázově vyplácená dávka. Lhůta, pro vyřízení žádosti o porodné, je zpravidla 30 dní od chvíle, kdy dodáte všechny požadované doklady. Tedy ne nutně od chvíle kdy vyplníte formulář o porodné – pokud by například chybělo potvrzení o příjmu nebo rodný list dítěte, pak se bude s posuzováním žádosti o porodné čekat na dodání chybějících dokumentů.

Do měsíce byste pak měli dostat vyrozumění o schválení nebo zamítnutí nároku. A poté bude provedena výplata porodného. To se zpravidla posílá bezhotovostním převodem na účet matky dítěte (resp., na účet uvedený v žádosti o porodné).

Porodné v zahraničí

Pro srovnání uvádíme jak je to s porodným v zahraniční.:

Porodné na Slovensku – tedy „Príspevok pri narodení dieťaťa“ 829,86 Euro (cca 22 500 Kč) na první až třetí dítě a 151,37 Eura za čtvrté a další dítě. Při narození dvojčat je porodné 829,86 Euro + 75,69 Euro za každé dítě, které se dožije alespoň 28 dní.

Porodné v Německu – v Německu porodné není (bylo dříve, ale v roce 2014 bylo zrušeno). V Německu ale rodiny dostávají poměrně vysoké přídavky na dítě – cca 5000 Kč měsíčně bez ohledu na výši příjmů.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Peníze ihned na účet. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka bez registru a doložení příjmu hned. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Výpočet nároku na porodné (kalkulačka)

Diskuse: 3
  • Custom avatar Nikola

    Dobrý den, tak to, že podotknu, že tento systém je nastavený na palici, semnou budou všichni pracující souhlasit. Člověk pracuje, vydělává takový střed jako 13.500,- čistého, a ani u prvního dítěte tím pádem nebudu mít nárok na porodné, i přesto, že budu bez chlapa, sama…
    Každopádně můj dotaz zní, při výpočtu na nárok porodného je čistý průměrný příjem za poslední čtvrtletí, což chápu, to co vydělám. A když pobírám pár kaček příspěvek na bydlení, to tam taky musím započítat? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

  • Custom avatar Synamin

    Dobrý den, moje sestra již někdy od srpna nepracuje na úřad práce se nenahlasila , mezitim otěhotnět a koncem dubna by měla rodit. Říkám jí neustále ze ji vznikají dluhy na soc a zdravotnim. Ona si myslí ze je vse v pořádku , ze si pak pujde požádat o mateřskou a že nic vic resit nemusí. Můžete mi poradit prosim co nejdrive co ma tedy dělat? Děkuji Aneta

  • Custom avatar Hajdy

    Zdravím, pochopil jsem správně, že mezi vypočítaný příjem se počítá i rodičovský příspěvek, který manželka pobírala za první dítě? Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...