Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti – výpočet podpory pro nezaměstnané online

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti – výpočet podpory pro nezaměstnané online

Chcete si spočítat, kolik vám dá stát peněz, pokud přijdete o práci? Naše kalkulačka pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti v roce 2014 vám poskytne odpověď

Chcete si spočítat, kolik vám dá stát peněz, pokud přijdete o práci? Naše kalkulačka pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti v roce 2014 vám poskytne odpověď, jakou hledáte. Obratem se dozvíte, na kolik peněz byste měli nárok jako nezaměstnaní. V doprovodném textu jsme pak pro vás připravili podrobnější informace o tom, jak to funguje při ztrátě zaměstnání. Další informace pak můžete najít mimo jiné i zde: Podpora v nezaměstnanosti 2021.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024

Od začátku roku 2024, se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti a maximální podpora při rekvalifikaci.

Od 1. 1. 2024, se mění i některé podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dochází ke zpřísnění podmínek, bude nutná delší minimální odpracovaná doba (při opakované žádosti o podporu). Odstupné už nebude mít vliv na výplatu podpory.

Aktuální kalkulačku podpory v nezaměstnanosti v roce 2024 najdete zde.

Na podporu, mohou mít nárok i OSVČ, po skončení nebo přerušení podnikání – viz. Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2024.

Výpočet podpory pro nezaměstnané online

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Jak se počítá podpora v nezaměstnanosti?

Rozhodujícími faktory pro stanovení výše podpory v nezaměstnanosti jsou především následující údaje:

Věk žadatele o podporu:

  • Do 50 roků je nárok na 5 měsíců
  • Od 50 do 55 roků je nárok na 8 měsíců
  • Nad 55 roků je nárok na 11 měsíců

Průměrná mzda z posledního zaměstnání (vypočítá se z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období):

  • První a druhý měsíc = 65% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání
  • Třetí a čtvrtý měsíc = 50% z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání
  • Pátý a všechny další měsíce = 45%

Jak byl ukončen pracovní poměr

  • Při ukončení zaměstnání dohodou nebo bez vážného důvodu (co je vážný důvod viz níže) = po celou dobu je podpora jen 45%
  • Během doby, kdy je nárok na odstupné, odbytné nebo odchodné se podpora nevyplácí vůbec
  • Pokud je ukončeno zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovních povinností (a to nejenom v posledním zaměstnání, ale v jakémkoliv v posledních 6-ti měsících) nárok na podporu nevzniká vůbec
  • Pokud žadatel o podporu v posledních 6-ti měsících sám ukončil zaměstnání zprostředkované úřadem práce, nárok na podporu nevzniká vůbec.

Vážné důvody pro ukončení zaměstnání jsou tyto:

  • Ukončení zaměstnání z důvodu péče o dítě ve věku do 4 roků
  • Ukončení zaměstnání z důvodu péče o osobu, která má uznaný II – IV stupeň závislosti na pomoci jiné fyzické osoby
  • Ukončení zaměstnání ze zdravotních důvodů
  • Výpověď podle § 56 zákoníku práce

Maximální podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci:

  • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2014 je 14 281 Kč
  • Maximální podpora při rekvalifikaci je v roce 2014 16 004 Kč

Příklad – výpočet podpory v nezaměstnanosti

Příklad 1: Pan Novák pracoval poslední rok nepřetržitě u jednoho zaměstnavatele. Jeho průměrná čistá mzda byla v posledních měsících 27 500 Kč čistého. Pracovní poměr byl ukončen ze strany zaměstnavatele z důvodu rušení pracovního pozice, na které pan Novák pracoval. Bude mu vyplaceno odstupné ve výši 3 měsíčních platů. Panu Novákovi je 52 roků, má manželku a dvě děti, které studují na vysoké škole.

  • Podmínky nároku na podpor pan Novák splňuje (min. 12 odpracovaných měsíců v posledních 3 letech, nebyl propuštěn z důvodu hrubého porušení pracovních povinností atd.)
  • První, druhý a třetí měsíc bude dostávat pouze odstupné ve výši 27 500 Kč čistého (původní mzda, odstupné mu pravděpodobně zaměstnavatel vyplatí naráz společně s poslední výplatou
  • Čtvrtý měsíc dostane 13 750
  • Pátý až osmý měsíc 12 375 Kč
  • Celková doba nároku na podporu bude 8 měsíců – první 3 měsíce se ale podpora nevyplácí z důvodu odstupného

Příklad 2: Paní Dvořáková byla zaměstnaná jako prodavačka. Je jí 37 roků Rozhodla se zaměstnání ukončit – tj. pracovní poměr byl ukončen bez udání vážného důvodu. Paní Dvořákové měla průměrnou mzdu ve výši 12 500 Kč čistého měsíčně. Vzhledem k tomu, že podala výpověď ona, na odstupné od zaměstnavatele nemá nárok.

  • Podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti splňuje (min. 12 odpracovaných měsíců, protože podala výpověď, bude její podpora redukována na 45% z průměrné čisté mzdy po celou dobu).
  • První až pátý měsíc bude dostávat podporu ve výši 5 625 Kč
  • Celková doba nároku na podporu bude 5 měsíců

Další informace – co dělat při ztrátě zaměstnání

Kompletní informace k nároku na podporu v nezaměstnanosti najdete v tomto dokumentu: Základní poučení uchazeče o zaměstnání. Autorem dokumentu je Úřad práce, resp. Ministerstvo práce a sociálních věcí a obsahuje tak kompletní přehled všech informací.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 15000 Kč ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Peníze ihned na účet. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.