Kalkulačka OČR 2018 – ošetřovné na dítě (nebo člena rodiny)

Pokud vám onemocní dítě a vy s ním musíte zůstat doma (na neschopence), pak máte nárok na výplatu nemocenských dávek podobně, jako byste byli vy sami nemocní. To samé pak platí i pro případ, že nepečujete o dítě, ale o jiného člena rodiny.

Na této stránce najde aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše ošetřovného v roce 2018. V následujícím článku se také podíváme na to, jaké jsou podmínky a omezení pro nárok na ošetřovné, a k jakým změnám došlo od 1. 1. 2018

Kalkulačka: výpočet výše ošetřovného (na dítě, člena rodiny) v roce 2018

Kalkulačka ošetřovné 2018
Počet dní v pracovní neschopnosti *

(*) Zadejte počet kalendářních dní v pracovní neschopnosti při ošetřování člena rodiny.
Na ošetřovné je nárok maximálně za 9 dní, pro samoživitelku/samoživitele pak maximálně 16 kalendářních dní.
Vyměřovací základ
Zadejte výši vyměřovacího základu
(denní nebo měsíční)

Výpočet

Kdo má nárok na ošetřovné?

Na ošetřovné nevzniká nárok automaticky, když vám onemocní dítě (nebo jiný člen rodiny). Platí zde jistá omezení.

Na ošetřovné má nárok pouze zaměstnanec, za kterého nemocenské pojištění platí zaměstnavatel (což se nemusí týkat třeba případů práce na dohodu o provedení práce (DPP), nebo práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)). Stejně tak si nemohou o ošetřovné požádat OSVČ (živnostníci, podnikatelé), a to ani v případě, že si platí nemocenské pojištění.

Nárok na ošetřovné je pak dále podmíněn:

 • Nemocným (o kterého se staráte) je dítě do 10 roků, nebo
 • Jedná se o dítě do 10 roků, které je sice zdravé, ale nemůže chodit do školy/školky/jeslí třeba z důvodu chřipkové epidemie, kdy je škola/školka/jesle uzavřena, nebo
 • Nemocným je dítě nad 10 roků, ale současně se jedná o dítě (nebo obecně o jakéhokoliv člena rodiny), jehož zdravotní stav vyžaduje péči jiné osoby, nebo
 • Budete pečovat o dítě (které je zdravé), ale osoba která o něj pečuje, onemocněla, může se jednat třeba o ženu, která porodila a její zdravotní stav neumožňuje, aby se postarala o své dítě

Kolik je ošetřovné (OČR) v roce 2018

Základní podmínky pro výpočet výše ošetřovného se v roce 2018 nijak nemění. I v roce 2018 tedy platí, že výše ošetřovného je 60% z redukovaného vyměřovacího základu (ten je stejný i pro nemocenské dávky).

Díky tomu, že se vždy na začátku roku (tedy od 1. 1. 2018), lehce zvyšují redukční hranice, dochází tak i k drobnému navýšení finálně vyplacené částky ošetřovného.

Pro rok 2018 tedy aktuálně platí tyto redukční hranice:

 • 1 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2018 = 1000 Kč, započítává se 90%
 • 2 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2018 = 1499 Kč, započítává se 60%
 • 3 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2018 = 2998 Kč, započítává se 30%

Příklad výpočtu: ošetřovné na dítě v roce 2018

Paní Novákové onemocnělo dítě a ona s ním musela zůstat doma. Její obvyklá hrubá mzda je 35000 Kč měsíčně. Jak vysoké ošetřovné bude vyplaceno, pokud dítě bude nemocen 8 dní?

 • Hrubá mzda 35000 Kč odpovídá orientačně dennímu vyměřovacímu základu ve výši 1158,68 Kč/den
 • Denní vyměřovací základ se redukuje, z částky 1000 Kč se započítá 90%, tedy 9000 Kč, ze zbytku, tedy z 158,68 Kč se započítá 60%, tedy 90,41 Kč
 • Redukovaný vyměřovací základ tak bude 991 Kč (po zaokrouhlení)
 • ošetřovné je ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu
 • Za 8 dní (počítají se kalendářní dny včetně víkendů a svátku) tedy p. Nováková dostane celíkem 4760 Kč

Jak dlouho mohu zůstat doma s nemocným dítětem?

Na rozdíl od klasické „neschopenky“ (když jste nemocní vy), která může být i několik měsíců, ošetřovné (na dítě nebo na jiného člena rodiny), je poměrně výrazně omezeno. Maximální délka je stanovena takto:

 • 9 kalendářní dní (pro dítě nebo jiného člena rodiny), tj. pokud je dítě nemocné od pondělí, můžete s ním být doma maximálně do příštího úterý (započítává se i víkend)
 • 16 kalendářních dní (pokud se jedná o dítě v péči jen jednoho z rodičů (otec samoživitel / matka samoživitelka)

Během doby, kdy bude dítě nemocné, se v péči o něj mohou oba rodiče vystřídat. To ale nemá vliv na celkovou dobu. Je tedy možné, aby s dítětem byl doma 5 dní otec a následně 4 dny matka. Není to ale tak, že by každý z rodičů mohl být s dítětem 9 dní (tedy 2x 9 dní)

Jak je to s vycházkami a kontrolami během doby kdy ošetřujete dítě?

Zatímco u klasické pracovní neschopnosti vám lékař povoluje vycházky (na základě vašeho zdravotního stavu je může nebo nemusí povolit), u ošetřovného se vycházky neřeší. To je dáno tím, že nemocné je dítě a vy jste zdraví. Případná kontrola by tedy mohla maximálně zkontrolovat, jestli je o dítě pečováno, vy sami ale i během ošetřování dítěte můžete chodit ven.

Zároveň to ale neznamená, že by kontrola nemohla vůbec proběhnout. Zákon připouští kontroly i v případě ošetřovného – viz: ustanovení paragrafu 72, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

Zaměstnavatel je oprávněn dát příslušnému orgánu nemocenského pojištění podnět ke kontrole důvodnosti potřeby ošetřování, je-li pojištěnec, který pobírá ošetřovné, jeho zaměstnancem. Dal-li zaměstnavatel podle věty první podnět ke kontrole, je povinen na žádost orgánu nemocenského pojištění sdělit mu údaje potřebné pro provedení této kontroly.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka ihned do 5000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka online do 24 hodin. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka OČR 2018 – ošetřovné na dítě (nebo člena rodiny)

komentáře 2
 • Custom avatar Asamura

  Děkuji za upřesnění.

 • Custom avatar Moderator

  Naprostý souhlas pane. Děkuji Vám.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »
 • TerkaChci se zeptat kdyz jsem.si jeden den vydelala 1200kc na... více »