Formulář: Volba nároku na rodičovský příspěvek

Prostřednictvím tohoto formuláře se podává žádost o změnu výše rodičovského příspěvku. Tuto změnu lze provést maximálně jednou za tři měsíce. Pokud jsou splněny všechny podmínky, může žadatel měnit výši (a tím i délku) vypláceného rodičovského příspěvku. To jestli splňujete podmínky pro změnu rodičovského příspěvku, a jaká by mohla být jeho výše, si můžete sami spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka rodičovský příspěvek. Podrobné informace na téma této sociální dávky pak najdete zde: Rodičovský příspěvek 2014.

Změna délky a výše rodičovského příspěvku

Pro všechny příjemce rodičovských dávek platí, že celková výše dávky je 220 000 Kč. Pokud jsou splněny podmínky, může si příjemce zvolit, zda preferuje vyšší měsíční platbu, a tím i kratší dobu, nebo naopak nižší měsíční platbu, a delší dobu strávenou doma s dítětem. Jsou tyto možnosti:

 • Maximální rodičovská dovolená = 11 500 Kč měsíce po dobu 19 měsíců – tuto volbu si může zvolit ten, kdo splňuje podmínku, že 70% z jeho vyměřovacího základu je vyšší než 7600 Kč
 • Obvyklá výše rodičovského příspěvku je 7600 Kč měsíčně – tuto volbu si může zvolit ten, u koho 70% z vyměřovacího základu je nižší nebo rovno částce 7600 Kč.
 • Základní rodičovský příspěvek – 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč po zbytek doby – ti kdo si nemohou volit výši a délku rodičovské protože u nich není možné určit vyměřovací základ (nezaměstnaní, OSVČ bez nemocenského pojištění, studentky apod.)

Formulář volba délky rodičovského příspěvku

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek
Verze formuláře 14 01 01 119
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 267 kB
Počet stran 1
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: volba délky rodičovské dovolené

Pokud si chcete podat žádost o poskytnutí rodičovských přídavků, musíte navštívit úřad práce. Obracejte se úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o rodičovské dávky ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Pokyny jak správně vyplnit tento formulář

 • Žádost o změnu příspěvku podává osoba, které byla přiznána tato dávka
 • Žádost o změnu je možné podat maximálně jednou za 3 měsíce
 • Ve formuláři je nutné uvést od jakého měsíce, se má změnit výše rodičovského příspěvku
 • K formuláři je nutné přiložit potvrzení o výši vyměřovacího základu, od kterého se pak odvíjí nárok na změnu

Máte-li jakýkoliv dotaz, nebo pokud potřebujete s něčím poradit, neváhejte a zeptejte se v diskusi na tomto webu. Pokud to bude v našich silách a možnostech, pokusíme se vám co nejdříve odpovědět.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 20000 Kč ihned v hotovosti. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Volba nároku na rodičovský příspěvek

komentářů 18
 • Lenka Kozlová

  Dobrý den, jsem v následující situaci:
  Na začátku prosince 2013 jsem se vrátila z Rakouska, kde jsem 4 měsíce byla zaměstnaná. Můj manžel tam byl zaměstnán také. Do ČR jsem se vrátila ve 4. měsíci těhotenství, takže jsem teď zapsaná na ÚP od prosince 2013. V květnu mám termín porodu. Nárok na mateřskou nemám. Zajímalo by mě, zda se výše rodičovského příspěvku může počítat z mého zaměstnání v zahraničí a nebo to nejde skrz to, že jsem teď vedená na ÚP? Také jsem někde četla, že se dá o rodičovský příspěvek zažádat dva měsíce před termínem porodu – je to pravda? Mám na to nárok? Manžel byl v prosinci 2013 veden na ÚP v ČR, leden,únor, březen je OSVČ (hradí si nemocenskou) a od dubna 2014 má podepsanou pracovní smlouvu jako zaměstnanec. Co je v naší situaci pro nás nejlepší? Děkuji za odpověď, s pozdravem Lenka Kozlová

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, možnost zvolit si délku rodičovského příspěvku záleží na vyměřovacím základu ke dni narození dítěte. Pokud v době narození dítěte budete vy nebo otec dítěte zaměstnaná pak si délku volit můžete. To, že jste na ÚP vám nepomůže, úřad práce za vás neplatí nemocenské pojištění. Pokud bude manžel v době narození zaměstnáván, pak si délku bude na základě svého vyměřovacího základu moci zvolit on.

   2 měsíce před porodem = to si pletete právě s PPM (peněžitá pomoc v mateřství), která se běžně vyplácí 6 – 8 týdnů před porodem. Rodičovský příspěvek je buď po skončení PPM, nebo po narození dítěte.

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den,,když jsem otěhotněla s druhým dítětem,tak jsem neměla nárok na PPM a hned po narození jsem začala brát rodičovský příspěvek na 4 roky,teď je malému 15 měsíců a hodilo by se mi to zkrátit přes otce, je to ještě možný nebo ne? Někde na netu jsem četla,že to jde přes otce jen do roku dítěte,ale bylo tam datum z roku 2011 je to ještě tak a mám smůlu nebo to změnit ještě můžu? Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano je to možné, délku rodičovského příspěvku můžete měnit kdykoliv v průběhu jeho čerpání (maximálně jedna změna za 3 roky), pokud otec dítěte splňuje podmínku (dostatečně vysoký vyměřovací základ).

   • Custom avatar Veronika

    Moc děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,
  nemám nárok na mateřskou, tudíž by mi rodičák dali automaticky na 4 roky. Do 2 let chceme druhé dítě, rodičák může být napsán na manžela s volbou na 2 roky – jak je to potom se mnou? Na rodičáku budu já, i když je papírově na manžela nebo já musím jít na pracák?

  Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, i když si délku rodičovské bude volit váš manžel na základě svého příjmu, s dítětem i nadále zůstáváte doma vy a manžel může dál chodit do práce.

   • Custom avatar Lucie

    Děkuji Vám za rychlou odpověď.

 • Custom avatar Markéta

  Dobrý den,
  na začátku dubna mi končí mateřská dovolená. V zaměstnání mi vznikl nárok na řádnou dovolenou za rok 2014. Řádnou dovolenou si chci vybrat před nástupem na rodičovskou dovolenou.
  Jde mi ovšem o to, kdy se dostavit na úřad a podat formulář volby nároku. Stačí až ke konci řádné dovolené nebo je potřeba úřad informovat již s koncem mateřské? Zajímá úřad moje řádná dovolená, nebo tam stačí zajít až v okamžik, kdy budu chtít na rodičovskou dovolenou nastoupit?
  Na jednu stranu se všude píše, že rodičovská dovolená navazuje na mateřskou. Na druhou stranu je ale zase nutné řádnou dovolenou vyčerpat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, aby nedošlo ke krácení řádné dovolené.
  Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě různé věci. Rodičovský příspěvek čerpáte na základě toho, že pečujete o dítě. Fakticky můžete klidně chodit do zaměstnání a přitom čerpat rodičovský příspěvek (pokud bude zajištěna péče o dítě). Rodičovská dovolená je mezi vámi a zaměstnavatelem a tu úřad neřeší. V zásadě je jediné omezení že nemůžete pobírat současně mateřskou (PPM) a rodičovský příspěvek. Jestli si o rodičovský příspěvek požádáte tak abyste ho začala pobírat hned po skončení PPM nebo později je na vás. Obecně vám ale nic nebrání požádat si o něj tak, aby vám začal být vyplácen hned po skončení PPM.

 • Šárka

  Dobrý den,

  začátkem května čekáme druhé dítě, první bude mít v té době 3. narozeniny. Na peněžitou pomoc v mateřství s 2. dítětem mám nastoupit 26. 3. 2014 (6 týdnů před termínem porodu), z částky 220 000Kč rodičovského příspěvku na 1. dítě mi zbyde nevyčerpaných cca 15 000Kč. Pochopila jsem správně, že začnu-li čerpat peněžitou pomoc v mateřství, musím to hned oznámit na Úřad práce a rodičovský příspěvek se tím pádem zastaví? Nebo bych ještě stihla zažádat o změnu výše rodičovského příspěvku a za poslední možný měsíc, tedy březen 2014, dočerpat celých 15 402Kč?

  Předem moc děkuji za odpověď.

  Šárka

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano, jakmile začnete pobírat PPM, nemůžete pobírat rodičovský příspěvek. Vzhledem k termínu už nástupu na PPM už to asi nemá cenu řešit, každopádně o změnu byste tak jako tak musela žádat dřív, maximální výše RP je 11500 Kč měsíčně.

 • Andrea

  dobry den,chtela jsem se zeptat,zda je mozne z rodicovskeho prizpevku si vzit jednorazovou castku 30000kc. Dekuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ne to není možné. Maximální měsíční výše dávky je 11500 Kč, je možné čerpat jen pravidelné měsíční dávky.

 • Custom avatar Gábina

  Dobrý den,jsem v 7 týdnu těhotenství.Tento měsíc mě končí pracovní smlouva. Duben 2014.Musím jít na úřad práce zaměstnaná jsem byla rok předtím rok na úp .A zajímalo by mě jestli budu mít nárok na mateřskou dovolenou a jestli si budu moct vybrat rodičovský příspěvek na 3 roky nebo jen na 4 roky.Děkuji Gábina

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud v době předpokládaného termínu nástupu na mateřskou (6-8 týdnů před podvodem) budete nezaměstnaná a vedená na UP, tak na PPM budete mít nárok, pouze pokud by tento termín spadal ještě do ochranné doby 180 dní od konce posledního zaměstnání. Současně ale musí být splněna podmínka, že za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou (tj. za posledních 24 kalendářních měsíců před měsícem kdy je termín nástupu na PPM), musíte být zaměstnaná alespoň 270 kalendářních dní.

   Pokud nebudou splněny tyto dvě podmínky, tak nárok na PPM mít nebude a budete mít nárok až na rodičovský příspěvek od data narození dítěte. Ten byste měla bez možnosti volby automaticky na 4 roky. Jiná situace by byla, pokud by bylo možné doložit příjmy otec dítěte – pak by mohla být varianta RP zvolena na základě jeho příjmů a případně by i otec dítěte mohl čerpat PPM.

 • Custom avatar Dita

  Dobrý den
  Měla bych na Vás dva dotazy a předem moc děkuji za odpověď. Jsem na mateřské dovolené, syn má 20 měsíců, beru RP 6100kč na 3 roky. Plánujeme ale druhé dítě. Před narozením syna jsem pracovala déle než 5 let, proto jsem měla nárok na PPM. Po 4,5 letech jsem přestoupila do jiné práce tzv. ze dne na den, ale slmouvu jsem měla už jen na dobu určitou a z důvodu těhotenství mi ji již neprodloužili (smlouva mi skončila týden před nástupem na mateřskou). Pokud se mi podaří otěhotnět, budu mít opět nárok na PPM, když jsem ted na mateřské? A pokud si ted zažádám o zvýšení na 11500kč (na které mám nárok) a nepodaří se mi otěhotnět, můžu zůstat se synem doma až do věku tří let, nebo budu muset po vyčerpání částky tedy 220000kč na úřad práce?
  Děkuji za pomoc
  D.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud jste nyní bez zaměstnání (byť jste doma s dítětem), pak při dalším těhotenství nebudete mít nárok na PPM. Na tu byste měla nárok, jen pokud by vaše zaměstnání nezaniklo.

   Pokud si nyní zvýšíte dávku, a vyčerpáte celých 220.000 Kč, pak můžete i nadále zůstat doma s dítětem. Jen již nebudete mít nárok na žádné další peníze. Měla byste pak akorát nahlásit na zdravotní pojišťovně, že jste doma a pečujete o dítě. Od věku 7 roků pak za vás stát hradí zdravotní pojištění.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »
 • TerkaChci se zeptat kdyz jsem.si jeden den vydelala 1200kc na... více »