Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2024

Doplatek na bydlení je jednou ze dvou hlavních dávek poskytovaných v případě hmotné nouze. Tou druhou je příspěvek na živobytí. Nárok na doplatek na bydlení vzniká pouze ve specifických případech. Obvykle žadatel nejprve dostává klasický příspěvek na bydlení. Pokud je ve hmotné nouzi, má nárok především na příspěvek na živobytí. Doplatek na bydlení se přiznává až ve chvíli, kdy ani s těmito dvěma dávkami nezůstává po zaplacení nákladů na bydlení alespoň částka živobytí.

POZOR: doplatek na bydlení je jiná dávka než příspěvek na bydlení. Na příspěvek na bydlení má nárok mnohem širší skupina žadatelů. Doplatek na bydlení je určený pouze pro případy hmotné nouze.

Příspěvek na bydlení –  změny 2024

Od začátku roku 2024, platí novela zákona o státní sociální podpoře, která výrazněji mění podmínky pro sociální dávky a dávky hmotné nouze. Změn je hned několik:

  • Od 1. 1. 2024 platí nové normativní náklady na bydlení
  • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o příjmech (od banky, od zaměstnavatele, apod.)
  • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o nákladech na bydlení (přímo od dodavatele plynu, elektřiny, apod.)

Všechny změny ve výsledku mohou mít vliv na výpočet příspěvku na bydlení:

Kdo má nárok na doplatek na bydlení

Hlavním cílem sociální dávky doplatek na bydlení je umožnit uhradit odůvodněné náklady na bydlení tak, aby jednotlivci nebo rodině (resp. skupině společně posuzovaných osob), zůstala k dispozici alespoň částka na živobytí.

Pokud tedy po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení (co se sem započítává, viz dále), nezůstane částka na živobytí (co je to částka živobytí viz dále), a to i přes to, že již byl přiznán příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, pak se vyplácí ještě doplatek na bydlení.

Základní podmínky tedy jsou:

  • Žadatel pobírá příspěvek na bydlení
  • Žadatel pobírá příspěvek na živobytí
  • Žadatel je osoba ve hmotné nouzi
  • Žadatel je nájemce nebo vlastník bytu

Druhý případ, kdy vzniká nárok na doplatek na bydlení, jsou situace, kdy žadatel nemá nárok na klasický příspěvek na bydlení. Jedná se o případy, kdy žadatel není vlastníkem nebo nájemcem bytu nebo domu. Ve specifických případech může být nárok na doplatek na bydlení uznán i bez splnění této podmínky.

Třetí případ je situace, kdy žadatel nesplňuje nároky na příspěvek na živobytí. Pokud příjem sice přesáhl částku živobytí, ale současně ne více než o 30%, pak může být přiznán nárok na doplatek na bydlení i bez toho, že by byl schválen příspěvek na živobytí.

Co je to částka živobytí

Částka živobytí je stanovena zákonem o pomoci ve hmotné nouzi. Zjednodušeně se dá říci, že u nezaopatřených dětí odpovídá částka živobytí jejich životnímu minimu. U dospělých osob ,pak částka živobytí, odpovídá existenčnímu minimum jednotlivce.

V případě, že jsou splněny všechny zákonné podmínky, může být částka živobytí u dospělé osoby zvýšena z úrovně existenční minimum (což je aktuálně 3130 Kč) až na úroveň životní minimum jednotlivce (což je aktuálně 4860 Kč). Typicky se jedná o případy, kdy si osoba ve hmotné nouzi snaží všemi dostupnými prostředky zvýšit svůj příjem (evidence na úřadu práce, prodej majetku, uplatnění všech nároků a pohledávek).

Částka živobytí pak může být dále zvýšena v případech, kdy ošetřující lékař nařídí nutnost dietního stravování. Toto se týká jak dospělé osoby, tak i nezaopatřeného dítěte. V obou případech se částka živobytí navyšuje o příslušné sumy podle typu diety.

Jak se posuzují příjmy

Pro účely nároku na dávky hmotné nouze – tedy nejenom pro doplatek na bydlení, ale i pro příspěvek na živobytí se jednotlivé příjmy posuzují takto:

  • Příjmy ze zaměstnání  nebo důchod (a podobné) = započítá se 70%
  • Podpora v nezaměstnanosti (nebo při rekvalifikaci) = započítá se 80%
  • Nemocenská, náhrady mzdy při nemoci, jiné nemocenské dávky = započítá se 80%
  • Rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, další sociální dávky = započítá se 100%
  • Důchody = započítá se 100%
  • Ostatní příjmy = započítá se 100%

Výsledkem toho, je pak součet všech příjmů, všech společně posuzovaných osob. Pro posouzení nároku na doplatek na bydlení se tedy počítají nižší příjmy, než mohou být ty skutečné. Důvodem je snaha zohlednit to, jestli se jedná o aktivní příjem (žadatel se aktivně snaží zvýšit svůj příjem = pak má ve výsledku nárok na vyšší podporu), nebo jestli se jedná jen o pasivní příjem (jiné dávky a podpora).

Jako příjem se nezapočítává přídavek na bydlení nebo příspěvek na živobytí popř. i některé další příjmy (např. odměna za darování krve apod. – viz přesný výčet v zákon o životním a existenčním minimu).

Odůvodněné náklady na bydlení

Mezi odůvodněné náklady na bydlení se započítávají především následující položky:

  • Nájemné nebo podobné platby u bytů v osobním nebo družstevním vlastnictví
  • Náklady za vytápění bytu/domu (platba za dálkové vytápění, platba za paliva)
  • Náklady na nezbytnou spotřebu energií (voda, elektřina, plyn (*))

Přesný výčet, co vše může být zahrnuto mezi odůvodněné náklady na bydlení, viz paragraf 36 – zákon o hmotné nouzi.

(*) v oprávněných případech nemusí být uznány celkové zaplacené náklady za energie, ale pouze ty které jsou považovány za nezbytně nutné (např. pokud by osoba ve hmotné nouzi platila za vytápění bazénu na zahradě, tyto náklady uznány nebudou)

Výplata doplatku na bydlení

Podobně jako u přídavků na bydlení, i u doplatku platí, že může být vyplácen jen po omezenou dobu. To znamená, že i když osoba splňuje podmínky na doplatek na bydlení trvale, bude jí vyplácen maximálně po dobu 84 měsíců v průběhu 10 roků (výjimkou jsou osoby nad 70 roků, nebo další zvláštní případy).

V případě nároku, se doplatek na bydlení vyplácí pravidelně každý měsíc.

Jak si požádat o doplatek na bydlení

O doplatek na bydlení je možné žádat na příslušné pobočce Úřadu práce. Vzhledem k tomu, že v běžných případech by měl žadatel nejprve získat nárok na příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, o doplatek na bydlení se žádá až následně.

Žádost se podává prostřednictvím tohoto formuláře:  Formulář: Žádost o doplatek na bydlení. Kromě toho může být potřeba doložit i další dokumenty jako:

S tím, co a jak v případě doplatku na bydlení vyplnit, vám nejlépe poradí přímo na Úřadu práce. Pokud máte nějaký dotaz, nebo si nevíte rady, zkuste napsat svou otázku do diskuse pod tímto článkem a my se vám pokusíme poradit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 30000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky na směnku ihned k vyplacení. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2024

Diskuse: 227
  • Custom avatar ludmila Krejčová

    Zdravím, od listopadu 2013 jsem si udělala trvalý pobyt v nájmu… bez souhlasu majitele, jelikož mám nájemní smlouvu, vzhledem k tomu jsme matka samoživitelka dvou dětí 4 a 7 let, a žádala jsem si na příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, ale ani jedno mi nebylo přiznáno, pouze mi vyplatili hmotnou nouzi, jelikož v nájemní smlouvě je uveden pouze majitel bytu, který mi byt pronajímá, ale v katastru nemovitostí je i manželka a jelikož nemám manželku též v nájemní smlouvě, tak dokud tam nebude dopsaná a podepsaná, nemám nárok na příspěvek na bydlení ani na doplatek na bydlení, chtěla jsem se zeptat, zda tam musí ta manželka opravdu být…děkuji 🙂

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, přiznám se, že jste mě s tímto dotazem dostala. O něčem podobném jsem nikdy neslyšela. Osobně mám za to, že pokud je byt ve společném majetku manželů, může smlouvu uzavřít kterýkoliv z nich. Jiné by to bylo, pokud by byl byt psán jenom na manželku – pak by to, co píšete vy, dávalo smysl. Je ale možné že vzhledem k tomu, že začala platit nový občanský zákoník, který měnil mimo mnohé jiné oblast nájmu, došlo k nějaké změně. S tímto vám bohužel neporadím.

      • Custom avatar sofije

        dobrý den! chtěla bych se vás zeptat: jsem svobodna matka z dítětem jsem na pronájmu bytu 1- kk nájem plátim 7800 ze vším všude a Ůp mě přespíva doplatek na bydlení 2300 a příspěvek na živobytí 1870kč. prosím jak to je podle vás normální dávky nebo ne???děkuji

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, vzhledem k tomu že neznám vaše příjmy, tak to nemohu posoudit.

          • Custom avatar nikola

            dobry den. chci se zeptat odesla jsem od rodicu protoze jsme se tam mackaly a na vetsi byt nemneli tak jsem si usetrila na byt v litvinove takze jsem si pozadala o hmotnou nouzy a zamitlimi vsechno

          • Custom avatar ivona

            dobry den nikde jsem nenašla že musí být trvalý pobyt nadávku na bydlení ani na příspěvek přitom v písku mi tvrdí že nic nedostanu pokud nebude trvalý pobyt

          • Dudyova

            Dobrý den chtěla bych vědět jestli mám nárok když se budu stěhovat jinam do většího bytu a nevím zda budu mit ukončení smlouvy majitel mi to nedá Děkuji

      • Custom avatar NIKOLAS

        DOBRY DEN MAM JEDEN DOTAS sem v hmotne nouzi a pobyram doplatek na bydleni kazdi 3 mesice musim dokladat 3 ustrisky ozaplaceni najmu ale minulej mesic v dubnu jsem ukoncil najemni smlouvu ale jsem stale trvale prihlasenej nastejne adrese kde sem davky pobyral a pani my rekla ze my muze proplatit jenom jeden mesic i kdys sem ji dolozil doklad o uhradenajmu za posledni 3 mesice muzetemy nak poradit mam narok na ty 3 mesice nebo naten jeden?dekuji

    • Custom avatar Yvona

      Dobrý den, problém je v tom, že v případě více vlastníků bytu či domu, který se pronajímá, by měla sepsat nájemní smlouvu minimálně nadpoloviční polovina vlastníků (pokud některý z nich jinému nedá písemné zplnomocnění). V případě SJM nelze určit většinu – musí proto sepsat nájemní smlouvu oba.

    • Custom avatar Růžena Poláčková

      Dobrý den ,chtěla jsem se prosím Vás zeptat,zda si musím udělat trvalý bydliště u přítele,který je vlasníkem bytu,bere též sociální dávku, bylo mu řečeno úřednicí,že pokud si neudělám u něj trvalý pobyt nebude mu vyplaceno příspěvek na bydlení.Nechci si u něj pobyt udělat ,jelikož mám pohledávky abych ho tím nepoškodila.Nyní nevím,co mám dělat.Prosím o radu.
      Děkuji Poláčková

  • Magdaléna

    Taktéž zdravím,
    ráda bych se zeptala a zjistila více, zda je možný nějaký způsob získat doplatek na bydlení se skutečností, že v místě pobytu ve kterém žiji se svou rodinou, kterou i udávám na hmotné pochopitelně – nemám trvalý pobyt!
    Mám klasickou nájemní smlouvu…
    Vím, že díky tomu, že nemám v místě bydliště trvalý pobyt – nemám nárok na příspěvek na bydlení, ale zda je nějaká možnost, či způsob dostat aspoň nějaký doplatek na bydlení.
    Děkuji a s pozdravem Magdaléna

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den,

      Podle zákona o hmotné nouzi zákon číslo 111/2006 sb, paragraf § 33 – písmeno 8 může být v určitých případech doplatek na bydlení poskytnut i když není splněna podmínka trvalého pobytu. Záleží ale na posouzení individuálních sociálních a majetkových poměrů – viz příslušný paragraf.

      (8) Doplatek na bydlení lze poskytnout pouze tehdy, jestliže osoba užívá byt, jehož je vlastníkem nebo nájemcem, v obci, v níž je hlášena k pobytu podle zvláštních právních předpisů. V případech hodných zvláštního zřetele může orgán pomoci v hmotné nouzi určit, že doplatek na bydlení se poskytne i v případě, že podmínka hlášení k pobytu podle věty první není splněna.

      Na druhou stranu, pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu nemělo by nic bránit tomu abyste si na místě zřídila trvalé bydliště. Stačí zajít na příslušný městský/obecní úřad a vše vyřídíte během jedné návštěvy.

      Pokud máte podepsanou nájemní nebo podnájemní smlouvu, tak to stačí – nepotřebujete již další souhlas majitele bytu. Majitel bytu vám v postatě nemůže zakázat abyste si v bytě zřídila trvalé bydliště.

      • Custom avatar miluše

        prosím o radu, mám známou samoživitelku s jedním dítětem, byl mu dán odklad školní docházky, nemá práci, chodí pravidelně na úřad práce, dělá si i rekvalifikaci už aspon 3, možná i více, práci nesežene, přitom se snaží hledat práci i sama,je na podnájmu, sehnala si byt 2plus jedna,dítě má svůj pokojíček, otec na dítě platí řádně, nevím kolik dostává peněz to mě nezájímá, jen mě jí je líto, že si pořád půjčuje peníze, je chudák zadlužená a moc, chtěla bych vědět obecně na co má nárok

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, pokud se bavíme v obecné rovině:

          Přídavky na dítě = tady hraje roli příjem v předchozím období, aktuálně by se posuzovaly příjmy za rok 2012 (až do září 2014, od října 2014 se posuzují příjmy za 2013)

          Příspěvek na bydlení = pokud má v bytě vedené trvalé bydliště a může doložit náklady na bydlení za poslední 3 měsíce (nyní se dokládá říjen – prosinec 2013) + splňuje další podmínky, pak může být nárok na příspěvek na bydlení

          Příspěvek na živobytí = pokud jsou veškeré příjmy (přídavky na dítě, výživné, podpora při rekvalifikace nebo jiné příjmy s výjimkou např. příspěvku na bydlení) nižší než částka živobytí, pak může vznikat nárok na dávky hmotné nouze = příspěvek na živobytí

          Doplatek na bydlení = druhá dávka z oblasti hmotné nouze, pokud by byl přiznán příspěvek na bydlení a přesto by ani po zaplacení nákladů na bydlení nezůstala částka živobytí, mohl by být nárok ještě na tuto dávku.

          • Custom avatar Miluše

            Dobrý den , děkuji vám za odpověd, mé známé se se to hodilo a má na některé věci nárok , díky za obecné r vysvětlení.JE VŠE VYSVĚTLENO A MÁ ZNÁMÁ UŽ VŠECHNY PODŘEBNÉ DOKLADY ODEVZDÁ A BUDE ČEKAT NA VYJÁDŘENÍ, JEN JSEM NEPOCHOPILA JAK SE VYPOČÍTÁVÁ ČÁSTKA NA BYDLENÍ, PODLE METRŮ ČTVEREČNÍCH, TO JSOU NĚJAKÉ TABULKY? JSEM STARŠÍ GENERACE TAK UŽ NEMÁM O NOVOTÁCH V SOC. PÉČI TAKOVÉ VĚDOMOSTI, JÁ SE DO TÉHLE SITUACE NIKDY NEDOSTALA A DOUFÁM, ŽE I NEDOSTANU. PŘESTO BYCH SE JEŠTĚ CHTĚLA NA NĚCO ZEPTAT, BUDETELI MI ZASE OBECNĚ ODPOVĚDĚT A MOC VÁM ZA ODPOVĚD DĚKUJI HOLKY SE NECHTĚJÍ PTÁT TAK SE PTÁM JÁ, PÁR ŽIJÍCÍ NESEZDÁN , 2 DĚTI KAŽDÉ Z JINÉHO VZTAHU NAROZENO, VĚK 20 LET A 8LET , JEDNO JE NA ŠTŘEDNÍ JEDNO PRVNÁČEK JAK TO JE S PŘÍDAVKY NA DĚTI, KDYŽ MAJÍ DĚTI NAPSANÉ KAŽDÝ JEDNO NA SEBE, BYDLÍ V PODNÁJMU MAJÍ NÁROK NA PŘIDAVKY NA DĚTI A SLEVU NA DANI I NA ČÁSTKU NA BYDLENÍ, ANO, NEBO NÉ. MOC VÁM DĚKUJI.

          • Jana Králová, Sociální dávky 2024

            Dobrý den,
            Pokud se bavíme o příspěvku na bydlení = tam jsou tabulky, podle velikosti města a podle toho jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví, družstevní byt nebo nájem a dále podle počtu osob, které mají v bytě trvalý pobyt. Jedná se o takzvané normativní náklady na bydlení – viz např. tady: https://socialni-davky-2014.eu/prispevek-na-bydleni-2014/. Tedy velikost bytu jako taková roli nehraje, rozhodující je počet lidí, kteří v něm jsou trvale hlášeni.
            Co se týká doplatku na bydlení, tak u něj tabulky nejsou – zákon to formuluje tak, že hovoří o „místně obvyklém nájmu“.
            Co se týká dotazu ohledně přídavků na dítě, pak by nárok mít měli – záleží ale na tom, jak je to s jejich příjmy. Co se týká slevy na dani – pak každý může uplatnit slevu jen na jedno dítě. U přídavků na bydlení bude záležet na tom, kde mají děti vedený trvalý pobyt.

      • Custom avatar anonim

        Dobry večer měla by jsem prosbu moje známa je samoživitelka má jednoho syna ve věku 15 let bydlí v podnájemním bytě s trválím pobytem. Pobírá bydlení hmotnou nouzí a doplatek na bydlení, kdyby si k sobě nastěhovala známého který pobírá invalidní důchod + pečovatelsky příspěvek to by znamenalo že by ho posuzovali jako další osobu v bytě což by asi znamenalo že by už samoživitelka neměla nárok bud na bydlení nebo hmotnou nouzi nebo doplatek na bydlení poradíte mi co dělat. Děkuji

  • Custom avatar sandra

    Dobrý den chci se zeptat,žádám si o doplatek na bydlení a živobytí.Všechny papíry už mám vyřízené jen 2 musím ještě doložit.Jelikož jsem těhotná tak dohodu o výživném a úhrady za zaplacené nájmy.Byt mi pronajal přítel s kterým čekám dítě,ale žije s matkou.Budo se nato soc.prac nějak zvláštně dívat? Tahle situace vznikla z důvodů že nemůžeme spolu žít dokud nás trýzní finanční situace :/

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, mám za to, že by to v zásadě nemuselo ničemu vadit. Podle zákona je rozhodují to, že máte v bytě trvalé bydliště a nájemní smlouvu.

      • Custom avatar Sandra

        aha,ptám se z důvodů že jsem se ptala přátel a že prej by bylo divné že mám pronajatý byt od otce očekávaného dítěte s kterým ale nežiji prý by se mněl o nás postarat ale já mám ten názor že ne,když je taková situace já bez žádného příjmu on žije s matkou a finanřní situace nám nedovoluje prostě v této chvíli žít spolu

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Čistě podle zákona = otec dítěte má vyživovací povinnost, jak na dítě, tak do 2 let po porodu i na matku dítěte. Tj. po porodu se stejně bude řešit, jestli vám platí toto výživné a pokud ne, tak proč. Tím pádem v případě hmotné nouze vám to tak jako tak bude komplikovat situaci. Pokud vám bude platit výživné, budete mít příjem, tím pádem i nižší nebo žádné dávky (budete mít již relativně vysoký příjem = mateřský nebo rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, výživné na dítě, výživné na matku). Pokud nebude platit, bude po vás sociálka chtít, abyste to řešila soudně, jinak se vám sníží částka živobytí, ze které se stanovuje nárok na dávky hmotné nouze.
          Pokud byste bydlela v bytě společně s přítelem, tak se sice zase bude počítat i jeho příjem, ale díky tomu že budete žádat o dávky za více osob, tak můžete mít zase nárok na vyšší příspěvek na bydlení apod.

  • Custom avatar Daniela

    Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, jak je to s doplatkem nadydlení.Jsem sama s devatenáctiletým synem,který je ve třetím ročníku SOU,jsem nezaměstnaná,pobírám podporu,hmotnou nouzi a příspěvek na bydlení.Chtěla bychvědět jestli můžu uplatňovat tento doplatek.Děkuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, požádat o doplatek určitě můžete – jestli vám bude schválen záleží na tom, jaké jsou vaše příjmy a výdaje.

  • Custom avatar JANA CHOUROVÁ

    DOBRÝ DEN,
    MANŽEL OD NÁS ODCHÁZÍ,PROTOŽE SI NAŠEL V MÍSTĚ ZAMĚSTNÁNÍ MILENKU.CHCE PO MNE VĚDĚT VÝŠI MÉHO VÝDĚLKU AŽ PŮJDE V TĚCHTO DNECH POŽÁDAT O ROZVOD.JSEM ZAMĚSTNÁNA 4 MĚSÍCE.MĚLA JSEM ZA TO,ŽE SE VYCHÁZÍ Z JEHO VÝDĚLKU .EXISTUJÍ SNAD TABULKY,KTERÉ STANOVÝ VYŽIVNÉ KE DVĚMA DĚTEM VE VĚKU,4 A 9 LET.JSEM POVINNA SDĚLIT TATO FAKTA. DĚKUJI

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, co se týká stanovení výživného, tak není nikde přesně stanoveno, jak vysoké by mělo být. Ano soudce má k dispozici tabulky s doporučením, ale soud vždy přihlíží k celkovým sociálním a majetkovým poměrům – soud se vždy snaží zajistit, aby se dětem po rozvodu výrazně nezhoršila sociální situace. Proto soud obvykle stanoví jinou výši výživného u někoho kdo má příjem 20 tisíc měsíčně a u někoho kdo má příjem 60 tisíc měsíčně.

      Jinak co se týká požadavku vašeho manžela, ano může tuto informaci požadovat – resp. mohl by ji po vás požadovat soud. Každopádně budete mít lepší se ohledně rozvodu obrátit na právníka. Určitě to bude lepší abyste dosáhla maxima, na které můžete mít od bývalého muže nárok.

  • Custom avatar miluše

    děkuji, ale už vím včem je problém. ty s dvěma dětmi bydlí na podnájmu a nemají trvalý pobyt, nebo je trvalý pobyt i to, že jsou vedeni na obecním úřadě, potom by měli nárok na přídavky na děti.VÍM jsou to divné otázky, ale fakt je to vše zajímavé co člověk musí vědět , aby se dověděl co je vše potřeba, děkuji moc za vysvětlení.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den,
      To že v bytě nemají trvalý pobyt hraje roli jen o příspěvku na bydlení. Na ten, pokud mají trvalé bydliště na obecním úřadu, mít nárok nebudou. Teoreticky by mohli mít nárok na doplatek na bydlení (dávka hmotné nouze), tam je možná případně výjimka a doplatek lze v oprávněných případech poskytnout, i když žadatel nemá trvalý pobyt v bytě, ale třeba jinde na území dané obce.
      U přídavků na dítě by to nemělo mít na nic vliv. Tam rozhodnutí pouze příjmy v předchozím roce (aktuálně by se posuzovali příjmy za rok 2012, od září 2014 se pak posuzují příjmy za rok 2014).

    • Karel

      Dcera bydlí v podnájmu v Seniorklubu vČ.Bu.Nájem je 4.985,energii 500 Kč platí otec.Plný invalidní důchod má 7.700 Kč.ÚP tvrdí,že při podnájmu by neměla nárok na přísp.na bydlení v HN ikdyž by měla tam trvalé bydliště.Před tím bydlela v chráněném bydleníDík.

  • Custom avatar Renata

    já ze své vlastní zkušenosti: V Praze mě přidělili sociální byt (výsměch matkám samoživitelkám) podepsala jsem náj.smlouvu ta poté byla odeslaná k podpisu starostou a dalším dvěma spolu vlastníkům 9 měsíců jsem čekala na vrácení!!bez smlouvy jsem nemohla nahlásit nové trv.bydliště a tudíž jsem neměla nárok na žádné soc.dávky kromě přídavků.Sociální byt jak tomu v Praze 5 říkají o velikosti 2+1 mě se vším všudy vyšel na 16500 Kč.Jak to dopadlo bez soc.dávek po 12měsících kdy mi náj.smlouva měla být prodloužena jsem o byt přišla.Dluh na nájmu a službách kde na to vzít jako samoživitelka???Nikoho to nezajímalo ještě po mě dluh vymáhali a čeká mě soudní řízení kde se bude řešit můj dluh který vznikl čekáním na náj.smlouvu POUHÝCH 9 MĚSÍCU

  • Custom avatar Martina

    Dobrý den, trvalé bydliště mám na Mú Hodonín a žiji ve Zlínském kraji v podnájmu. Jsem samoživitelka dvou dětí 8 a 15let. Na příspěvek na bydlení nemám nárok a majitelé bytu mi zřízení trvalého bydliště nepovolili. Mám nízký příjem, výživné za poslední 3.měsíce se mi snížilo díky pracovní neschopnosti otce dětí. Můžu získat doplalek na bydlení? O příspěvek na živobytí budu žádat.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, teoreticky nárok mít můžete. U dávek hmotné nouze sice zákon připouští větší prostor pro posouzení individuální sociální a majetkové situace žadatele o dávky. V oprávněných případech je tak doplatek na bydlení možné poskytnout i bez trvalého bydliště, ale podle zákona o hmotné nouzi viz Zákon číslo 111/2006 Sb. – Zákon o pomoci v hmotné nouzi:

      (8) Doplatek na bydlení lze poskytnout pouze tehdy, jestliže osoba užívá byt, jehož je vlastníkem nebo nájemcem, v obci, v níž je hlášena k pobytu podle zvláštních právních předpisů. V případech hodných zvláštního zřetele může orgán pomoci v hmotné nouzi určit, že doplatek na bydlení se poskytne i v případě, že podmínka hlášení k pobytu podle věty první není splněna.

      Na druhou stranu jestli se ve vašem případě jedná o případ „hodný zvláštního zřetele“. Z osobní zkušenosti vím, že na Úřadu práce zpravidla trvají na podmínce trvalého pobytu.

      Každopádně druhou podmínkou pro doplatek na bydlení je schválený příspěvek na živobytí. Až si ho budete vyřizovat, podejte si žádost i o doplatek. Nic horšího než že vám ho zamítnou, se stát nemůže.

  • Milka

    Dobrý den,
    potřebovala jsem se informovat jak je t s doplatkem na bydlení, když mám v podnájmu byt, platím 6000,- včetně inkasa(3000,- +3000?-), můj čistý příjem činí cca 8 500,- (i s brigádou), po odečtení nákladů na bydlení mi tedy zůstává 2500,-. Byla jsem si již podat žádost na ÚP, ale paní mi na přepážce řekla, že si mám zajistit na bytě trvalé bydliště, což ale u podnájmu nelze. Po druhé mi řekla, že bych u podnájmu mohla mít nějaký příspěvek, ale po doložení smlouvy a pletu jen z hlavního zaměstnání( teď jsem dobírala 6 700, brigáda 1 800,-), mi zase řekla, že na nic nárok nemám. Protože z výplaty mám životní minimum, ale když čtu, že se to počítá po odečtení nákladů na bydlení, tak mi zůstává pouze 2500, což mi nepokryje ani cestovné do práce, výživné, a ostatní platby. O jaký příspěvek tedy vlastně můžu žádat?

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, jedná se zřejmě o dvě různé dávky na bydlení:

      1.Příspěvek na bydlení – u něj je opravdu podmínkou to že se jedná o nájem a že se máte v bytě trvalý pobyt

      2.Doplatek na bydlení – to je dávka hmotné nouze (viz příslušné informace i na tomto webu), ten je možné v oprávněném případě poskytnout i bez trvalého pobytu, ale protože se jedná o dávku hmotné nouze, je rozhodující jestli jsou vaše příjmy vyšší než živobytí.

    • Custom avatar renata

      dobry den mela bich dotas moje cera a jeji přitel nejsou zamesnani bydleli unas tet dostali byt neskym ahtela bisem se zeptat jesli maji oni narok na příspěvek na živobytí a na jednu rasouvku maji ktomu jenom 1 dite dekuji

  • Custom avatar vlaďka

    Dobrý den,spletla jsem si den kdy jsem se měla hlásit na UP a hrozí mi vyřazení.Jsem samoživitelka mám 4 letou dceru,pokud přijdu o dávky hmotné nouze nebudu mít ani na zaplacení bytu.Můžete mi prosím poradit, příspěvek na bydlení a přídavky mi nepokryjí náklady.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, obraťte se na Úřad práce a vysvětlete jim své důvody. Jinak na dávky hmotné nouze máte nárok, i když nejste evidována na Úřadu práce, jen vám mohou být sníženy (pokud bude přihlédnuto k tomu, že jste si vyřazení zavinila sama).

  • Custom avatar Romana

    Dobrý večer

    Bydlím s dcerou (17 let), na částečném podnájmu ( 1 pokoj, kuchyn + soc. zařízení společné). Pán který mi pokoj pronajal, podepsal na ÚP čestné prohlášení, že spolu nežijeme. Trvalé bydliště zde nemám, tudíž pobírám pouze hmotnou nouzi, výživné + přídavek na dítě, to vše v celkové částce 6.100kč/měsíc. Docela by mě tedy zajímalo, jestli mám na tento doplatek nárok. V Lednu jsem byla na úřadě s potvrzením o zaplaceném nájmu + služby, tak se mi soc. pracovnice o tomto doplatku nezmínila.

    Děkuji za Vaší odpověd.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, obecně platí, že doplatek na bydlení se poskytuje, pokud je současně poskytován i příspěvek na bydlení (na ten nárok mít nebudete, protože v bytě nemáte trvalý pobyt). Posoudit nárok na doplatek na bydlení si ve vašem případě netroufám, obraťte se raději na Úřad práce.

  • Custom avatar Petra

    Dobrý den, paní Králová, dovoluji se na taktéž obrátit s několika otázkami.
    Mám 3 děti (17,10 a 2 měsíce), bydlíme v rod.domku, který mám ve vlastnictví a je, bohužel, zatížený hypotékou. Nyní jsem na PPM – to + alimenty na dvě starší děti jsou prozatím mé jediné příjmy (otec nejmladšího dítka od nás odešel a alimenty zatím neplatí a těžko kdy začne). Ráda bych se optala, zda mi vzniká nárok na nějaký sociální příspěvek (bydlení, apod.), když nejstarší dítě nemá u mne trvalé bydliště a zda se pro případné žádání příspěvku na bydlení se do nákladů na něj započítává i ona zmiňovaná hypotéka. Velmi Vám děkuji za odpověď. S pozdravem P.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, můžete mít nárok na příspěvek na bydlení u něj je podmínkou to, že v daném domě máte trvalé bydliště, což asi ve vašem případě nebude problém. Konkrétní výši dávky si můžete sama spočítat v této kalkulačce: https://socialni-davky-2014.eu/kalkulacka-pridavky-na-bydleni/. To, co platíte za splátky hypotéky, se nepočítá do nákladů na bydlení. Pokud nemá nejstarší dítě trvalé bydliště tak se nezapočítává (pro stanovení dávky je rozhodující počet osob, které mají v daném bytě/domě trvalé bydliště).
      U dalších dávek hmotné nouze – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení záleží na tom, jaké jsou vaše celkové příjmy. Orientačně si nárok na tyto dávky můžete spočítat viz:
      https://socialni-davky-2014.eu/kalkulacka-doplatek-do-zivotniho-minima/
      https://socialni-davky-2014.eu/kalkulacka-doplatek-na-bydleni/
      U těchto dvou dávek by se započítávalo i starší dítě, které sice u vás nemá trvalé bydliště, ale žije s vámi ve společné domácnosti.

  • Custom avatar iva

    Dobrý den,omylem jsem dotaz vznesla v rodičovské poradně…proto se ptám znova.Je mi 55 let,žiji sama v pronajatém bytě,mám zde trvalé bydliště.Jsem nezaměstnaná.V září min. roku jsem požádala o přech.pěstounskou péči,která se dosud vyřizuje.Platím nájemné 6000kč,2065kč služby.Pobírám dávku hmotné nouze2 805kč ,doplatek na bydlení 1466kč a příplatek na bydlení 3835kč.Všechny tyto dávky padnou na bydlení,ale na uhrazení nájemného a služeb to nestačí…poplatky u lékařů,cestovné na pohovory,základní potraviny..??Jsem hlášena na ÚP,zaměstnání si scháním i sama.Nyní mám malý přivýdělek(cca600měsíčně),který je jen nárazový.V článku nahoře jsem se dočetla,že cílem soc.dávky je…“ doplatkem na bydlení umožnit uhradit odův.dávky na bydlení,tak aby zůstala k dispozici alespoň částka živobytí.“Byly mi dávky vypočteny správně?Děkuji

  • Custom avatar lukas

    Dobry den jsem na uradu prace a pobiram socialni davky .chtel bych se zeptat .pani ke ktere chodim na socialni urad se hlasit a ktere kazdy mesic prokazuji placeni vyzivneho mi neustale vyhrozuje stim ze mi odejme davku ktera cini 3410kc jelikoz jelikoz bydlim ve sklepe a ne v byte,ma pravo me nutit,abych sel na ubytovnu i kdyz nechci?A odejmout davky,kdyz platim vyzivne a chodim pravidelne na socialku se hlasit?Dekuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud dávka kterou pobíráte je příspěvek na živobytí, tak tam by vaše bydliště „ve sklepě“ nemělo být na překážku. Jiné by to bylo u dávek na bydlení jako třeba doplatek na bydlení u kterého byste opravdu nárok mít nemusel.

  • Iva

    Dobrý den, rozešli jsme se s manželem, který se odstěhoval z bytu patřící mé matce, jedná se o DB, kde mám já i manžel trvalé bydliště, ale zůstala jsem nyní sama na MD s 18 měsíční dcerou a 6.800,- Kč na měsíc. Nevím co dělat. Dnes jsem se byla zeptat zda mi náleží nějaká pomoc, ale prý dokud nebudu rozvedená nemám na nic nárok, na bydlení vůbec ne vzhledem k tomu, že se jedná o byt družstevní. Manžel mi řekl, že bude posílat 2.500,- Kč na dceru, ale z bytu se neodhlásí, jelikož se nemá kam nahlásit. Ale takto bude dál jako společně posuzovaná osoba. Jak to řešit než proběhne rozvod. Na soc.úřadu mi řekli, že do té doby mám vlastně smůlu.
    Děkuji za odpověď,
    Iva

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, v družstevním bytě můžete žádat o příspěvek na bydlení – žádost by ale musela podat vaše matka, která je členem družstva. Pro příspěvek na bydlení by se posuzovali všechny osoby které mají v daném bytě trvalý pobyt (tedy pokud tam má trvalý pobyt i váš manžel pak by se zohledňoval i jeho příjem).

      Pokud se manžel nechce odhlásit, máte možnost ho nechat odhlásit. Můžete se obrátit na příslušný úřad (resp. vaše matka jako majitel bytu) a podat návrh na zrušení trvalého pobytu manžela z toho důvodu že už jej neužívá.

  • Custom avatar dana

    Dobry den chci se zeptat jsem vpronajmu a mam najemni smlouvu ale na nouzi pome chteji trvale bydliste ktere si zde ale delat nechci z jistych duvodu. A chci se zeptat plno znamych ma podnajemni smlouvu a trvaly pobyt po nich nechteji. kdyz teda prepiseme smlouvu na podnajemni mam pak naro na davku na bydleni od hmotne nouze?? dekuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, nevím přesně o jakou dávku žádáte. U příspěvku na bydlení musíte mít v daném bytě trvalé bydliště. U doplatku na bydlení může být dávka poskytnuta i bez trvalého bydliště v daném bytě, ale požaduje se trvalý pobyt na území dané obce. U příspěvku na živobytí není podmínka trvalého pobytu.

      • Custom avatar dana

        Dobry den zadam o doplatek na bydleni, bydlim v pronajatem byte kde mam najemni smlouvu, na kterou chteji trvaly pobyt ale jde o to pokud si smlouvu necham zmenit na podnajemni jestli uz pak mam na doplatek na ybdleni narok a jestli to jde i kdyz majitel ma byt v osobnim vlastnictvi. tak pokud budu mit tu podnaemni smlouvu a byt je v osobnim vlastnictvi jestli uz to bude ok a ja dale budu mit narok na doplatek. jelikoz mi ted doplatek kuli tomu odebrali, tak na radu zname chci nechat udelat smlouvu podnajemni.

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, přiznám se že z vašeho dotazu mi příliš není jasné na co se přesně ptáte. Můžete prosím svůj dotaz upřesnit? Děkuji

        • Custom avatar Yvona

          Dobrý den, problém je ten, že je-li pronajímatel vlastníkem objektu,na který žádáte doplatek na bydlení, tak s Vámi nemůže uzavřít podnájemní smlouvu. Podnájemní smlouvu může uzavřít nájemce s další osobou.
          K trvalému pobytu se ale můžete v současné době, máte-li platnou nájemní smlouvu (a tu máte) i bez souhlasu pronajímatele/vlastníka objektu.

  • Custom avatar Miloš

    Dobry den
    Bydlím v domě u známého o velikosti 3+1 ,já se synem jehož mam ve výhradní péčí mam k dispozici 2 pokoje a společnou kuchyň ,a však po ztrátě zaměstnaní jsem byl nucen zajit na Odbor Hmotné nouze ,tam mi sdělili ze musí přijít nájemce bytu a zažádat o Hm, nájemní smlouvy tedy mam jako společník přes Rpg ale vzhledem ze Můj Známy má příjem a to sic Invalidní důchod ve visi cca 5600, mi ze sociálky dobíráme jen 2600kc Chci tedy podotknou ze z této částky se nedá žít ,a moje matka mě věčné podporovat nemůže pac taky nemá z čeho ,se známým sice vycházím dobře ale nesdílíme společné mění zajímalo by mne zda se da a hlavně jak požádat o vyloučeni jeho primu četl jsem ze to lze nějakou formou vyloučí ze společné posuzovaných osob dekuji za odpověď Miloš S.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud se svým známým nesdílíte společnou domácnost ve smyslu nákladů a příjmů, pak je možné žádat, aby byl vyloučen z okruhu společně posuzovaných osob – budete oba muset dokládat čestné prohlášení. Současně ale – pokud je nájemní smlouva uzavřena na jeho jméno, tak nebudete mít možnost žádat o některé dávky na bydlení – např. příspěvek na bydlení.

  • Lada

    dobry den,chtela bych se zeptat.jsem matka samozivitelka/4nezl.deti/,od ledna na u.p.,pobiram podporu vnezamest.6700kc,rod.pridavky 2420kc,vyzivne na deti jejich otec neplati. Pobiram davky hmotni nouze. Prispevek na bydl.mi byl zamitnut ztoho duvodu ze byt vekterem zijeme je skolaudovan krekreacnimu bydleni. Predtim jsem bydlela sdetmi vdome 4+1 ktery mi pronajal zamestnavatel ktery ale byl skolaudovan jako budova lesniho hospodarstvi tudiz jsem taky prispevek nedostavala ale na doplatek na bydleni jsem dosahla diky pani ze socialky ktera muj najem posoudila jako jinou formu bydleni udelala unas vdome osobni navstevu aby overila zda je dum spusobili kbydleni a nazaklade toho jsem dostavala doplatek na bydleni. Pak jsmese museli vystehovat hrozila nam ulice znamy mivsak vposledni chvily pronajal dum 5+1 koupelna,wc,ustredni topeni,mam radnou najemni smlouvu na dobu neurcitou,platim 6100kc mes.najem+energie,vdome jsem hlasena ktrvalemu pobytu i deti. Na prispevek na bydl.nemam opet narok kdyz je dum skolaudovan krodinne rekreaci a doplatek na bydl.mi pani na socialce zamitla taky ztohoto duvodu. Uz se na socialce chodim hlasit k jine pani dolozila jsem ji vsechny potrebne doklady +potvrzeni ozaplaceni najmu a sluzeb,taky cestne prohlaseni majitele domu overene notarem a taky z obce ze dum uz 3 roky neni uzivany k rekreaci a byl pronajaty me ktrvalemu bydleni ale ani tak pani nechce postupovat jako vpredchazejicim pripade a priznat mi jinou formu bydleni. Nevim co delat jak vyzit? Poradte prosim postupuje spravne?

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, postupujete správně, na druhou stranu úřednice v podstatě také postupuje správně. Rozhodující je totiž k jakému účelu byl objekt zkolaudován. Pokud nebyl zkolaudován k trvalému bydlení ale pouze jako rekreační objekt, pak opravdu nemusí být nárok na příspěvek na bydlení přiznán.

  • Custom avatar Michaela

    Dobrý den,
    jsem těhotná v rizikovém těhotenství, přivydělávala jsem si na brigádách, takže mi rodiče jen přispívali na studium. Ted´ mě rodiče jako těhotnou studentku nechtějí živit, ale otec dítěte na to, aby nás živil nemá. Přerušila jsem tedy studium. Bydlím v bytě, které patří Sdružení podílníků, ale nemám tu trvalé bydliště. Už vím, že kvůli družstevnímu bytu nemám nárok na příspěvek na bydlení. Ale chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok alespoń na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení nebo na něco jiného, když ted´ budu na úřadu práce, úplně bez peněz a navíc bez možnosti si přivydělat. Děkuji moc za radu

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, obecně u dávek hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení) záleží na tom, jestli žijete sama, nebo jestli jste posuzována společně s dalšími osobami. Pokud sama a nemáte jiný příjem, pak byste mohla mít nárok minimálně na příspěvek na živobytí. U doplatku na bydlení záleží mimo jiné na tom, kde máte vedené trvalé bydliště. Standardně zde platí obdobné podmínky jako u příspěvku na bydlení, v oprávněných případech ale postačuje pokud máte trvalý pobyt na území obce (není požadován trvalý pobyt v daném bytě).

  • kačka

    Dobrý den prosím o radu dnes mi přiznali dávky hmotné nouze a když mám trvalý pobyt na obci mám nárok na příspěvek na bydlení….??

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pro příspěvek na bydlení je podmínkou že máte trvalý pobyt v bytě/domě na který budete o příspěvek žádat a dále že se jedná o byt/dům v osobním vlastnictví, nebo družstevní byt nebo že se jedná o nájem. S dávkami hmotné nouze tato dávka nesouvisí.

      • Kateřina

        děkuji za odpověd takže když si přendám trvalý pobyt k mamce do bytu myslíte že budu mít nárok??Prosím kolik peněz je hmotná nouze?

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, základní částka živobytí odpovídá existenčnímu minimu jednotlivce, tedy 2200 Kč, částka může být dále zvýšena na základě individuálního posouzení až na částku 3410 Kč. Tedy životní minimum jednotlivce.

  • Jana

    Dobrý den,
    chtěla bych vás požádat o radu – Žiji se synem 15 let, v bytě, kde máme nájemní smlouvu na částku 4500,- kč, daší poplatky jsou 1950,-, zde máme i trvalý pobyt. Můj příjem je cca 15000,-. Výživné na syna nedostávám už několik let. Teď se ale k 30.3. z bytu budeme stěhovat a nevím jestli nám v novém podnájmu od 1.4. dají svolení k trvalému pobytu. V novém bytě budeme muset zaplatit kauci 7000,- + poplatek realitce 5000,- Mohu v tomto případě žádat o nějaké dávky? A započítává se do nákladů na bydlení i poplatek za internet? Vím že je to možná pro někoho směšná otázka, ale dnešní školství dává dětem úkoly, při kterých jsou nuceni použít internet (učitel jim vyloženě řekne, ať si potřebné informace k úkolům seženou na internetu). Děkuji za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, platba za internet se nedá započítat jako náklad na bydlení. Do nákladů se počítá jenom nájem (nebo obdobné náklady) a platby za energie (plyn, voda, elektřina). Do nákladů se tak nedá započítat ani např. televizní a rozhlasový poplatek, platba za kabelou televizi, účty za telefon, internet ani třeba náklady za hypotéku).

      Stejně tak se mezi náklady na bydlení nedá zahrnout platby realitce nebo kauce za byt

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den chtěla bych se zeptat,Já i manžel jsme na hmotné nouzi,máme 3 děti.Přetěhovali jsme se do pronájmu,na smlouvu majitel zapsal nájem 6OOOKč a služby 5000Kč díky předchozímu bydlení máme ještě příspěvek na bydlení,který ale končí a tak jsem žádala o doplatek na bydlení,nebyl schvválen a odůvodnili to,že neá rozepsané poplatky.Když jsou lidi na ubytovně tak taky tyhle náklady nemají rozepsané,A navíc nám doplatek na živobytí ještě snížili,díky tomu zřejmě nebudu mít dost prostředků na nájem a skončím na ulici,jak tohle funguje co mám chtít po majiteli,špatně se s ním jedná.Děkuji

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den, jsem již delší dobu nezaměstnaná a žiju v bytě svého bývalého přítele, kde mám se 7 letým synem hlášené trvalé bydliště. Bývalý přítel má v bytě také trvalé bydliště, ale v bytě se nezdržuje – žije u současné přítelkyně. Chci se zeptat, co vše potřebuji k tomu, abych dostala příspěvěk na bydlení a zda je problém, že má přítel v bytě také trvalé bydliště. Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, u příspěvku na bydlení se započítávají všechny osoby, které mají v bytě trvalé bydliště. Budete potřebovat doložit náklady za bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí – aktuálně (do konce března) je to říjen – prosinec 2013, v dubnu pak leden – březen 2014) a dále informace o příjmech (viz formuláře) za všechny osoby, které mají v bytě trvalý pobyt.

      • Custom avatar Jana

        A je tedy vůbec možné, abych příspěvek dostala, když se bude započítávat i příjem bývalého přítele, který s námi nežije, ale byt je jeho, tudíž tam má i TP?

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, to záleží na konkrétních příjmech, jak jsem psala, měl by se zohlednit i jeho příjem. Pokud celkový součet bude dostatečně nízký, pak pravděpodobně ano

    • Custom avatar Yvona

      Dobrý den,
      pokud s Vámi Váš bývalý přítel sepíše nájemní smlouvu (je-li vlastníkem bytu) a pokud průkazně doloží, že byt s Vámi neužívá déle jak tři kalendářní měsíce, může být z okruhu společně posuzovaných osob vyloučen, ačkoliv má na adrese trvalý pobyt.
      Podmínky průkazného dokumentování tohoto stavu si ověřte na příslušném Kontaktním pracovišti příslušné Krajské pobočky Úřadu práce ČR, kam spadáte dle místa Vašeho trvalého pobytu.

  • Zdena

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat.Bydlím sama v garsonce a jsem těhotná.termín mám v květnu.Přítel se mnou nebydlí ale jsme spolu.V květnu by jsme už chtěli spolu bydlet ve větším.Jelikož jsem vedena na UP bez příjmu,tak jsem si zažádala o hmotnou nouzi.Od prosince pobírám příspěvek na živobytí a na bydlení.Já posílám paní majitelce 6.000,- ve kterém jsou připočteny i služby.Vše ale platí paní majitelka.Do března jsem jen dokládala výpis z účtu,že paní majitelce posílám stanovenou částku na účet..Jen na začátku dala paní majitelka okopírovat výpis z elek.a paní na úřadu si poznamenala,že to platí pí.majitelka.Teď paní z úřadu přeřadily a mám jinou paní a ta po mě chce od soudu,že mi má přítel přispívat na živobytí i když se mnou nebydlí.Ale mi máme ústní domluvu(zařizuje celou výbavičku pro miminko) a až budeme spolu bydlet,tak jistě že bude přispívat.Musím běhat ještě po soudech?Když to předtím nebyla potřeba.děkuji

  • Custom avatar Petr

    Dobrý den, poprosil bych Vás o radu ohledně schválené dávky hmotné nouze – doplatek na bydlení.
    Tedy můj dotaz: od Ledna 2014 jsem veden na ÚP,od Září 2013 jsem v podnájemní smlouvě v bytě 1+1, kde bydlím sám. Na podporu v nezaměstnanosti jsem neměl nárok,tudíž jsem si vyřídil veškeré náležitosti k podání dávek HN – příspěvek na živobytí + doplatek na bydlení.V tomto bytě nemám trvalé bydliště – to mám na obecním úřadě.
    Tyto dávky HN mě byli schváleny a od Ledna jsou tedy řádně vypláceny.Tím,že nemám možnost zřídit trvalé bydliště v tomto bytě (na základě pouze podnájemní smlouvy mě ho majitelka – nájemkyně nechce poskytnout), jsem byl posouzen jako hodný zvláštního zřetele a mám samozřejmě v držení písemné vyjádření odboru pomoci v hmotné nouzi o přiznání doplatku na bydlení.Každý měsíc řádně dokládám na tomto dávkovém oddělení zaplacení veškerých poplatků na bydlení.Paní mě ovšem najednou řekla,že bych si měl v tomto bytě sřídit trvalé bydliště…. Mohlo by se stát,že by úřad mohl dávku najednou odebrat jen kvuli trvalýmu bydlišti , když mě ji již jednou pravomocně přiznal??
    Děkuji Vám moc za odpověď a přeji příjemný den ..

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, mám za to že pokud budete mít v bytě trvalý pobyt, nemělo by to znamenat odejmutí doplatku na bydlení. Spíše naopak, pokud nemáte trvalý pobyt tak máte nárok na doplatek na bydlení jen v určitých případech – viz ono „hodný zvláštního zřetele“. Pokud navíc máte uzavřenou nájemní smlouvu, mohl byste eventuelně mít nárok na příspěvek na bydlení.

    • Custom avatar Yvona

      Doplatek na bydlení může být poskytován i na základě podnájemní smlouvy, jedná se o případy hodné zvláštního zřetele.
      Naopak Příspěvek na bydlení přiznat nelze, protože jednou z podmínek nároku je nájemní, družstevní či vlastnický vztah k bytu (+ TP a jiné).

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...