Podpora v nezaměstnanosti 2024

Podpora v nezaměstnanosti 2024

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024? Jaká je maximální podpora, a jaké jsou podmínky pro její získání? Jsou od nového roku 2024 nějaké změny?

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024? Jaká je maximální podpora, a jaké jsou podmínky pro její získání? Jsou od nového roku 2024 nějaké změny? Na to a na další otázky se vám pokusíme odpovědět v následujících odstavcích. Najdete zde jak obecné informace o tom, co dělat při ztrátě zaměstnání, a na jaké dávky máte nárok. Sami si pak můžete spočítat, jaká by byla vaše podpora v nezaměstnanosti: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Od začátku roku 2024, se mění některé podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti (viz box níže).  Zvýší se i základní částka, od které se odvíjí výpočet maximální částky podpory v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Ostatní podmínky pro nárok na získání sociální podpory od státu při ztrátě zaměstnání zůstávají stejné. Platí tedy, že nárok má ten kdo:

  • žadatel o podporu musí být fyzická osoba s trvalým pobytem na území České republiky
  • žadatel musí za poslední 2 roky, před podáním žádosti o podporu splnit podmínku minimálně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění (tj. musí být minimálně 12 měsíců zaměstnaný v takovém pracovním poměru, při kterém je hrazeno důchodové pojištění – tj. hlavní nebo vedlejší pracovní poměr, nebo dohoda o pracovní činnosti apod.) nebo
  • pokud žadatel v uplynulých 2 letech nesplňuje podmínku 12-ti měsíců zaměstnání, může se mu případně započítat tzv. náhradní doba  – rodičovská dovolená, výkon veřejné služby, pobírání invalidního důchodu nebo dlouhodobá dobrovolnická činnost)
  • na podporu v nezaměstnanosti může mít nárok jenom uchazeč o zaměstnání (podmínkou je evidence na Úřadu práce, a aktivní spolupráce při hledání nového zaměstnání).

Zpřísnění podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti od roku 2024

Během roku 2023, prosadila vláda několik větších změn. Jedná se především o daňovou reformu, důchodovou reformu a konsolidační (úsporný) balíček.

Jednou ze změn, je i zpřísnění podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vzhledem k aktuální velmi nízké nezaměstnanosti (jedna z nejnižších v EU), se vláda rozhodla zpřísnit podmínky, pro nárok na další podporu od Úřadu práce.

Změna se bude týkat především případů, kdy někdo žádá o podporu v nezaměstnanosti opakovaně, jen krátce po sobě (těch, kdo přijdou o zaměstnání po delší odpracované doby, by se změny neměly dotknout).

  • pokud byla v posledních 2 letech čerpána podpora od Úřadu práce, tak se prodlužuje minimální odpracovaná doba
  • od ledna 2024, bude nutné v novém zaměstnání odpracovat alespoň 5 měsíců (pokud předchozí podpora nebyla vyčerpána celá)
  • nebo bude nutné v novém zaměstnání odpracovat alespoň 9 měsíců (pokud byla předchozí podpora vyčerpána celá)
  • při kratší odpracované době v novém zaměstnání, bude nárok jenom na „zbytek“ předchozí podpory, nebo nebude na podporu nárok vůbec
  • od ledna 2024, přestanou Úřady práce vyplácet kompenzaci za nevyplacené dostupné
  • od ledna 2024, už nebude mít odstupné při výpovědi ze zaměstnání vliv na výplatu podpory od Úřadu práce

Kalkulačka: Výpočet, kolik bude podpora v nezaměstnanosti od ledna 2024

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

To, kolik bude vaše podpora v nezaměstnanosti, záleží na těchto parametrech:

  • jakou formou byl ukončen pracovní poměr (například pokud zaměstnanec podá výpověď bez vážného důvodu, podpora se již od prvního měsíce krátí na 45% z průměrné čisté mzdy)
  • na tom, jaký je váš věk (lidé do 50-ti roků mají nárok jen na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti, lidé ve věku 50 – 55 roků mají nárok na 8 měsíců a lidí nad 55 roků mají nárok na 11 měsíců
  • kolik byla vaše průměrná čistá mzda (poslední 3 měsíce, před ukončením pracovního poměru, platí ale omezení, že maximální podpora může 0,58 násobek průměrné mzdy, resp. při rekvalifikaci můžete maximálně 0,65 násobek průměrné mzdy; průměrná mzda pro výpočet podpory se od 1. 1. 2024 výrazně zvýší).

Jaká přesně bude vaše podpora v nezaměstnanosti, si můžete sami spočítat – viz kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024.

Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024

Průměrná mzda pro výpočet maximální podpory, bude v roce 2024 ve výši 42 427 Kč.

  • maximální podpora v nezaměstnanosti 2024 = 24 608 Kč (0,58 násobek průměrné mzdy, o 1810 Kč více než v předchozím roce)
  • maximální podpora při rekvalifikaci 2024 = 27 578 Kč (0,65 násobek průměrné mzdy, i 2029 Kč více než předchozím roce)

Minimální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024

Minimální podpora jako taková, není přímo stanovena. Pokud někdo pracuje v zaměstnání například na zkrácený úvazek, a má jenom nízkou čistou výplatu, tak bude mít i nízkou podporu.

V některých případech se podpora nedá vypočítat z příjmu v zaměstnání, protože poslední ukončenou činností není zaměstnání, ale nějaká náhradní doba (rodičovská, dobrovolnická činnost, péče o jinou osobu, pobírání invalidního důchodu, apod.). V těchto případech se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR (průměrná mzda za 1 až 3 čtvrtletí v předchozím roce).

Průměrná mzda pro výpočet minimální podpory, bude v roce 2024 stanovena 42 427 Kč. V takovém případě by minimální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 vycházela takto:

  • První a druhý měsíc by byl nárok na 6 365 Kč
  • Druhý a třetí měsíc by byl nárok na 5 092 Kč
  • Zbytek doby (celkem 5 až 11 měsíců) by byl nárok na 4667 Kč

Podpora v nezaměstnanosti a OSVČ

Pokud jste zaměstnaní a máte OSVČ jako vedlejší činnost, pak při ztrátě zaměstnání nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. I přes to, že máte podnikání jen jako vedlejší činnost, při ztrátě zaměstnání se automaticky stáváte OSVČ na hlavní činnost. Takže nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to bez ohledu na to, jestli z tohoto podnikání máte nebo nemáte nějaké příjmy. Řešením takové situace je včas ukončit nebo alespoň pozastavit činnost OSVČ. Rozhodující je, aby toto ukončení nebo dočasné přerušení proběhlo datumově dříve než ukončení pracovního poměru.

Pokud máte OSVČ jako hlavní činnost a končíte, můžete o podporu v nezaměstnanosti žádat pouze v případě, že jste odváděli odvody na důchodové pojištění.

Jaká přesně bude vaše podpora v nezaměstnanosti, si můžete sami spočítat – viz kalkulačka podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ 2024.

Nezaměstnanost a sociální a zdravotní pojištění

Pokud jste vedení na úřadu práce, tak bez ohledu na to, jestli dostáváte nebo nedostáváte podporu v nezaměstnanosti – zdravotní pojištění za vás platí stát. Proto má smysl registrovat se na úřadu práce, i když víte, že nesplníte podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti. Placení zdravotního pojištění je ze zákona povinné. Pokud je za vás neplatí stát (studenti nebo nezaměstnaní) nebo zaměstnavatel, musíte si ho platit sami. To platí jak pro OSVČ, tak i pro všechny ostatní – i pro ty, kdo nepodnikají.

Pokud tedy nejste vedeni na úřadu práce, ani nepodnikáte, měli byste si sami platit zdravotní pojištění – to je 13,5% z minimální mzdy (minimální mzda se bude zvyšovat od 1. 1. 2024). V opačném případě vám bude naskakovat penále a časem se můžete dostat do problémů s vysokým dluhem za zdravotní pojištění

Sociální pojištění stát za lidi vedené na Úřadu práce neplatí, ale doba, po kterou jste vedeni na úřadu práce, se započítává jako účast na důchodovém pojištění (tj. započítává se do doby, kterou musíte splnit, abyste měli nárok na důchod). Maximálně se vám ale takto započítá doba 3 roky, resp. 1 rok.

Další informace a formuláře

O podporu v nezaměstnanosti se žádá na úřadu práce – podle místa vašeho trvalého bydliště. Na místě pak budete potřebovat osobní doklady + dokumenty od vašeho zaměstnavatele – zápočtový list, informace o příjmech a o nároku na odstupné. Dále by vás také mohly zajímat tyto dokumenty a formuláře:

Máte nějaký dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti, není vám něco jasné nebo potřebujete s něčím poradit? Zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem. Pokusíme se vám poradit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Citi půjčka bez ručitele. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá půjčka před výplatou ihned. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.