Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek

Tento formulář slouží k podání žádosti o rodičovský příspěvek. O tuto dávku si může požádat osoba, která se stará o narozené dítě do jeho 4 roků věku. Žádat o rodičovský příspěvek může jak matka dítěte, tak i jeho otec. Jediná podmínka je, že dávku nemohou pobírat oba současně, ale musí se na rodičovské dovolené postupně vystřídat. Jaké jsou přesně podmínky pro nárok na tuto dávku, najdete zde: Rodičovský příspěvek 2014. Sami si také můžete spočítat, výši rodičovského příspěvku v závislosti na zvolné délce: Kalkulačka rodičovská dovolená.

Základní podmínky nároku na rodičovské přídavky

 • Žadatel i dítě musí mít trvalé bydliště na území ČR
 • Příjemce dávky se musí o dítě celodenně starat (maximální doba, kterou může dítě strávit ve školce nebo v jeslích je 46 hodin měsíčně)
 • Dávku lze pobírat pouze na jedno dítě (nejmladší)
 • Dávku může pobírat otec dítěte nebo matka dítěte
 • Celková výše dávky je 220 000 Kč
 • Maximální výše rodičovských přídavků je 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
 • Minimální verze rodičovského příspěvku je 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč po zbytek doby (do 4 let)
 • Nejčastější výše příspěvku je 7600 Kč po skončení mateřské dovolené

Formulář žádost o rodičovské přídavky

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek
Verze formuláře 14 01 02 101
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 838 kB
Počet stran 4
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: žádost o rodičovské dávky

Pokud si chcete podat žádost o poskytnutí rodičovských dávek, musíte navštívit úřad práce. Obracejte se úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o dávky při péči o dítě ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Jak podat žádost o rodičovský příspěvek

 • Žádost o rodičovský příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce po narození dítěte nebo na konci mateřské dovolené
 • Žádost se předkládá na tomto formuláři  – můžete si jej vytisknout a vyplnit, nebo si vyzvednout prázdný tiskopis na některé pobočce Úřadu práce, nebo žádost můžete podat i čistě elektronicky prostřednictvím webového portálu mpsv.cz
 • Kromě formuláře s žádostí může být potřeba přiložit i další dokumenty jedná se především o následující
 • Rodný list dítěte, na které je podávána žádost
 • Potvrzení o denním vyměřovacím základu, podle kterého se stanovuje výše a délka rodičovského příspěvku
 • Pokud dítě navštěvuje státní školu nebo školku, pak i Formulář: Potvrzení o návštěvě jeslí, mateřské školy nebo jiného obdobného zařízení pro děti předškolního veku

Pokud potřebujete poradit, jak vyplnit tento formulář, nebo máte nějaký jiný dotaz ohledně rodičovských dávek, pak neváhejte a napište svou otázku do diskuse pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Konsolidace půjček bez registru. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá půjčka do 24 hodin. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek

komentářů 20
 • Custom avatar Jana

  dobry den,chtela bych se zeptat,dostala jsem papir na rodicovsky prispevek a papir,kde mi maji potvrdit vymerovaci zaklad,chtela bych vedet,jestli tam z tech papiru neco vyplnuje zamestnavatel nebo jen CSSZ?Dekuji za odpoved.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud jste zaměstnanec, potvrzení o denním vyměřovacím základu vám potvrdí zaměstnavatel. Pokud jste OSVČ, obracíte se na ČSSZ.

 • Petra

  Dobrý den , velice ráda bych se informala o rodičovském příspěvku . Mám problém díky matce nemám z určitých důvodů placené zdravotní pojištění jistou dobu tudíš bych neměla mít nárok na žádné dávky . Můj partner má normální zaměstnání s průměrným platem . Máme nějakou šanci na jakoukoli částku ???? Předem velice děkuji za odpověd Petra

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, rodičovský příspěvek se zdravotním pojištěním vůbec nesouvisí. Na ten máte nárok automaticky pokud se vám narodí dítě a vy se o něj budete starat. Pokud jste nepracovala a tím pádem není možné stanovit vyměřovací základ pro nemocenské pojištění, pak byste měla nárok na základní variantu rodičovské – tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč, další měsíce pak 3800 Kč až do 4 roků dítěte. Pokud přítel pracuje, tak můžete do žádosti o rodičovský příspěvek uvést jeho příjem a případně si budete moci zvolit i jinou variantu rodičovské.

 • Olga Englová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musím předkládat potvrzení o denním vyměřovacím základu i v případě, kdy jsem přerušila rodičovskou dovolenou s prvním dítětem a budu žádat o rodičovskou na druhé dítě (tudíž jsem se nestihla vrátit zpět do práce)?
  Děkuji za odpověď. Olga

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, budete podávat žádost o nový rodičovský příspěvek (na mladší dítě), takže jak žádost, tak všechny další dokumenty by se měly dokládat z novu. Pokud jste ale před tím byla po celou dobu na rodičovské, a vaše zaměstnání stále trvá, měla byste dokládat stejné skutečnosti jako u prvního dítěte.

 • Custom avatar Denisa

  Dobrý den,
  pokud jsem byla před narozením dítěte na ÚP a neměla jsem nárok na mateřskou dovolenou, musím k formuláři rodičovského příspěvku dokládat papír od OSSZ nebo stačí jen tento formulář k podání žádosti rodičovského příspěvku?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud si nebudete volit výši příspěvku (třeba na základě příjmu otce dítěte) pak postačuje tento formulář.

 • Custom avatar Martina Marčíková

  Dobrý dne,
  momentalne mam kloucka 20m. od 1.4. 2014 opet nastupuji na MD( klasika zamestnanec i manzel). Zamestnavateli poslu potvrzeni o nastupu na MD, ale nejak nemohu dohledat co a kdy mam poslat na urad SSSZ ( zadost o RD, potvrzeni o vymerovacim zakladu atp? )
  Muzete mi prosim poradit mam ty dva formulare vyplnene a ted nevim co a jak.

  velmi dekuji za pomoc a postup 🙂

  S pozdravy
  M.M.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, žádost o rodičovský příspěvek budete posílat na Úřad práce – tam se vyřizuje RD, potvrzení o vyměřovacím základu budete předkládat ČSSZ kde budete žádat o peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,
  jsem samoživitelkou, 11 500,- měsíčně z rodičovského příspěvku, mám 9.měsíční dítě. Bydlím 3+1. O které dávky či příspěvky mohu požádat jako samoživitelka?? Bydlím ještě s jednou osobou – kamarádkou. Nepodílíme se na společných výdajích. Pouze bydlíme společně a každá vlastní polovinu bytu. Děkuji

 • Custom avatar katka

  Dobrý den, pokud se vypočítává rodičovský příspěvek z vyššího platu rodičů. V mém případě je to manžel. Kdo z partnerů tedy musí zůstat s dítětem na rodičovské dovolené? Bojím se, že díky mému malému platovému výměru bych nedosáhla na částku 9166,-měsíčně po dobu čerpání dvou let. Stačí zažádat o rodičovský příspěvek před ukončením mateřské dovolené? Děkuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě nezávislé věci. Rodičovskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel (musí ze zákona), ale samotná rodičovská dovolená nezakládá nárok na dávku.

   Rodičovský příspěvek pak můžete pobírat, i když chodíte do práce, pouze u dítěte do 2 roků věku se sleduje, jestli nechodí do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin měsíčně. Ale pobírání rodičovského příspěvku nelimituje možnost pracovat.

   Tj. příspěvek může pobírat manžel a vy můžete být doma na rodičovské dovolené.

 • Custom avatar texlová jana

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, mám nárok jen na rodičovský příspěvek a budu jej pobírat přes manžela..již mám doma potřebné formuláře a bohužel nevím, zda jsem tedy žadatelem já nebo manžel..
  můžete mi prosím poradit, abych to měla správně vyplněné?

  děkuji Jana

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, žádost o RP mohou podat oba rodiče (resp. pouze jeden z nich)

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,
  po skončení mateřské dovolené chci požádat zaměstnavatele o čerpání řádné dovolené, na kterou mi vznikl v průběhu mateřské dovolené nárok, a to v délce 25 dní, pak chci požádat o rodičovskou dovolenou. Jaké datum začátku čerpání rodičovského příspěvku mám potom uvést do žádosti o rodičovský příspěvek, který chci čerpat až po skončení čerpání této řádné dovolené, za kterou mi předpokládám bude náležet náhrada mzdy? Je to tedy datum konce řádné dovolené? Děkuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, termín zahájení čerpání RP si můžete určit sama. V zásadě nic nebrání abyste byla na řádné dovolené v zaměstnání a současně brala rodičovský příspěvek, to se nevylučuje.

 • Custom avatar Hanka

  Dobrý den! Teď 18.května mi končí mateřská dovolená. Co vše potřebuji a kde si mám zažádat o rodičovský příspěvek? A do kdy nejpozději tak mám učinit? Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, budete potřebovat rodný list dítěte a dále potvrzení o příjmech – Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku a formulář s žádostí o RP. Obecně se doporučuje podávat žádost alespoň měsíc před skončením PPM – lhůta pro vyřízení žádosti je 30 dní.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »
 • TerkaChci se zeptat kdyz jsem.si jeden den vydelala 1200kc na... více »