Kalkulačka exekuce na mzdu 2017

Kolik peněz vám zůstane při exekuci na mzdu v roce 2017? Jaké je nezabavitelné minium při exekuci nebo insolvenci, a mění se nějak podmínky od 1. 1. 2017? V následující kalkulačce si sami můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane u exekuce na mzdu. A také se podíváme na související otázky týkající se srážek ze mzdy.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka exekuce na mzdu 2018.

Výpočet exekuce na mzdu v roce 2017

Kalkulačka exekuce na mzdu 2017
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jaká je nezabavitelná částka u exekuce v roce 2017?

V případě exekučních srážek ze mzdy (tedy při exekuci nebo insolvenci) vám nikdy zaměstnavatel nemůže zabavit celou výplatu. Vždy vám zůstává určitá část mzdy, jejíž výše vychází z toho jaká je základní nezabavitelná částka. A také z toho, jestli jsou srážky prováděny z důvodu nějaké přednostní pohledávky (pak je zabavena vyšší suma) nebo nepřednostní pohledávky (pak vám zůstává o něco málo více).

Základní nezabavitelná částka se odvíjí od toho, jaké je životní minimum a jaké jsou normativní náklady na bydlení v daném roce. Pro rok 2017 tedy platí:

 • Životní minimum jednotlivce v roce 2017 = 3410 Kč
 • Normativní náklady na bydlení v roce 2017 = 5822 Kč
 • Základní nezabavitelná částka v roce 2017 = 6154,67 Kč

Základní nezabavitelná částka se tedy od 1. 1. 2017 nepatrně snižuje. V roce 2016 to bylo 6178,67 Kč. Díky tomu, že od 1. 1. 2017 platí nové normativní náklady na bydlení (zde se konkrétně jedná o normativní náklady na bydlení pro jednu osobu v nájemním bytě ve městě 50 000 do 99 999 obyvatel), je nezabavitelná částka o 24 Kč nižší

Nezabavitelná částka na dítě nebo na manželku

Výše uvedená nezabavitelná částka ale není „celá“. V případě, že máte nějaké děti nebo manželku, pak celkové nezabavitelné minimum může být vyšší. Za každé dítě, vůči kterému máte vyživovací povinnost, nebo i za manželku, se toto základní nezabavitelné minimum zvyšuje o dalších 1538,67 Kč (tedy o jednu čtvrtinu základní nezabavitelné částky).

To ale ovšem neplatí v případě, že by se jednalo o exekuci na mzdu z důvodu dlužného výživného. V takovém případě se nezabavitelná částka za dítě, kterému dlužíte alimenty, nezapočítá.

Exekuce na plat při minimální mzdě v roce 2017

Minimální mzda se v roce 2017 zvyšuje na 11000 Kč (v roce 2016 byla minimální mzda „jen“ 9900 Kč). Pokud by zaměstnanec s minimální mzdou měl nařízeny exekuční srážky ze mzdy, pak bude záležet na několika různých faktorech. Třeba na tom, zda má nějaké děti, nebo manželku, zda má přednostní nebo nepřednostní pohledávku atd.

Také jde o to, že výpočet exekuce na mzdu se provádí z čisté mzdy (resp. z hrubé mzdy se nejprve odčtou srážky na sociální a zdravotní pojištění a započítají se případné daňové slevy a bonusy). Jen pro orientační představu budeme nyní předpokládat, že oněch 11 000 Kč je čistá mzda (reálná čistá mzda při minimální hrubé mzdě 11000 Kč může být vyšší nebo i nižší):

 • Minimální mzda 11000 Kč a žádné děti nebo manželka, nepřednostní pohledávka = zbytek mzdy 9385 Kč, na exekuci zabaveno 1615 Kč
 • Minimální mzda 11000 Kč a žádné děti nebo manželka, přednostní pohledávka = zbytek mzdy 7770 Kč, na exekuci zabaveno 3230 Kč
 • Minimální mzda 11000 Kč a dvě děti a manželka, nepřednostní pohledávka = zbytek mzdy 10848 Kč, na exekuci zabaveno 152 Kč
 • Minimální mzda 11000 Kč a tři děti a manželka, nepřednostní pohledávka = na exekuci nebude zabaveno nic

Exekuce na sociální dávky

Podobný princip exekučních srážek se uplatňuje nejenom na mzdu, ale obecně na různé jiné typy příjmů. Podobně se bude počítat exekuce i na některé sociální dávky, na důchod, na podporu v nezaměstnanosti apod.

Třeba u sociálních dávek mohou být exekučním srážkami postiženy jenom některé dávky. Může to být třeba rodičovský příspěvek. Jiné sociální dávky jsou před exekucí (formou srážek) v „bezpečí“ – to je případ třeba příspěvku na bydlení.

Exekuční srážky z platu při insolvenci

V případě, že je někdo v insolvenci (je nařízeno soudní oddlužení formou splátkového kalendáře), pak jsou prováděny srážky ze mzdy na základě stejných pravidel. V případě insolvence se pak srážky počítají stejně, jako v případě přednostních pohledávek.

Jak se zbavit exekuce na plat

Pokud pomineme standardní prostředky (jako odvolání apod.), které je možné uplatit v rámci exekučního řízení, pak jako zaměstnanec nemáte příliš mnoho možností, jak se zbavit exekuce na plat. Jakmile je vašemu zaměstnavateli doručeno nařízení od soudu nebo exekutora, pak ten nemá jinou možnost než provádět srážky (má tuto povinnost dánu zákonem).

Vy jako zaměstnanec se pak můžete maximálně pokusit dohodnout s exekutorem na nějaké jiné formě úhrady pohledávek. Je to ale na rozhodnutí exekutora, zda vám povolí třeba splátkový kalendář s nějakou nižší měsíční splátkou.

Problematická je pak i kombinace exekuce na mzdu a současně zablokovaný účet v bance. Pak vám sice zaměstnavatel z platu zabaví jen část a zbytek vám pošle na účet v bance. Pokud je ale tento účet zablokovaný od exekutora, pak se k nezabavitelné částce z platu reálně nedostanete. V případě exekuce na účet v bance totiž můžete vybrat peníze jen jednou – jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Nebankovní půjčky ihned na ruku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčím své vlastní peníze. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka exekuce na mzdu 2017

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »
 • TerkaChci se zeptat kdyz jsem.si jeden den vydelala 1200kc na... více »