Kalkulačka čistá mzda

Spočítejte si, jaká by měla být vaše čistá mzda v roce 2014. Naše online mzdová kalkulačka pro výpočet čisté mzdy vám obratem spočítá, kolik peněz vám zbude z vašeho platu, po tom, co se vám strhne sociální, zdravotní, daně a další srážky. V následujících odstavcích se také podíváme na to, jaká jsou pravidla pro výpočet, a další užitečné informace k tomu, jaká by měla být vaše výplata.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka čistá mzda 2018.

Online výpočet čisté mzdy

Kalkulačka čistá mzda 2014
Hrubá měsíční mzda

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Jak používat mzdovou kalkulačku online

Vstupními údaji pro výpočet čisté mzdy jsou především tyto informace:

 • Základní hrubá mzda = tedy to, co máte uvedeno ve smlouvě, resp. to co odpovídá vaší hodinové mzdě a odpracovaným hodinám. Hrubá mzda by měla zahrnovat všechny příplatky – za práci přes čas, za práci o víkendu nebo ve svátek nebo v noci.
 • Počet nezaopatřených dětí – pokud máte u svého zaměstnavatele podepsáno daňové prohlášení, může se při výpočtu měsíční čisté mzdy uplatnit sleva na nezaopatřené dítě, na manželku nebo na dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P
 • Doplňující informace pro daňové slevy – jestli jste student (ten má nárok na slevu ve výši 4020 Kč), jestli jste invalidní důchodce (ten má nárok na slevu 2520 Kč, pokud je částečně invalidní, pokud se jedná a plnou invaliditu, je nárok na daňovou slevu 5040), nebo jestli jste držitelem průkazu ZTP/P (pak je nárok na daňovou slevu ve výši 16 140 Kč)

Čistá mzda vs. hrubá mzda vs. skutečně vyplacená mzda

Hrubá mzda = jedná se o souhrn všech položek, které zahrnují základní plat (tarifní plat, smluvní plat, hodinová mzda, úkolová mzda, podílová mzda), příplatky za práci přes čas, za práci o víkendu nebo ve státní svátek, náhrady mzdy jako je dovolená, státní svátek, odměny, prémie, provize apod.

Čistá mzda = jedná se o hrubou mzdu, od které jsou odečteny všechny zákonné srážky – především tedy zdravotní a sociální pojištění a daně, a na druhou stranu jsou připočteny všechny daňové bonusy a slevy (na dítě, na poplatníka, na manželku apod.)

Skutečně vyplacená mzda = částka, kterou vám zaměstnavatel vyplatí v hotovosti nebo převodem na bankovní účet. Může být ve finále nižší než vypočítaná čistí mzda. Je snížena například o srážky – stravenky, náhrady škody, záloha apod.

Super hrubá mzda = super hrubá mzda je označení, které se používá pro hrubou mzdu navýšenou o zdravotní a sociální pojištění, které za vás odvádí zaměstnavatel.

Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění se z platu strhává na základě příslušného zákona. Aktuální výše zdravotního pojištění je 4,5%, které se strhává z hrubé mzdy zaměstnance. Dalších 9% z hrubé mzdy pak navíc platí zaměstnavatel (ty se započítávají do super hrubé mzdy). Celkové zaplacené zdravotní pojištění je tak 13,5%.

Sociální pojištění

Sociální pojištění je druhá hlavní zákonná srážka ze mzdy. Zaměstnanec odvádí 6,5% z hrubé mzdy. Zaměstnavatel pak za své zaměstnance platí dalších 25% z hrubé mzdy (ty se také započítají do super hrubé mzdy). Celkové zaplacené sociální pojištění je tedy 31,5% z hrubé mzdy.

Celkové sociální pojištění se pak dále dělí na jednotlivé položky:

 • Nemocenské pojištění – zaměstnanec 0%, zaměstnavatel 2,3%
 • Důchodové pojištění – zaměstnanec 6,5%, zaměstnavatel 21,5%
 • Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti = zaměstnanec 0%, zaměstnavatel 1,2%

Daňové slevy a srážky, daňový bonus, solidární příspěvek

Základní vše zálohy na daň je 15% ze super hrubé mzdy. Daň se sice počítá ze super hrubé mzdy, ale výsledná srážka se provádí jen z hrubé mzdy, reálně tedy může být sraženo vyšší procento než jen 15%.

Pokud máte u svého zaměstnavatele podepsáno daňové prohlášení (takový ten „růžový papír“ co ho po vás vaše mzdová účetní chce podepsat každý rok), pak je možné při výpočtu měsíční čisté mzdy uplatnit daňové slevy. Níže se výpis všech daňových slev – jedná se vždy o roční částku, při měsíční mzdě se započítá pouze jedna dvanáctina.

 • Základní daňová sleva na poplatníka = 24 840 Kč
 • Daňová sleva na dítě (nezaopatřené dítě do 26 roku) = 13 404 Kč
 • Daňová sleva na dítě s průkazem ZTP/P (nezaopatřené dítě do 26 roku) = 23 208 Kč
 • Daňová sleva pro zaměstnance, který je student = 4 020 Kč
 • Daňová sleva pro zaměstnance, částečného invalidního důchodce = 2 520 Kč
 • Daňová sleva pro zaměstnance, plného invalidního důchodce = 5 040 Kč
 • Daňová sleva pro zaměstnance s průkazem ZTP/P = 16 140 Kč

Pokud je celkový součet všech daňových slev vyšší než spočítaná daň, zvyšuje se výsledná čistá mzda o tzv. daňový bonus. Díky tomu je možné, aby u některých zaměstnanců byla výsledná čistá mzda vyšší, než hrubá mzda (jedná se především o ty, kdo mají velmi nízký plat a současně mají nárok na více daňových slev).

U těch, kdo mají vysoký příjem – momentálně se jedná o hranici nad 1 245 216 Kč/rok resp. 103 768 Kč /měsíc, se navíc platí speciální daň – tzv. solidární příspěvek, což je aktuálně 7% z hrubé mzdy. Lidé s většími příjmy tak platí vyšší daně, než ti kdo mají nízké příjmy (ti dost často neplatí vůbec žádné).

Příklad jak se počítá čistá mzda

Pan Novák je zaměstnaný jako dělník v továrně. Jeho hrubá mzda včetně všech příplatků za přesčasy a práci o víkendech apod. představuje 24 325 Kč. Pan Novák má dvě děti – jedno ve věku 6 roků a druhé ve věku 12 roků.  Jeho čistá mzda by tedy vypadala takto:

 • Základní hrubá mzda = 24 325 Kč
 • Sociální pojištění = 1 582 Kč (tj. 6,5% z hrubé mzdy, zaměstnavatel platí dalších 6 082 Kč)
 • Zdravotní pojištění = 1 095 Kč (tj. 4,5% z hrubé mzdy, zaměstnavatel platí dalších 2190 Kč)
 • Základní daňová povinnost = 4 890 Kč
 • Daňové slevy = má nárok na základní slevu na poplatníka 2 070 Kč, slevu na děti 2 234 Kč
 • Skutečně zaplacená daň tedy bude 586 Kč
 • Celkové srážky ze mzdy tedy jsou 3 263 Kč (sociální + zdravotní + daň)
 • Čistá mzda = 21 062 Kč

Pokud máte nějaký dotaz k tomu, jak se počítá čistá mzda, jak se stanoví jednotlivé srážky ze mzdy, nebo ohledně daňového bonusu či slev, zeptejte se v diskusi pod tímto článkem. Určitě se vám pokusíme odpovědět na vaše dotazy, a poradit vám, co a jak.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka bez registru a poplatku předem. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka ihned do 5000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka čistá mzda

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »
 • TerkaChci se zeptat kdyz jsem.si jeden den vydelala 1200kc na... více »